04.11.2019, 20:11 | czytano: 2704

130. rocznica śmierci Dr. Tytusa Chałubińskiego. Muzeum Tatrzańskie uhonorowane medalem (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Przy pomniku dra Tytusa Chałubińskiego złożono dziś kwiaty i zapalono. O przypadającej dziś 130. rocznicy śmierci lekarza, współtwórcy Towarzystwa Tatrzańskiego, jednego z pierwszych badaczy przyrody tatrzańskiej - pamiętała rodzina oraz pracownicy Muzeum Tatrzańskiego, którego patronem jest dr Chałubiński.
Podczas krótkiego spotkania przypomniano, że zmarły 130 lat temu lekarz był postacią zasłużoną dla regionu.
- Był postacią kluczową także dla Zakopanego. Zrobił bardzo dużo dla naszego miasta i przede wszystkim dla muzeum. Grupa entuzjastów i miłośników dr. Chałubińskiego postanowiła uhonorować jego zasługi i założyć muzeum jego imienia - przypomniała dyrektor placówki. - W przyszłym roku przypadnie 200. rocznica urodzin dr. Tytusa Chałubińskiego. W związku z tym mamy w planie cały program wydarzeń związanych z tą rocznicą. Chcielibyśmy opowiedzieć o nim młodzieży, która nie do końca wie jak wielką był postacią - dodała Anna Wende-Surmiak.

Pięknym akcentem spotkania było odczytanie listu od rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: "Kapituła medalu im. dr. Tytusa Chałubińskiego ma zaszczyt uhonorować medalem Tytusa Chałubińskiego - Muzeum Tatrzańskie, w uznaniu działań służących zachowaniu dla przyszłych pokoleń pamiątek po Tytusie Chałubińskim i kultywowanie tak ważnej w jego życiu kultury góralskiej oraz podtrzymywanie pamięci o tym lekarzu-taterniku, wyjątkowej postaci dla warszawskiego środowiska medycznego".

Tytus Chałubiński w dużym stopniu przyczynił się do rozwoju Zakopanego. To dzięki jego staraniom Zakopane zyskało pod koniec XIX wieku status stacji klimatycznej jako kurort wspomagający leczenie chorób płucnych.

s/ zdj. Piotr Korczak
komentarze
Pola05.11.2019, 14:06
Jestem Pola a nie żaden Tadek , pewnie byli inkognito przyglądaniu się jak na wsiach obchodzi się tego rodzaju rocznice są wieńce ,sztandary ,delegacje gmin ,a przede wszystkim dzieci i młodzież ze szkół a tu paru ludzi w tym krewni Doktora żadnej oprawy wstyd dla Urzędu Miasta Zakopane z Burmistrzem na czele Wstyd!!!!
jakos nie wyszło05.11.2019, 09:36
Pola się uparłaś na jednym portalu to na drugim piszesz jako Tadek,,,, jak to nie ma delegacji z Urzędu Miasta? Jest!!! I wieniec od burmistrza i rady - na zdjęciach widać.... ehhh
Pola04.11.2019, 20:39
Czy dla Urzędu Miasta Zakopane dr.Tytus Chałubiński nic nie znaczył? Burmistrz lekceważy takie rocznice ???
Zobacz pełną wersję podhale24.pl