14.11.2019, 08:34 | czytano: 4639

Pod nieobecność nietoperzy wymienią dach na starej plebani

Fot. Joanna Dziubińska
Budynek starej plebani w Krościenku będzie miał nowy dach. Prace rozpoczną się już niedługo, gdyż muszą być prowadzone pod nieobecność nietoperzy, które tu żyją, czyli w zimie.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie realizuje projekt, którego celem jest  ochrona nietoperzy i ich siedlisk w południowej części województwa małopolskiego, m.in. na terenie powiatu nowotarskiego. 
RDOŚ w ramach projektu przeznaczyła pieniądze na remonty dziesięciu dachów obiektów sakralnych, w których znajdują się chronione gatunki nietoperzy. Do przeprowadzenia remontu dachu, jako obiekt zabytkowy oraz siedlisko podkowca małego, został zakwalifikowany także budynek starej plebani w Krościenku. 

Na wiosnę tego roku skończył się remont dachu kościoła parafialnego w Szczawnicy, który był przeprowadzony w ramach tego samego projektu. 

Kilka dni temu odbyło się wspólne spotkanie inwestora, wykonawcy i przedstawicieli gminy, na którym omówiono proces wykonania prac remontowych. Skutkiem nieprawidłowego przeprowadzenia prac  może być wypłoszenie podkowca małego, a co za tym idzie utrata jego siedliska. 
 
jd/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
jaktowkroscienku15.11.2019, 21:52
po czym zamkną dostęp dla nietoperzy :-)
Do p.14.11.2019, 15:02
Oczywiście ,że dach nie jest środowiskiem naturalnym, ale przestrzeń pod nim, dla nietoperza, to jest środowisko naturalne .
alojzy14.11.2019, 13:23
@Władku, podziwiam Twoją cierpliwość. Mnie do takich "Romin" to nawet sie gadac nie chce.
p.14.11.2019, 12:29
Władek - zgadzam się że niszczymy środowisko naturalne, gdzie się tylko da.
Ale nie zgadzam się że dachy to środowisko naturalne.
Władek14.11.2019, 10:51
Romina, oczywiście, że nietoperz nie jest ważniejszy od człowieka! Chodzi o co innego, mianowicie o to, by człowiek jeśli jest to możliwe nie zniszczył środowiska naturalnego (w jego tym najbardziej zagrożonych elementów). Ludzkość i tak już zniszczyła za dużo, więc jeśli możemy wyremontować dach, by nie szkodzić przyrodzie to czemu tego nie zrobić?
Romina.14.11.2019, 08:51
Nietoperze ważniejsze od ludzi ?Świat stoi na głowie.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl