19.11.2019, 15:12 | czytano: 9491

Radni odstąpili od zmian w planie zagospodarowania dla Równi Szaflarskiej. Powodem było ostrzeżenie dziennikarza

zdj. Szymon Pyzowski
NOWY TARG. Pełne emocji wystąpienie na sesji Mirosława Haładyja spowodowało, że radni postanowili nie procedować przygotowań do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Nowy Targ 26 (Równia Szaflarska). Dziennikarz jednego z portali internetowych zarzucił inwestorom niejasne pod względem prawnym działania. Sprawa skierowana ma zostać do nadzoru budowlanego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Polany Szaflarskiej, uchwalony w sierpniu 2013 roku - był już czterokrotnie zmieniany na wnioski inwestorów. Teraz inwestor wystąpił o zmianę parametrów zabudowy, w tym wysokości budynków oraz dopuszczenie lokalizacji usług (w tym publicznych) nie tylko na parterze, ale i na wyższych piętrach.
Radni przy okazji zaproponowali, by zmienić parametry dotyczące ilości miejsc parkingowych (zmiana z przelicznika 0,7 na mieszkania - na 1 lub nawet 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie).

Proponowane zmiany uznano za możliwe do wprowadzenia i projekt uchwały znalazł się na poniedziałkowej sesji. Dopytywany przez radych, kto jest inwestorem, naczelnik Wydziału Rozwoju, Urbanistyki i Gospodarki Nieruchomościami powiedział, że to spółka Js Construction.

Wtedy o głos poprosił Mirosław Haładyj. Przedstawił się jako dziennikarz jednego z portali internetowych i oświadczył, że otrzymał właśnie informacje od Stanisława Czai, współwykonawcy inwestycji, który postanowił przerwać milczenie. - Waldemar Czuba, udziałowiec, prezes i właściciel spółki posiada prawomocne wyroki za przestępstwa gospodarcze. Cała ta jest nie do końca przejrzysta. Będziecie procedować projekt, który nie powstaje zgodnie z prawem. Inwestor nie zgłosił w projekcie zmian, które teraz usiłuje na sesji przepchnąć. Tu nie chodzi tylko o pierwsze piętro (na usługi komercyjne - przyp. red.), ale i o drugie, i trzecie. W projekcie to miały być mieszkania dla ludzi i zostały one ludziom sprzedane w nieprawidłowej procedurze. W tym budynku nie ma mieszkań. Są pomieszczenia dostosowane do użytku komercyjnego. Ten budynek to samowola budowana. Obiekt jest też o metr wyższy, niż w zezwoleniu. Rodzi się wiele pytań, na które sam nie potrafię jeszcze odpowiedzieć. Ale chciałbym podkreślić, że tryb tej autopoprawki rodzi wiele pytań. Firma ma powiązania z funduszem Monolit, który zainwestował w działkę kilkanaście milionów zł i jest sporym udziałowcem. Są pytania o ludzi, którzy wykupili mieszkania na drugim i trzecim piętrze, a te mieszkania nie powstały. Oni je kupili na zasadzie przedsprzedaży, a nie dostali aktu notarialnego. Te akty posiada Monolit, który jest w tę sprawę zamieszany Jak wy przeforsujecie ten projekt, to zgodzicie się na to, żeby ci ludzie mieszkań nie dostali - zwrócił się do radnych.

Dodał, że informacje uzyskał od wspomnianego wcześniej Stanisława Czai, któremu inwestor zalega z płatnościami w kwocie 2 mln zł.

- Chciałem się z państwem tymi informacjami podzielić. Niczego nie sugeruję, ale was z tym zostawiam. Pan Czaja by sobie nie pozwolił na podobne wyjaśnienia, gdyby wszystko było OK - przekonywał.
- Z tego co pan mówi, to jest sprawa ewidentnie do nadzoru budowlanego - stwierdził Grzegorz Watycha. Burmistrz dodał, że obecne działania to tylko przygotowania do zmian, a nie zmiana samego planu. Ewentualne zatwierdzenia nastąpiłyby dopiero na zakończenie procedury planistycznej.

- Tu jest inna zmiana pzg. Każdy nowy budynek musi być dostosowany do tego, że chcemy podnieść ilość miejsc parkingowych, a pan porusza kwestie wniosku. To, ze ktoś składa wniosek nie znaczy, że ten wniosek zostanie uwzględniony. Podkreślam - inicjatorami zmian nad którymi się zastanawiamy - byli mieszkańcy Polany Szaflarskiej. /.../ Pan posunął się do postawienia tutaj zarzutów, dlatego wycofam ten wniosek. Niech przyjdzie tu ten, kto uważa, że my chcemy poprzez to głosowanie coś usankcjonować. My tym planem nie zalegalizujemy odstępstwa od zezwoleń i planów. To jest sprawa dla nadzoru budowlanego - dodał burmistrz.

Projekt uchwały został wycofany z porządku obrad, a radny Bartłomiej Garbacz, który jest sekretarzem powiatu nowotarskiego wyjaśnił jeszcze, że w swoim wystąpieniu Haładyj połączył trzy tematy, które są od siebie niezależne. Dodał jednak, że Wydział Administracji Budowlano - Architektonicznej wystąpi do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, by ten sprawdził zgłoszenie. - To wszczyna procedurę wycofawczą. A to, co byśmy ewentualnie dziś uchwali, to nie mam znaczenia, bo obowiązuje aktualne pozwolenie na budowę - uspokajał radny Garbacz.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Obserwator23.11.2019, 14:08
Pani Agata wyszła Pan Łapsa się wstrzymał. Więcej chyba nie trzeba pisać. Jedynie Pan Swałtek coś w dobrym kierunku, ale szybko odpuścił
Kto jest kto21.11.2019, 20:12
Psioczą komentujący na urzędników a wystarczy zadać jedno proste pytanie - dlaczego inwestor odstąpił od zatwierdzonego projektu budowlanego? Projekt został zatwierdzony zgodnie z przepisami - więc w czym problem? Miasto proceduje zmianę planu zagospodarowania terenu - to normalne i dość częste zjawisko. Czemu nikt nie powie wprost, czy to Inwestor zrobił niezgodnie z projektem, wziął zaliczki wbrew prawu i nie wypłacił podwykonawców?
obserwator TV20.11.2019, 23:27
Czy nikt z urzędników wcześniej nie wiedział o planach "nowoosiedlowych"? Jakos mi trudno w to uwierzyc. Ba. Odpowiedź naczelnika na pytania radnego Swałtka czy nie bedzie tam przypadkiem m.in. przedszkola (działalność nieuciążliwa) - że ponoć na chwilę obecną nie. No teraz nie ale po zatwierdzeniu planu i owszem - zapewne. nawet sam v-ce przewodniczący się wstrzymał od głosu i chyba jako jedyny.
Radny z Kowańca20.11.2019, 22:54
Ciekawe dlaczego Pan radny Łapsa z Kowańca się wstrzymał i widać było jego zdenerwowanie i niezadowolenie? Hmm....
miejscowa20.11.2019, 18:56
To wina miejskich urbanistów że jest tam Alcatraz .
Budujecie w 21 wieku slamsy .Wstyd .
Dan20.11.2019, 17:20
do Wszystko sie da....
Tez mieszkam na ul Norwida i nie widzialem do tej pory zwlok a Zaklad ktory tam powstal jest pieknie zagospodarowany i moze byc wizytowka w miescie jak nalezy budowac.A z dzialaniami urzedu to powinna sie zajac CBA
On20.11.2019, 17:08
Sprawa śmierdzi na kilometr zadziwiające jest zaangażowanie na komisjach burmistrza i jego ludzi.
CIEKAWY20.11.2019, 09:03
i co teraz z tymi co wpłacili ciężko zarobione i zaoszczędzone pieniądze lub pożyczki wzięli na długie lata.
Tera20.11.2019, 08:39
Tez mieszkam na POlanie SZaflarskiej.Nie ma parkingow! Nie ma dodatkowego wyjazdu awaryjnego!Tylko Jeden na ul SZaflarska!Czy nie mozna zrobic wyjazdu na Sikorskiego tylko jazda naokolo.Nie ma chodnikow przy wyjazdach z garazy.Idacy ludzie uciekaja gdzie kto moze.Ale kogo to obchodzi.Wziac pieniadze za mieszkania i niech sobie radza.SkandalI jeszcze teraz przy nowo konczonym bloku zamiast sciezki dla rowerow i spacerujacych droga do garazu!Nie mam pojecia kto powinien sie tym zajac ,bo kogo nie spytasz to pomiedzy blokami ktos inny nadzoruje drogami.Makabra!Jak widze to bloczysko zlozone z dwoch wielkich skrzydel to chce mi sie wyc!I jeszcze ten smog!
Krs20.11.2019, 07:59
A co w tej spółce robił jakiś Wróbel
Baca20.11.2019, 07:21
Nadzor bodowlany do natychmiastowej kasacji glowa mala co tam sie wyprawia...
Baca20.11.2019, 07:11
Nadzor bodowlany do natychmiastowej kasacji glowa mala co tam sie wyprawia...
Karolina20.11.2019, 05:24
Jeżeli Burmistrz powziął informację o takim procederze, jego zastępcy oraz radni to powinni zgłosić to organom ścigania. Bo również wtedy podlegają karze. To jest sparwa, którą prokuratura powinna zajać sie z urzedu!!!
wyborca20.11.2019, 00:19
Tak oglądam tą sesję i myślę sobie, kogo my mamy za włodarza? Jakich my mamy urzędników? O radnych bez pojęcia, nie wspomnę.
Justus19.11.2019, 22:34
Sprawa powinna być rozwojowa. Watychów dwóch już wcześniej miało różne dziwne pomysły z planami zagospodarowania i ich zmianami na styku urząd biznes.
Cukerio19.11.2019, 22:24
Te panie w starostowie w budowlanym powinni porządnie sprawdzić
Obserwator19.11.2019, 21:50
Na polanie Szaflarskiej stoi już budynek ,który ma 5 pięter, czy to ten obiekt?
klepaniepoplecach19.11.2019, 21:50
dlaczego takie wały przechodzą w NT? *** ...i jakoś to będzie a nóż widelec może się nie kapną, gdzie jest komisja śledcza nadzoru budowlanego, ja się pytam ?
PS 419.11.2019, 20:53
Drodzy komentujący, mieszkańcy osiedla owszem wnioskowali o zmianę planu, ale w zakresie współczynnika miejsc parkingowych. To jest nasz wspólny interes, bo już teraz mamy problem z parkowaniem na osiedlu. Temat inwestora, jak widać jest na przyczepkę i to jest nie w porządku wobec nas, bo teraz zapewne radni albo będą chcieli przepchnąć całość, albo zostaniemy ze współczynnikiem 0,7 miejsca na lokal i będziemy parkowali jak w Japonii - piętrowo...
ale smród19.11.2019, 20:33
Brawa dla tego młodego człowieka, który miał odwagę zawalczyć o prawdę i pokazał mechanizmy przepychania intratnych wrzutek pod dyktando szemranych biznesmenów i uległych urzędników. Brawo! Jest zatem nadzieja, że życie może być lepsze, a ci luminarze na górze w każdej chwili mogą stracić przekonanie o swojej bezkarności.
tak uważam, taki układ19.11.2019, 20:27
Usunięcie uchwały w trybie kompromitacji wcale nie rozwiązuje problemów pana burmistrza, bo to przecież on sam wprowadził ten nieuczciwy bubel prawny pod głosowanie swoich zaufanych radnych, którzy mieli podnieść ręce, by zadowolić wnioskodawcę. Zatem wiedzę chyba miał z czym ma do czynienia, co podpisuje i o co gra. Jeżeli nie miał to jeszcze gorzej, bo to oznacza, że rządzą nim ludzie o skłonnościach mafijnych. I wcale nie jest to słowo zbyt brutalne, przesadne czy obraźliwe ludzi uczciwych. Nieuczciwość trzeba nazywać po imieniu, a jeżeli ma ona miejsce na najwyższych poziomach władzy to należy o niej krzyczeć.
To także wstyd dla samego samorządu, ponieważ zanim projekt uchwały dotarł na sesję RM to przeszedł przez ręce urzędników przygotowujących takie rozwiązanie na zlecenie kierownictwa Urzędu, po czym trafił pod obrady komisji i był akceptowany przez samego przewodniczącego Luberdę, który zamiast być ostatecznym bezpiecznikiem prawa lokalnego stał się lobbistą samego Burmistrza.
avivat19.11.2019, 20:17
"- Z tego co pan mówi, to jest sprawa ewidentnie do nadzoru budowlanego - stwierdził Grzegorz Watycha" - nie panie Watycha, to sprawa dla prokuratury, i pan jeżeli posiadł taką wiedzę na sesji rady, powinien to zgłosić z urzędu.
Pinokio19.11.2019, 19:38
Trzeba zabezpieczyć nagranie z komisji i do CBA. Zaangażowanie burmistrza i niektórych radnych zdumiewające
Naleśnik19.11.2019, 19:05
Wiadomo było po wyborach, że do Watychy przyjdą ci którzy za nie płacili. Watycha kocha i szanuje. Biznes, biznes, biznes. Wystarczy co zrobił dla biznesmanów (hotel pana W, remont budynków po PKP, droga) co dla ludzi np. bloków? Podwyżki, podwyżki, podwyżki
Wszystko się da19.11.2019, 18:22
Zaraz Wam tam zrobią zakład pogrzebowy na 3 kondygnacji i nadzór budowlany kilka miesięcy będzie twierdził że nie na problemu, w Nowy Targ miasto wszelakich możliwości....jeden przykład działa na ul.Norwida a my sąsiedzi zwłoki oglądamy
zuza19.11.2019, 18:07
nowych
zuza19.11.2019, 18:05
Tak panie Garbacz. Ale po zmianie planu zagospodarowania inwestor może wystąpić o nowe pozwolenie, już na naszych warunkach. Tylko kwestia kilku miesięcy.
stan19.11.2019, 17:53
Hm.. Pan Garbacz, szara eminencja powiatu.
STACHU BAREJA19.11.2019, 17:31
To co blok do wyburzenia!?
qwerty19.11.2019, 17:13
Interesowałem się mieszkaniem 80m2 na drugim piętrze, skrzydło bliżej lotniska. Tak bardzo się interesowałem, że wpłaciłem opłatę rezerwacyjną 5tys. Pani w biurze sprzedaży zapewniała że budynek będzie wykończony do stycznia 2019 i będzie można już wtedy prowadzić remonty wykończeniowe. Sprzedaż na zasadzie karencji, wpłacasz pieniądze mimo że nie jest blok ukończony. Zrezygnowałem w niemal ostatniej chwili, już miał być notariusz itd.
Przede wszystkim cena a i czynsz kosmiczny, taniej wychodzą domki budowane po wioskach
szok19.11.2019, 17:10
Afera na miarę Banasia! Nie do wiary, co tu się wyrabia!
Strachu19.11.2019, 17:05
Nic z tego nie rozumiem , może na wyższych kondygnacjach miała być kapliczka ?
ja19.11.2019, 16:51
samowola czyli co ? do rozebrania czy zalegalizowania
?
Aśka negocjatorka19.11.2019, 16:51
Panie Watycha sprawa śmierdzi na kilometr. Widać kogo tak naprawdę kocha pan i szanuje.
kaśka19.11.2019, 15:54
Mieszkam na Polanie szaflarskiej i nie wnioskowaliśmy o żadną zmianę zakresie dopuszczenia sposobu użytkowania lokali w tym dopuszczenia lokali użytkowych na piętrach bloku. Proszę zatem szanowny p. Burmistrzu nie podpierać się nami, mieszkańcami Polany. Nikt nie wnioskował o zmianę. Wnioskować mógł jedynie sam zainteresowany, wiec potencjalni właściciele tego lokalu lub deweloper.
Muniek19.11.2019, 15:48
Tutaj powinien beknąć ktoś kto podpisał zgodę na realizacje tego budynku wg projektu jaki został przedstawiony. Na stronie Szarotki widać już od samego początku, czyli od momentu założenia księgi wieczystej, ze jest centralna część, która jest usługową. Na dole wykupione lokale na PSS Społem, ine wiadomo z jakim rozładunkiem towaru, od strony której ulicy, na górze lokale, w których jak mówią miejscowe bojcorki miał być Oko test. Reszta lokali jest jeszcze nie sprzedana. Jak można było wydać zgodę na realizacje tego budynku, który jest niezgodny z założeniem miejscowego planu przestrzennego. Moje pytanie zatem, czy w Starostwie urzędnik który wydał pozwolenie i starosta, który pewnie to podpisał poniosą za to konsekwencje? Na budowie nikt nie sprawdzał kto buduje i co buduje. Nadzór teraz sprawdzi tylko wysokość i zamiecie to wszystko pod dywan. A powinny zostać wstrzymane roboty i odbiór budynku, który jest niezgodny z projektem zagospodarowania przestrzennego. mało tego, powinien zostać wydany nakaz rozbudowy nadwyżki bloku i sprawdzenia krok po kroku każdego lokalu, windy parkingów czy są zgodne z ustawą. A ludzie? Albo kupią mieszkania teraz z milionowym długiem albo nie kupią i bedą stratni tylko to co wpłacili... Za to powinna wziąć się prokuratura z urzędu!
Rak19.11.2019, 15:37
Wycofawczą?
wstążki na drzewie19.11.2019, 15:26
Czyżby aferka panie Watycha? Zaczyna się czy trwa?
STAŚ19.11.2019, 15:20
Ale jazda ....
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl