20.11.2019, 18:23 | czytano: 6430

Wyróżnienie dla Zakopanego, pieniądze dla Nowego Targu

zdj. UMWM
Ponad stu przedstawicieli małopolskich samorządów wzięło udział w kolejnym Forum Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Małopolski. W trakcie trzydniowego Forum zostały wręczone wyróżnienia dla samorządów, które osiągnęły najlepszy wyniki w Rankingu Gmin Małopolski 2019.
- Ranking to ważny element monitorowania sytuacji małopolskich gmin, cenny instrument, który z perspektywy lat pozwala obserwować, jak zmienia się sytuacja społeczna, ekonomiczna, gospodarcza jednostek samorządu terytorialnego. Serdecznie gratuluję liderom tegorocznego rankingu. Życzę, żeby osiągnięte wyniki, odczytywane jako pozytywny efekt realizowanych planów zarządzania gminą, były dla włodarzy gmin-liderów zachętą do podejmowania kolejnych ambitnych planów na przyszłość - mówił marszałek Witold Kozłowski.
Szczególne wyróżnienia trafiły do trzech małopolskich gmin: Zakopanego, Wielkiej Wsi i Niepołomic. - Mam też nadzieję, że przykład Zakopanego, Wielkiej Wsi i Niepołomic będzie dla innych małopolskich gmin zachętą do stawiania sobie ambitnych wyzwań i realizowania ich z powodzeniem - dodał gospodarz regionu.


Z kolei wicemarszałek Łukasz Smółka wręczył umowę i listy intencyjne w sprawie realizacji projektów z zakresu m.in.: niskoemisyjnego transportu miejskiego i infrastruktury obsługi podróżnych. Wśród projektów jest budowa parkingów, ścieżek rowerowych i węzłów przesiadkowych, a także dofinansowania do wymiany pieców.

Wicemarszałek nie krył zadowolenia z przyspieszenia w wydatkowaniu środków europejskich. Dodał, że łączna wartość wszystkich inwestycji, które otrzymały dofinansowanie wynosi blisko 30 mln zł.

Z tej puli Nowy Targ otrzymał środki na budowę parkingu Park&Ride, przy ul. Kolejowej na 50 stanowisk postojowych dla samochodów osobowych oraz 10 miejsc dla rowerów. Wartość inwestycji to ponad 530 tys. zł, a dofinansowanie w wysokości ponad 450 tys. zł pochodzi ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa.

opr.s/
komentarze
Ochotnica gdzie ?????24.11.2019, 07:55
Tadka z Ochotnicy to już nikt nie słucha a jego merytoryka wszystkim wychodzi bokiem Gdzie Velo Dunajec gdzie wyciąg narciarski gdzie autobusy do Krakowa Białki i do Zakopanego

To tyle gmin marszałek Kozłowski wyróżnił a o Ochotnicy pewnie zapomniał o merytorycznym wójcie
Liczymy na Pana23.11.2019, 06:47
Panie Marszałku, o właściwej lokalizacji mostu na rz. Wiśle, pomiędzy drogami 964 a 79 nie zapomnieliśmy.
CDN21.11.2019, 16:46
po czwarte kolejny park and drive Wojtaszek planuje na Kościuszki. zostawiasz auto pożyczasz rower bo na PKP nie dojedziesz autobusem stojącym w korkach. Szach mar. Farma troli z Krzywej nie zagłuszy głosu mieszkańców mówiących coraz głośniej o kolesiostwie powiązaniach z biznesem itd.
Piotrek21.11.2019, 09:43
Po pierwsze:
Parking Park and Ride powstaje w miejscach dobrze skomunikowanych. Takowe jest przy dworcu kolejowym. Zostawiasz samochód i przesiadasz się na transport publiczny. W tym wypadku będzie to kolej - Podhalańska Kolej Regionalna. O tym mówił Marszałek Krupa, kiedy uruchamiano relacje NT- ZKP, że musi być zintegrowany transport.
Po drugie:
Gdzie miał powstać taki parking?? Przy mleczarni?? A może na zajezdni?? Eee najlepiej w rynku, żeby ludzie mieli gdzie auto zostawić jak idą na zakupy...... na to środków UE nie daje!!!
Po trzecie:
Jeszcze nie dawno jak uruchamiali PKR, to płacz był, że dworzec ruina, że nie ma gdzie zaparkować, że to, że tamto. Teraz jak powstaną parkingi, to zaś źle, bo Wojasowi parkingi się robi..... Pewnie, Wojas będzie stał przy parkingu i zbierał kasę, a klientów hotelu nie będzie kasował......
Po czwarte:
Wojas nie jest głupi, przeanalizował na co miasto może pozyskać środki UE i tam umiejscowił swoją inwestycje. Wiedział, że największe środki UE pójdą na komunikację kolejową - dworce, parkingi, tory, drogi dojazdowe do dworców.

Watycha mnie rozczarował wieloma decyzjami, ale ta odnośnie tej działki jest bardzo słuszna. Powstaje piękny hotel, będą z niego wpływy do budżetu. Chciałbym, aby wielu Wójtów brało przykład z Watychy jak się powinno współpracować z biznesem. JST daje działki pod kluczowe inwestycje, a sektor prywatny buduje. A nie, że JST bawi się w sektor prywatny i buduje atrakcje turystyczne......z tego nie ma zysków dla JST, tylko wydatki. Halę lodową powinien wybudować sektor prywatny na działkach miejskich. Jesteśmy niestety daleko w tyle.... Jeżeli spalarnia śmieci to taki super biznes, to dlaczego prywaciarze jeszcze jej nie zbudowali?? Co to dla takiego Empola??
oskar5121.11.2019, 09:08
cba- i bardezo dobrze bo gdyby nie Wojas to tam dalej była by ruina i bałagan a tak jest piękny budynek i porzadek. Trzeba było pare lat temu oddać w dzierżawę Wojasowi lodowisko i hala wyglądałaby całkiem inaczej !!!!
KTT21.11.2019, 08:04
Z tymi preferencjami dla Wojasa w kontekście pracy u niego przez Watychę to faktycznie coś jest na rzeczy. Wszystko wyremontowane w tamtej części miasta gdzie hotel na miejskiej działce
Tomasz21.11.2019, 02:33
Tadek z Ochotnicy przeprowadził merytoryczne rozmowy i załapał się na fotke
małpa20.11.2019, 23:02
Za co Zakopane?
Smog?
cba20.11.2019, 22:11
Nie dla miasta tylk dla biznesmena który wybudował tam hotel z małą ilością miejsc parkingowych. Watycha dał mu działkę i wszystko wyremontował za pieniądze miasta. Kiedyś u niego pracował.
WEt20.11.2019, 21:40
Ojej, a Szczawnica nie dostała nagrody? Taki leader rozwoju. Na glinianych nogach.
qwerty20.11.2019, 20:02
Kolejowej?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl