25.11.2019, 11:50 | czytano: 8645

Postępowanie dyscyplinarne wobec rektora "Podhalańskiej" w toku. Rzecznik czeka na odpowiedź słowackiego uniwersytetu

Arch. Podhale24.pl
Na wyniki postępowania dyscyplinarnego wobec rektora Podhalańskiej Państwowej Uczelni Zawodowej w Nowym Targu dra Stanisława Gulaka być może trzeba będzie poczekać aż do marca przyszłego roku. Tyle bowiem czasu ma na wyjaśnienie zarzutów o plagiat wobec rektora Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Sprawą rektora Gulaka zajmuje się prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. To on odpowie na pytanie, czy zarzuty wobec rektora są prawdziwe. Przypomnijmy, iż w czerwcu "Tygodnik Podhalański" napisał, że praca habilitacyjna rektora nowotarskiej uczelni, to zlepek fragmentów przepisanych z innych książek.
Na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina sprawą rzekomego plagiatu zajął się Rzecznik Dyscyplinarny Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wyjaśnienie zarzutów przeciąga się, bo rzecznik dyscyplinarny wystąpił do Uniwersytetu Katolickiego w Rużomberku o dokumentację postępowania habilitacyjnego rektora Gulaka. Jest to czasochłonne, głównie z powodu konieczności tłumaczenia pism. Dlatego dopiero, gdy ją otrzyma, będzie w stanie wyjaśnić zarzuty.

Prawdopodobieństwo, że się potwierdzą jest duże. Zarzuty pod adresem księdza-rektora poparli m.in. twórca "Podhalańskiej" prof. Stanisław Hodorowicz, prof. Ryszard Markiewicz, współtwórca Ustawy o prawie autorskim i prof. Jan Woleński z Komisji ds. Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk. Rektor nowotarskiej uczelni broni się, że plagiatu nie wykryły "znakomite systemy, aprobowane m.in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego", a autorce artykułu pt. "Rektor kopiuj-wklej" zarzuca "liczne fałszywe informacje".

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Szok28.11.2019, 18:27
Co ambitniejszych zachęcam do zapoznania się z przetargami na uczelni. To jest dopiero szok. Gulak ma gest... ha ha ha
polityka28.11.2019, 10:32
Ryba psuje sie od glowy ...jest takie powiedzenie wtej sytuacji jest bardzo trafne. Rektor osoba ,ktora powinna miec nieposzlakowana opinie! Plagiat -zalosne ...Nikt z pracownikow nie wiedzial ?Czy wszyscy wiedzieli ? Gdzie slawna ETYKA ? A tak z drugiej strony ,czy ktos zadal pytanie jak zatrudnia sie osoby z kadry akademickiej ,ktore maja kontakt z studentami ?Czy to sa osoby napewno najlepsze wsrod kandydatow ? Czy tez swoje zatrudnienie na uczelni zawdzieczaja swojej wiedzy i umiejetnosciom czy innym powodom?
Czy faktycznie sa to osoby o nieposzlakowanej opini ? Czy postepuja etycznie wobec swoich przelozonych, studentow i znajomych ? Te pytania zastawiam bez odpowiedzi. Odpowiedzi na nie powinny znalesc wladze uczelni..Wladze uczelni moze powinny jasno zasugerowac panu Rektorowi urlop do wyjasnienia sprawy ...Lepiej by to wygladalo wizerunkowo dla uczelni i jej pracownikow. Tak sie dzieje na innych uczelniach.
Ppwsz28.11.2019, 09:58
Pamiętam jak Pan Rektor Hodorowicz nadzorował i prowadził Uczelnie na początku. Człowiek godny zaufania, człowiek z klasą i do tego bardzo sympatyczny i uśmiechety. Wykłady z nim to było coś. A teraz jakieś podejrzane sprawy wychodzą na światło dzienne. Oj... łatwo zaprzepaścić ciężką pracę Pana Hodorowicza. Pozdrawiam wszystkich studiujących w Rabce ???? małej ciepłej uczelni, nie zimnego wielkiego molocha.
Bezprawie i upadek morale28.11.2019, 07:59
Na świecie taka sytuacja jest nie do pomyślenia! To co dzieje się w Polsce od ostatnich czterech lat to promowanie chamstwa, niebywałego bezprawia. Sprawa jest nie do obrony! Ale sytuacja Banasia pokazuje, że każdy przestępca, ci nawołujący do przemocy (vide szubienice nazistów) może czuć się bezkarny. Niewiarygodnie, jak zniszczono morale, dano przyzwolenie.
eh28.11.2019, 03:46
Ksiądz rektor wykładający etykę a do tego wojskowy.. Jesli splagiatował pracę i jeszcze temu zaprzeczył to po prostu wstyd i obłuda. Nie tylko na Podhale ale i na całą Polskę.
dr27.11.2019, 13:49
Słowaccy "dr habilitowani" to powszechnie występujący na PPWSZ w Nowym Targu "naukowcy". Rektor dobierał współpracowników wg. swojej miary.Wstyd dla nauki, kościoła i Wojska Polskiego
naukowa ośmiornica26.11.2019, 08:13
Najgorsze jest to, że obecna władza tak zdeformowała uczciwość, przyzwoitość i kompetencje, że trudno będzie komukolwiek odnaleźć się w tych okolicznościach miernot. No i ten argument, że niby coś trzeba tłumaczyć - chyba z polskiego na polski, ponieważ powszechną praktyką ścieżki naukowej na skróty w Uniwersytecie Katolickim w Rużomberku było pisanie doktorantów w języku ojczystym, czyli polskim. Tłumaczenie nie miało wtedy znaczenia, bo nie chodziło o przewód naukowy a jedynie o uzyskanie potrzebnego papieru i tytułu naukowego za określone pieniądze. To wszystko już było opisywane wielokrotnie. Wielokrotnie trafiało w ciągu ostatnich dziesięciu lat do Ministerstwa - i nic! Nic się nie stało Polacy... zawsze możemy z was zrobić idiotów. Czegoś nie rozumiecie? Ministerstwo tolerowało również przez te lata sytuację, w której nowe prace habilitacyjne nie podlegały obowiązkowemu upublicznieniu, jak to ma w zwyczaju cały świat naukowy. Takie zuchy!
Staszek Alcatraz25.11.2019, 20:09
Najbardziej przykre jest to że jeżeli okaże się że z tą pracą to prawda i że rektor kłamał - że to ksiądz ... Ksiądz który tym bardziej jako rektor uczący młodych studentów powinien dawać przykład . Bo przez te wszystkie afery pedofilskie stan duchowieństwa w Polsce jest mocno nadszarpnięty a tu może okazać się że ten Ksiądz to zwykły cwaniak .. jeżeli Pan prof . Hodorowicz ma wątpliwości to co mają powiedzieć i myśleć o księżach mieszkańcy Podhala . Masakra ..
bobo25.11.2019, 17:34
kpina goni kpine sprawe jak by chcieli to gora w miesiac by rozwiązali
wodnik25.11.2019, 15:56
Rozumiem że droga prawna wymaga czasu, jeżeli wszystko ma się odbyć zgodnie z prawem to procedury muszą potrwać. Ale czy nie można gościa zawiesić do czasu wyjaśnienia ? Wszyscy twierdzą że prawdopodobieństwo przestępstwa jest bardzo duże. Jeżeli okaże się że facet jest niewinny, to wróci na stanowisko. A jeżeli będzie winny, to poniesie konsekwencje. Na razie tylko kompromituje uczelnię i tych co go wybrali swoimi wypowiedziami
luu25.11.2019, 14:56
a może by tak sprawdzić w jakim stopni ten cały gulak zna język słowacki. czy był w stanie się w ogóle porozumiewać, nie wspominając o pisaniu pracy.
katolik25.11.2019, 14:46
Witam.
Jesli chodzi o mnie to mam takie przemyslenia. Nie chodzi mi wcale o plagiat gorsze jest to co mialo miejsce w lecie br. na rynku tzw juwenalia gdzie studenci uczelni gdzie rektorem jest ks. katolik zrobili drwiny z wiary za takie cos wladza koscielna powinna sama zwolnic rektora. Pomyalec zeniedlugo potem w tym samym miejscu czcilo sie rocznice pobytu sw. JPII w Nowym Targu. Dr hab prof nadz ect. ect po co to wszystko zwykly kaplan uczen Jezusa powinien sluzyc ludzia a nie zabiegac o tytuly i stanowiska jednym slowem brak pokory.
Moskwa25.11.2019, 14:15
To w czym problem?Panie wstydu oczczedź...
Andrzej25.11.2019, 13:01
Na przykładzie Banasia można spodziewać wyników postępowania wyjaśniającego do czasu przejścia JM rektora na emeryturę.
...25.11.2019, 13:00
Wstyd! I jak to ma wpływać na morale studentów? Gdzie wzór do naśladowania? A co na to KK i katolicy w ogóle ? Wszyscy nabrali wody w usta ? Tego człowieka ktoś ukształtował ,wyróżnił z szeregu i poręczył w chwili kiedy został rektorem .
z25.11.2019, 12:41
czy na pewno jest to postępowanie dyscyplinarne? moim zdaniem jest wyjaśniające i dopiero później takowe może być wszczęte, jeśli zarzuty się potwierdzą
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl