27.11.2019, 21:00 | czytano: 5921

Tysiąc podpisów pod petycją. Rodzice byli przeciwni obcinaniu dotacji do żłobków, ale nie przekonali radnych

Fot. Piotr Kuczaj
RABKA-ZDRÓJ: Tysiąc osób podpisało się pod petycją do władz uzdrowiska, w której wyrazili sprzeciw wobec planów obcięcia o połowę dotacji dla prywatnych żłobków. Ale Rada Miejska wprowadziła cięcia zaproponowane przez burmistrza.
Miasto, podobnie jak większość gmin, mierzy się z problemem, że wydatki na oświatę są coraz większe, a rząd nie zwiększa subwencji oświatowej. Dlatego urząd kierowany przez burmistrza Leszka Świdra wprowadza cięcia. W Rabce-Zdroju działają trzy prywatne żłobki. Do tej pory miasto dopłacało do nich 300 zł na dziecko, ale w związku z cięciami obniżyło dotację o połowę. To z kolei wywołało duży protest ze strony właścicieli i rodziców. Jedni i drudzy obawiają się, że obniżenie dotacji ograniczy możliwość korzystania przez dzieci z opieki w żłobkach. Przekonują, że część rodziców nie będzie na nie stać, będą rezygnować z pracy, żeby zająć się maluchami.
Rodzice i właściciele żłobków przyszli na środową sesję Rady Miejskiej w Rabce-Zdroju, żeby wyrazić swój sprzeciw. Jak poinformowali, pod petycją w tej sprawie podpisało się tysiąc osób. - Osoby przeciętnie zarabiające nie będzie stać na posłanie dziecka do żłobka - mówił ich przedstawiciel.

- Wiele gmin, nawet bogatszych od nas, nie dopłaca do żłobków. Musimy wprowadzić oszczędności, ale chcemy zachować połowę dopłaty - tłumaczył przewodniczący rady Józef Skowron.

Rodzice chcieli, żeby radni ich wysłuchali, ale przewodniczący pozwolił tylko na pięciominutowe wystąpienie ich przedstawiciela. A w głosowaniu, które zarządzono po niedługiej dyskusji, radni poparli zaproponowane cięcia. Rodzice i właściciele żłobków wychodzili z sali obrad urażeni tym, jak ich potraktowano.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mieszczuch30.11.2019, 17:43
Tysiąc podpisów to spora ilość. Niejeden rajca tylu nie nazbierał. To nie tylko rodzice żłobkowiczów podpisywali ale obywatele tego zacnego grodu, wyrażając swą wolę na co mają iść ich podatki. Miasto żłobka miejskiego nie prowadzi, bo bezpłatny byłby dużo droższy niż te dotacje. Szacun dla Miasta Dzieci Świata i jego Rady Miejskiej. Z "zaoszczędzonych" złotówek pewnie rajcy dotowali "jakiś zespół regionalny" , który za darmo będzie w wakacje śpiewał i tańczył w parku miejskim??
rbk29.11.2019, 10:19
Księgowy 500 do było warte 5 lat temu , teraz realna wartość 500plus to około 370zł
Ida28.11.2019, 21:56
Szukacie oszczędności? To ciekawe ile w przyszłym budżecie przeznaczycie na zespół tej wyszczekanej radnej co tylko straszyla że jak dzieciakom nie zabiorą to będą musieli szkoły zamykać. Mam nadzieję że to wasza ostatnia kadencja!
rab28.11.2019, 21:22
Przenieście dzieci do N.Targu,tam nikt Wam nie dopłaci i nie będziecie mieć problemu.I tak dobrze,że dopłacają 150 zł.Myślę,że miasto jest biedne i z długami więc żadnych dopłat nie powinno być do prywatnych biznesów.Kto ma dzieci niech zadba o ich przyszłość a nie żebrać.
klio28.11.2019, 21:14
Tysiąc osób,myślę,że tysiąc dzieci nie korzysta ze złobka,czyli kim są ci co żądają dopłaty? My sobie nie życzymy abyśmy dopłacali dla tych co mają dzieci.Te pieniądze zamiast do nich niech trafią na starszych i biednych a nie tych młodych co mają 500+ i mogą sobie na dzieci zarobić,bo są zdrowi i młodzi.Dość żądań i roszczeń.Wstyd aby żebrać i domagać się dopłat!
staszek28.11.2019, 15:49
W USA stan New Jersey miasto Garfield ok.40 tyś. żłobki są bezpłatne, a przecież to jedyny kapitalistyczny kraj na świecie, Europa to potężny socjal.
Lucek28.11.2019, 12:51
a teraz wnioskujemy o obcięcie diet radnym bo oni i tak mają drugie źródło utrzymania
baciok@28.11.2019, 10:59
Pińcet plus jest właśnie na takie dopłaty.
Mokebe28.11.2019, 10:46
Słusznie,prawidłowa decyzja,nawet nie ma o czym dyskutować.
koza28.11.2019, 10:29
Rodzice to powinni po piętach cmokać radnych za zachowanie połowy dopłat. Już mało kto dopłaca do żłobków . Poprzednio samorządy były finansowane w inny sposób. Zmieniła się polityka zamiast samorządów rodzice dostali 500+ to chyba oczywiste że powinni zapłacić za swoje pociechy. Oczywista ,oczywistość. Za rok nawet tej połowy nie dostaną . Bo BIORĄ W KIESZEŃ bezpośrednio ,tak chcieli tak mają. Tu sprawa jest prosta i nie ma czego nie rozumieć. Nie można zjeść cicho,i mieć ciacho.
Księgowy28.11.2019, 10:02
500 - 150 prosty rachunek. 500 jest na dziecko to zostanie jeszcze 350 Chcieliście PiS to macie. Zachwile nawet 500 braknie. Zrozumcie, że to nie wina Samorządów
prawo???????28.11.2019, 09:05
Fotka nie aktualna..... tyko tyle zostało na pamiątkę po żłobku w Niedzicy.A ja naiwna myśałam że durna Rada jest tylko w Łapszach,no proszę jakie to wszystko proste kłopoty z oświatą dzieci na ulicę.....i po sprawie.
Shakira28.11.2019, 08:28
Bambosz na prezydenta
Rabczanka28.11.2019, 08:21
Czytając komentarze zastanawiam się czy ktoś pochylił się nad tym ile kosztowałby budżet Gminny żłobek? Rada ma świadomość że zdecydowanie więcej niż dotychczasowe dofinansowanie, które nie jest dopłata do prywatnych biznesów lecz wsparciem dla rabczańskich rodzin. Dofinansowanie z gminy to około 30% kosztu pobytu dzieci w żłobku. Teraz ciężar pewnie zostanie przerzucony na mój, twój portfel. Bo mimo że płacę w Rabce podatki to wczoraj pokazano mi że jak rok temu oddawalam głos na radnych to był on ważny, a wczoraj już niestety nikt nie chciał go słuchać :(
ja27.11.2019, 22:52
no i chyba słusznie dlaczego mam se swoich podatków dopłacać do prywatnych biznesów ? jest przecież pińtset plus .
mieszkaniec27.11.2019, 22:35
bo niektórzy radni na widok aparatu fot.....i kamery dostają polotu populistycznego i zachowują się jakby byli celebrytami na wybiegu ...!

a tu...w końcu trzeba jeszcze podejmować trudne - odpowiedzialne decyzje .... niepopularne wśród mieszkańców !
bo ogólna sytuacja samorządów i ich budżetów jest fatalna
- nie tylko populistyczne hasła ....że wszystkim się dopłaci...a podatki obniżymy do min. lub zwolnimy z płacenia !!!

Po obejrzeniu dzisiejsze sesji to nasuwa się wrażenie że niektórzy radni to nie dorośli do bycia radnymi ...
- chyba z ich punktu widzenia ..czym gorsza sytuacja finansowa gminy , tym bardziej się cieszą ...
- obrażają się o byle co ....a w przypadku gdy ich racje nie uzyskują większości wśród rady .... to opuszczają sesję jakby byli ...na "placu zabaw w piaskownicy"
Popieram_Burmistrza27.11.2019, 22:21
Trzeba się przyzwyczaić do zarabiania kilku a nie nastu tysięcy.
W gminach gdzie nie ma dotacji ceny w żłobkach podobne jak w Rabce z dotacją albo nawet i niższe.
Jest wolny rynek - jak komuś się nie karkuluje to niech zamknie, otworzy kto inny.
A ogólnie to mam wrażenie że jest zmowa cenowa z czesnym od dzieci w tych żłobkach bo ceny niemal takie same.
tom27.11.2019, 22:11
skoro żłobki prywatne to niech sobie radzą! W końcu to biznes dla ich założycieli! Mi nikt do działalności gospodarczej nie dokłada z budżetu miasta!!
piechur27.11.2019, 22:09
Taka władzę sobie wybraliście,płacić a nie stękać...Można zlikwidować nic nierobiaca SM i kasę przerzucić na dotacje,da się?
Ktoś27.11.2019, 22:03
Wszyscy w Rabce rymy produkują
bo coraz większą biedę kują
Leszka cieszą nagrody i wyróżnienia
i chłopina nie ma wytchnienia
Nie myśli o mieszkańcach już wcale
a Rabka już po 3 zawale
Wszystko się sypie niedopilnowane
Braki , obcięcia ,wszystko zakamuflowane
Szczucie jednych na drugich to na porządku dziennym
Taki ład nazwijmy dennym
Nic się nie dzieje z tego potencjału
do referendum zbieramy się pomału
Jednak Leszku zapamiętaj co ci radzą :
Rabczanie dzieci skrzywdzić nie dadzą !
Czy w szkole, w przedszkolu, czy w żłobku
Zapamiętaj sobie chłopku roztropku!
Rabka dziećmi swoimi i przyjezdnymi słynie
Póki Raba , Poniczanka i Słonka przez Rabkę płynie!
p27.11.2019, 21:03
a bambosz co tak michę cieszy ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl