28.11.2019, 11:40 | czytano: 10912

Drastyczna podwyżka opłat za śmieci w gminie Nowy Targ. "Nie mamy wyjścia"

Arch. Podhale24.pl
Mieszkańcy 21 miejscowości w gminie Nowy Targu od 1 stycznia 2020 roku będą płacić za śmieci segregowane nie 18 zł, jak dotychczas, ale aż 23 złote miesięcznie od osoby. To 40-procentowa podwyżka w stosunku do obecnego roku. Władze gminy twierdzą, że są w sytuacji bez wyjścia, bo mają do czynienia z monopolem.
Tej jesieni gmina Nowy Targ ogłosiła przetarg na odbiór śmieci od mieszkańców w 2020 roku, ale tak jak w innych gminach, pojawiła się tylko jedna oferta, od konsorcjum EMPOL - FCC Podhale Sp. z o.o, które zgodziło się odbierać śmieci w przyszłym roku, ale za cenę w wysokości prawie 5 milionów złotych. Była to jedyna oferta i gmina nie miała wyjścia, musiała się na nią zgodzić, cena jest jednak tak wysoka, że musi się to wiązać z podwyżkami o 40% opłat za odbiór śmieci, jakie ponoszą mieszkańcy.
- W chwili obecnej jesteśmy w sytuacji bez wyjścia - mówił na sesji Rady Gminy Nowy Targ wicewójt Marcin Kolasa. Ceny rosną i nic można zrobić. W przetargach startuje tylko jedno konsorcjum, które nie ma konkurencji i dyktuje ceny. Gmina rozważała pomysł stworzenia zakładu komunalnego, który by się tym zajął, jest też wspólny pomysł gmin budowy spalarni śmieci dla całego Podhala, ale pierwsze rozwiązanie, jak pokazują analizy, nie rozwiąże problemu, a drugi to dopiero melodia przyszłości. Co ważne, zgodnie z prawem, system odbioru śmieci musi się samofinansować, co oznacza, że gmina nie może dopłacać do śmieci.

Firmy zajmujące się odbiorem śmieci uzasadniają podwyżki wzrostem płacy minimalnej pracowników, wzrostem opłat środowiskowych, spadkiem cen surowców wtórnych czy podwyżkami cen prądu.

r/
zobacz także
komentarze
Wektor02.12.2019, 17:57
To wszystko wina PO.
miszkaniec02.12.2019, 09:08
Bzdury w komentarzach są tak wielkie, że aż nie można przejść obojętnie... Piszą je chyba albo propagandowcy jakieś opozycji  albo niedouczeni ludzie niemający kompletnie pojęcia o systemie finansowania. Każdy coś zarzuca nie dając konkretnego rozwiązania które coś faktycznie zmieni...

1. Zmiana lokalnej władzy niema kompletnie wpływu na koszty, które będziemy płacić na odpady. Wynika to z wielu rzeczy np. odgórne przepisy narzucają wymogi dla firm odbierających, które ponoszą znacznie większe kosztu pracy przekładane na mieszkańców.  System ma się sam finansować i  gmina niema prawa tego zmienić. I każdy wójt czy burmistrza niema tu praktycznie nic do gadania. Nie zgodzi się na takie koszty, nie podpisze umowy z odbiorcą to go mieszkańcy wyniosą, że śmieci na ulicach. Kto znajdzie inną firmę do odbioru co zrobi to taniej niech idzie do Gminy i niech się z tym podzieli ? zostanie bohaterem roku!

2. Zarabiacie więcej to myśleliście, że koszty życia nie wzrosną? Pracownicy tych firm też będą chcieli zarabiać więcej? Koszt składowania odpadów zwiększył się ilokrotnie? Nie pamiętam dokładnie 3-6 krotnie? Prąd? Inne koszty? Skąd firma wezmę pieniądze?

3. "Znajdźmy inną firmę"... ta a myślicie że śmieciarki zamiast benzyny/ropy jeżdżą na powietrze? Koszty były by jeszcze większe za sam transport, ponieważ tu niema innej firmy! Nie wspominając już o tym że Gmina desperacko już rok temu szukała z tego co kojarzę.

4. Lenistwo mieszkańców ? nie chciało się sortować śmieci? To płacimy za sortowanie niech ktoś to zrobi za nas.

5. A ilu mieszkańców ukrywa swoich domowników by za nich nie płacić? Płacimy za to my? bo śmieciarka i tak musi jeździć a śmieci same nie znikną. To synek/córka/maż/żona niby za granicą czy na studiach, albo niby znikli i nikt nic nie wie. Wyliczenia ilu mieszkańców płaci i ile płaci są jawne. Temu co z głowy sobie wylicza 24 tys. mieszkańców  x opłata = 6 624 000 zł. i gmina zabiera do kieszeni?  Człowieku sięgnij do dostępnych danych  zanim będziesz głupoty pisał. Każda złotówka jest rozpisana na co idzie i masz wgląd do tych danych na stronach Urzędów lub od biedy ?zapytanie o informację publiczną?. Podejrzewam, że okaże się ze kilka tysięcy zameldowanych ludzi za śmieci nie płaci tutaj tylko albo gdzieś indziej lub w ogóle.

6. Produkujemy coraz więcej śmieci to i więcej trzeba płacić za ich gospodarowanie? Ile razy słyszałem opinie od znajomych/sąsiadów, że nieważne czy wystawie 1 kosz czy 5 i tak płacę tyle samo. Niespodzianka!

7. Sortowanie na coraz to większe ilości frakcji (narzucają to odgórne przepisy) też pewnie powoduje  dodatkowe kursy.
Mietek01.12.2019, 12:20
kiedy się skończy to okradanie ludzi
pispojednozlo01.12.2019, 09:10
hahah rzad Polskojezyczny wydaje biliony nasze na lewo i prawo , to teraz trzeba oddawac, a unia jewropejska? tez trzeba oddac zaciagniete kredyty!
mieszcon30.11.2019, 08:41
A pamiętam jak Pan Daczynski chciał uruchomić spalarnie śmieci w NT , Fryżlewicz nie wyraził zgody a przecież w Wiedniu taka spalarnia hula że hej !żałosne ponieważ spore koszty śmieci to transport !
Wicher29.11.2019, 19:44
Monopol ! ? Tak to się robi biznesy ! zadowolony monopolista i kto ! ?
obywatel29.11.2019, 19:08
A może odwołać wójta? Jest coś takiego jak referendum o odwołanie wójta.Jeśli pracownik nie radzi sobie w pracy to się go ZWALNIA.
Płatnik29.11.2019, 13:19
"Przykro nam powstał monopol". Tak z dnia na dzień powstał a może specjalnie nikt nic nie robił żeby jedni mogli tylko kasę liczyć. Teraz tylko czekać na podwyżkę ścieków bo tam też jest monopol i też będzie przykro.
abc201929.11.2019, 12:12
Ironia losu
O tym, że stawka za odprowadzenie ścieków będzie również drastycznie wyższa już w przyszłym roku wiadomo po tejże sesji Rady Gminy. Pytanie tylko ile będzie wynosić za m3: 15 -17 zł ?
Robert29.11.2019, 10:28
No proszę jak to sobie pięknie potrafią wytłumaczyć zwolennicy jedynej słusznej.To wina UE,to wina Tuska,to wina samorządów itd...Żeby przejrzeli na oczy to musi dopiero pisowi braknąć na darmochę jaką dostają,a którą sponsorujemy my wszyscy każdego dnia w sklepach i usługach.A jak już braknie to będzie oczywiście cisza i winnych brak.
Smok29.11.2019, 09:01
Wyrocznia ożeń się ze mną :-)
Smok29.11.2019, 08:58
Taki @ mam Kłopotek


co manipulujesz i próbujesz wciskać ludziom ciemnotę, że za PO palili wysypiska, teraz przez ostatnie pięć pisowskich lat to się dopiero paliły wysypiska, w samym tym roku ze 20 pożarów jak nic.

I wcale złodzieji z PO nie bronię, ale w sumie i na dobrą sprawę to za nich żyło się lepiej. Taka prawda.

Ale nie tędy droga, tylko Konfederacja, polecam wejść sobie na jutub zainteresować, w końcu w sejmie są ludzie, którzy nie boją się mówić.
furgac29.11.2019, 07:45
Pan Marcin Kolasa mówi że nie ma wyjścia musicie płacić ! :) Pan Kolasa odleciał już całkowicie w stronę Bramy Gorc i nie ma czasu na takie głupoty ja śmieci ! :)
haha29.11.2019, 01:51
Do koowników to pieniądze ze śmieci nie idą na 500+ a raczej na was.
Monopol29.11.2019, 00:27
Jak się głosuje na emerytów którzy o ekonomi to nawet nie słyszeli to teraz płaczcie i płaćcie. Jest też taki temat tabu "stare układy i znajomości" czyli ręka rękę myje ale tutaj nikt tego nie powie bo nawet admin zablokuje jak na FB prawdę o LGBT.
Ironia losu29.11.2019, 00:11
To że powstał monopol to jest wina tylko i wyłącznie źle zarządzanej gminy i to przez wiele lat. Czyżby wójt i urzędnicy byli ślepi na to co się dzieje od wielu lat na rynku odbioru śmieci? I to nie tylko nasza gmina jest taka głupia. Następnym przykładem za chwile będą ścieki no ale tam wójt może być ślepy bo jak walczyć samemu ze sobą. Wychodzi na to że za śmieci będziemy więcej płacić niż za prąd który można produkować spalając śmieci.
Taki @ mam Kłopotek28.11.2019, 22:25
Kłoputku - Nic nie rozumiesz, a POlityka ze strony samorządów ostrzejsza bo Unia naciska na problem, a problem to ludzie i przemysł (opakowania) - nie Powstał dziś za PIS-u.... Teraz jest ostrzej bo PO sobie z problemu bimbało, nie było kontroli, za to gromadzone stosy zaczęły masowo płonąć.... Góry palstiku i syfu POszły do POwietrza... POtem raki i sraki... To z indolencji i beztroski w wydawania różnorakich zezwoleń POwiem wprost bez jakiejkolwiek kontroli.., co do realizacji. realizacji...
...28.11.2019, 20:36
Kłopotek... dziękuj UE dekielku...bo chyba nie łapiesz że opłaty rosną przez durne przepisy UE..
ujno28.11.2019, 19:41
Ciekawa sprawa, bo wszędzie tam gdzie rządzą ludzie z ramienia PO ceny za wywóz śmieci rosną drastycznie. Ja mieszkam w gminie gdzie rządzi wójt z ramienia PiS i za śmieci segregowane płacimy 9,60 zł. i do przetargu staje też tylko jeden odbiorca. Coś mi tutaj śmierdzi !
kalkulator28.11.2019, 17:57
Do komentujących !!!

Wy się módlcie, by rządzący, jak im naprawdę braknie kasy, nie wprowadzili podatku katastralnego, bo wtedy dopiero będzie płacz i lament, jak trzeba będzie rocznie zapłacić kilka/ dziesiąt tysięcy.
potwierdzam święta prawda28.11.2019, 17:48
Elektorat PIS nie ma prawa narzekać,sami tego chcieliście, dla normalnie rozumiejących było oczywiste że tak będzie.
Kłopotek28.11.2019, 17:48
Śmieszą mnie teksty, że to nie wina PiSu..... kto podniósł opłaty za składowanie, utylizowanie odpadów?? Jak myślicie dlaczego za PiSu płoną wysypiska i składowiska odpadów?? Dlaczego za PO tego nie było?? Po prostu RZĄD musi mieć pieniądze aby je rozdawać, 500+, 13 emerytura, leki plus, senior plus itp, itd. Przecież do tej pory była kasa tylko wystarczyło nie kraść..... To co się nagle stało?? Zaczęli kraść?
hary28.11.2019, 17:46
jo@
opłaty za miesiąc , nie od kubła. Więc i tak będziesz płacić ,i nie masz potrzeby wyrzucać do lasu.
fya28.11.2019, 17:26
Jest proste wyjście z tej sytuacji! Odwołać rade gminy i zwolnić niepotrzebnych urzędników. Oszczędności dołożyć do śmieci i wszyscy będą zadowoleni.
abc28.11.2019, 17:19
DOBRA ZMIANA i tyle.
a będzie jeszcze drożej i tak brniemy i toniemy.
wieśniak28.11.2019, 16:55
A gdzie jest napisane że musi być przetarg, do którego i tak zawsze staje jeden "ochotnik-monopolista".
To klient, czyli gmina, nie może w inny sposób szukać wykonawcy? Gdy dom buduję, remontuję mieszkanie, naprawiam samochód itp, to sam szukam wykonawcy, a nie zapraszam i czekam aż zgłosi się najdroższy.
To jest nienormalne, panie Smarduch.
...28.11.2019, 16:25
sortownie trzeba mieć nad brzegiem Dunajca..a jak przyjdzie wielka woda...to nasz problem będzie czyimś problemem..
Rafi81528.11.2019, 16:07
Zapomnieli jeszcze napisać że podatek og nieruchomości też podnieśli.
staszek28.11.2019, 15:54
Przyjdzie taki moment, że ludzie się zbuntują i przestaną płacić, płace w naszym regionie są na żenującym poziomie
Wicher28.11.2019, 15:36
Mieszkańcy Gminy muszą podziękować swoim radnym że dbają o nich ! :)
Gorol zza młaki28.11.2019, 15:17
@pniok - a mam ci przypomnieć kto rządzi PIĄTY rok? To nic te władze nie są w stanie zrobić? Bo wydaje mi się że brak jakichkolwiek działań + narzekanie na poprzedników sytuacji nie poprawia. Chcieliście PiS, to macie, płacić i nie narzekać. Dostajecie hojną rączką socjal, to wiadomo że skądś te pieniądze się muszą brać, bo bajki o uszczelnianiu VAT to chyba tylko dla naiwnych. Jak rząd dokręca śrubkę przedsiębiorcom to wiadomo że oni swoje wyższe koszty przerzucą na was. I co wam z tego 500 plus zostanie po podwyżkach? Nico!
Borys28.11.2019, 15:13
Tych władców z gminy wywalić na zb.... p.... O swoja kasę to cwaniaki dbają jak mało kto. Zaraz se podniosą pensje, bo koszty rosną. Komunisci
Maciek35528.11.2019, 15:02
Najlepsi są idioci co myślą ze to przez 500+ śmieci podrożały :D hahah 500+ zabiorą a smieci i prąd dalej bedzie szedł w góre bo to problemy bardziej złożone.
Nos28.11.2019, 14:58
Ludzie!? Co tak śmierdzi w Nowym Targu!? Ktoś fermę drobiową otworzył w pobliżu? Nie da się wytrzymać...
oleg28.11.2019, 14:54
Zgadzam się z Sibillą bo czasami jest więcej plastiku niż żywności w tym opakowaniu a na dodatek trzeba całość wyrzucić bo takie niesmaczne.To nie my konsumenci produkujemy śmieci ale producenci towarów .
karton28.11.2019, 14:46
@ Pancerny Marian - ty *** jak TV-N i jego Gazety Wybórczej POsługacze... NaPIS, ŻE KONMKRETNIE, co zrobić aby było taniej, najlepiej śmieci za darmo - Nobel czeka - Nie trza wrednie i bez mózgu *** ....
mieszkaniec28.11.2019, 14:42
No cóż władza zwyczajnie słaba, z powietrzem rzec by można d...a, z śmieciami to samo, wodociągi narzekają że im wodę kradną, zaraz mpec też będzie płakał ze sieć zrobili a nikt się nie podłącza tylko dalej trują syfem z palenisk. Zatrudnijcie menadżerów nie polityków.
pniok28.11.2019, 14:29
@ wyrocznia
Mam Ci przypomnieć , kto i kiedy zaczął majstrować przy śmieciach i tej ogromnej górze kasy związanej z tym tematem ? Już wtedy wiadomo było , że to droga w stronę monopolizacji tego biznesu i dzisiaj mamy to co mamy. Tak więc płać i płacz , a pretensje i żale kieruj w inną stronę.
Pancerny Marian28.11.2019, 14:18
Dziękuję za 500 +, które braknie na podwyżki, inflacja będzie jak Wenezueli. Ewakuować się kto może.
m........a28.11.2019, 14:07
Elektorat PIS nie ma prawa narzekać,sami tego chcieliście, dla normalnie rozumiejących było oczywiste że tak będzie.
Bardzo Ciekawy28.11.2019, 14:04
W Gminie Nowy Targ mamy prawie 24 tys. mieszkańców.
Gdyby każdy z nich segrgował odpady płaciłby 23 zł na miesiąc, co w skali roku daje nam 6 624 000zł. Skoro Empol zgodził się na cenę 5 milionów to ciekawi mnie gdzie podzieje się to ponad 1,5 miliona złotych? Może nawet i więcej, bo niesegregowane odpady również pójdą w górę. Jeśli gmina nie potrafi wynegocjować za odpady niższej ceny, to mogliby przynajmniej ludzi nie okradać w tak perfidny sposób, tłumacząc się monopolem na rynku wywozu odpadów.
Sybilla28.11.2019, 14:01
@ Wyrocznia pis, a Unia dyktuje prawo, nakłady limity recyklingu, nie mówiąc o ograniczeniu producentów śmieci..., Kultura zachodnia i zyski korporacji produkują opakowania (smieci) i wygody; Reklamówki PET-ty stosy folii i katonów , których my starsi normalni nie widzieliśmy... Bo PO co pić soczek przez plastikowe słomke, skoro .. Po co kubeczki plastikowe skoro mozna soczek piś z wielorazowego garnuszka itd. itp miliony przykładów z życia codziennego... A więc nie PiS głupoto ino idź PO rozum do głowy i nie śmieć !!!
do jo28.11.2019, 13:47
I tak będziesz płacił, nie ważne co zrobisz ze śmieciami...
RS28.11.2019, 13:24
W dużych miastach monopolu nie ma co nie znaczy, że ceny są niższe! Na śląsku płacę 21.70 zł za segregowane, z kolei ci, którzy tego nie robią - 43.40 zł
taki co śmieci28.11.2019, 13:19
"Gmina rozważała pomysł stworzenia zakładu komunalnego...jak pokazują analizy, to nie rozwiąże problemu"
Wniosek z tego jest taki że takie rozwiązanie nie obniży kosztów odbioru odpadów jak niektórzy w urzędzie myśleli.
Wyrocznia28.11.2019, 13:17
Chcieliście Polin, to będziecie go mieć. PiS wam taki "raj" zorganizuje, że was poskręca ze złośc(oby nie z głodu)i. Nie myślcie, że reszta partii z bandy czworga byłaby lepsza. Ktoś tu zaraz napisze co ma do tego PiS? Ano ma, bo jakie posunięcia na górze, takie wyniki na dole.
Dog28.11.2019, 13:02
Biznes śmieciowy kwitnie my płacimy A oni palą to hurtem na śmietniku czysty interes
Kasper28.11.2019, 12:58
Brakuje jak widac na 500 plus
jej jej28.11.2019, 12:50
E....i tak to jest karuzela podwyżek ruszyła z kopyta można powiedzieć.Czy Gmina Łapsze Niżne ma być przykładem?? obywatelko? to chyba nie najlepszy przykład do naśladowania.Ale mogę się mylić.
ens28.11.2019, 12:38
Trze będzie kupy do worków robić żeby szambo rzadziej opróżniać.
jo28.11.2019, 12:28
Zaczną się dzikie wysypiska i tyle
asterix28.11.2019, 12:27
Dlatego najlepiej się przeprowadzać do dużych aglomeracji gdzie monopoli praktycznie nie ma
Gorol z gorc28.11.2019, 12:26
Empol, firma ktora wrzuca wszystkie smieci do jednego wora. nawet jak są posegregowane. Nie posiada sortowni, wiec cale koszty ponosza mieszkańcy przy braku wysilku społki.
A jak wiadomo, ceny smieci oddawanych na stale składowiska rosna corocznie, wymóg dyrektywy unijnej, i jak tak dalej bedzie to kolejna podwyzka bedzie 1 stycznia 2021 roku. Inne koszty też rosna, ale nie w takim tempie jak ceny oddawanych śmieci na tzw. wysypiska
Buli28.11.2019, 12:23
Bzdury opowiadajom jakie podwyżki dla pracowników to po ile beton zarabiać bajzel w tej gminie się zrobił nic dla tych mieszkańców nie potrafiom załatwić widać że brakuje szeligi
Niewazne28.11.2019, 12:22
,,Dobra zmiana'' he
kto tu kręci ???28.11.2019, 12:22
Dziwnie to jest policzone, bo 18 zł + 40% = 25,2 zł.
Natomiast 18 x 27,8% = 23 zł.
Wynika, że podwyżka będzie nie 40% a 27,8%, tak czy nie???
Gmina nie może dopłacać do śmieci, a czy może na nich zarabiać ?, wynika że tak.
abc201928.11.2019, 12:18
Opłata za odpady segregowane wzrośnie z 16 zł do 23 zł od osoby, czyli prawie 44 % !
obywatelka28.11.2019, 11:46
niech placa tak jak my juz od dawna w gminie Łapsze Niżne!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl