03.12.2019, 14:38 | czytano: 5011

Nie ma zgody na konsultacje społeczne w gminie Nowy Targ

Arch. Podhale24.pl
Czy należy poprawić komunikację publiczną w gminie Nowy Targ? Pewnie tak, ale na razie nie ma na to pieniędzy. - Na razie nie stać nas na to. Być może będzie to realne za 3-4 lata - mówi wójt Jan Smarduch.
Mieszkanka Gronkowa przedstawiła na sesji Rady Gminy Nowy Targ petycję ze 150 podpisami w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych, w których mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć na temat potrzeb w zakresie transportu publicznego. Maria Łaś (na zdjęciu) przekonywała, że gmina ma do dyspozycji miliony złotych, które rząd przeznaczył na rozwój komunikacji publicznej. Podkreślała, że jest ona potrzebna mieszkańcom w dojazdach do pracy, do urzędów czy chociażby po to, żeby korzystać z oferty kulturalnej Nowego Targu np. w niedzielę. - Za czasów PRL-u byłam w stanie pojechać autobusem od kina i z niego wrócić - mówiła członek partii Razem i współtwórca inicjatywy Dobra Jazda na Podhalu.
- Problem transportu jest dla nas żywy, ważny i podejmujemy go - zapewniał przewodniczący Wiesław Parzygnat. Dodał, że samorządy ostrożnie podchodzą jednak do programów rządowych. Fundusz, jak mówił, funkcjonuje od niedawna. Miał mieć budżet 800 mln zł, zostało 300 mln, miał wejść w sierpniu, a wszedł we wrześniu. - Jest wiele niewiadomych, bo został ogłoszony na dwa lata, ale nie wiadomo, co dalej. W dodatku dopłata w wysokości 80 groszy do wozokilometra, gdy my dopłacamy już 3 zł, to za mało - mówił.

- To tak fajnie brzmi, że leżą miliony, ale nie ma kto ich wykorzystać. Jakbyśmy mogli te miliony wziąć, to byśmy je wzięli – powiedział wójt Jan Smarduch. - Dopłata w tym przypadku wynosi 80 groszy do wozokilometra i to jest podstawowy mankament, bo w MZK koszt wozokilometra to 3,40 zł. Czyli tą różnicę trzeba byłoby pokryć z naszego budżetu, jeśli chcielibyśmy to utrzymać na poziomie MZK. W naszej gminie MZK obsługuje 11 miejscowości, w tym 7 w większej ilości. Dopłacamy do tego ok. 700 tys. zł. Sytuacja jest natomiast taka, że w rano, gdy uczniowie jadą do szkół i potem w godzinach szczytu mamy pełne autobusy, ale poza tymi godzinami są puste. Komunikacja miejska - kto by jej nie chciał mieć. Tylko ktoś musi za nią płacić. W sytuacji kiedy mamy trudną sytuację finansową gminy i mielibyśmy jeszcze dopłacić do transportu, to ja mówię nie.

Wójt przypomniał, że w Harklowej, Szlembarku, Knurowie i Morawczynie są szkoły pamiętające czasie II wojny światowej czy jeszcze wcześniej. - Warunki są miejscami tragiczne, nie ma sali gimnastycznej, nie ma gdzie zajęć przeprowadzać. Więc dla mnie to nie jest wybór, czy poprawić komunikację publiczną czy nie, tylko czy realizować rozpoczęte inwestycje i czy poprawiać warunki nauki dla dzieci czy nie - mówił. - Na razie nie stać nas na to. Być może będzie to realne za 3-4 lata.

Odnosząc się do petycji o przeprowadzenie konsultacji, wójt zauważył, że nie spełnia ona przepisów. Jak dodał, priorytety, co robić w danej miejscowości, są ustalane na zebraniach wiejskich wspólnie z mieszkańcami. - Przeprowadzenie konsultacji społecznych we wszystkich naszych 21 miejscowościach to ogromne przedsięwzięcie. Ale co z nich będzie? Wszyscy, którzy będą brać w nich udział, pewnie to poprą. Wpłynie to do gminy i co wójt z tym zrobi? Nic, odpiszę, że nie jest to możliwe, bo budżet nie przewiduje takich wydatków i na razie nie jest to realne - mówił Jan Smarduch.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
gilda13.12.2019, 22:06
Do "nogi" Wiesz ile kursów jest z Dursztyna? Masz 11 kursów!!! Jak ja chodziłam do szkoły w Nowym to miałam rano dwa kursy i powrotne trzy, i to musiało wystarczyć. A teraz każdy by chciał żeby autobusy z takich małych miejscowości kursowały co 15 minut. Kto ma za to płacić?
Polek04.12.2019, 20:35
Polska to nie Hameryka, są programy, finanse na ten cel to trzeba je wykorzystać na potrzeby ludzi, a nie twierdzić, że to bezzasadne. To żadne argumenty.Mieszkańcy chcą konkretów, a nie spychania ich ważnych problemów na margines. Tuż przed wyborcami to jakoś wszystko się da.... A po już się sprawy komplikują.
kaja04.12.2019, 15:06
A dlaczego nie kursuje bus w niedzielę z Załucznego do Nowego Targu,czym dojechać do pracy i z powrotem.
mira04.12.2019, 14:07
To boisko w łopusznej to dopiero bedzie genereować koszty oświetlać podlewać kosić i tak na okrąglo
nogi03.12.2019, 22:47
jeden z nas -to zamieszkaj w Dursztynie.
jeden z nas03.12.2019, 21:05
W naszej Gminie nie ma problemu z komunikacją ,to co sugeruje Pani Łaś, do Leśnicy kursują busy co pół godziny,od 6 rano do godziny 10 wieczorem.Program o którym ta pani mówi jest skierowany do bardziej ubogich rejonów Polski, bo są takie miejscowości gdzie w ogóle nic jeździ,tereny po PGR-owskie. W gminie mamy komunikację MZK i busy kilku przewoźników.Do MZK rady sołeckie dopłacają ponad 3 zł do wzkm, a program daje 80 gr.
Nie ma co narzekać.Będąc w USA kilka lat temu w Stanie New Jersey musiałem parę kilometrów chodzić pieszo do sklepu na zakupy bo nie było żadnej komunikacji publicznej.
Jaga03.12.2019, 19:07
No jak zwykle! Nie da się, nie ma pieniędzy etc. To może trzeba o pieniądze energiczniej zabiegać? Być bardziej operatywnym, bardziej otwartym na potrzeby a nie działać tylko tam gdzie sukces jest łatwiejszy. Czasami odnosi się wrażenie , że niektórzy zasiedzieli się na urzędniczych stołkach i boją się nowego.
Zdziwiony03.12.2019, 18:58
Pani ma rację, gdyby była Radną może by coś w tym zakresie zmieniła, bo dziąła w imieniu większej grupy, a tak kogo ten problem obchodzi, jak jaśnie wielmożne..,, jeżdżą furami to i w radzie nie będą popierać pomysłu, ba ich to nie dotyka, ale dojeżdżający komunikavją do pracy mają inne zdanie w temacie, A to też WYBORCY i jest ich więcej
Smok03.12.2019, 18:18
Haha, ale co ty piłkarz porównujesz wembley za dwa miliony do dopłacania co roku do nierentownego transportu po milionie lekko, jak nie lepiej
Mietek03.12.2019, 18:17
Znajdą się pieniądze na wszystko tylko musi się zmienić wójt który przez 30 lat upodobał sobie tylko niektóre wsie. Piłkarz ma rację o 3 stadionie w Łopusznej. Są wsie które marzyłyby chociaż o orliku. Jest taki sołtys który tak zachwala wójta to ciekawe co jego wyborcy teraz mówią o podwyżce za śmieci i ścieki.
toja03.12.2019, 17:51
do Ewa nie wiem o jakim szczęściu mówisz o cenach prąd 30% do góry burdel w szkołach i nie tylko kolejki do lekarzy chyba że mówisz o kk oni dzięki tobie i innym na Podhalu mają się dobrze ale armia i bezpieczeństwo PL żle matka boska nas nie obroni tak jak w 39 roku acha moim zdaniem
toja03.12.2019, 17:43
a mnie się ta pani podoba
zeb03.12.2019, 17:22
Następna góralka co wierzy ceprowi z Żoliborza bezgranicznie :)
Buli03.12.2019, 17:11
Podniesie jeszcze ścieki i będziemy wszyscy na piechotę chodzić brawo aleś my sobie wybrali wladze
Piłkarz03.12.2019, 16:46
Nie ma kasy bo poszła na wembley w Łopusznej, która gra w lidze mistrzów. Trudna sytuacja finansowa? A kto do takiej doprowadzil? Wójt sie wozi luksusowym autem to nie wie co to znaczy brak komunikacji publicznej. W XXI wieku ludzie chodzą po kilka kilometrów na nogach z N Targu bo nie mają czym wrocic wieczorem z roboty.
ewa03.12.2019, 15:33
Pani w góralskiej chuście, proszę sobie odpuścić.
Chce się Pani wypromować na Podhalu? Podhale patrzy inaczej niż Pani na wiele spraw - moim zdaniem na szczęście :)
Smok03.12.2019, 15:29
Smarduch dosyć krótko konkretnie, nawet mi się spodobały te riposty.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl