08.12.2019, 20:43 | czytano: 4069

Wraca sprawa ogrzewalni. "Podejmujemy stosowne działania" - zapewnia burmistrz, ale mówi o przeszkodach

arch. Podhale24
NOWY TARG. Paweł Liszka ponownie zwrócił się do władz Miasta o uruchomienie ogrzewalni dla osób wymagających pomocy. - Może ona być w charakterze ogrzewanego kontenera, jak to ma miejsce w innych miastach - proponuje radny. Burmistrz odpowiada, że przeszkodą jest lokalizacja, brak pieniędzy i przepisy.
Wcześniej, w październiku br. radny Liszka apelował, by w Mieście "natychmiast została uruchomiona ogrzewalnia lub noclegownia". Burmistrz odpowiedział wtedy, że "zleca realizację zadania w formie schronienia dla osób bezdomnych organizacjom pozarządowym". Wyjaśniał także, że powodem zlikwidowania miejsc noclegowych przy ul. Ludźmierskiej była zmiana przepisów. Pisaliśmy o tym w artykule "Żadnej osobie bezdomnej nie odmówiono pomocy"....
Po miesiącu radny ponowił swoje pytanie, uzupełniając je sugestią, iż na "ogrzewalnię" można wykorzystać specjalny kontener. Taki pomysł zgłosiła w poprzedniej kadencji ówczesna radna Bogusława Korwin.

W odpowiedzi Grzegorz Watycha przypomina, że "ogrzewalnia umożliwia interwencyjny, bezpieczny pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach wyposażonych co najmniej w miejsca siedzące. W uwagi na taki charakter placówki gminy zakupują kontenery z przeznaczeniem dla osób bezdomnych. Takie działania podjęły m.in. Radom, Rybnik, czy Sosnowiec, a więc miasta powyżej 100 i 200 tys. mieszkańców. Należy zaznaczyć, że w tak dużych miastach problem bezdomności jest znacznie większy niż w Nowym Targu."

"Utworzenie w okresie zimowym miejsca z przeznaczeniem dla osób bezdomnych bez wątpienia należy uznać za jedno z istotnych elementów wsparcia osób potrzebujących. Należy zwrócić uwagę jednak, że już na etapie lokalizacji tej placówki pojawia się trudność z jej umiejscowieniem. Drugim problemem jest spełnienie warunków ustawy prawa budowlanego, kolejnym zapewnienie środków finansowych zarówno na zakup takiego kontenera, jak również jego wyposażenia oraz utrzymanie. Biorąc powyższe pod uwagę pragnę poinformować, że uruchomienie takiej instytucji wymaga wieloetapowego działania. Podkreślam także, że jako miasto pochylamy się nad trudną sytuacją osób bezdomnych i podejmujemy stosowne działania służące rozwiązaniu niniejszego problemu" - dodaje burmistrz w odpowiedzi na interpelację radnego.

s/
zobacz także
komentarze
Sumienie09.12.2019, 23:01
Panie burmistrzu Grzegorzu Watycha, panie Grzegorzu Luberda, księże Franciszku z Niwy. Z czego św. Brat Albert byłby bardziej zadowolony? Z ulicy jego imienia, którą szumnie otworzyliście, czy z noclegowni dla ubogich i bezdomnych?
avivat09.12.2019, 20:36
~do obiektywny
Żebyś kiedyś sam nie wylądował na ulicy. Życie pisze swoje scenariusze, nieraz i te tragiczne. Nie oceniaj wszystkich jednakowo. TO TEŻ LUDZIE!
Gg09.12.2019, 19:36
Sami współczujący się rozpisują jaki to burmistrz niedobry bo nie robi ogrzewalni. A gdzie jest wasza wiara pobożność i miłość bliźniego. Zamiast tu bazgrac niech każdy oburzony zajmie się raz w roku jednym pijaczkiem. Tylko jeden dzien. Tylu chrześcijan, dobrych, przepełnionych miłością do bliźniego. Jesteście wredni i fałszywi. Użalacie się nad pijaczkami, którzy maja gdzieś wasza pseudopomoc, kopiąc jednocześnie burmistrza, który jest ich przeciwieństwem. Rzygac się chce ...
KIS09.12.2019, 16:50
Daleko nie trzeba szukać. Miasto ma swoje pustostany m.in. Na Al. Tysiąclecia po dawnym banku, który od dwóch lat stoi pusty. Idealne miejsce na ogrzewalnię lub noclegownię połączoną z Klubem Integracji Społecznej. Można na to pozyskać duże pieniądze. Tylko trzeba chcieć panie burmistrzu a nie mówić ze się nie da. Imprezki się da i niepotrzebny przeinwestowany remont MOKu, który będą spłacać nasze wnuki.
elam09.12.2019, 16:12
MOK byl wystarczajacy. Nie trzeba wydawac milionow na nowy. Za te miliony trzeba bylo ze smogiem walczyc. Ale po co? Nowy Targ juz tak "kultury" potrzebuje ze bez MOKu by sie nie obeszlo. Dajcie spokoj bo szkoda slow
Jaga09.12.2019, 15:21
Oj,Oj znowu "nie da się,nie ma pieniędzy etc". To trzeba się troszkę zza biurka ruszyć i starać aby się dało. Od poprzedniej zimy minął rok (XII/18) dość czasu aby pomyśleć i działać. Ogrody działkowe stać na kontener a miasta nie? Koszt 20 tys. A ile jest pustostanów w mieście? Bo bezdomnych jest znacznie więcej niż się panom urzędnikom zdaje. Bezdomny też człowiek, życie każdego trzeba szanować ,bo to nie my je daliśmy,brudny? a gdzie ma się umyć, pije? bo na trzeźwo oszalałby z rozpaczy być może. A przyczyny bezdomności bywają różne. My katolicy uznajemy św. Brata Alberta a sami nie chcemy, powtarzam nie chcemy nic zrobić. A nie przepraszam ,robimy dużo: wyśmiewamy, wyzłośliwiamy się i pielęgnujemy wygodnictwo i egoizm.
j-5309.12.2019, 14:41
proponuje dogadanie si e ze Spóldzielnią Mieszkaniowa!Maja wiele pustych lokali !(Kopernika,Aleja Tysiaclecia itp.!To może by tam taka ogrzewalnie zrobić?Za mój pomysł nie oczekuje wynagrodzenia:)
nowotar09.12.2019, 13:34
Jak słyszę,że brak pieniędzy na wszystko,to dziwię się co ten burmistrz jeszcze robi na tym stołku.Na inne cele ma lekką rękę,jak MOK.Panie Watycha ,odejdż,nie blokuj miejsca bardziej kompetentnym ludziom,Ty już nic więcej nie dasz rady zrobić.Zacznij pozyskiwać kasę dla miasta a nie wyciągaj z kieszeni mieszkańców.Tak każdy potrafi.
3.14jak09.12.2019, 11:10
A taki kontener chociazby postawic na zime na parkingu przy Kosciuszki, przeciez to nie jest trwala budowla wiec niema problebu z zezwoleniami i innymi formalnosciami do tego ze dwa toytoye i sprawa rozwiazana
Ola la09.12.2019, 09:51
Dlaczego Pan burmistrz nie odpowiedział radnemu na drugą część pytania. W jakich godzinach jest czynna ogrzewalnia? Bo w poprzedniej odpowiedzi pisał radnemu, że miasto prowadzi ogrzewalnię. O co chodzi z tym burmistrzem. Pogubił się? Czy jest przez swoją zastępczyni notorycznie wprowadzany w błąd?
STAŚ09.12.2019, 09:31
Księża. Temat dobry. Dom parafialny, a może budynek obok, przejęty przez Parafię ?
Dwadzieścia m2 wygospodarować, i apartament dla ubogich, jak tralala !!!
Turysta09.12.2019, 08:46
Na nic nie ma pieniędzy ,ale skąd znalazły się pieniądze na zrobienie ?siłowni? koło parkingu na Długiej Polanie .Skandal !!!! Na rewitalizację parkingu nie było kasy. Jak ten parking wygląda !!! A to jest dla turystów potrzebne toalety kosze i pare ławek ze stolikami bowiem parking jest pełny przy fajnej pogodzie ale turysta chce iść w góry a nie ćwiczyć przy parkingu .Za ten pomysł powinien ktoś być pociągnięty do odpowiedzialności skandal!!!!!
Władek09.12.2019, 08:27
Niech sobie radny Liszka jednego takiego bezdomnego zabierze do siebie choć na trzy dni, a dopiero potem niech walczy o ogrzewalnie! Dość wydawania publicznych pieniędzy na tych, których najlepiej grzeje najtańszy alkohol.
Ona09.12.2019, 07:41
Pan Watycha z Panią Steg mają ważniejsze sprawy na głowie niż jacyś tam bezdomni. Targi bożonarodzeniowe, lodowisko smogowe, bal burmistrza, raut burmistrza... Jest co robić. Nie zwracajcie głowy detalami
Góral z Polski09.12.2019, 07:37
NOWY TARG wstyd zeby miasto dobiero teraz tym tematem sie zajelo WSTYD i tak wlasnie wladza miasta pokazuje gdzie ma biedne osoby w tym bezdomne itp tylko pogratulowac. Burmistrz miasta kolejny raz szuka wymowek i swojej biurokracji. z takiego zachowania i podejscia Nowy Targ nadal jest tylko miastem przy zakopiance i nic od lat sie nie zmienia. inwestycje w strzal w kolano. cyrk i pokazowka przed mediami.
Dobrze ze miasto ma hokej i inne sporty poniewaz bez tego bylo by dziura w stolicy Podhala
Syzyf09.12.2019, 06:45
Do pierwszego zamarznięcia osoby potrzebującej panie burmistrzu Watycha. Osobiście złożę zawiadomienie i dołączę pana odpowiedzi na interpelację. Będzie to zbrodnia umyślna.
Podatnik09.12.2019, 04:49
No skoro się wydaje 35 mln na Mok to już na nic nie ma pieniędzy. /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Rozpijać Potrafi ! Pomóc Chorym NIE ???09.12.2019, 04:07
Bezczelność Burmistrza nie ma granic ,Nie ma pieniędzy ??? a na imprezy masowe alkoholo na Rynku SĄ ??? NA POMOC CHORYM NIE !!!???
ret08.12.2019, 22:47
Oczywiście z godnie z nauką Jana Pawła II. Widać że Nowy Targ wyjątkowo czerpał tą wiedzę z nauki. Wstyd i hipokryzja.
obiektywny08.12.2019, 22:46
Do tych wszystkich co mówią o noclegowni:
Po co noclegownia? Zabierzcie tych ludzi do siebie! Razem z księdzem z NSPJtu co takie głupoty na kazaniach mówi. Ilu jest tych bezdomnych? Dwóch? Trzech?
To w sam raz na tych wszystkich z miękkim sercem starczy.
Może dość wydawania naszych pieniędzy na tych co mają problem by być trzeźwym!
Co bezdomni co to tak im trzeba pomagać to przecież i tak nie przyjdą, bo w noclegowni trzeba być trzeźwym.
A jeżeli są trzeźwi tylko mają pecha to przecież jesteście Wy wszyscy miłosierni i im pomożecie.
bezdomni czekają08.12.2019, 22:45
Popieram Pana Liszkę.Noclegownia ma być i koniec !!!!!.Proszę również o wystąpienie z tym apelem do księży.W końcu jesteśmy katolikami,czy udajemy,że nimi jesteśmy.
besala08.12.2019, 22:15
W sprawie, która Panu Burmistrzowi lub jego otoczeniu nie przynosi wymiernych korzyści nic zrobić nie można bo brak pieniędzy, bo z kłopoty z lokalizacją, bo obowiązujące przepisy uniemożliwiają rozwiązanie problemu. Jak się ma ta znieczulica do rozpoczynania wszystkich miejskich uroczystości od mszy, jak się ma do uporczywego manifestowana religijność? Nagle okazuje się, że miłość bliźniego, miłosierdzie, troska o drugiego człowieka są tylko pustymi słowami, są tylko hasłami, którymi można "ubogacić" publiczne wystąpienia.
orange08.12.2019, 21:48
Nowy budynek (pietro) dawnego dworca pkp idealnie sie nada na noclegownie (ogrzewalnie).
baciok@08.12.2019, 21:47
Nawet z jakiegoś ludzkiego podejścia należało by taką noclegownie (ogrzewalnię) stworzyć. Nic się nie da w tym mieście.
zeb08.12.2019, 21:36
Pan Liszka dba o swój elektorat wybitnie!
avivat08.12.2019, 21:26
No tak, Radom, Rybnik czy Sosnowiec....my jesteśmy tylko nadal mieściną przy drodze do Zakopanego lub Bukowiny. Bez wizji, bez pomysłu, bez niejednokrotnie logicznego myślenia. Za to z wstążkami i Wstążką.
d08.12.2019, 21:10
Skąd wiesz, że nie wpłaca? Jak nie potrafisz szanowne "ja" sklecić jakiegoś poważnego argumentu czy zarzutu pod adresem pana Liszki - to lepiej zamilknij.
ja08.12.2019, 20:56
Pan radny liszka ma mega parcie na szkło !! czy radny Liszka może coś zrobić bezinteresownie bez kamer i rozgłosu medialnego ? np wpłacić jakąś sumę pieniędzy na cele charytatywne jako anonim ?
cyngiel08.12.2019, 20:56
A z tymi dwoma obskurnymi kontenerami przy lodowisku na rynku nie ma problemów w aspekcie prawa budowlanego? Coś burmistrz kręci - jak zwykle! Niestety! Tak jak z tym parkowaniem przez burmistrzówkę przy windzie dla niepełnosprawnych? Nosek rośnie.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl