11.12.2019, 10:40 | czytano: 6334

"Ostatni gasi światło", czyli o problemach finansowych łapszańskiej gminy

Arch. Podhale24.pl
Coraz głośniej mówi się o problemach z finansowaniem oświaty. Reforma edukacji mocno nadwyręża samorządowe budżety. Kolejnym problemem są podwyżki opłat za wywóz śmieci. Łapszańscy radni wraz z wójtem Jakubem Jamrozem zastanawiają się, jak uniknąć „dziur” w finansach.
Wójt Jakub Jamróz przyznał, że sytuacja jest dramatyczna, jeżeli chodzi o kwestie budżetu. – Wszyscy w zasadzie rezygnują nawet z tych inwestycji, które były zaplanowane na kolejne lata, aby zabezpieczyć wydatki bieżące. Głównymi powodami tych problemów są oświata, śmieci i zmniejszenie dochodów poprzez zmniejszenie podatków – zaznaczył.
Wójt zwrócił się bezpośrednio do radnych, aby kolejny raz przemyśleli kwestie, które generują wysokie wydatki bieżące. – Wiem, że niełatwo jest podnosić opłaty mieszkańcom. Jednak zastanówcie się państwo, co zrobicie w przyszłym roku. Rozmawialiśmy o podwyżce śmieci z 9 zł na 17 zł, podnieśliście państwo na 13 zł. Podniesiono o 4 zł, ale 4 zł jeszcze zostało. Przy tych 4 zł na jednego mieszkańca gmina dopłaca ogółem około 400 tys. zł – zauważył.

Przetarg śmieciowy ważny jest przez dwa lata. Zatem od 2021 roku obowiązywać będą nowe zasady i stawki. – Będziemy musieli zrobić nowy przetarg i idę o zakład, patrząc wzorem innych gmin, że stawka już nie będzie wynosić 17 zł, ale 25 zł. Pytanie do państwa: ile wtedy podniesiecie? Czy znowu o 4 zł, a my będziemy dopłacać już 8 zł? Czyli 800 tys. zł nie wiem z czego. Czy wtedy podniesiecie o 12 zł, czyli też o 100%, żeby to dopiąć? Nie wiem, musimy patrzeć długofalowo, szanowni państwo. Trudne decyzje są przed nami, jeszcze trudniejsze niż były do tej pory – podsumował wójt.

W odpowiedzi, radna Janina Schlegel stwierdziła, że temat stawek za śmieci został uzgodniony wcześniej. Podwyżka była zaplanowana, ale nie w taki sposób, aby drastycznie dotknęła mieszkańców. – Panie wójcie, wiem, że do wyborów jest bardzo daleko, ale to ludzie nam zaufali. Nie możemy absolutnie obciążać ich w ten sposób. Podnieśliśmy ponad 100%. Proszę się z tym liczyć, że na naszym terenie ludzie żyją z niewielkich emerytur. Mojej zgody na kolejną podwyżkę za śmieci w tym roku nie będzie – zadeklarowała radna.

Stwierdziła również, że należy szukać oszczędności w budżecie gminnym i zastanowić się nad sensem organizowania niektórych imprez kulturalnych w gminie, jak chociażby konkurs latawców. – Nie szukajmy w kieszeniach naszych mieszkańców więcej podwyżek. Wykończymy ich. Na pewno mamy dużo takich imprez, z których możemy zrezygnować. Mówiłam przy opracowywaniu poprzedniego budżetu, że możemy się bawić wtedy, kiedy będziemy mieć zapas finansowy. Nie chcieliście słuchać i mamy to, co mamy – podsumowała.
Wypowiedź radnej krótko skomentował przewodniczący rady, Zdzisław Majerczak. – Tak to wszyscy możemy mówić, że jesteśmy za mieszkańcami i nie będziemy podnosić opłat, ale potrzeba nam konkretów.

Kolejny radny włączył się do burzliwej dyskusji, dodając, że wiadomo, jakie jest źródło problemów finansowych gminy, ale nic nie jest robione, aby to naprawić. – Dalej wydajemy ponad 4 mln zł z naszego budżetu na oświatę. Musimy podjąć jakieś decyzje, żeby nas uratowały od sięgnięcia dna. Ostatni gasi światło – zakończył metaforycznie Józef Prelich.

ao/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
pamięć pozostaje27.05.2020, 09:13
Jacek? Człowieku czego Ty od nich oczekujesz? Przecież to są Radni bez honoru! Pierona co Oni robią ? Obecna Rada jest niema ? Każdy gra dla siebie.... i byle do kolejnej sesji.Wójt gra solo Skarbnik alt Sekretarz bas a Rada śpiewa głośno i daleko!!!!! Wracają minione dobre jedynie słuszne czasy zapomniane, smutne a zarazem wesołe i tak zamyka się to błędne koło ha ha ha....
Jacek21.05.2020, 12:42
Najgorsze w słabych ludziach jest to że muszą upokarzać innych aby poczuć się silniejszymi.Tak to jest niestety kolego..... sory i tak chyba będzie.Pożyjemy zobaczymy.Wójt ,Radni wprost pieją z zachwytu nad swoimi sukcesami,ale czy ktoś jeszcze w to wieży? Naiwni pewnie tak! Gratuluje wiary w lepsze jutro...
klimek18.05.2020, 09:11
Pozwolę sobie odnieść się do wpisu..... moje wątpliwości !!!!!Chodzi mnie osobiście o ostatnie zdanie które jest rzetelne i na czasie że tak powiem i też wiem o co chodzi i o kogo po oglądnięciu ostatniej Sesji . Ale ....kto trzęsie drzewem prawdy temu padają na głowę obelgi i nienawiść i tego trzeba być świadomym . Raz już na tej stronie pytałem dokąd zmierza ta Rada ta Gmina czy aby znowu stanęła przed murem ??????? Myślę że Radni niczego się nie nauczyli i nie nauczą, no nie wszyscy rzecz jasna!!!!
moje wątpliwości!!!!!!!!30.04.2020, 09:11
Czytam wpisy na tej stronie i myślę że wiem o co chodzi..... Kilka wpisów na tej stronie jest mądrych kilka nie do końca wiarygodnych czy nawet złośliwych...ale jest demokracja i każdy ma prawo do wyrażania swoich poglądów. !Moim zdaniem jeśli Cię ktoś rani rozczarowuje ,nie pytaj się go ,dlaczego tak robi. Zapytaj się siebie ,dlaczego Ty wciąż na to pozwalasz!!!!!
przezorny19.04.2020, 10:55
Hm....to smutne że głupcy są tak pewni siebie a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.Uważajcie jednak na ludzi którzy się nie śmieją oni są bardzo niebezpieczni!!!!!!Przekonałem się o tym osobiście i wiem o czym mówię.
sory03.04.2020, 09:31
Czasem człowiek sądzi ,że ujrzał już dno studni ludzkiej głupoty ,ale spotyka kogoś ,dzięki komu dowiaduje się ,że ta studnia nie ma jednak dna.Radni! Wójcie mówienie bez myślenia to jak strzelanie bez celowania.Teraz mamy taką sytuację przed ,którą niejednokrotnie ostrzegała jedna z Radnych,jak się okazuje miała całkowicie rację.Panie Wójcie jak widać kłamstwo posiada wiele aspektów...niedopowiedzenie,półprawdy,oczernianie.Ale zawsze pozostanie bronią tchórzy.
ale23.03.2020, 14:44
Ok to że Wójt zamyka Gminę to dobrze,ale to żadna strata,bo tam i tak nie ma po co chodzić! Załatwienie czegokolwiek w Gminie graniczy z cudem może to i lepiej dla mieszkańców.Ale czy następny ruch ze strony Wójta czy Rady będzie ......ostatni gasi światło a z finansami może być różnie w Gminie bo nadchodzą trudne czasy dla nas wszystkich.
ale ???06.02.2020, 15:43
p.Przewodniczący z tym wykształceniem proszę nie przesadzać, bo jak się ogląda sesje to widać wiedzę Radnych gołym okiem po co jeszcze więcej ośmieszać Gminę?Przykładem może być tutaj sprawa Falsztyna kompletna klapa,zupełny brak wiedzy,jednym słowem kompromitacja między innymi Pana płaczącego o jak najmniejszą grzywnę.Ciekawe jak waszą wiedzę podsumuje prasa lokalna albo czy podsumuje bo to też nie......wiadomo??????
zaniepokojony28.01.2020, 11:32
Radni w większości jakby nie mieli pojęcia po co tam są.Zupełny brak kompetencji,wiedzy o nastrojach mieszkańców.Przy ważnych sprawach brak konsultacji ignorancja,kardynalne łamanie zasad międzyludzkich !!!Jest wprowadzany taki mętlik na sesjach tak ze strony Wójta jak i Przewodniczącego i Radni nie bardzo kapują co się dzieje .Podejmowane decyzje są nie przemyślane ale przegłosowane i tu jest przysłowiowy pies pogrzebany.To główne grzechy tej Gminy jak długo to będzie trwało???? To pytanie mnie osobiście niepokoi.....
mieszkaniec07.01.2020, 11:56
Oglądając ostatnią sesje można stwierdzić ,że Wójt nie jest w stanie dogadać się z pewną grupą Radnych ooo!!!!!zgrozo!!!!!!.W wyniku czego wystąpiło nowe zjawisko w Gminie tak zwane grilowanie stwierdzenie Wójta.... czy słuszne??? Myślę że nie.... albowiem w Gminie nastąpiła w pewnym sensie falandyzacja prawa i na to Radni powinni zwracać uwagę po to tam grzeją stołki!! Przewodniczący nie panuje nad sesją, Radnymi i mamy wyniki działań Gminy.Budżet mamy taki jaki mamy i nie zacytuje opinii jednej z Radnych.Jeśli sytuacja się nie zmieni to będzie MASAKRA!!!!!
autor04.01.2020, 14:50
Co prawda to prawda wiele trzeba by było zmienić w tej Gminie,przede wszystkim zastanowić się nad zmianami i obsadzeniem stanowisk w Radzie to bardzo ważna sprawa. Jeśli za tym stołem nadal będą zasiadali ci trzej panowie to p.Radny Prelich dno jest pewne, i to w krótkim czasie zgasicie światło razem z Wójtem ....a chyba nie o to chodzi? Wybór tych przewodniczących to niestety jedna wielka ściema!!!!co widać ewidentnie na sesji,chciał być vice to jest ale czy o taki wybór chodzi??????????
Niedzicon04.01.2020, 09:17
Do ...NT ...Pan Przewodniczący Rady Gminy skoro nie ma cierpliwości i czasu na wysłuchanie wystąpień Radnych i chce być cały czas adwokatem i powiernikiem Wójta,to niech się uwolni od tego niewdzięcznego obowiązku składając rezygnację z pełnionej funkcji .Ten człowiek zupełnie nie rozumie gdzie jest i jaką powinien pełnić role w Radzie.Wójt powinien już dawno zrozumieć,że na zebraniach Rady jest tylko GOŚCIEM,nie ustawiającym i krytykującym RADNYCH.Ta Rada jest już dziwnym tworem tej psełdo demokracji./.../
też wyborca30.12.2019, 11:05
Wiele problemów by zniknęło ,gdyby ludzie nauczyli się mówić jeden z drugim ,a nie jeden o drugim......... Im większa Wiedza ,tym mniejsze Ego ....... Im mniejsza Wiedza ,tym większe Ego ..... cytat ( Albert Einstein ) . Mądrego spotkasz często samego. Słaby jet zawsze w tłumie. Czy nie warto się nad tym zastanowić tak Radni jak i Wójt tej Gminy ???????? .
NT27.12.2019, 13:25
Panie przewodniczący!!!odniosę się do wypowiedzi Pana na ostatniej sesji odnośnie budżetu, powiem tak.... Pan nie ma bladego pojęcia o czym jest mowa i głosuje na coś czego Pan zupełnie nie kuma!!!!!!!!!Jeśli człowiek ma rozum to jest zobowiązany do tego , żeby go używać.A teraz do Radnej p.Janiny jeśli robisz coś dla innych . to nie rób tego kosztem siebie. Dobra wiadomość to taka że młodzi Radni zaczynają myśleć logicznie i oby tak dalej . To nie trzeba będzie gasić światło Radni.
wkurzony23.12.2019, 12:27
Ech.... klimek klimek a kto ma gasić to światło? wiadomo że kościelny może z Kacwina , czy może z Frydmana , ale tego jeszcze nie ustalili Radni a to do nich należy ostateczna decyzja. Chłopie spokojna głowa to wybitni politycy...potrafią wszystko co dobre s........ć!!!!!!!!!
klimek15.12.2019, 12:06
No to jak to jet ? Gmina stanęła przed ścianą i nie ma wyjścia no...czegoś tu nie rozumie ? a było tak dobrze!!!!! Pytań jest wiele odpowiedzi mgliste,kto ma gasić to światło jaki Rany i z jakiej miejscowości ? Radni mówią że nie jest wesoło , a gdzie byli do tego czasu głosowali jak maszynki co nie wiedzieli za czym głosowali ? Takie są skutki jeśli Rada jest podzielona a Wójt to ewidentnie wykorzystuje, no i skutki są w opłakanym stanie jak zresztą widać na sesji .Wójta wina jest 50% a 50% Rady nie ma innego wytłumaczenia
KolegaGumczasa14.12.2019, 23:21
Tak się zastanawiałem początkiem roku 2019 kto ma rację przy uchwalaniu tego budżetu. Czy "opozycja" w sile 5 radnych, czy koalicja rządząca - 10 radnych. Opozycja jak wiemy z wpisów na fejsie (zarówno radnych i Wójta) była przeciwko, zaś Wójt nazywał ich "siejący zamęt i zamieszanie". Teraz się okazuje, że to Wójt siał zamęt i ściemniał w trakcie kampanii, ba nawet do niedawna. Teraz jak się już gó.... wylało, to już nawet Wójta radni mówią, że jest źle......chcą gasić światło...... Wypada przeprosić tą piątkę opozycji, bo jak widać mieli rację!! Mea Culpa.
JAKUB14.12.2019, 09:43
Też pozwoliłem sobie poczytać wpisy na tej stronie,jedno co mogę powiedzieć to że chłop ze wsi może wyjść ale wieś z chłopa nigdy.... tak mówi stare przysłowie i coś w tym prawdy jest.Wystarczy bacznie śledzić sesje Rady Gminy i widać to dobitnie jak to chłopstwo podejmuje decyzje.
optymista13.12.2019, 09:48
Czytając większość tych komentarzy to jakieś gierki polityczne, może warto przyjąć uchwałę, że zapora to naturalne wysypisko śmieci i problem z podwyżkami załatwiony. Oko cieszy, jak mieszkańcy gminy dbają o swoje zagrody, domy coraz ładniejsze, drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i wiele innych inwestycji przyciąga turystów, czy rzeczywiście chcecie gminę zamienić w wysypisko odpadów, a może najwięksi mądrale wyjdą z inicjatywą powołania funduszu wsparcia dla najbiedniejszych i będących w potrzebie dając od siebie przykład
Zorientowany13.12.2019, 08:08
Proponuję obniżyć wynagrodzenia pracowników Urzędu oraz samego Wójta. W okolicy nikt tak dobrze nie wynagradza jak Gmina Łapsze Niżne. Urząd Miasta Nowy Targ, a nawet Urząd Miasta Krakowa w tej kwestii są daleko w tyle.
Jakie cele taka robota:):):)12.12.2019, 16:56
Przecież to proste wyznaczyć teren na wysypisko a ja i wielu innych z chęcią za 1/2 stawki wyjściowej się wywiezie. I nawet się posortuje;) przestańcie ludzi oszukiwać to wszystko zostało zrobione aby nas grabić do żywego:):):)Zadłużają idioci wszystko i wszędzie bo wykonują polecenia partyjne przecież to nie ich to samo jest w całej Polsce ...;)
mieszkanka12.12.2019, 15:08
Na ścieżki rowerowe i plenerowe siłownie w każdej wsi to kasa była... Mało dzieci w szkoła- źle, a dużo chyba jeszcze gorzej dla tej gminy.
OLA12.12.2019, 10:55
Halny!!!!!!!!!! Tobie chyba ten halny wywiał zupełnie rozum nie wiesz o czym piszesz.Dyskusja z Tobą jest jałowa jak Twoja inteligencja.Widać jakie masz zdanie o ludziach starszych, wstyd i hańba,że takie jednostki jak Ty żyją w naszym społeczeństwie.Nie napiszę o Tobie inaczej bo Moderator by tego nie przepuścił.
halny12.12.2019, 10:13
do senior .. bawmy sie wszyscy a nie wybrane kliki za nasze pieniadze ciekaw jestem ile płaciłes tego podatku rocznie 100zł to porównaj takich ktoży płaca po 10000 zł i policz ile on razy ma sie prawo bawic czy nie pytam?
adi12.12.2019, 10:08
Panie Wójcie !!!przed wyborami krytykował pan poprzednika ze smieci po 5zł to porażka bo powinny sie bilansowac to znaczy ze ze sprzedazy szkla i plastiku powinno zostac tyle zeby mieszkancy mielis mieci za darmo pamieta pan swoje słowa i swoja teze ktora pan przedstawial razem z wyliczeniami.to chyba była 1 z matmy bo panskie wyliczenia padły na panewce czyż nie pytam?a smieci zdrożaly za pana przykładnym wyliczeniem nie 100 a250% to jak pan rzadzi i niech pan juz na nikogo nie zwala zadłuzył pan gmine na maxxxa wszystko czego pan dotknie tonie ,pan ma koło ratunkowe praca układy itp.a co mieszkancy drożyzna dziurawe drogi i uwielbiane przez pana scieżki!!!
Senior12.12.2019, 08:01
Do strach w oczy....Czy seniorom już nic się nie należy????? Ci ludzie pracowali całe swoje życie byś Ty mógł teraz pisać takie bzdury.To nie tylko Dzień Seniora ale także Złote Gody.
strach w oczy11.12.2019, 19:57
jak to nie ma pieniędzy w gminie skoro wydaje się na catering na dzień seniora ponad 30 tys zł, czy radni widza te wydatki czy prymują zasadzie "bawimy się wszyscy do końca???"
Zadowolony11.12.2019, 18:59
Dobrze że ścieżki budowano przynajmniej można kupić tanio żwir
Obserwator11.12.2019, 16:43
Wszyscy na wójta a czy to on podnosi ręce przy głosowaniu ludze przystopujcie trochę to radni głosują wszystko co złe to wójt a jak dobrze to każdy radny sobie zasługi przypisuje. To nie wójt wymyśla ustawy w panstwie ktoś tu bardzo mądrze napisał jaką władze wybraliście i jaką partię tak macie to Wasz PIS was oszukuje nie Wójt u nas w gminie kto wygrał? PIS to pretensje do partii ps. Pani Paluch cuda obiecywała dla straży przypomnieć się Pani poseł obiecała niech dokłada to co przed wyborami obiecała. Panie Wójcie nie było i nie będzie takiego ktorego by wszyscy chwalili trzymam kciuki
Feliks11.12.2019, 16:33
Nieprzemyślane i nietrafione inwestycje, a nie wina rządu - taka jest prawda. Nie kupuje się do domu 100 Vatowych żarówek jak Nas nie stać zapłacić za zużycie prądu przez 50.....
Miecio11.12.2019, 16:31
Ze wsi:
Też tak mówię, żeby zamknąć szkoły tam gdzie budowane są ścieżki rowerowe!!
emeryt11.12.2019, 13:55
do soory: Za turystę nie płaci emeryt tylko właściciel hotelu czy kwater.. Więc tyrystę nie można do niczego zmuszać, a nawet ni wolno. Za to gazda kalkuluje jego pobyt ze śmieciami i ściekami, a gmina bierze taksę klimatyczną...
Zrozumiano, ekonomisto....
szkoda gadać11.12.2019, 13:51
Ile to trzeba było zapłacić za Damę z Łasiczką? - chyba 500 mln zł, a nie trzeba było w ogóle obrazu kupować, bo nikt tego zakupu nie wymuszał i prawnie było wszystko ok. Kolejna sprawa z VATem - ponoć poprzednicy tacy niedobrzy byli, a tu za rządów PIS w ministerstwie działała mafia watowska. Pensje asystentek w NBP, kamienica Banasia w Krakowie itd. A wszyscy czepiają się głupiego zegarka ministra Nowaka, że nie wykazał w oświadczeniu majątkowym..... A co z oświadczeniami majątkowymi prezesa Banasia z NIKu??????????????? Takie to mamy super rządy. 500+ warte jakieś 350 zł, przyrostu naturalnego nie widać. W samorządach zapaść, bo rząd podwyżki dla nauczycieli przerzucił na gminy. Mamy tylko sojusz kościoła instytucjonalnego z władzą
ze wsi11.12.2019, 13:37
zastanawiam się czy w tej sytuacji nie lepiej było zamknąć 1-2 szkoły w gminie to zostało by więcej pieniędzy w budżecie a nie zatrudniać nowych nauczycieli - pewnie teraz mi się dostanie ale takie jest moje zdanie.A może poszukać oszczędności i popatrzeć dokładnie na niektóre stanowiska pracy w gminie ? zacząć od własnego podwórka a potem dalej patrzeć...
soory11.12.2019, 12:39
Do emeryta a kto płaci za śmieci turysta? człowieku nie pieprz głupoty ,to proszę zmusić turystę żeby płacił to będzie logiczne. Pewnie że Radna powinna głosować za stawką nawet 100 złotową to na pewno poprawi twój budżet c....!!! Skoro RADNA nic nie rozumie to chyba musicie zamienić się rolami i Ty wyprowadzisz Gminę z tego dziadostwa jakie jest obecnie.Proszę się zgłosić do Wójta jako doradca na pewno będziesz mile widziany z takim poronionym rozumowaniem.Trzeba iść na sesje i publicznie zapytać czy Radna się nie myli na pewno uzyskasz odpowiedz ale.....to trzeba mieć jaja emerycie!!!!!!!!!!!!!!
mm11.12.2019, 11:46
a miało być tak dobrze ! Jamróz-wróć do kampanii wyborczej!!!
emeryt11.12.2019, 11:45
Radna nie rozumie, że śmieci nie robią biedni emeryci, tylko konsumenci, przedsiębiorcy, turyści.... Rzekoma ochrona emerytów i biedniejszych mi3eszkańców to mydlenie oczu i całkowity brak logiki....
Kto robi śmieci ma za nie płacić i tak płacą i bez dopłat Gmin działają w innych samorządach.... Ej Łapszanie, ta Pani was w ślepą dziurę budżetową zaprowadzi...
Rybka P11.12.2019, 11:30
Głosujcie nadal na Partię to będziemy mieli wszyscy kolorowo.
No ale jeśli ktoś ogląda tylko rządowe media to co on może wiedzieć..
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl