16.12.2019, 11:48 | czytano: 2370

Trasy narciarskie i biegowe w Kirach gotowe mają być do końca 2020 r. (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
KOŚCIELISKO. Zorganizowany w minioną sobotę Dzień Otwartych Inwestycji będzie kontynuowany. - Zamierzam z tego pomysłu korzystać. Na wiosnę będzie DOI na stadionie biathlonowym, gdzie będę chciał pokazać mieszkańcom co udało się zrobić i jakie mamy zapatrywania, jeśli chodzi o te iwestycje i z czym mamy problem - zapowiada Roman Krupa.
Jak dodaje wójt - "przy realizacji inwestycji problemy się pojawiają - co jest normalne i właśnie poprzez takie transparentne i czytelne akcje jak Dzień Otwartych Inwestycji pokażemy mieszkańcom na co są wydawane pieniądze, by mieli świadomość po co to robimy".
W sobotę wójt w urzędnikami przez kilka godzin oprowadzał chętnych po remontowanym budynku, który w przyszłości będzie nową siedzibą Urzędu Gminy. Kolejną duża inwestycją w Kościelisku jest modernizacja tras i obiektów w Kościelisku-Kirach.

- Kilka miesięcy temu ruszyła budowa tego narciarskiego centrum rekreacyjnego. W tej chwili jest realizowany pierwszy etap, a przed nami niełatwe zadanie pozyskania kolejnych środków na wykonanie modernizacji strzelnicy. Obecnie wykonujemy trasy za strzelnica, Trasa docelowo będzie asfaltowa. Do dziś wykonano podbudowę, odwodnienie i infrastrukturę techniczną. Ta część za strzelnicą jest już przygotowana do osadzenia krawężników i asfaltowania. Na wiosnę firma wejdzie na stadion i płytę stadionową i będziemy tam też budować trasę asfaltową,przygotowaną pod naśnieżanie - tłumaczy wójt Krupa.

Planowane trasy będą naśnieżane i oświetlone. Wytyczona została już trasa po drugiej stronie drogi, w lesie na terenie TPN. Połączona zostanie ona z reszta infrastruktury mostem, którego budowa ruszy za kilka miesięcy. - To będzie duży, 12-metrowy most poprowadzony nad ulicą Królewską. Nie ukrywam, że to spory wydatek, ale przy podejmowaniu decyzji wzięliśmy pod uwagę m. in. to, że jesteśmy gminą z dużymi tradycjami narciarskimi oraz to jak ten ośrodek wygląda. Dlatego zdecydowaliśmy się to zrobić. Inwestycja kosztować będzie 12 mln, ale ze środków unijnych, w ramach współpracy polsko-słowackiej - konkretnie w partnerstwie z Twardoszynem - udało się nam pozyskać dofinansowanie w wysokości 7 mln zł. Czyli z naszego budżetu będzie to kwota 5 mln. Nie jest to mało i obciąża budżet, ale uważam, że wydatek znajdzie oparcie w przyszłości. Tu będą organizowane zawody rangi krajowej, czy międzynarodowej, a to pozwoli dać impuls rozwojowy temu miejscu - przekonuje samorządowiec.

Kolejny etap to starania o środki zewnętrzne na przebudowę strzelnicy i budynku zapleczem. W tym wypadku można aplikować o pieniądze w ministerstwie sportu, bo wydatek szacowany jest na kilkanaście milionów zł.
W Kirach powstanie docelowo prawie 9 km tras rekreacyjnych, ogólnodostępnych, oświetlonych. 5 km to trasy asfaltowe i ponad 4 km poprowadzone po terenie utwardzonym (obszar TPN). - Będziemy za chwilę dysponować trasą na Chotarzu, po drugiej stronie drogi, co daje możliwość biegania nartach, na rolkach, albo biegania na nogach. W tym tygodniu mam spotkanie w sprawie dużej organizacji imprezy dla biegaczy. Bo to będą trasy i zimowe i letnie już o długości ok. 20 km. Dla mnie najważniejsze jest to, że w tym miejscu coś się nareszcie zaczęło dziać, bo od kilkunastu lat tylko mówiono, że trzeba coś zrobić, a teraz coś się dzieje.

Inwestycja gotowa ma być do końca przyszłego roku.

s/ zdj. Piotr Korczak
zobacz także
komentarze
Bez stronny18.12.2019, 09:37
Brawo ze coś robicie z Ośrodkiem tyle imprez nas omija zawodnicy po prywatnych domach siedzą zebrać się do ładu przecież mamy piękna historie sportowa aż żal trzymam kciuki za inwestycje.Szkoda szkoda tego obiektu jak by nie jeden zawodnik z grobu wstał to by się załamał .Pamiętny Fis aż żal tego wszystkiego.
swoja16.12.2019, 21:07
Jak się na to patrzy to ruiny sto lat za murzynami .Ale myślę że mostu nie będzie budował pan Piczura
Zobacz pełną wersję podhale24.pl