27.12.2019, 19:23 | czytano: 10311

Od nowego roku wszyscy muszą segregować śmieci. "Nie ma zmiłuj się"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. - Wprowadzono obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez wszystkich właścicieli nieruchomości - przypomina Barbara Kryj-Mozdyniewicz. Na pytanie co z osobami, które już zapowiadają, że tego robić nie będą, naczelnik Wydziału Opłat i Podatków odpowiada: "Te zapisy obowiązują wszystkich. Nie ma zmiłuj się. Ludzie muszą mieć dwa pojemniki i worki".
I dodaje, że chociaż ustawodawca określił wyższą stawkę za odbiór zmieszanych odpadów, to jest to opłata "karna". Nie ma możliwości permanentnego łamania zasad i płacenia z góry wyższej ceny, bo podwyższona stawka będzie naliczona dopiero, gdy firma odbierająca odpady zgłosi do organu podatkowego, że ktoś miał nie posegregowane odpady - a wtedy dopiero rusza machina urzędnicza.
Na uwagę radnego Marka Fryźlewicza, że w stolicy, w przypadku pomieszanych odpadów - na pojemnik naklejana jest czerwona nalepka z oświadczeniem, że śmieci nie zostały odebrane z powodu ich nieposegregowania, naczelnik powtórzyła: - Nie można odmówić ludziom zabrania ich śmieci. Firma ma je odebrać i powiadomić organy podatkowe o przypadku braku segregacji.

Nowe przepisy

Podczas piątkowej sesji radni zatwierdzili regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta, szczegółowy sposobu i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną przez właściciela nieruchomości opłatę oraz wzór deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez mieszkańców.

Oto uzasadnienie projektu uchwały dotyczącego regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Nowego Targu, poszerzone o wyjaśnienia naczelnik Barbary Kryj-Mozdyniewicz:

"W stosunku do obecnie obowiązującej regulacji wprowadza następujące zmiany dotyczące postępowania z odpadami:
1) wprowadza przepisy związane z obowiązkiem selektywnego zbierania odpadów komunalnych przez wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne,

- do tej pory nie było obowiązku narzucanego ustawowo nakładającego obowiązek selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, można było zadeklarować zbieranie odpadów w sposób selektywny bądź nieselektywny. Od dnia 1 lutego 2020r. na terenie Gminy Miasto Nowy Targ obowiązuje selektywna zbiórka odpadów komunalnych, a za niedopełnienie ww. obowiązku naliczana będzie stawka opłaty podwyższonej.

2) wprowadza limity ilościowe przyjmowanych odpadów do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od właściciela nieruchomości posiadającego aktualną deklarację za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości zamieszkałe w postaci: odpadów budowlanych i rozbiórkowych (wyłączając azbest) do 1500 kg na rok, zużytych opony do 6 szt. na rok, oraz mebli i inne odpady wielkogabarytowe do 1000 kg na rok.

- do tej pory ww. limity nie obowiązywały, każdy mieszkaniec posiadający złożoną deklarację OK.-A mógł wywieźć w dowolnej ilości posegregowane odpady komunalne takie jak: zużyte baterie i akumulatory, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte opony, meble i inne odpady wielkogabarytowe, odpady budowlane i rozbiórkowe, przeterminowane leki i chemikalia, popiół oraz odpady zielone (trawa liście) do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK. W znowelizowanym regulaminie wprowadzone zostały limity z uwagi na przedsiębiorców, którzy często oddawali odpady pochodzące ze swoich firm do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w nielimitowanej ilości na koszt mieszkańców (przedsiębiorcy powinni płacić od tonażu odpadów oddanych na PSZOK). Ponadto rozszerzono o możliwość oddawania na PSZOK odzieży i tekstyliów oraz odpadów niekwalifikujących się do odpadów medycznych powstałych w gospodarstwie domowym w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igieł i strzykawek. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- zgodnie z ustawą należy oddać do sklepów, w których zakupujemy nowy sprzęt.
3) wprowadza możliwość wprowadzenia ulgi od opłaty za gospodarowanie odpadami dla mieszkańców kompostujących bioodpady we własnym zakresie i na własne potrzeby na terenie nieruchomości.

- do tej pory ustawodawca nie przewidywał takiej ulgi w znowelizowanej ustawie w art. 6k ust. 4a wprowadzono zapis mówiący o tym, że Rada gminy, w drodze uchwały, zwalnia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne z kompostowniku przydomowym, proporcjonalnie do zmniejszenia kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi z gospodarstw domowych.

4) zmniejszono częstotliwość mobilnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych:

- do chwili obecnej mobilna zbiórka odpadów wielkogabarytowych (bez gruzu, elektrośmieci i opon) na terenie Gminy Miasto Nowy Targ odbywała się 4 x w roku, w związku z możliwością oddawania odpadów wielkogabarytowych na PSZOK zmniejszono częstotliwość mobilnej zbiórki do 3 x w roku.

Dodatkowo wprowadzono zapis, iż odpady metalowe, tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe - będą odbierane nie rzadziej, niż raz na 2 tygodnie."

Regulamin - wcześniej pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Nowym Targu - został przyjęty przez Radę Miasta.

opr.s/
zobacz także
komentarze
Eko29.01.2020, 08:46
Odpady komunalne powinny być segregowane w sortowni. Po pierwsze ludzie mieliby pracę, a po drugie śmieciarka jeżdżąca pięć razy do tego samego domu generuje potężne ilości CO2. Szczególnie że to diesle nie pierwszej młodości. Europa bierze na siebie czyszczenie świata zwiększając kolejne opłaty a tymczasem kraje Azji czy Ameryki nie wspominając już o Afryce maja to głęboko w d.... Bardzo widoczne jest to szczególnie w afryce gdzie wyschnięte koryta rzek pełne są plastyk. Wystarcza krótkie opady i wszystko ląduje w oceanie a potem europejczycy słono płacąc za rybę najedzą się plastyku. Europa świata nie zbawi co nie oznacza że nie trzeba dbać o przyrodę ale trzeba to robić z głową a siać propagandę i dokładać kolejne opłaty. Segregować śmieci powinny sortownie a zysk z odzyskanych surowców wtórnych powinien pokryć koszty pracy sortowni. Inny problem to przetwarzanie surowców. W europie jest niewiele takich firm bo wykończyły je zakłady Chińskie. Teraz Chińczycy nie chcą naszych plastyków i jest problem
Kaska02.01.2020, 17:52
Do pani Basiu nie ten adres, inny wydział urzedu
taka_prawda01.01.2020, 12:02
do @ mieszkanka
To jest PRAWDA śmieciarka odbiera śmieci średnio 2-3 razy w tygodniu. Raz żółta, raz zelona ,raz niebieska. ZA KAŻDYM RAZEM pięknie posegregowane śmieci z papierem, zmieszanymi oraz BIO wrzuca do środka i miesza razem. Potem podnoszą cenę za odbiór za "niesegregowanie". Skandal i zwykłe złodziejstwo. Osobno odbierane są tylko plastik i szkło. Jestem w stanie dostarczyć dowodów na ten proceder, niestety nie jestem członkiem spółdzielni.
pjoter31.12.2019, 00:44
w |Mieście od dawna segreguje sie śmieci : na te które można palić w dzień i te które lepiej palić w nocy ... niestety nie ma w NT słuzb które mogły by kontrolować debili którzy trują resztę mieszkańców. @#$%^&*( czyt. .... mać
joo30.12.2019, 10:43
To jest wolność i demokracja w wydaniu urzędników a co ich obchodzi czy ktoś segreguje czy nie .Jak nie segreguje to płaci więcej o co im chodzi.W tym kraju z myśleniem na każdym kroku problem paranoja.
mieszkanka30.12.2019, 07:57
Gdy zgłosiłam do administracji spółdzielni mieszkaniowej że sypią śmieci do śmieciarki jak leci to pani administrator powiedziała,żebym zrobiła zdjęcie i jej dostarczyła-wybaczcie ale mieszkańcy nie są od tego,weżcie się za robotę urzędnicy
Lewak29.12.2019, 17:08
@chory swiat lewaków musisz się leczyć.
totalne dziadostwo Gronków28.12.2019, 15:09
w Gronkowie koszt wywozu śmieci segregowanych jest bardzo drogi. OK. Pytam radnych gminy Nowy Targ kiedy zostaną zakupione przez gminę kosze zielone. Płacimy wam podatki!!!
STAŚ28.12.2019, 11:00
Partyzant

.Smieciarka zbiera jak leci nikt nic z tego sobie nie robi,zero kontroli spoko luz.i wszyscy zadowoleni....

I tu jest sedno sprawy ! Czyli co z tego, że segregujemy ?
Tylko rozpocznie się szpiegowanie, co kto robi, póżniej donosicielstwo !
Oj będzie się działo, a może to, już trwa ???
Co na to wszystko, urzędnicy ?
chory swiat lewakow28.12.2019, 10:23
ekoterroryzm nadchodzi!!! Nowa wiara w matke ziemie jeszcze nam pokaze !To dopiero poczatek a obowiazki szaraka beda wieksze!!! Jedni beda donosic na drugich jak to bywalo w systemach totalitarnych teraz taki buduja! Nie chca dzieci bo to slad weglowy wydumany przez chorych ideologow! Bezdzietni beda nas uczyc jak wychowywac i degenerowac nasze dzieci !!segregacja smieci czysty debilzm ! Po to sa sortownie aby odzyskiwac i przetwarzac ! Udusicie sie tym ekologizmem jak zalożą kazdemu licznik ile zuzywa tlenu i nie myslcie ze to jest nierealne ! Ci kaplani pokroju spurek biedronia nadchodza Nowa religia juz jest a urzednicy wszystkiego przypilnują! Zygac sie takim swiatem a wy w niego wierzycie ze chodzio ekologie ! nadchodzi zniewolenie i to jest problem a nie walka o klimat!
z Gronkowa28.12.2019, 10:11
kiedy dostaniemy nowe kosze zielone , bo Ci nam uszkodzili co wywożą
maly bolo28.12.2019, 07:49
od gminy po rzad manipuluja nami i rzadza idioci wiec czego dobrego mozna sie spodziwac , zrobmy strajk na Podhalu przestanmy placic za smieci ,fala ruszy w Polske i w koncu cos zmienimy,zalozyc profil na FACEBOOKU ,zebrac ludzi i do dziela ,sila w kupie
jaga228.12.2019, 06:05
Ja segreguje swoje smieci mam czyste sumienie . Nie widzialam żeby Panowie zabierający smieci wrzucali wszystkie razem , jak zabierają suche nie zabierają Bio -odpadow . Robienie na przekór odbije się w kosztach
Fbb127.12.2019, 23:27
Bolo 49 : w artykule podjety jest temat tego, że już nie będzie można oddawać śmieci niesegregowanych. Czyli nie będziesz miał żadnego wyboru. Osobiście segreguje śmieci, głównie z powodu cenowych no i estetycznych. Jeżeli można oddzielić plastik od szkła i innych odpadów w fazie wstępnej to jestem za. Tylko pytanie dlaczego ja za damski frajer mam to robić? Dlaczego wgl jestem obligatoryjnie skazany na danego odbiorcę moich śmieci. Dlaczego w sklepie nie mogę sobie przyjść z własnym pojemnikiem na ser żółty i przepakowac go z folii, do której wpakował producent. Nie bądźmy niewolnikami, szczególnie niewolnikami konsumpcjonizmu. Nie łykajmy wszystkiego jak pelikany. Wszystko jest dobre, tylko jeśli ma równowagę. Tutaj równowagi nie ma. Producenci opakowań oraz monopoliści w odbieraniu śmieci najlepiej na tym wychodzą. A zwykły szaraczek jest tylko poniewierany, i mówią mu, że to wszystko dla dobra ekologii.
kpina27.12.2019, 23:06
Do Ja. nie nikt nie ma złudzien ze robia z nas bande debili pod pretekstem ekologi a mafia smieciowa ma sie w najlepsze. regulacje i wytyczne przy segregacji to jakis absurd za tak posegregowane odpady powinni obywatele dostawac jeszcze pieniadze
NT27.12.2019, 22:55
Większość ludzi już segreguje śmieci - "Na te, które można spalić i na niepalne" - Widać po świeżym powietrzu w NT.
Odnośnie zbierania śmieci - Panie Burmistrzu i władzo Nowotarska - czy nie można by robić tego w godzinach nocno-porannych a nie w godzinach szczytu i blokować całą np. zakopiankę. Tak wywożą śmieci w Europie a władze NT jeszcze ZSRR. Pomysły zachodnie a wykonanie wschodnie.
aaaa27.12.2019, 22:42
fajnie ze dowiaduje sie ze strony p24 ze mam jakis obowiazek ? a moze by tak poinformowac obywateli o tym obowiazku zadnej ulotki zadnego pisma meila teleefonu nic a nic, jak to niby ma działac nie dosc ze opłty zasmieci ida w gore to mamy je jeszcze wszyscy segregowac
Partyzant27.12.2019, 22:29
@wyrocznia
Pitu pitu...To ja się staram i segreguje każdą folijke kubeczek plastikowy, popiół,kartoniki bo taką deklarację złożyłem a sąsiad dwa domy dalej bez krempacji opowiada po wsi że deklarację złożył że segreguje a w rzeczywistości wogole nie segreguje.Smieciarka zbiera jak leci nikt nic z tego sobie nie robi,zero kontroli spoko luz.i wszyscy zadowoleni....
115KM27.12.2019, 22:19
Słoiki, butelki, kubki po jogurtach itp maja być opróżnione, czyli w praktyce umyte, na co pójdzie ciepła woda, a to też są nasze koszty...Szkło: butelki wolno, ale już rozbitej szyby nie wolno...Papier: tylko tzw makulaturowy, karton po mleku i inny foliowany już nie...Odpadki warzywne, obierki do zmieszanych - absolutnie, tylko do bioodpadów. No i przy odbiorze zwykły pracownik ma nam to "zaliczyć" lub nie...? Oj będzie się działo...
115KM27.12.2019, 22:06
Czytałem broszurkę "Zasady segregacji odpadów". 5 pojemników - przy każdym jest co wrzucamy, czego nie wrzucamy. Za tak posegregowane śmieci to powinni jeszcze zapłacić, bo mają gotowe surowce wtórne. Przynajmniej, jak ktoś tu wspomniał, powinny być odbierane za darmo, jak to robią za granicą...
Ja27.12.2019, 21:40
Jeśli jesteście naiwni to segregujcie dalej bo wam każą a wy myślicie że przez coś takiego planeta ziemia staje się czytsta ludzie czemu wy jesteście tacy naiwni i głupi nie dość że wybraliscie pis to teraz wierzycie w takie bajki myślicie że to coś pomoże jśli wam pomoże o umienie macie czyste wrzucając plastik do plastiku to juz możecie spać spokojnie i temat wymierajacych niedźwiedzi polarnych może iść pod dywan Specjalnie nie wstawiam znaków interpunkcyjnych bo wam i tak ja to da
Pozdro
grażynka27.12.2019, 21:38
Zgadzam się z "wyrocznią",również przyglądam się odbierającym odpady i kręcę filmiki jak to segregują do jednego samochodu wszystkie pojemniki.Niedługo wyślę te filmiki do urzędu.
Wyrocznia27.12.2019, 21:06
Spokojnie ludzie, ta butność firmy odbierającej odpady będzie ukrócona. Osobiście będę ich obserwował i wszelkie nieprawidłowości od razu będą kierowane do sądu. Zobaczymy czy oni są tacy "czyści".
bolo 4927.12.2019, 20:58
Do Fbb1 : Czy Ty naprawde nie potrafisz myslec? Przeciez jak bedziesz sam segregowal smieci to zaplacisz mniej. I to jest wlasnie zaplata za Twoj "stracony" czas. Czy to naprawde jest dla Ciebie takie trudne do zrozumienia?
e227.12.2019, 20:53
Myślicie,że to pomoże? Czym więcej w tej sprawie restrykcji, bo niestety ale wiele ludzi ma to gdzieś, to tym więcej będzie śmieci w lasach, we fosach itp... , a reszta pójdzie do pieców! Czarno to widzę, Polak potrafi. To tak jak z psimi kupami,zlikwidowano podatek od psów,bo właściciele psów mieli sprzątać , całe miasto tonie w psich odchodach bo nikt nie sprząta. Za tyle lat raz tylko widziałam że młoda osoba sprzątała po swoim pupilu, więc podejrzewam,że okoliczne lasy zapełnią się śmieciami. Wiele lat upłynie zanim do ludzi starszych i średnich dotrze; co to wogóle jest ekologia! Za dużo opakowań plastikowych, za dużo foli - "Partyzant" masz 100% racji!!!!
klara27.12.2019, 20:44
@stas prawda
do Fbb127.12.2019, 20:35
jeśli to czas "poświęcony" to pewnie Bóg Zapłać.
pispojednozlo27.12.2019, 20:30
jak to zdzierac z ludzi pieniadze
polas27.12.2019, 20:26
to dopiero preludium, podwyżki poważniejsze które będą boleć dopiero przed nami, tak kończy się rozdawnictwo, wrócicie wszystko z nawiązką
STAŚ27.12.2019, 20:21
Śmieci, ekologia, ocieplenie klimatu...i wiele innych to, ćmienie w banie ?!!
Prawda, czy fałsz?
Partyzant27.12.2019, 19:54
Dostaliście 500+ to teraz czas wracać....Czemu firmy produkujące folijki nie pokryją utylizacji?już *** zapłacę za tą folijke 10-20gr więcej ale niech to od każdego producenta niech ściągają kasę.Ja nie chcę mięsa w folii, chcę w papierze.Piwo w butelce wymiennej kupuję.itd itp...
expisowiec27.12.2019, 19:52
na zachodzie za segregowane smieci sie nie placi , gdzie my jestesmy , kto nami rzadzi czas na zmiany
Pani Basiu..27.12.2019, 19:41
Jeszcze trzeba zatrudnić firmę odbierającą śmieci w terminie! O ul Kowaniec ostatnio zapomniano (odpady mokre) Od wigilii kosze stały a dzisiaj popiołu zapomnieli zabrać. Popiół jest raz zabierany a raz nie a ludzie za to płacą
Fbb127.12.2019, 19:30
A kto zapłaci za poświęcony mój czas przy segregowaniu śmieci?
Na segregowaniu najlepiej wychodzi odbiorca śmieci, bo ma już gotowe.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl