16.01.2020, 10:41 | czytano: 4106

Pierwsze interwencje patroli narciarskich

Fot. KPP Zakopane
Od początku ferii zimowych policjanci pilnują porządku oraz reagują na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania na stokach narciarskich. Udzielają również pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Tak było na wyciągu narciarskim w Małem Cichem.
Kontuzja narciarki była na tyle poważna i bolesna, iż zjazd poszkodowanej o własnych siłach do dolnej stacji wyciągu Małe Ciche był niemożliwy. Poszkodowaną zaopatrzono i zadysponowanym quadem będącym na wyposażeniu ośrodka narciarskiego wspólnie z ratownikami przetransportowano ją w rejon dolnej stacji kolejki.
Jak co roku na stokach narciarskich w powiecie tatrzańskim obecni są Policjanci. W patrolach narciarskich jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie. Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo na tatrzańskich zorganizowanych terenach narciarskich. Policjanci sprawdzają min. , czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Nie wolno też jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Osoba niestosująca się do tych przepisów może nie zostać wpuszczona na stok lub może zostać z niego wyproszona przez zarządzającego, jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem któregoś z tych środków.

Osoby uprawiające narciarstwo lub snowboarding na zorganizowanym terenie narciarskim zgodnie z treścią art. 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich obowiązane są do zachowania należytej staranności w celu ochrony życia i zdrowia własnego oraz innych osób, a w szczególności: zapoznania się z zasadami korzystania z danego terenu, obiektu lub urządzenia i ich przestrzegania; stosowania się do znaków nakazu i zakazu umieszczanych przez zarządzającego zorganizowanym terenem narciarskim; zjeżdżania z szybkością dostosowaną do swoich umiejętności oraz stopnia trudności i stanu trasy, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu, użytkowania sprawnego technicznie sprzętu narciarskiego i snowboardowego odpowiedniego do rodzaju podejmowanej aktywności, zgodnie z jego przeznaczeniem i zasadami użycia oraz bezzwłocznego informowania ratowników narciarskich o zaistniałym wypadku lub zaginięciu osoby oraz o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób.

Źródło: KPP Zakopane, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
zły16.01.2020, 22:58
Po góralskiej herbacie slalomem mi się fajnie jeżdziło.Teraz będę jeżdzić na kreche do puki nie zamontują fotoradarów.Matko jedyna co to się porobiło.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl