29.01.2020, 11:45 | czytano: 5136

Sesja przerwana - obrady przeniesione na piątek

Fot. YouTube.pl / UG Szaflary
Z przyczyn technicznych środowa sesja Rady Gminy Szaflary została przerwana i przeniesiona na piątek na godz. 15. Decyzja ta spotkała się z niezadowoleniem kilkudziesięciu mieszkańców, którzy przyszli na sesję, żeby wziąć udział w dyskusji na możliwością budowy elektrociepłowni na terenie Szaflar.
Powód okazał się banalny. Sesja została przerwana, bo z powodów technicznych nie mogła być prowadzona w internecie relacja video na żywo z przebiegu obrad. Tymczasem przepisy nie pozwalają na kontynuowanie obrad w takiej sytuacji.
Po kilku przerwach i bezskutecznych próbach uruchomienia transmisji w internecie, przewodniczący rady Stanisław Wąsik przerwał sesję i przeniósł ją na piątek 31 stycznia na godz. 15.

Jednym z głównych punktów obrad miała być uchwała intencyjna pozwalająca gminie na podjęcie działań zmierzających do powstania na terenie gminy Szaflary instalacji termicznego przekształcania odpadów. Chodzi o elektrociepłownię, potocznie nazywaną spalarnią, która miałaby powstać na gminnej działce w rejonie Tewikla, przy granicy z Nowym Targiem. Uchwała, którą mieli dziś podjąć radni, dotyczy zgody na zlecenie analiz i ekspertyz w sprawie możliwości jej budowy. Kilkudziesięciu mieszkańców przyszło na sesję, żeby zaprotestować przeciwko tym planom.

Podhalańskie gminy od dłuższego czasu rozmawiają o budowie elektrociepłowni, w której byłyby spalane odpady komunalne, bo ceny śmieci rosną w zastraszającym tempie. Gdyby na Podhalu powstała taka instalacja, ceny odbioru odpadów od mieszkańców, które w ostatnich 2-3 latach wzrosły kilkukrotnie, mogłyby być dużo niższe.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Eko31.01.2020, 10:47
Dlaczego ta garstka ludzi wypowiada się w imieniu całych Szaflar? Może by tak poszli do Tewikla i posprzatali śmieci po tych niedzielnych spacerowiczach.
zwykły człowiek30.01.2020, 23:09
na sesje niech przyjdą mieszkancy którzy chcą dowiedzieć się jaka jest prawda i ci którzy popierają pana wójta żeby pokazać swoje poparcie a nie tylko ci których zmanipulowano i nie mają o niczym pojęcia a robią czarną robote za podżegaczy.My jako zwykli mieszkańcy chcemy spokoju a nie wieczne kłótnie .
Obserwator30.01.2020, 22:21
Co to za nagonka na Pana Wójta ???????! Myślicie ze on nie ma poparcia ? ?? Mądry,uczciwy człowiek .Mysli jak mali kto żeby było lepiej w gminie ,uwierzcie ciężko z ludźmi się pracuje .Dam Wam radę i prośbę ,oczywiście każdemu wolno pisac ,ale popytajcie w gminie ,asertywnie po ludzku,powiedzcie ze Wam to nie pasuje.Wojt Wam odpowie ,nie okazujcie braku kultury osobistej,inni się śmieją
Stasek z Szaflar -Bor30.01.2020, 22:14
Nie macie pojęcia co ma powstać .To nie spalarnia !!!!!! Dziś paru moich sąsiadów przyszło i oglądaliśmy w telewizji o takiej nowoczesnej inwestycji ,trzeba wysłuchać a nie podłudzac kolejnych ludzi na osobę wójta .Wezcie się dowiedzcie ,napelnijcie wiedza ,nie w ten sposób .
energetyk30.01.2020, 21:55
Zdegustowana manipuluje i gra emocjami miesza chodzenie do kościoła, troskę o zdrowie dzieci o ludzi strszych o rozwój turystyki a nie chce zadbać o porządek w swoim otoczeniu. Nowoczesne spalarnie nie emitują do atmosfery żadnych pyłów nie generują smogu, są monitorowane sposób ciągły przez instytucje ochrony środowiska, wyniki badań dodatkowo są zapisywane i mogą być analizowane przez zainteresowane instytucje. Zdegustowana albo nie ma podstawowej wiedzy i swoim strachem chce sparaliżować słuszne odważne działania Wójta czym może narazić swoje dzieci ludzi starszych i wszystkich mieszkańców na groźne skutki smogu. W Białce podobna postawa wywróciła możliwość uregulowania gospodarki ściekowej przez co potok Białka wyglada jak kontrolowany zrzut ścieku z Czajki do Wisły w Warszawie, ciekawe czy turyści będą tolerować i chętnie przyjeżdżać na Podhale z śmierdzącymi potokami, gryzącym powietrzem smogiem wykraczającym ponad wszelkie normy dzikimi śmietnikami w lasach czy spalarniami w indywidualnych piecach z których może jakimś cudem nie kopcimy w najlepsze. Proponuję dla niedowiarkôw zorganizować wycieczkę do spalarni w Krakowie czy do Wiednia, pomoc w jej zorganizowaniu zaproponuję Wójtowi
Kuna30.01.2020, 19:35
Dziwi mnie takie zatroskanie o gminne powietrze na pokaz. Przecież do Rdzawki "opary" nie dolecą.
@ energetyk30.01.2020, 18:33
bardzo mądrze napisane
zdegustowana30.01.2020, 17:30
Tylko "przyklasnac" tym co popieraja spalarnie. Nie zdaja sobie sprawy jakie kolosalne konsekwencje zdrowotne bedziemy ponosic za kilka lat wdychania oparow wypuszczanych w nocy cichaczem, bez filtrow. Zapewnimy naszym dzieciom i wnukom astme, nowotwory i wszelkie choroby .Brawo P. Wojcie zyczymy zdrowia .
Wojt zostal wybrany by reprezentowac interesy mieszkancow tymczasem Wojt i jego podwladni mysla ze maja do czynienia z ciemnymi, niedouczonymi ludzmi a jest odwrotnie do szkoly Panowie na lekcje chemii. Ludzie w dzisiejszych czasach sa wyksztalceni, zwiedzili mnostwo krajow i z komentarzami ciemnogrodu prosze sie wstrzymac.
Pan Wojt wstydzilby sie chodzic do kosciola udajac chrzescijanina a po kryjomu truc ludzi. Mysle , ze zadne pieniadze nie sa warte naszego zdrowia.
A niektorzy pracownicy gminy niech ida juz na emeryture a nie trzymaja sie stolka rekami i nogami.
Cale podhale powinno sie skupic na turystyce jaka znamy a nie wymyslonej przez Wojta odmianie turystyki smieciowej!!!!to prawie jakby wybudowac spalarnie nad Morskim Okiem- smiechu warte,
A zeby smieci byly tansze to po pierwsze wypadaloby uczciwie egzekwowac oplaty od pensjonatow, ktore do tej pory placa jak zwykli ludzie(Wojta tez to dotyczy)i wtedy stawki sie wyrownaja .
A nadwyzke pieniedzy na zbedne analizy przeznaczyc dla biednych ludzi, wspomoc domy starcow, dziecka itp, jakze beda za to kochac Wojta!!!!
energetyk30.01.2020, 15:34
Eksperci od spalarni, śmieci, smogu, ocieplenia klimatu, wody, dzików i całej nowo mody ekologicznej, krótko mówiąc ideolodzy ekologiczni, łatwo przychodzi Wam krytyka i udział w czystej propagandzie, która ni jak się ma z ochroną życia, klimatu, przyrody, naszej planety, pytanie ile w tych komentarzach ignorancji, manipulacji, promowania ideologii pseudo- ekologicznej.
Każdy z nas wytwarza odpady, emituje CO2, korzysta z różnych źródeł energii, korzysta z różnego rodzaju produktów, które finalnie stają się odpadami. Spalarnia odpadów a lepiej elektrociepłownia na paliwa z odpadów pozwala wyeliminować smog, ograniczyć zapotrzebowanie na paliwa kopalne, racjonalnie wykorzystać wytwarzane odpady, a tym samym faktycznie chronić środowisko. Spalarnie funkcjonują w Europie i mają się całkiem dobrze, często zlokalizowane są w centrach miast.
Wytwarzamy coraz więcej odpadów i będzie ich coraz więcej, średnia Europejska to ponad 600 kg na mieszkańca na rok. W Szaflarach dochodzimy do 300 kg, w Zakopanem czy Szczawnicy przekraczamy już obecnie 600kg. Koszty zagospodarowania odpadów sięgają 600zł/tonę a można założyć się, że za chwilę osiągną poziom 1000zł/tonę, dodając koszty zbiórki odpadów ok 400zł/ tonę, która które również rosną, to razem zapłacimy prawie 1500zł/tonę, co dla mieszkańca Szaflar w niedalekiej przyszłości będzie obciążeniem na poziomie 1500zł/tona x 0,35= 525 zł/rok. Czyli mieszkaniec zapłaci prawdopodobnie po następnym przetargu ponad 40zł na mieszkańca na miesiąc i nie jest to spraw urojonych monopoli firm . W Krakowie cena wzrasta w zdecydowanie mniejszym tempie i za chwilę będzie dwukrotnie niższa. Tylko nawiedzony ideolog nie widzi korzyści w energetycznym wykorzystaniu odpadów, paliwo z odpadów powinno być traktowane jako OZE.
Mieszkanka ulicy Polnej30.01.2020, 12:09
Ludzie dajcie spokój wójtowi ,wysłuchajcie ,wypowiedzcie się ,nie tak z agresja .Ogladalam na tygodniku no pan Zagorskj Wiktor ma problem z emocjami ,wójt mu tłumaczy jest opanowany .Spotkajcie się ale na spokojnie ,przecież wójt nie robi tego dla siebie .Gdzie kultura nasza góralska ? ???! Wstyd ludzie patrzą z zewnątrz i normalnie się śmieją
Saflarzon30.01.2020, 12:06
Wydaje mi się że sprawa powstania spalarni w Tewiklu jest już przesądzona! Przecież Pan Wójt ma większość w Radzie Gminy Szaflary i jego radni zagłosują tak jak będzie chciał, bo zawsze tak robią. Nigdy nie mają najmniejszych wątpliwości co do pomysłów Wójta.
krak30.01.2020, 09:52
krakus napisym pogoralsku ludzie nic mniyj niebedziecie placic z smieci chocbyscie mieli 10 spalarni my w krakowie nic mniyj nieplacimy choc momy spalarnie
ekspert29.01.2020, 23:23
Do wszystkich znawców spalarni, i adoratorów pomysłów Pana wójta. W Krakowie jest piękna, cudownie ekologiczna spalarnia śmieci I sprawdźcie sobie aktualne ceny śmieci, od 1 kwietnia 2019 roku stawki wywozu śmieci w gminie Kraków (dla gospodarstwa jednoosobowego) wynoszą: 26 zł ? odpady segregowane, 39 zł ? odpady niesegregowane, a prognozy są jeszcze wyższe, więc pytam się pomysłodawców jakie to korzyści i dla kogo? Kto nam da gwarancję że będzie taniej?
Aa29.01.2020, 21:23
Pieniądze (na chore pomysły wójta) niech przeznaczą na dotację do wymiany pieców i nie będzie problemu, a tak na marginesie skąd wójt weźmie pieniądze na taką inwestycję? Kolejny kredycik? ile to już się uzbierało? Kolejny nieudany pomysł aroganckiego człowieka.!
Aa29.01.2020, 21:11
Do jo. Naucz się dziecko pisać...
Władek29.01.2020, 20:33
Odezwał się wielbiciel pana wójta ,może wice wójt ,każdy wie o co chodzi .Szaflary stracą przez ta spalarnie ogólnie nawet na turystyce .Cala Polska zna Gorący Potok ? Jestem właścicielem pensjonatu i już mi turyści mówią ze nie będą tu przyjeżdżać ,kiedy powstanie spalarnia .Kazdy ale to każdy mądry to potwierdzi .
zenek29.01.2020, 19:50
moze jestem za moze przeciw ale troche u nas to ciemnogrod mysle ze nie byłoby to takie ze zapala i bedzie smierdziec teraz niech popatrzy wokolo siebie ile mamy prywatnych smierdzacych spalarni smieci i jak capi pala odpadki skor gum kleii i Bog wie co
Wielbiciel Gminy Szaflary29.01.2020, 19:39
Gołym okiem widać na zdjeciach że większość tychy "protestujących " to przeciwnicy Wójta, szkoda że przy innych ważnych dla Gminy sprawach nie stawiają sie tak licznie.Szanowni Panstwo,przeciwnicy NIEWIEDZY,niektórym z państwa należało by współczuć ,Niewiedza nie jest chorobą, drwimy tylko z tego czego nie rozumiemy .Przybywacie na sesję powstrzymać Radę Gminy a jeszcze nie wiecie przed czym chcecie ich powstrzymywać . Albert Einstein kiedyś napisał Podążając za tłumem dojdziesz tylko tam gdzie tłum, podążając własną drogą, dotrzesz tam gdzie nie było jeszcze nikogo.Spokojnej nocy
Jo29.01.2020, 19:32
Najwięcej zawsze do powiedzenia mają znawcy tematu, czyli Ci co w d byli i tyle widzieli. W Krk jest spalarnia i super funkcjonuje, a u nas jak się tego nie zrobi to za 2 lata będziemy płacić po 50 zł od osoby za odpady bo ceny za składowanie pójdą jeszcze bardziej do góry (ponad 500 zł/t za odpady niesegregowane a ponad 700 zł/t za segregowane. Jeszcze kilka lat temu cena była o 60% niższa a odpady segregowane w części płacono firma.

Dalej czekajmy i niech się nic nie robi w tym zakontku, dróg nie budujmy bo ludzie nie chcą, inwestycje zakończmy na remontach starego, a samochodów przybywa. Masakra co za społeczeństwo... Aaa zapomniałem, spalajcie śmieci w swoich spalarniach tu nie. Ma problemu...
do referendum29.01.2020, 18:07
Tak twoi znajomi prawnicy zrobili przepisy że nawet jak referendum uda się zorganizować to zazwyczaj jest nieważne z braku zainteresowania .
A zdarzało się że w nowych wyborach wygrywał kandydat odwołany !
To po co tą żabę żreć ? Weź się do roboty ! Nie mąć !
Jonek29.01.2020, 17:25
Wybudowanie spalarni to nowy pic na wodę . A koszt spalarni i koszta utrzymania prezesa dyrektora księgowej itp. Proszę nie pisać bajek że śmieci będą taniej odbierane bo będzie spalarnia .
Za Odwołaniem29.01.2020, 15:44
Kto za referendum odwołania Wójta? Mieszkańcy Szaflar zjednoczmy się.
Referendum29.01.2020, 15:18
Odwołanie wójta następuje z wniosku radnych i po podjęciu uchwały o rozpisaniu referendum w sprawie odwołania wójta. Można też odwołać wójta w drodze referendum, na pisemny wniosek z podpisami mieszkańców w ilości 10% osób uprawnionych do głosowania w gminie, przy czym referendum jest ważne jeżeli bierze w nim udział 3/5 osób biorących w ostatnich wyborach udział w głosowaniu na wójta.
Według mnie - jak najbardziej do wykonania.
Sarmata29.01.2020, 15:05
ekoterroryzm i głupota nie zna granic.
Uchwalcie se w Szaflarach zakaz jeżdżenia automobilami
bo krowy mleka nie dają .
Stasek29.01.2020, 14:59
1. Spalane śmieci nie śmierdzą (Wiedeń)
2. Śmieci po wybudowaniu Spalarni, powinny być za darmo. Powinni płacić Ci co będą wykorzystywać ciepło z nich pochodzące. Tak jak to jest w Wiedniu.
3. Jeśli tego nie zrobią to znaczy że w naszym regionie żyją ludzie którzy nie mają pojęcia o niczym.
Jestem jak najbardziej za takim rozwiązaniem !
rentgen*29.01.2020, 13:52
do
@akredytacja wskazana

a jak myślisz po co był ten remont i zabranie części starej Sali Obradd?
przecież tak wszystko idzie świetnie w gminie Szaflary, Radni jednomyślnie (prawie ) głosują uchwały przygotowywane przez P Wójta. Mieszkańcy o wszystkim dowiadują sie z kwartalnika jak to swietnie wyglada nasza gmina i jak pod skrzydłami obecnego włodarza sie rozwija.
Nie będą jacys tam mieszkańcy chodzic i zawracać głowe na sesji urzędnikom i p Wójtowi
akredytacja wskazana29.01.2020, 12:48
Była wspaniała sala obrad,gdzie spora ilość mieszkańców mogła uczestniczyć
w obradach,poco było majstrować i skracać sale.Sesje stają się coraz
bardziej ciekawe,znaczna ilość mieszkańców będzie w nich uczestniczyć
z głosem obywatelskim i gdzie oni mają się podziać-będą stać i siedzieć
pod ścianą o ile będzie miejsce.Nieładnie!!!!
Dziadostwo29.01.2020, 12:31
Od kiedy w Szaflarach wójtem jest ten człowiek, wszędzie panuje dziadostwo, a zwłaszcza w urzędzie.
A poza tym: skąd przekonanie w artykule że śmieci będą tańsze i na jakiej podstawie ktoś tak twierdzi? A po drugie: dlaczego gminy urządzają sobie rozmowy o spalarni, kiedy ludzie z Szaflar nic o sprawie nie wiedzieli. Dobrze, że są jeszcze przyjaźni ludzie, którzy dali sygnał szaflarzanom o spalarni, bo w przeciwnym razie nic by nie wiedzieli, a potrzebne uchwały zostałyby przepchnięte właściwie pod osłoną nocy.
Bronek z Tewikla29.01.2020, 12:04
Wójt gminy niech sobie wsadzi ... ta spalarnie. Niech sucha ludzi bo jak tak dalej pójdzie to naprawdę wywioza go z całą swita na taczkach. Ja jako mieszakniec nie zgadzam się. A dzisejszy popis w gminie to wstyd.
love29.01.2020, 11:48
Dlaczego nie było pana Watychy burmistrza miasta? Powinien nas bronić przed spalarnią na granicy Szaflar i Nowego Targu! Aaaaa nie ma czasu do balu się szykuje - galaktycznego?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl