10.02.2020, 16:00 | czytano: 15732

Prokuratorskie śledztwo po wypadku w Bukowinie Tatrzańskiej. "Konstrukcja nie wyglądała na solidną"

Fot. Michał Adamowski
Prokuratura Rejonowa w Zakopanem wszczęła śledztwo w sprawie tragicznego wypadku na wyciągu narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej, w którym zginęły dwie osoby przygniecione przed dach zerwany przez wiatr.
Na miejscu był prokurator Jacek Dyka z zakopiańskiej prokuratury. Po oględzinach budynku wypożyczalni, z którego wiatr zerwał blaszany dach, powiedział, że krokwie miały prowizoryczna charakter, a konstrukcja nie wyglądała na solidną.
Zawiadomiony został Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Buda, z której wiatr zerwał dach, miała tymczasowy charakter i nie była na stałe związana z podłożem. Była to naczepa samochodu ciężarowego przerobiona na budynek usługowy, stojąca na kołach. Nadzór sprawdzi czy budynek był wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną.

Przedstawiciel stacji narciarskiej „Rusiń-ski” powiedział przed kamerami, że budynek-naczepa nie należy do stacji, a znajduje się na prywatnej działce, która graniczy z wyciągiem. - Walczymy z tymi budowami. Zawsze dokładaliśmy wszelkich starań, żeby takich budynków nie było, ale nie mamy na to wpływu, to prywatny właściciel decyduje co stawia i w jaki sposób – dodał.

r/
komentarze
Rak13.02.2020, 16:43
A ja mam pytanie do Powiatowego Inspektoratu Budowlanego w Zakopanem, dlaczego nie wyciągnął wniosków, z poprzedniej tragedii, która się wydarzyła w zeszłym roku w Białce Tatrz, gdzie zgniła reklama zabiła dwoje ludzi. Starosta tatrzański wymienił cała kadrę Inspektoratu Budowlanego, i co i nic. W Zakopanem pełno się buduje samowoli budowlanych, a nadzór nie reaguje, podobna sytuacja jest w Inspektoracie w Nowym Targu.
Może PiS powinno się wziąć za nadzór budowlany, w całej Polsce, a nie sądy, bo tam mamy prawdziwą niewydolność i patologię, o czym informuje raport NIK-u.
nowotarzanka12.02.2020, 18:01
pani Przystal z nowotarskiego nadzoru powinna odejsc ze stanowiska trzeba miec troche honoru
Szukanie dziury w całym12.02.2020, 17:57
Już przestańcie wydziwiać z tymi przepisami. Wiatr to wiatr. Zdejmuje dachy z budynków wykonanych z wszelką sztuką budowlaną. Oczywiście cokolwiek zbudowane ze wszelkimi zezwoleniami można wykonać solidnie lub po partacku. I tyle w temacie. Jednak wiatr potrafi wiele. Przewraca samochody i giną ludzie. Wiec co jest złe, samochody, czy drogi? Może lepiej nie jechać gdy jest zbyt silny wiatr. Na morzu są sztormy więc kutry są w porcie, kto chce ten ryzykuje. Nie tak dawno o mało nie zdecydowano rozplantować Giewontu bo celują w niego pioruny. A to ludzie tam idą i ryzykują. Zmierzam do tego, że stok narciarski powinien być zamknięty, bo o nadchodzącym bardzo silnym wietrze wszyscy byli ostrzegani. A teraz jest tragedia.
Koko12.02.2020, 13:57
do avivat pani Przystal z nowotarskiego nadzoru wie o bardzo wielu przypadkach samowoli budowlanej i nie robi nic a moze nie zna prawa budowlanego
nowotarzanka12.02.2020, 10:10
Do miescon nowotarski nadzor budowlany rowniez do prokuratury
arnika12.02.2020, 07:16
Przepisy są takie, że na obiekt do 35 m2 związany nietrwale z gruntem nie trzeba mieć zezwolenia, które ciężko uzyskać. Może trzeba zmienić przepisy, żeby właśnie takie obiekty na cegłąch były zabronione i wtedy ludzie budowaliby na solidnych fundamentach, bo wiatr mógł porwać calą naczepę. Poza tym, huragan ( który był zapowiadany) łamie słupy i dachy z budynków wybudowanych za zezwoleniem i wz. Stała się tragedia i może wszystkie budy na jarmarach, na Gubałówce, w Bokownie, Białce należy rozebrać.
takitam.11.02.2020, 22:54
witac, latajacy dach, co nastepne zabije ludzi ktorzy przyjechali do nas, na podhale by odpoczac, zrelaksowc sie? kiedy pazdrawosc prostakow przegra z logika???
miescon11.02.2020, 21:11
Zakopiański nadzór budowlany do prokuratury!!!
avivat11.02.2020, 20:43
Nadzór budowlany na Podhalu to jedna wielka fikcja i mistyfikacja, a właściwie zjawiska paranormalne! Inspektorzy są, a jakby ich nie było! Pani Przystał w NT, pan Kęsek w Z-nem! Ruszyć te swoje cztery litery, a nie przymykać oczy na samowole budowlane, banery na całym domu i inne! A jak nie, to dać szansę wykazać się komuś kto będzie chciał należycie pracować!
Waldi11.02.2020, 20:17
W Nowym Targu wybudowali drogę bez pozwolenia na budowę i git. Jak urzędowi i burmistrzowi wolno to każdemu wolno.
bck11.02.2020, 15:48
a cy pon prokurator zno prawo budowlane ze tak warto osadzo som gwozdzia wbic nie umie taka tragedia siyła natury wiekso od syckiego skoda syckik tyk co umarli i tyk co łostali....
Koko11.02.2020, 14:01
do oli nadzor budowlany w nowym targu do natychmiastowej likwidacji przeciez inspektorzy wogole nie znaja prawa budowlanego i wlasnie w takich przypadkach powinien nadzor budowlany ponosic pelna odpowiedzialnosc
PIOTR11.02.2020, 13:44
Chciwosc i zadza pieniadza jest tak wielka ze nie ma zachamowan dla niektorych osob.Nie wazne jak wazne zeby zarobic .Przykro stracic cala rodzine SCZEGOLNE KONDOLENCJE DLA RODZINY
oli11.02.2020, 11:02
Nadzór Budowlany,to nadzwyczajna kasta numer dwa w Polsce ,po sędziach.Oni nie są od tego aby swoje 4 litery podnieść ze stołka i iść w teren.Każde zgłoszenie do tej instytucji,to kpiące uśmieszki i deklaracja,że są zajęci i czekać,czasami nawet rok!Należało by te urzędy ''przewietrzyć'',zwłaszcza w N.Targu.
realista11.02.2020, 10:36
To nasze chciwe i przemądrzałe społeczeństwo nauczą pokory i egzekwowania przepisów tylko i wyłącznie wysokie odszkodowania i kary.
@ ski11.02.2020, 09:42
Słuchaj ja nie pochwalam tego jak to wygląda, ale niestety taka jest rzeczywistość... Więc bez takiej ironii do mnie. Trochę musiałam uchodzić się po urzędach żeby cokolwiek załatwić. A że ktoś idzie sobie na łatwiznę to Później są takie tragedie... Ja ino mowie bo odrazu nagonka na nadzory oni nie mają na to wpływu. Takie mamy prawo w Polsce niestety
Obserwator11.02.2020, 08:00
do @smutny, to katastrofa, tragedia dla rodziny i każdego kto ma choć trochę empatii
ski11.02.2020, 07:13
"Bo nie trzeba się użerać z urzędami". Pomyśl mądralo że właśnie to użeranie mogłoby uratować im życie i oszczędziłoby tragedii która czeka teraz właściciela budki na kółkach i działki.
Niedouczony11.02.2020, 06:18
Oczywiście, że jest potrzebne zgłoszenie takiej budowli do nadzoru budowlanego, jako obiekt tymczasowy może stać 180 dni. Tym bardziej jeśli pełni funkcję komercyjną.
m11.02.2020, 00:35
W Sarzynie to też jakaś prowizorka ... tam zerwała dach w szkole i to większe połacie ..co by było gdyby ktoś tam ucierpiał
Colombo11.02.2020, 00:07
Szary ma racje ....
Monia z Jablonki11.02.2020, 00:03
Ojeju ale tragedia
Do koko i xyz10.02.2020, 22:24
Nadzór budowlany tu nie jest potrzebny, ponieważ w prawie budowlanym budynek na kolkach (tutaj przyczepa od tira) nie podlegają obiektom budowlanym... Winny jest tylko i wyłącznie właściciel tej byle jak skręconej budy. Poczytajcie trochę na ten temat a później się wypowiadajcie... Dlaczego z przyczep kempingowych robią domki w różnych miejscach pod wynajem? Bo nie trzeba się użerać z urzędami. Na to wpływu nadzor niestety nie ma. A ludzie dla kasy znają prawo od podstaw byle uniknąć płacenia niestety tutaj kara będzie sroga... Wyrazy współczucia dla najbliższych tych ofiar. Oby ojciec mógł żyć w miarę normalnie... Bo to jest niewyobrażalna tragedia :(
szary10.02.2020, 22:14
@Kiminonawa
"Powiedźcie ludziom którym zrywa dachy że to też ich winna bo źle dom postawili. --" No własnie dlatego zrywa że źle postawili. Tak, trzeba im mówić że to ich wina, bo tak jest. Zawinili chciwością i głupotą. Więźba wykonana zgodnie normami bez problemu wytrzymuje znacznie silniejszy wiatr. Ale to kosztuje. Więc ludzie budują nie przejmując się normami, byle taniej, i może sie uda. No i czasem się okazuje ze dziadowanie powoduje tragedie. Gdyby był jakiś nadzór, to takich sytuacji mozna by uniknąć. Ale jeżeli w samym tylko powiecie nowotarskim nadzór wie o kilkuset samowolach - czyli w większości takich byle jakich dziadowskich budowlach stawianych bez oglądania sie na przepisy, to cóż trzeba się cieszyć że tylko tyle sie rozleciało.
xyz10.02.2020, 21:00
Kolejny wypadek,w którym giną ludzie . Gdzie był nadzór budowlany ? Samowole budowlane budowane są jak grzyby po deszczu . Czy nie da się bez donosu ? Załatwiać takich spraw . Teraz trzeba szukać winnych . Szkoda ludzi . którzy przyjadą na wypoczynek w góry - Podhale - nie wiedzą co ich spotka .
Pola10.02.2020, 20:25
Tragedia i po jednej i po drugiej stronie wyrazy współczucia
do mańka10.02.2020, 20:24
@maniek i co z tego, że wyciąg działał? Siła ludzi na niego zaganiali? Ludzie własnego rozumu nie mają? Były ostrzeżenia żeby siedzieć w pod dachem i przeczekać wichurę. Nie posłuchali i poszli na narty a chcieli też iść w góry. To dopiero wspaniała koncepcja!

Jak nie ma barierki i strażnika nad przepaścią to leziesz tam bo ci do głowy nie przyjdzie, że możesz spaść? I jak zlecisz to będziesz szukał winnych dookoła?

Chcieli to poszli. Wydarzyła się tragedia i to jest smutne.
xxxxx10.02.2020, 20:22
właśnie info, że nie żyje trzecia ofiara tego zdarzenia
Koko10.02.2020, 20:18
do wiatr dlaczego nadzor budowlany nic nie robi z samowolami po co jest dlatego powinien odpowiadac
tomasz10.02.2020, 20:02
kara zarówno dla właściciela tej budy jaki stacji
Koko10.02.2020, 19:39
a nadzor budowlany gdzie ponosi pelna odpowiedzialnosc o kazdej samowoli nadzor budowlany powinien wiedziec po to jest i co dalej
maniek10.02.2020, 18:53
Przypadek wypadek zacznimy od tego dlaczego wogóle ośrodek narciarski działa w tak niesprzyjających warunkach atmosferycznych czy tylko pieniądz się liczy?
Kiminonawa10.02.2020, 18:36
Nie przesadzajcie. Nikt nie jest winny że dach zerwało bo nad wiatrem nie zapanujesz. Powiedźcie ludziom którym zrywa dachy że to też ich winna bo źle dom postawili.
Żegnacz10.02.2020, 18:20
Czy co roku na Podhalu ludzie będą ginąć od prowizorycznych budowli?
wiatr10.02.2020, 18:12
Jeśli zawinił, to musi ponieść karę, są przepisy i trzeba je respektować.
mądry10.02.2020, 17:31
oczywiście znów nie będzie właściciela tego czegoś to pewnie samo tak z kosmosu przyleciało powinni to skonfiskować wraz z zawartością podobnie było w Białce też nie było właściciela bramy ale kasa to się w niej kręci nie tak