20.02.2020, 10:21 | czytano: 4672

Czarny Dunajec ma nowy plan zagospodarowania przestrzennego. Radni przegłosowali 350 poprawek

Fot. Urząd Gminy w Czarnym Dunajcu
Po dziewięciu latach przygotowań i ośmiu godzinach debaty podczas ostatniej sesji Rady Gminy Czarny Dunajec, uchwalono nowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Dokument ten uważany jest za najważniejszy akt, który wskazuje kierunki rozwoju gminy na najbliższe kilkanaście lat.
Podczas ostatniej sesji radni głosowali nad 350 uwagami wniesionymi przez mieszkańców, właścicieli firm, przedsiębiorstw i instytucji.
Jak wyjaśnia Tadeusz Czepiel, przewodniczący Rady Gminy, pierwszym krokiem było wyłonienie firmy, która wykona dla gminy koncepcje, pomoże zorganizować konsultacje społeczne, a następnie ostatecznie opracuje Plan Zagospodarowania Przestrzennego. W przetargu wybrano ofertę jednej z krakowskich firm architektonicznych, która za pół miliona złotych podjęła się zadania.

Jak wyjaśnia przewodniczący czarnodunajeckiej rady, zdecydowano się na tzw. ostrożnościowy sposób w trakcie debaty rady gminy nad uwagami do planu. Wszystko po, to żeby służby wojewody, które ostatecznie opiniują uchwałę nie zakwestionowały jej. Dlatego właśnie radni z Czarnego Dunajca każdą uwagę wniesioną do planistycznego dokumentu głosowali oddzielnie.

- Łącznie było to 350 uwag i wniosków – mówi przewodniczący Czepiel.- Na podstawie wcześniejszej pracy komisji urbanistycznej powołanej przez wójta, a złożonej ze specjalistów, radni mieli większą wiedzę, które wnioski mogą być uwzględnione, a które nie mają w ogóle racji bytu i zostaną zakwestionowane przez inne służby i instytucje, które opiniują cały dokument. W przygotowaniu dokumentu biorą przecież udział m.in. Konserwator Ochrony Zabytków, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Wody Polskie itd. W przyszłości możliwe jest też wprowadzenie punktowych zmian w uchwalonym obecnie dokumencie. Na pewno ten przyjęty rozwiąże problemy zabudowy w naszej gminie na 2-3 pokolenia.

Najwięcej wniosków wniesionych do nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wnieśli sami mieszkańcy i związane one były z rozwojem terenów pod zabudowę indywidualną. Czarnodunajczanie chcieli powiększać tereny pod budowę nowych domów. Brane były też pod uwagę projekty rozbudowy dróg dojazdowych do działek, kanalizacji, sieci wodociągowej i wreszcie planowanej w najbliższych latach gazyfikacji gminy.
Obecnie Planem Zagospodarowania Przestrzennego zajmują się służby prawne Wojewody Małopolski. Jeżeli nie będą one miały żadnych zastrzeżeń do dokumentu w ciągu 14 dni powinien być już obowiązującym.

js/
Może Cię zainteresować
komentarze
Mateusz21.02.2020, 16:37
A kiedy nowy plan dla Gminy N. Targ ?
920.02.2020, 20:07
9 miesięcy w Bukowinie na WZ? to chyba ze znajomościami. Ja czekalem rok ponad. Ciagle tam kogoś nie ma odpowiedzialnego za te sprawy.
Ciemniak20.02.2020, 18:41
Ogólnie to @arch inteligencją nie grzeszy bo nawet nie wie tego, że MPZP to kłopot i obwarowania przepisami a za WZ jeszcze kiedyś zatęskni.
Don Pedro20.02.2020, 17:06
Do arch: Nie wiem w czym przejawia się mój prymitywizm? Idąc twoim tokiem myślenia powinienem się cieszyć, że na ulicach jest asfalt, anie kocie łby...
arch20.02.2020, 13:15
Ale jesteście prymitywni. Zapraszam to gminy Bukowina Tatrzańska gdzie takiego planu nie ma (poza niewielkimi fragmentami). To jest dopiero paranoja gdy na WZ trzeba czekać 9 miesięcy.
dunajcanin20.02.2020, 11:51
Progów na Kmietowicza i kantora nie zamontują bo jest to nie opłacalne. Tak argumentował to wójt i sołtys formalnie wysłanych pismach.
Don Pedro20.02.2020, 10:35
Wzięli się za plan zagospodarowania przestrzennego... a głupich progów zwalniających na Kantora i Kmietowicza nie potrafią zamontować. Strach iść, bo rajdowcy zapieprzają tymi ulicami jak szaleni. Publicznych koszy na śmieci przy ulicach też nie ma, bo przecież jak przyjadą wycieczki, to właściciele posesji posprzątają cudze śmieci ze swoich ogródków.
PS W ramach planu trzeba by wybudować kolejne lodowisko, które będzie stało bezużyteczne przez większość roku, albo inną skocznię narciarską...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl