23.02.2020, 21:53 | czytano: 4135

W poniedziałek zapadną ważne decyzje dla Szczawnicy

W poniedziałek 24 lutego odbędzie się kolejne posiedzenie szczawnickich komisji, podczas których poruszane będą dwa ważne tematy: system rozliczania i stawki za śmieci oraz remont przystani flisackiej.
To będzie już drugie spotkanie radnych, podczas których będą oni dyskutować nad nowym pomysłem jak rozliczać mieszkańców za wywóz śmieci. Przypomnijmy - pojawił się pomysł, by wysokość opłaty za odbiór śmieci uzależnić od ilości zużytej wody. Ten sposób ma zbilansować system rozliczania.
Drugim ważnym problemem jest remont przystani flisackiej, na której wysiadają turyści korzystający ze spływu. Miasto chce uczestniczyć w projekcie transgranicznym ze Słowacją, który obejmuje rewitalizację odcinka Drogi Pienińskiej od przystani do Czerwonego Klasztoru. Projekt ten, to przede wszystkim remont przystani, która jest w opłakanym stanie. Turystów witają krzywe betonowe płyty, nie ma zaplecza sanitarnego - a przecież jest to wizytówka uzdrowiska. Większość turystów poznaje Szczawnicę najpierw od strony Dunajca, potem dopiero zwiedzają dalsze miejscowości naszej gminy. I często tu zostawiają swoje serca i wracają, także do Jaworek i Szlachtowej.

Niedawno jedna z firm PR-owych zajmowała się stworzeniem marki dla Lokalnej Grupy Działania Gorce-Pieniny. Ich badania jednoznacznie wskazały, że spływ Dunajcem znany jest na całym świecie – nie Szczawnica, Jaworki, Sokolica, czy plac Dietla. I ten potencjał rozumie Krościenko, które powoli stwarzając flisakom coraz lepsze warunki – nowa przystań, ogromny parking – wyraźnie "puszcza oko" do Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich.

Nigdzie nie jest zapisane, że spływ musi się kończyć w Szczawnicy, a turysta jak będzie miał w perspektywie stanie w korku na rondzie w Krościenku, dwa razy się zastanowi czy wjeżdżać do Szczawnicy. A jeśli turystów będzie mniej, mniejsze będą dochody z turystyki, a co za tym idzie - podatki.

Szczawnica utrzymuje się z turystyki, więc gdy dochody miasta spadną, mieszkańcy będą mogli tylko pomarzyć o inwestycji w drogi, mosty etc.
Warto uczestniczyć w jutrzejszym posiedzeniu komisji, bo będą zapadać decyzje, które mogą zaważyć na życiu mieszkańców na kolejne lata. W tej ważnej dyskusji głos powinni zabrać także mieszkańcy. Na sesjach głos jest udzielany mieszkańcom po wszystkich głosowaniach, gdy już decyzje zapadną. Dlatego warto przyjść na komisję, aby móc się wypowiedzieć.

Swoją obecność na komisji zapowiedzieli także przedstawiciele flisaków.

jd/ pieniny24
zobacz także
komentarze
Gorol26.02.2020, 08:01
Stach nie mam zamiaru dyskutować z Tobą bo nie jesteś ze Szczawnicy lub totalnie nie wiesz co i jak w gminie, widać to po Twoim ostatnim wpisie.
stach25.02.2020, 23:12
Do Gorol: Szczawnica nie ma swojego wysypiska i mieć nie może. A śmieci odbiera firma, która była najtańsza w przetargu. A jaka jest twoja propozycja, żeby oddawać śmieci taniej?
Obserwator25.02.2020, 08:14
Gorol zgadzam się z Tobą w 100% a stach to urzędas albo nie umiem czytać ze zrozumieniem.
Gorol25.02.2020, 01:50
Do stach: To super że wiesz o ile wzrosły ceny w Małopolsce, to teraz zadaj sobie pytanie czy u nas musiały? Bo chyba wiesz kto odbiera śmieci po gminie Szczawnica? Resztę wydedukuj sobie sam.
stach24.02.2020, 20:38
Do Gorol. jedno proste pytanie chłopie: wiesz o ile procent podrożały śmieci w małopolsce? To podnieś swoją stawkę zeszłoroczną o ten procent i tyle płać - tylko nie płacz.
Gorol24.02.2020, 17:39
Do: Anty Tyle Nie wiem jak Ty ale ja mieszkam i prowadzę biznes w Szczawnicy i z roku na rok jest coraz gorzej. Widzę że ty nie żyjesz z turystyki i wynajmu kwater bo w tedy wiedział byś jakie realia panują w Szczawnicy. Więc tak krótko: Woda i kanał stawki najwyższe w okolicy do tego masz gości którzy bardzo często korzystają z prysznica 4-5 razy dziennie i mimo że fizycznie tych śmieci nie masz to za nie zapłacisz dołóż do tego jeszcze najwyższy w okolicy podatek od nieruchomości pod działalność. 80% turystów którzy odwiedzają Szczawnicę Szlachtową czy Jaworki szuka kwater w przedziale 40-50zł osoba/doba a nie tych po 200-500. Jeśli znasz podstawową matematykę to policz sobie ile Ci zostanie po odliczeniu haraczu gdy wynajmujesz po 40zł. Owszem możemy podnieść ceny tylko kto wtedy do Nas przyjedzie? I nie pomoże w tedy nawet przystań ze złota. No właśnie, co do przystani jestem zdania że flisacy powinni się dołożyć a przewodniczący rady powinien w tym temacie działać bo należy do tego grona.
wi24.02.2020, 15:54
Do anty, wobec tego zakładajcie do Taurona, Orange i pozostałe kanały TV z Marmuru. Wszystko dla turystów. Chyba jesteś nawiedzony.
Anty Tyle24.02.2020, 12:57
Do Tyle:
CO Ty opowiadasz? Za wodę płacisz raz tam gdzie akurat jesteś - przecież nie zużywasz szczawnickiej wody będąc np. w Krakowie i odwrotnie. A jak Cię nie ma to też nie produkujesz tu śmieci, więc proponowany system jest dla Ciebie korzystniejszy. To chyba logiczne. Ogólnopolskie przepisy mówią, że miasto nie może dopłacać do śmieci, a więc miasto musi pobrać takie opłaty, żeby do tego nie dopłacać. A co do Twojego komentarza o przystani to widzisz tylko czubek własnego nosa bo pracujesz poza Szczawnicą. My tu żyjemy z turystyki, z wynajmu pokoi itd. Jak flisacy przeniosą koniec spływu do Krościenka to Szczawnica umrze w bardzo krótkim czasie - bo to głównie spływ przyciąga do nas turystów . Spływ utrzymuje (pośrednio i bezpośrednio) nie tylko flisaków, ale 80% mieszkańców naszej gminy.
tyle24.02.2020, 09:00
Pracuję poza Szczawnicą i też tam produkuje śmieci. Dlaczego mam płacić dwa razy za wodę? W Szczawnicy są dwie firmy z przerostem zatrudnienia Urząd Miasta i Komunalna. Uważam, że za śmieci powinno sie pobierać opłaty przedstawione przez komentującego mieszkańca. Zaznaczam, że kiedyś to były groszowe koszty, więc i takie deklaracje. Teraz jest to haracz. Natomiast przystań niech sobie flisacy sami modernizują bo mają za co i jest to bogata korporacja przynosząca znaczące zyski.
Mieszkaniec 224.02.2020, 08:13
Do Mieszkaniec. Tu nie chodzi o jakąś logikę lub sprawiedliwość. Tu chodzi o wyrwanie kasy od biednego i "słabego". Popieram Twój pomysł.
psycho24.02.2020, 08:07
Wątpię żeby radni coś dobrego przegłosowali na takim wietrze.
Anna24.02.2020, 07:54
Od zarania dziejów zawsze jest mało pieniędzy na wszystko i trzeba podnosić opłaty i ceny ,tylko jak się szuka pracy i zarobków to mówią pracuj za tyle a jak Ci się nie podoba to spadaj.Kiedy się skończy to niewolnictwo.Burmistrz 12 tyś,pracownik przymusowe minimum.
Mieszkaniec24.02.2020, 00:47
Drodzy radni pomysł z wodą prowadzi nie tylko do smrodu , brudu ale kolejny raz uderzy po kieszeni biednych mieszkańców .
Nie rozumiem jednego czy tak ciężko wprowadzić opłaty od ilości odawanych śmieci a nie od ilości zadeklarowanych osób w rodzinie , dodatkowo zyskujemy czystość , i tylko ta droga prowadzi do ściągnięcia odpowiednich środków aby Urząd nie dokładłał do śmieci , nie rozumiem radnych którzy nie potrafią nic mądrego wymyślić bierzcie pomysły sprawdzone a nie eksperymentujcie na nas zastanówcie się i korzystajcie że sprawdzonych pomysłów.
Pioski24.02.2020, 00:05
Czemu to Stowarzyszenie Flisaków nie może partycypować w kosztach budowy przystani? Rocznie około 300000 osób spływa tratwami a przecież nie wykonują tego pro bono.
powodzenia szcz23.02.2020, 22:07
Wystarczy aby flisacy zabierali gości do Krościenka w cenie biletu do Szczawnicy i chętnych nie braknie bo infrastruktura jest przygotowana.
Co do opłat za śmieci to wzrost o 290 %.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl