26.02.2020, 09:46 | czytano: 7008

Związek Podhalan staje w obronie rodziny i Metropolity Krakowskiego

Arch. Podhale24.pl
W Statucie Związku Podhalan znalazł się nowy zapis. Wśród celów organizacji zrzeszającej górali z całej Polski, pojawił się ten dotyczący dbałości o rodzinę. Związek wyraził też swoje poparcie dla abpa Marka Jędraszewskiego, który ideologię LGBT nazywa „zarazą”.
Uchwała w tej sprawie została podjęta jednogłośnie podczas ostatniego nadzwyczajnego posiedzenia Zarządu Głównego ZP im. św. Jana Pawła II. - Przyjęty przez nas zapis nie ma bezpośredniego związku z ostatnimi wydarzeniami politycznymi, chociaż można go tak potraktować – mówi Andrzej Skupień, prezes ZG Związku Podhalan. - Chcemy jednak, aby jednoznacznie wskazać, że rodzina w społeczeństwie stanowi najistotniejszą funkcję. Do tej pory rola rodziny była łączona z zapisem o wartościach chrześcijańskich, który widnieje w naszym Statucie, bo do nich, jako górale szczególnie jesteśmy przywiązani. Teraz wskazujemy jednoznacznie, że rodzina odgrywa też dla nas wielką rolę i będziemy stali w jej obronie.
Jak podkreśla prezes Skupień, przez lata postępujący upadek wartości rodzinnych, był raczej utożsamiany ze środowiskami miejskimi. Dzisiaj coraz częściej problemy pojawia się również w góralskich wioskach.

W ślad za nowym zapisem pojawił się list poparcia Związku Podhalan im. św. Jana Pawła II, bo tak brzmi obecnie pełna nazwa organizacji, dla abpa Marka Jędraszewskiego, wręczony metropolicie krakowskiemu podczas ostatniego spotkania. Poniżej pełna treść listu.

js/

Czcigodny nasz Arcypasterzu !

Jak zapisano w Statucie Związku Podhalan, nasza działalność opiera się na fundamencie wartości chrześcijańskich. Jesteśmy przeświadczeni, że są one niezawodnym drogowskazem dla wszystkich ludzi dobrej woli również w czasach dzisiejszych. Mądrość chrześcijańskiej antropologii wynika z uwzględniania przez nią różnych aspektów naszego człowieczeństwa, a nade wszystko z jej głębi, sięgającej jego bezwzględnych korzeni. Dlatego mądrość ta jest dla nas ostoją w dzisiejszych trudnych czasach, kiedy to rozmaite środowiska i grupy interesów usiłują przeistoczyć fundamenty porządku społecznego i tożsamości człowieka w imię swych partykularnych i płytkich ideologii.
Strażniku wartości chrześcijańskich!

Wyrażamy najgłębszą wdzięczność i aprobatę wobec Twoich słów demaskujących i potępiających wspomniane zjawiska. Wspieramy Twoją zdecydowaną i bezkompromisową duszpasterska postawę. Jednocześnie solidaryzujemy się z Tobą wobec fali agresywnych, krzywdzących ataków, często wymierzonych bezpośrednio w Twoją Osobę. Pozostając w modlitwie, zapewniamy: na nas, górali zawsze Możesz liczyć!

Z góralskim pozdrowieniem
Prezes Związku Podhalan w Polsce
Andrzej Skupień
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Aśka06.03.2020, 09:50
Rodzic...ciekawe co zrobisz jak jedno z Twoich dzieci okaże się gejem lub lesbijką.Pewnie w myśl chrześcijańskiej zasady się go wyrzekniesz...brawo!
Wstyd mi za Was, wstyd jako rodowitej góralce.To jest miłość do bliźniego właśnie...
do gazda28.02.2020, 10:30
W jednym się z tobą bezspornie zgodzę . Rola jaką kobiecie wyznacza KK jest nie do pozazdroszczenia. Dziwi mnie tylko że jest przez nie akceptowana. Dobrze że Papież Franciszek dostrzega problem i źle że tego nie robił Wojtyła. Mamy cudownego Papierza i niech nam żyje jak najdłużej.
gazda27.02.2020, 21:22
Wymiotowac sie chce. Zyjemy tak jakby Boga nie bylo. Jak J.P2 zostal wybrany to wszyscy plakali, umieral to wszyscy plakali. Nigdy Cie nie zapomnimy..... teraz puste koscioly. Taki dar dostalismy od kosciola? Dzis z kosciola zostala padlina. Papiez wynalazl szamanow Pachamame. i smieciami sie zajmuje nawet nie kleknie przed najswietszym sakramentem. Wprowadza poganstwo. Balwochwalca. Niedluo bedzie kobiety wyswiecal rozwodnikom komunie dawal doczegosmy mysmy doszli gorale... i sie milczy. Biskopi zabiegaja o wlasne interesy, zycie w przepychu, kasa, lek aby sie tylko nie sprzeciwic , zatuszowac, zakryc aby sie nikt nie dowiedzial. Demon sie nie boi demona. Kto mowi prawde to jest przytykany lub wyrzucany. Moze dobrze by bylo zeby wpierw Jedraszewski posortowal ksiezy ktorzy zyja jako LGBT, lub maja dzieci i kobiety. Na to nikt nic nie mowi z parafi na parafie przezucani albo promowany na wieksze stanowisko. Jak oni sie Boga nie boja jak stana przed nim? Goralka jestem urodzona z zasadami. Co djabelskie to do Piekla. Ja sie tam nie wybieram i zyje tak jakby Bog istnial i zyje we mnie, bo kazda godzina moze byc moja ostatnia. Wiary, sakramenty, modlitwa. Kroluj nam Chryste bo niedlugo to cie i z kosciola wyprosza.
takmysle27.02.2020, 18:35
Szkoda słów. XiX wiek.
do Wiara27.02.2020, 15:06
Tak....... apokalipsa. Przypomnij sobie za co Egipcjanie gonili chrześcijan z zawziętością godną zapamiętania? Nawet morze nie było ich w stanie powstrzymać. Jak tak czytam te zachwyty nad Jędraszewskim i twoje proroctwa to zaczynam rozumieć Egipcjan.!!!
Jasiek27.02.2020, 14:45
Juz zek sie pogubił...To co gorse: wirus? LGBT? cy wybory? cy Tusk? co innygo? jak zyc sie pytom
wicasty27.02.2020, 09:57
Zwiazek Podhalan powinien zmienic nazwe i przestac udawac ze sa czymkolwiek wiecej niz PISowska przybudowka.. A ze popieraja Jedraszewskiego - swietnie - oby tak dalej popierajcie czlowieka ktory jak nikt zniecheca ludzi do KK. W zasadzie to kazda anytkoscielna organizacja powinna docenic wysilki Metropolity Krakowskiego na rzecz laicyzacji i spadku poparcia dla KK. ....
stary gorol27.02.2020, 09:15
...może lepij by było coby koło ksiązecki do modlynio lezała ksiązecka Orkana ,,Wskazania dla synów Podhala,,.....no i pasowało by cytać a nie suchać zenka martynioka ...cy jako mu tam....
Jadwisia spod Regli.27.02.2020, 08:41
I bardzo dobrze... LGBT to paskudna zaraza.
Takie jest moje zdanie na ten temat i mam prawo tak twierdzić, nikogo tu nie obrażając.
skansyniok27.02.2020, 07:57
Związku Podhalan i Panie Skupień.
Ten list sprawia, że przelała się czara goryczy i jesteście dla mnie skończeni. Zero poparcia ode mnie dla jakiegokolwiek członka Związku, jeżeli będzie startował w jakichkolwiek wyborach.
Jakie ego trzeba mieć, aby w tym paszkwilu podpisywać się w imieniu wszystkich górali. Nie macie do tego prawa, co więcej, nie macie moralności. Wyrażanie bezwarunkowego poparcia dla Kościoła i jego zszarganych pracowników, bez wspomnienia o ich ofiarach, które przez resztę życia muszą żyć z tym, czego doświadczyły, jest żałosne z waszej strony.
Jestem góralem i nie zgadzam się z wami.
Rozdział Kościoła od państwa i koniec konkordatu.
MKS27.02.2020, 07:08
Takim myśleniem Związek pokazuje swoje średniowieczne poglądy. Zamiast w ZP, powinni się produkować w kółku różańcowym.
Chcę usłyszeć o krzewieniu tradycji, o ogolnodostępnej i bezpłatnej nauce tańca i śpiewu. O warsztatach szycia strojów ludowych.( i nie raz w roku, byle było.) To powinna być esencja działalności.
Izba Związku powinna być otwarta zawsze i dla każdego! A za sprawą kościoła nikt nie powinien robić "kariery" bo to żałosne, podobnie jak wymuszanie podpisów, co rusz to pod jakimś modnym tematem.
Prowdziwy Górol ni jakijsi przebrany głupi miescon27.02.2020, 01:51
No związkowcy wichrzyciele! Wypisywać się i pokazać swoje twarze! Jak Jan Paweł 2 zmarł to wszyscy płakali. A teraz atakujecie RODZINĘ? Podstawę życia na ziemi? Wstyd i Hańba wam. Won zdrajcom i obłudnikom.
To widać27.02.2020, 01:36
Soros wydał bardzo dużo pieniędzy na walkę z Kościołem.
Wiara27.02.2020, 01:29
Już nie długo będą kościoły pełne. Idzie apokalipsa a jak wiadomo jak trwoga to do Boga. I wtedy nagle nie wierzący stają się wierzący.
Burok26.02.2020, 22:40
Precz z kościołem , Niech Żyje Pan Bóg
chowaniec26.02.2020, 19:11
Ej Jędruś, na takiej reklamie to daleko chłopce nie zajedzies. Cosi musis wymysleć inksego, bo to za barz zgrzebne i nudne jak "flaki z łolejem".
jestem wierzący26.02.2020, 19:06
Mamy wspaniałego abp.Jędraszewskiego i CHWAŁA PANU BOGU!!!To jest jego rola jako duszpasterza,ma odwagę i ma coś mądrego do powiedzenia-bierzcie z niego przyklad pozostali hierarchowie koscioła w Polsce!!Wartości sa najważniejsze i mówienie ,że takie mamy czasy niczego nie usprawiedliwia.Nowe ,,idee postępowe" to nie postęp ,ale wyraźny regres!!
Halo26.02.2020, 18:08
A Związek Podhalan przyjmuje jeszcze w swoje szeregi członków PO,
którzy mają w nosie polskie rodziny.
Przypominam ostatnie wybory regionalne.
ta ruda26.02.2020, 17:59
Teresa- w punkt.
Rodzic- dzieci trzeba wychowywać w domu, dawać przykład , a nie straszyć czymś co straszne nie jest
Teresa26.02.2020, 17:13
Szanowna Pani / Szanowny Panie o wdzięcznym pseudonimie Amarylis,
tłumaczeń udzielanych w uczciwym dialogu popartym prawdziwymi argumentami, bez stwarzania wymyślonych zagrożeń i obrażania inaczej myślących, a nie uporczywym monologu przesiąkniętym uprzedzeniami, niepotwierdzonymi nauką i gruntowną wiedzą, człowiek szanujący Innego posłucha. Ale by coś drugiemu tłumaczyć, to najpierw samemu trzeba zrozumieć jego wypowiedź ustną lub pisemną. Życząc Pani / Panu Amarylisowi pięknego rozkwitu, proszę uważnie przeczytać i zrozumieć moją wypowiedź.
jaga226.02.2020, 17:12
A ludzi coraz mniej w Kościele czyżby zasługa abpa J...
Ja tylko przejazdem26.02.2020, 17:11
To nawet byłoby śmieszne, co oni wypisują, gdyby nie było za tym tyle krzywd ludzkich, które im najwyraźniej nie przeszkadzają...
LudzikUSA26.02.2020, 16:41
panie Skupien niech Dobry Bog croni nas od takiego straznika bo my
i straznik zginie
Amarylis26.02.2020, 16:31
Zocha,Gieniek,Jasiek ,Teresa,....mylicie pojęcia ,nikt nie ma nic do"kochających inaczej"tylko do lobby lgbt ,ale tego wam się niestety nie da wytłumaczyć.
Martunia26.02.2020, 16:31
Jestem góralka i nie życzę sobie wygłaszania takich przemów w imieniu górali. Proszę panie prezesie mówić w swoim i swojego zacofanego kółka imieniu te żenujące słowa. Nie wszyscy górale maja takie stanowisko jak Pan. Jak Pan śmie tak pisać i mówić !!
LudzikUSA26.02.2020, 16:30
czy taka organizacja z takimi tradycjami upada broniac biskupa ktory wbrew nauce Chrystusa pluje na drugiego czlowieka prawdziwy GORAL by tak nie postapil drogi Prezesie Zwiazku Podhalan wstyd mi za Pana bo tez jestem Goralem mieszkajacym daleko od Tatr
Anka26.02.2020, 16:26
No i bardzo dobrze!!! Dziadostwo lewackie z lgbt chamsko wpycha się nam do wszystkiego na każdym kroku, więc nawet taki gest ze strony ZP cieszy!!!
Rodzic26.02.2020, 16:01
Dziekuje i w pelni popieram uchwałe Zwiazku Podhalan! Mam dwojke dzieci i nie wyobrazam sobie deprawacji jaką promują ideolodzy LGBT !Moim osobistym zdaniem ci ludzie są szaleni . Eksperyment z wprowadzaniem tego w zycie to szalenstwo ludzi chorym na punkcie seksu i promocji czegosc czego promowac nie potrzeba . To naturalne ! Jeszcze raz dziekuję!!!
znojoma26.02.2020, 15:49
To wstyd Andrzej ze wypowiadasz sie w imieniu Polakow czyli takze i moim.Nie zycze sobie bo tak samo jak Ty mam prawo wypowiadac sie na kazdy temat .na szczescie nie nazywasz sie POLSKA tylko Skupien i mam wrazenie ze nie wiesz co dzieje sie na Podhalu.ile kobiet bitych iponizanych orazniewyspanych wystraszonych dzieci ma zamkniete buzie przez to ze tylko Zakopane nie podpisalo uchwaly dotyczacej zakazu przemocy w rodzinie.Tojest problem a nie jak to piszesz lgbt.posluchaj dzieci wykorzystanych przez ksiezy to zaczniesz rozumiec inaczej ten swiat i przestaniesz pisac bzdury a jak juz chcesz torobic to tylko w swoim imieniu bo to wstyd nawet czytac.
Teresa26.02.2020, 15:22
Jestem stąd, z Podhala, z góralskich rodzin z obu stron, po matce i ojcu. Zawsze wychowywana byłam w poszanowaniu drugiego Człowieka - Bliźniego, w którego stworzenie na obraz i podobieństwo Boże niezmiennie wierzę, niezależnie od jego pochodzenia, wyglądu, poglądów, wyznawanej wiary lub braku przywiązania do jakiejkolwiek religii, preferencji w życiu intymnym. Całe moje życie świadomie związałam z tym pięknym regionem, który był kiedyś domem dla obywateli kilku, wędrujących nacji, których wymieszana krew krąży w żyłach ludzi tej ziemi, choć niektórzy, chyba dość liczni chcą o tym zapomnieć, widząc w tym nie bogactwo, ale powód do wstydu. Dziś, obserwując bardzo powszechny wśród wielu górali zanik osławionego honoru góralskiego, za to panoszenie się coraz bardziej pychy, buty, służalczości i podlizywania się władzy - świeckiej i kościelnej w celu osiągnięcia przychylności "panów", ale przede wszystkim zdobycia profitów materialnych, odczuwam zażenowanie i z coraz większym trudem przychodzi mi myśleć o sobie i nazywać siebie "góralką", co nie zmieni jednak faktu, że nią jestem. Stanowczo protestuję więc, by pan prezes Związku Podhalan Andrzej Skupień podpisywał swoją laurkę do biskupa krakowskiego Marka Jędraszewskiego słowami "...na nas, górali zawsze możesz liczyć!". Nie należę do Związku Podhalan, któremu prezesuje pan A. Skupień, ale przynależność do tej organizacji nie jest równoznaczna z byciem góralem/góralką. Proszę, niech pan prezes Skupień wypowiada się w imieniu członków Związku Podhalan, skoro go wybrali i przyzwalają na jego poczynania. Biskup Marek Jędraszewski może liczyć w moim przypadku tylko na należne mu, jako człowiekowi - dziecku Bożemu poszanowanie godności ludzkiej i na modlitwę o dary Wiary, Nadziei i Miłości, ale przede wszystkim Światła Ducha Świętego, które sprawi, że przypomni sobie, że jako chrześcijanin ma obowiązek głosić Dobrą Nowinę, a nie pełne pogardy dla Bliźnich słowa i łączyć ludzi, a nie dzielić ich, budując mury ksenofobii i nienawiści, nie zapominając też o barykadach utworzonych z kłamstwa i hipokryzji w celu obrony swych współbraci dopuszczających się wykorzystywania niewinnych ofiar.
Rufio26.02.2020, 15:13
piszą w tym liście "Mądrość chrześcijańskiej antropologii wynika z uwzględniania przez nią różnych aspektów naszego człowieczeństwa," no i słusznie. Chrześcijaństwo uwzględnia różne aspekty człowieczeństwa i do wszystkich odnosi się z szacunkiem.
Nawet do tych z łatką LGBT. Na ostatnim synodzie poświęconym młodzieży sporo na ten temat mówiono, i jakoś nikt z biskupów i kardynałów tam obecnych nie widział atakujących gejów, to jakaś specyfika niektórych polskich biskupów że wszystko kojarzy im się z jednym. W dokumentach końcowych synodu pojawiła się mowa o potrzebie udzielania wsparcia dla duszpasterstwa osób homoseksualnych. Nie usprawiedliwiania aktów homoseksualnych, bo te nie mogą być zaaprobowane. Ale jak pisze w Katechiźmie KK .2358, "Powinno się traktować te osoby z szacunkiem, współczuciem i delikatnością. Powinno się unikać wobec nich jakichkolwiek oznak niesłusznej dyskryminacji."
W świetle tego co się dzieje na świecie, jak zmienia się kosciół, pan Jędraszewski sprawia wrażenie jakby pozostał w XIX wieku.
Mało tego, wygląda że biskup nie zna katechizmu swojego Kościoła, ani ewangelii, mówiąc o tęczowej zarazie.
A panowie ze Związku powołując się na wartości chrześcijańskie, potwierdzają , że o tych wartościach nie mają pojęcia.
Straszne to jest że chrześcijaństwa próbują użyć jako broni przeciwko jakimś ludziom, przy okazji całkowicie zakłamując sens.
I całe zło w rodzinach kojarzy im się z jednym...
Alkohol niszczy rodziny - i nic ani słowa na ten temat,.
Przemoc w domach i rodzinach jest powszechna i akceptowana - i ani słowa o tym.
Pogoń za pieniądzem i emigracja rozbija rodziny, tego nie zauważają.
Jak to jest że widzą tylko jedno zagrożenie ? i to zupełnie marginalne, a prawdziwych zagrożeń nie dostrzegają?
ja26.02.2020, 15:09
Jaki stosunek do księży pedofilów na Zwiazek Podhalan ? też będzie stawał w ich obronie ?
jasiek26.02.2020, 14:58
Czy Pan Prezes zdaje sobie sprawę, że na Podhalu też sa o odmiennych orientacjach i to nawet bardzo znane.(każdy wie o kogo chodzi)
Czyli co ukamieniować je.
Ja z moją rodziną do tych osób nic nie mam jeżeli sa dobrymi ludźmi.
edek26.02.2020, 14:51
Żenada co wyprawiaja......naprawde nalezy sie wstydzic wypowiedzi prezesa /.../
Dan B26.02.2020, 14:50
Dramat, jak bardzo można być obłudnym, albo po prostu głupim. Jakie LGBT? Jakaś wyimaginowana ideologia służąca do przykrywania bieżących skandali w kręgach władzy i kościoła. Może ten wasz żałosny związek zajmie się realnymi problemami, tych których sługi kościoła skrzywdziły? A może ocali choć jedno dziecko katowane przez tatusia alkoholika? No dramat! Gdzie ci górale żyją żeby aż tak być oderwanym od rzeczywistości?
Rura26.02.2020, 14:08
Zdumiewające oderwanie od rzeczywistości. Przebudzenie będzie bolesne.
Mówię jak jest26.02.2020, 13:59
Tania reklama podszyta hipokryzją na resorach.
polas26.02.2020, 13:42
hipokryzji ciąg dalszy- ręce opadają
baciok@26.02.2020, 13:36
Panie Prezesie zaczął się post, Trzeba się pomodlić, wyciszyć .
nowotarzanka26.02.2020, 13:21
wstyd i hańba górale to prosty naród
Członek26.02.2020, 13:21
Obłuda. Wypisuje się ze związku
cłonek ZP26.02.2020, 13:07
sycko piykniy ładnie ale cemu w poroninie jest promowany przez Związek Podhalan człowiek ftory jest zdemoralizowany i z daleka od nasyj wiary cłowiek z LGBT ... cy my juz tak cłonkowie ZP musimy siy na to zgodzac PREZESIE
Jasiek26.02.2020, 12:35
Wstyd mi być góralem.
Paweł26.02.2020, 12:31
Żenada. Chcecie bronić rodziny to proszę się zainteresować się alkoholizmem i przemocą w rodzinach na Podhalu bo jakoś sobie nie przypominam żeby jakiś LGBT zaatakował Polską rodzinę.
obiektwyny26.02.2020, 11:40
wstyd . Czemu Kościół poprostu nie chce sie oczyścić. Murem za tymi co zamiatają pod dywan ?
Rychu26.02.2020, 11:03
Wstyd i handba ...gorale to glupi narod...stajecie w obronie rodziny a ile jest bitych zon bitych i zaniedbanych dzieci tego nie widzicie no i stajeie w obronie goscia ktory chroni pedofili i szerzy nienawisc miedzy ludzmi to jest to dbanie o wasze rodziny ia zwlaszcza wasze dzieci.Ciesze sie ze jut tu nie mieszkam .
mak26.02.2020, 11:00
Brawo!
Gienek26.02.2020, 10:16
Oni tak na serio...?? Wydaje im się, że reprezentują wszystkich górali - chyba tylko tych którzy są ksenofobami i mają totalny brak tolerancji. Całe szczęście coraz mniej górali nie jest tak bardzo zacofana i zaściankowa. Słowa arcybiskupa należy potępić - tyle w temacie.
PasterzPPP26.02.2020, 10:07
Jaką średnią wieku macie w tym Związku Podhalan? 60+? Co Wy chcecie teraz świat układać, jak sobie wychowaliście sobie dzieci takie wartości podobno upadające macie.
OjDyro26.02.2020, 10:07
A znacie Tischnera ?
ZochazKrakowa26.02.2020, 10:00
Szkoda, że jakoś nie ma nic o ofiarach molestowania przez duchownych, Skoro LGBT to zaraza to jak nazwać zachowanie tuszowania skandalicznego postępowania tych kapłanów, którym udowodniono przestępstwa wobec dzieci. Szanowny Biskupie, więcej wiary i pokory a ludzie nie będą robić takiej nagonki na kapłanów i odwracać się od kościoła. Żyj i pozwól żyć innym...
Dziadek26.02.2020, 09:51
Cała moja rodzina jest za Markiem Jędraszewskim.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl