09.03.2020, 14:05 | czytano: 11276

Koronawirus: pierwszy przypadek w Małopolsce. Chory wrócił z Włoch

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
- Mamy pierwszy przypadek potwierdzonego zakażenia. To pacjent w sile wieku, który wrócił z Włoch. Kilka dni po powrocie źle się poczuł. Został przewieziony karetką z domu do Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Specjalistycznego im. Żeromskiego w Krakowie, gdzie aktualnie przebywa pod opieką lekarzy, a jego stan jest stabilny – mówił wojewoda małopolski Piotr Ćwik na dzisiejszym briefingu prasowym.
- Istotne jest to, że pacjent zastosował się do wskazanej ścieżki postępowania, nie narażając niepotrzebnie innych osób. Cały czas przypominamy, że gdy ktoś podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, absolutnie nie powinien udawać się do przychodni czy do szpitalnych oddziałów ratunkowych – podkreślił wojewoda.
O procedurach sanitarno-epidemiologicznych, które zostały zastosowane w przypadku tego pacjenta, mówił małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny.

- Pacjent przyleciał samolotem do Warszawy. Wypełniona karta lokalizacyjna pozwoli warszawskim służbom ustalić krąg osób, które odbywały tę podróż razem z nim i poddać te osoby kwarantannie. Jesteśmy w bieżącym kontakcie z naszymi odpowiednikami w Warszawie. Mamy też przeanalizowaną tę sytuację na poziomie Krakowa. Pacjent po powrocie do Polski skontaktował się z sanepidem i zastosował do przekazanych wskazówek, ograniczając wszelkie kontakty i prowadząc samoobserwację. Gdy wystąpiły u niego objawy (kaszel, wysoka gorączka), również skontaktował się z sanepidem i wezwał karetkę. Chciałbym przy tym podziękować pracodawcy, który tego pracownika – po jego powrocie z Włoch – od razu prewencyjnie oddelegował do pracy zdalnej. Dziękuję również pacjentowi za tak odpowiedzialne, wręcz modelowe podejście oraz stosowanie się do naszych zaleceń – wyjaśniał dyrektor Jarosław Foremny.

W Małopolsce obecnie ze względu na podejrzenie zachorowania na COVID-19 hospitalizowanych jest 18 osób, zaś nadzorem epidemiologicznym objętych jest 249 osób. Są to dane z godzin popołudniowych, z 8.03.2020 r.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
zobacz także
komentarze
Oburzona bez granic11.03.2020, 17:48
Przykład idzie z góry (patrz 3 najważniejszy człowiek w kraju - jak sam się nazywa) pojechał na narty do Włoch, (bo co mu tam). to jeszcze narażając, pociągnął za sobą ochroniarzy. Po powrocie, nie zgodzil się na obowiązkowe poddanie się badaniom. Uzasadniał, że nie złapał wirusa, bo był daleko od ogniska koronawirusa - aż 30 km. Tak wygląda odpowiedzialność człowieka zajmującego najwyższe stanowisko w Senacie. Nieodpowiedzialny człowiek i taki nami rządzi?
Naraził siebie, ochroniarzy i obywateli. Ale on jest trzeci w kraju i taka jego fantazja. Zał serce ściska.
Szakal11.03.2020, 11:25
Przez takich nawiedzonych podróżników wirus do Polski dotarł. Każdy kto z byle powodu jedzie za granicę, czy to wycieczka czy zabawa jakaś, powinien mieć absolutny zakaz powrotu do kraju.
marcos10.03.2020, 12:07
zaraza sie rozprzestrzenia bo ludzie sami kusza los. Jak widze kogos teraz np na wakacjach w Tajlandii to mi go szkoda. Wiem ze pojechal tam tylko po to zeby nie stracic pieniedzy a w pokoju poza zdjeciami na fb trzesie gaciami. Ludzie chwala sie zdjeciami i mysla ze sa super, a kazdy mysli ze idiota! i idota juz zostanie w oczach na zawwsze.
Mapa09.03.2020, 23:20
@aha
jak się spojrzy na mapę oddziałów zakaźnych to na Podhalu jest dziura i oddział zakaźny na Podhalu BYŁ konkretnie w Zakopanem, w jeszcze mniejszym jak Nowy Targ szpitalu, ale go zlikwidowano.
@koronawirus
najbliższy oddział zakaźny jest w Myślenicach. Na stronie Ministerstwa jest lista.
aha09.03.2020, 19:40
koronawirus...ty *** jesteś? Może oddział zakaźny w każdym szpitalu? J.....chlopie jak nie masz pojęcia o tym jak wygląda praca jakiegokolwiek oddziału szpitalnego to nie zabieraj głosu...
Zenek disco polo09.03.2020, 18:14
Małopolska nie dała sie wyprzedzić.
To nasz małopolski koronowirus nie jakieś badziewie chińskie.
117 KM09.03.2020, 16:59
Po co puscaja z tych krajów do Polski na święta będzie 9 na 10 zarazonych kto ten bimber wypije i gorzole a jesce piwo tys
. . .09.03.2020, 16:45
Obiektywny Twoja głupota nie zna granic
koronowirus09.03.2020, 16:28
w Nowym Targu nie ma zakaźnego , co mam zrobić "będę umierał "najbliższy w Krakowie dyrektorze
górol09.03.2020, 15:17
Bardzo dobrze :")
Obiektywny09.03.2020, 14:53
Strasznie chcieli wolności braku granic swobodnego przemieszczania się. Straż Graniczną punkty kontroli najlepiej zlikwidować lub wysłać w kosmos a teraz? Ręka w przysłowiowym nocniku
Zobacz pełną wersję podhale24.pl