09.03.2020, 20:46 | czytano: 8910

Ostre wystąpienie byłej radnej na sesji Rady Miasta (zdjęcia z sesji Rady Miasta)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. - Panie burmistrzu, pan nie dba ani o mieszkańców, ani o ludzi, ani o zwierzęta. Za to perfekcyjnie dba pan tylko o sobie - rzuciła oskarżycielsko Bogusława Korwin. I to było wszystko, co udało się powiedzieć nowotarżance w kwestii "wycinki drzew".
Była radna miejska już kilkakrotnie zabierała głos na sesji jako mieszkanka Miasta. Dziś zgłosiła trzy tematy, ale ustalony limit czasu - pięć minut na wystąpienie - pochłonięty został przez dwie pierwsze kwestie, czyli sposób ustalania zmian w budżecie miasta oraz protokół pokontrolny Regionalnej Izby Obrachunkowej. I chociaż pani Korwin mocno protestowała przeciwko "ograniczaniu mieszkańcom prawa do zabierania głosu", przewodniczący RM przerwał jej - zapraszając ją na kolejną sesję.
"Reklama wazeliny"

- Pierwsza sprawa do sesja budżetowa. Oglądałam relację z niej jak film s-f. O 30 procent zmniejszono kwotę wydatków na świetlice bez wskazania, gdzie te pieniądze się znajdą, na co zostaną przeznaczone. Pani radna Stefania Drąg-Iłęda powiedziała, że decyzje pozostawia skarbnikowi. Ta radna nie ma podstawowej wiedzy kto sprawuje władzę. To Rada jest organem uchwałodawczym, a burmistrz i jego służby - wykonawczym - przypomniała nowotarżanka i dodała, że relacja z obrad wyglądała jak "reklama drogerii i sprzedaży wazeliny".

- Tylko radni Liszka, Pawlikowska i Michalska zapytali co się stanie z tym "latającymi" 45 tysiącami zł i nie zagłosowali za tym. Jako mieszkanka pytam pozostałych radnych - na co głosowaliście? Gdzie te pieniądze są? To są środki z przeciwdziałania alkoholizmowi - na co to poszło? To nie może być widzimisię" burmistrza. Tłumaczenie, że na 'pozostałe zadania i inne cele" mnie nie dziwi, ale bardzo poważnie martwi. Na to te środki zostaną przeznaczone? Na wynagrodzenia w sekretariacie burmistrza, czy na ozdoby? Bo mam nadzieję, że nie na jakąś imprezę, na której pojawi się alkohol - podsumowała Bogusława Korwin.

"Świadomie łamiecie ustawę"

Drugim poruszonym przez nią tematem była kontrola RIO. - Protokół z zastrzeżeniami ma 160 stron. Polecam lekturę radnym. Popełniacie te same nieprawidłowości od lat. Nie wiem, czy to brak wiedzy, czy premedytacja - wytknęła mieszkanka Nowego Targu. Przytoczyła przykład wypłacenia obecnemu burmistrzowi "nienależnego ekwiwalentu za urlop w wysokości 25 tysięcy", w sytuacji gdy w 2015 r. RIO zarzuciło identyczne nieprawidłowości wobec poprzedniego burmistrza - wtedy chodziło o 43 tysiące. - Była to sprawa głośna i wszystkim znana. Osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości to burmistrz i jego pierwszy zastępca, ale i skarbnik, który ma sprawować nadzór nad budżetem. Jest też sprawa diet dla radnych niewypłaconych za listopad 2018 r. w wysokości 17 tysięcy zł. To nienależne wynagrodzenie dla burmistrza jest wypłacane, a radnym się diet nie wypłaca? Pan i pana pracownicy świadomie łamiecie ustawę - dodała.

Nerwowa atmosfera udzieliła się przewodniczącemu Rady Miasta, który po kolejnej uwadze, że ogranicza mieszkańcom prawo do głosu rzucił krótko: - Pani przyszła po dietę? Wcześniej RIO nie kwestionowało pewnych spraw, stało się tak teraz - powiedział Grzegorz Luberda.
Pod koniec sesji do wystąpienia Bogusławy Korwin odniosła się radna Stefania Drąg-Iłęda.


"Niech ona mnie nie obraża"

- Jeszcze kilka wystąpień pani Korwin, a stanę się najbardziej sławną i najbardziej skuteczną radną w mieście. Pani Korwin opowiada, ze bardzo dokładnie słuchała sesji, ale ona mija się z prawdą w prawie każdym zdaniu. Ja wyraźnie powiedziałam, że składam wniosek (o zmniejszeniu o 1/3 dotacji do świetlic - przyp. red.) w imieniu Komisji Mieszkaniowej, a nie w swoim. To raz. A dwa - sprawa ze świetlicami wygląda tak, że jeżeli byłam tak skuteczna, że większość radnych poparła ten wniosek to znaczy, że były po temu argumenty. Podam tylko jeden: zgłoszono do Urzędu Miasta, że ma być 40 dzieci w tych świetlicach, a pani przedstawicielka świetlic powiedziała, że dzieci jest w tych świetlicach w sumie 19. Więc albo wydajemy te pieniądze z rozsądkiem i rozumem, albo nie. Nie będę się tłumaczyć pani Korwin i nie będę odnosić do każdej sprawy. Niech ona mnie nie obraża pytając, gdzie te pieniądze poszły. Od tego w tym mieście jest burmistrz i skarbnik, którzy wiedza jakie są braki w tym mieście. Zobaczymy z czym pani Korwin przyjdzie i postara się, by moja popularność wzrosła - mówiła zdenerwowana radna.

s/
zobacz także
komentarze
Masakra12.03.2020, 09:50
Korwin niech się zajmie najpierw /.../

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Ich Miasto11.03.2020, 17:40
Ludziku
Pytanie kto bardziej szkodzi miastu? Pani Korwin i inni czy 12 radnych bezmyślnie podnoszący ręce nawet nie wiedząc co głosują. Pani Bogusława to udowodniła.
LudzikUSA11.03.2020, 15:57
oszolomow typu fryzlewicz ,mikolajki korwin,pawlikowska nalezy wywalic z hukiem z sali obrad niech przestana przeszkadzac i szkodzic
Królowa11.03.2020, 11:23
Ci nasi urzędnicy są żałośni. Dawniej w komentarzach potrafili dyskutować. Teraz tylko obrażają. Jaka pani taki kramik!
Wyborca11.03.2020, 11:09
Zrobiła bardzo dużo dla edukacji seksualnej, plemniki i maliny.
chodniczek11.03.2020, 10:40
~do nowo tarzan i wodnik
Najpierw się dowiedz co zrobiła, a potem urzędniku pisz! Zrobiła tyle co niejedni radni nie zrobili przez wszystkie swoje kadencje! Ale was oczywiście to boli.
im11.03.2020, 09:58
Pani Stefania najbardziej slawna byla w Spoldzielni Mieszkaniowej
Kor11.03.2020, 07:51
Znacznie bardziej pasjonujeące było wystąpienie pani wiceburmistrz, która na pytanie o uroczystości związane z Cudem nad Wisłą odpowiedziała, że nie będzie organizować żadnych imprez. Problem w tym, że 15 sierpnia uroczystość jest we wszystkich kościołach. No ale pani wice doszukiwała się mszy w kalendarzu imprez miejskich. Wstyd!
Wodnik11.03.2020, 00:25
Nic nie zrobiła za swojej kadencji oprucz żałosnego show wartego tzw maliny. A przepraszam zapomniał o słynnych plemnikach. Widać jaki to poziom.
Nowo Tarzan11.03.2020, 00:12
Co pani Korwin zrobiła jak była radną?Nic tylko siała zamęt .Dalej "ona by tak chciała" Pan Łapsa dobrze to skwitował na Sesji. Pani Korwin straciła mandat a chciała by na każdej sesji zabierać głos, przecież tak nie wypada.
***10.03.2020, 22:35
Zachowanie przewodniczącego Rady Miasta dokładnie pokazuje jak w Nowym Targu traktuje się mieszkańców. Brak szacunku, buta i arogancja. Poza tym kolesiostwo, niekompetencja i smród. Zacofany zaścianek.
tylko kasa10.03.2020, 19:41
A Fryźlewicz z zastępcami odddał te 40 tysiaczków a czy i lie jeszcze wzięli nienależnych odszkodowań za utracone stanowiska za każdą kadencję ?
Watycha pewnie odpuścił do sam jest do nich podobny .
Agnieszka10.03.2020, 19:34
Pani Bogusława mówi publicznie o czym w prywatnych rozmowach mówi większość mieszkańców. Watycha zawiódł i powinien zrezygnować.
Kobieta10.03.2020, 18:27
Popieram !! Wielu mieszkańcom NT zależy na dobrym traktowaniu zwierząt. Dlaczego mammy umniejszać działania w tym zakresie? Więcej drzew i budek z tą wiosną, Proszę w imieniu własnym i rodziny.
znajoma10.03.2020, 17:03
Pani Korwin. Jeżeli już dba to o siebie, a nie o sobie.
r10.03.2020, 16:31
Nie podobają mi się komentarze tych co sobie pozwalają na niezbyt miłe uwagi o p. Korwin. Przypominam, że jest to osoba która zdobyła ponad 200 głosów - to więcej niż połowa obecnych członków rady miasta zdobyła w wyborach. Nie będę tu wyliczać ale można sobie sprawdzić, że zasiadający w radzie zdobyli znacznie mniej poparcia niż ona. Brak mandatu dla niej jest wynikiem systemu wyborczego jaki mamy ale należy pamiętać, że sporo osób na nią głosowało i się z nią zgadza. Dlatego kpiący stosunek do jej wystąpień to stosunek do jej wyborców.
...10.03.2020, 16:17
MIESZKAŃCY za Panią Bogusią!!!!!!!!!
PIM10.03.2020, 16:16
To co wyprawiala pani Drag w Spółdzielni Mieszkaniowej trochę znam te sprawy bo wtenczas co pani Drag pracowalam tez w Spoldzielni
nowotarzanka10.03.2020, 15:43
Brawo Pani Korwin tak trzymac
Nowotarżanin 7710.03.2020, 15:08
Na szczęście jestem już w wieku że niczego nie muszę udowadniać, a wolny czas wolę poświęcić wnukom. Natomiast nieodmiennie namawiam młodych i wykształconych ludzi aby wzięli sprawy w swoje ręce tj aby utworzyli nową Radę Nadzorczą Sp-ni i wybrali nowy jej Zarząd.

Trudno nie krytykować sytuacji w której nie mogę doczekać się hasła do strony członkowskiej Sp-ni już od roku. Pierwsze hasło było wadliwe i miła pani ze Sp-ni sprawdziła to przyznając mi rację i stwierdzając że "z tym systemem coś nie tak". Miałem dostać informację kiedy będę mógł zgłosić się po nowe hasło ... i cisza. A jako ekonomista chętnie bym się zapoznał np z bilansem Sp-ni, dekretowaniem ewentualnych kar i grzywien, etc.

I żeby było jasne - zawsze komentuję nie zmieniając swojego niku.
beka śmiechu10.03.2020, 14:38
do Zenek 2 - a trzeba było się uczyć! Wtedy łatwiej byłoby Ci cokolwiek zrozumieć, co mówią inni. A tak? Cóż, poziom "zielonych oczu" i powiewających nad miastem od sześciu lat kolorowych wstążek . Na deser równie merytorycznych wypowiedzi wiceburmistrz Stegowej... szkoda, że od rzeczy i bez sensu, buahahhahahhaha!
do Nowotarżanina7710.03.2020, 14:12
Z takim doświadczeniem kontrolno-podatkowym to powinieneś zgłosić się do tej rady nadzorczej spóldzielni - z pewnością przyjmą cie z otwartymi rękami. Chyba że twoja fachowosć ogranicza się do podszywania pod innych i pisania zza klawiatury (jak większosć komentujacych).
Zrób coś, a nie tylko krytykuj.
500+10.03.2020, 13:20
Panie Watycha czas najwyższy zastanowić się nad tym co pan obiecywał a co pan robi. Jaki urząd pan zastał a jak teraz (nie)działa? Ile pieniędzy pan przepuścił na kosztowne, niepotrzebne imprezki swojej wice? Ile inwestycji zostało schrzanionych przez nieudolność inż. leśnictwa? Fakt, nie dba pan o mieszkańców, a kolesiostwo kwitnie w najlepsze. I jeszcze ten ekwiwalent i rady nadzorcze świadczą o tym, że nie może się pan cały czas nachapać!
won!10.03.2020, 13:08
O co chodzi z tym remontem moku? W dziiejszyh czasach? Wystaczyło tylk wyremontować sale kinowa i by to wystaczyło na lata. Takie miiony w to ładowć podczas gdy zabija nas smog, śmieci coraz droższe? To jest w/g mnie albo sabotaż albo chęć przytulenia "czegoś tam". Jeśli chodzi o aatzw. nowe władze to jest dokładnie to samo, co było.

Poza tym, co to znaczy, żeby druga strona miała tylko 5 min na wypowiedz. Paniska sie w radzie porobiły i zapomniały, kto im kasę co miesiąc daje. Wszyscy won!
nowotarzanka10.03.2020, 11:52
jedna z radnych narobila balaganu w spoldzielni mieszkaniowej a dzis siedzi na sesji jak swieta
Romek też były samorządowiec .10.03.2020, 11:26
@tylko referendum: odniosę się do słów "najsłabszego burmistrza" i muszę jednoznacznie stwierdzić tak "ale to już było", gdyż takiego słabego burmistrza to już mieliśmy w poprzednich kadencjach i dlatego wybraliśmy nowego , który popełnia jakieś błędy , ale do najsłabszego poprzednika bufona Marka Fryźlewicza i jego świty , która z nim odeszła , to Watysze jeszcze daleko .Chyba każdy to czuje i widzi , Co do wykorzystania ekwiwalentu za urlop Panie burmistrzu , to niech Pan nie naśladuje bufona Mareczka , bo ściąga Pan na siebie niepotrzebną falę krytyki, niech Pana zastąpi w tym czasie pani Stegowa .
Ania10.03.2020, 10:26
Tej Pani już podziękowaliśmy czyż nie ?
Brawa dla obywatelki Korwin10.03.2020, 10:16
Watycha z Wojtaszkiem jak odchodzili z gminy Czorsztyn pobrali ekwiwalenty urlopowe o czym pisali w Tygodniku Podhalańskim. Radna Korwin już latem 2018 wzywała Watychę do wybrania zaległego urlopu. Ten jednak postanowił go zatrzymać żeby wziąć ekwiwalent urlopowy. Działał zatem z premedytacją i powinien za to odpowiedzieć. I pewnie odpowie. On i Wojtaszek.
Nowotarżanin 7710.03.2020, 10:00
160 stron protokołu pokontrolnego ze stwierdzonymi nieprawidłowościami to baaaaaardzo dużo jak na urząd miasta średniej wielkości. Byłem inspektorem kontroli podatkowej i w nowosądeckiej Izbie Skarbowej i w nowotarskim Urzędzie Skarbowym ale nie pamiętam abym kiedykolwiek po kontroli tak obszerny protokół sporządził, nawet w przypadku tak ogromnej firmy jak b. NZPS. Coś jest zdecydowanie nie tak.

Mam nadzieję że Pani Korwin pojawi się na kolejnej sesji i poruszy bulwersującą sprawę "wycinki drzew". Przypominam że Stefania Drąg-Iłęda jest także członkiem Komisji Rewizyjnej Sp-ni Mieszkaniowej i ciekaw jestem jaka będzie jej reakcja ? Przecież Rada jest także odpowiedzialna za takie barbarzyńskie potraktowanie "zielonych płuc" miasta ! Jak na razie po petycji P. Bartka Missali Zarząd Sp-ni i Rada Nadzorcza przyjęły taktykę strusia chowającego głowę w piasek. Tak, to następne towarzystwo wzajemnej adoracji :(
ijk10.03.2020, 09:30
"Przytoczyła przykład wypłacenia obecnemu burmistrzowi "nienależnego ekwiwalentu za urlop w wysokości 25 tysięcy", w sytuacji gdy w 2015 r. RIO zarzuciło identyczne nieprawidłowości wobec poprzedniego burmistrza - wtedy chodziło o 43 tysiące." Wypłacanie ekwiwalentu za urlop to przykład patologii samorządowców. Kiedy władza zrobi z tym porządek ? Wstydu nie macie samorządowcy ?
tylko referendum10.03.2020, 09:23
Brawo Pani Bogusiu bardzo dobrze obnaża Pani najsłabszego burmistrza w dziejach miasta. W zasadzie marionetkę w rękach pani JIS /.../
Duda10.03.2020, 08:41
Luberda do wymiany. Bezczelny coraz bardziej
jo10.03.2020, 08:27
"trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść " i pogodzic sie z porażką .
zjedz Snickersa10.03.2020, 08:16
"Więc albo wydajemy te pieniądze z rozsądkiem i rozumem, albo nie" - no i proszę, Pani radna Stefania Drąg-Iłęda ma poważny dylemat, prawie hamletowski, by być albo nie być. Zdumiewające, ale pomogę Pani w tej nurtującej Panią kwestii:
- a sądząc po głosowaniach Pani i Pani towarzystwa wzajemnej adoracji, - a sądząc po bezsensownie wyrzucanych pieniądzach publicznych na większe lub mniejsze imprezki
- a sądząc po fatalnie prowadzonych inwestycjach miejskich
- a sądząc po puchnących stanowiskach dla kolesi
- a sądząc po wczoraj zaciągniętym kredycie 20 mln

to raczej NIE! I jeszcze raz NIE!

I proszę nie obrażać średnio inteligentnego mieszkańca Nowego Targu, że jest dobrze, ponieważ jest bardzo źle i żadne czarowanie tego nie zmieni. Pewnie też dlatego jak diabeł święconej wody boicie się słów prawdy, próbując każdorazowo dyskredytować tak zwanych "oszołomów", którzy próbują nazwać rzeczy po imieniu i oceniać to Wasze rządzenie. Nawet zamykacie usta innym radnym ograniczając ich podstawowe prawa do wypowiedzi w formie interpelacji!
I na koniec muszę to Pani napisać dużymi literami, że te działania i Pani wypowiedzi nie kwalifikują się ANI DO ROZSĄDNYCH, ANI TYM BARDZIEJ DO ROZUMNYCH!
nie-urzednik10.03.2020, 08:14
Jak widze sluzby burmistrza sie uruchomily. Dzien pracy sie zaczal!
wnikliwy obywatel10.03.2020, 07:51
Obiektywna relacja , bo taka powinna zawsze być i tacy dziennikarze są uznawani przez ogół obywateli , a takie relacje zawsze kolportuje Pani Sabina , za to jej chwała .
obserwator z centrum10.03.2020, 07:33
Co do tych ekwiwalentów za urlopy to niestety ale pani Korwin ma 100 % racji . Ten proceder należy stanowczo ukrócić , albo jak sugeruje NIK całkowicie wyeliminować . Nikt z pracowników z tego tytułu nie może traktować ekwiwalentu jako dodatkowego źródła dochodów. Od pilnowania przestrzegania tego jest Państwowa Inspekcja Pracy , która jakoś wobec pracowników elitarnych jest niewydolna , a wobec szeregowych pracowników ładuje mandaty dla kierowników firm srogie mandaty i pilnuje , aby ktoś z nich nie otrzymał skromnego ekwiwalentu, bo to nie są kwoty takie jakie otrzymują elitarni - kilkadziesiąt do kilkuset tysięcy złotych . Stąd wniosek ,że trzeba albo zlikwidować niewydolne PIP ,albo niech się wezmą do solidnej roboty bo to nie burmistrzowie powinni dostać kasę do łapki , ale to właśnie oni jako szefowie firmy powinni otrzymać srogi mandat ,za nie wykorzystanie urlopu . Pracownik po to ma urlop by z niego korzystać i na nim odpoczywać i wypoczęty wrócić do pracy .Zwrócę się z tym problemem do premiera Morawieckiego , chyba ,że jest to proceder ogólnopaństwowy praktykowany również przez najwyższe władze w ramach dobrej zmiany. ?
giga10.03.2020, 05:04
Bravo dla Pani Korwin . Jedyna osoba ktora nie boi sie glosno pytac na co pieniadze ida , reszta niech dalej spi !!!!
Zenek 210.03.2020, 01:50
Pani Korwin przerost formy nad treścią. A treść marna i mijającą się z prawdą
pac10.03.2020, 00:38
Brawo pani Bogusiu. Pokazała pani hipokryzję Watychy, który jest przed wyborami jak bańka mydlana. A zaraz po wyborach pęka. Ekwiwalent, wstążki i kolesiostwo
kris10.03.2020, 00:26
ZA poprzednika nikt się nie czepiał o oświetlenie , o premie ..., a od dłuższego czasu co by burmistrz nie zrobił jest be... a najwięcej do powiedzenia Li...A , K...iN , PA....owska , Mi.....A , czemu nie wypowiadali się tak za poprzednika /.../
Naruszenie regulaminu. Moderator.
Nowo Tarzan10.03.2020, 00:08
Wie pani, że nie ma w słowniku ludzi kulturalnych słów, które w dostatecznie obelżywy sposób byłyby w stanie opisać pai zachowania?
dan dan10.03.2020, 00:03
Dobra relacja.
nogaty09.03.2020, 23:32
W galerii zdjęć z Rady Miasta,pożyteczne są chyba tylko ,,domki,, dla ptaszków.Są super.
Gwiazda09.03.2020, 23:06
Specjalistka w obrażaniu ludzi
/.../ Pewnie dlatego uciekła zaraz po swoim podłym show.
Dan09.03.2020, 22:49
Brawo p.Korwin ktos w koncu ma odwage mowic glosno co sie dzieje w tym urzedzie jak bemyslnie wydawane sa nasze pieniadze jak pracuje urzad i Izba Obrachunkowa powinna sie zajac nastepnymi latami . To co robi Watycha ze swoja wataha to skandal .
spostrzegawczy09.03.2020, 22:33
Pani Drąg w swojej wypowiedzi dalej brnie, że to skarbnik z burmistrzem są od zatwierdzania budżetu miasta? Radna ta owszem, jest znana ale właśnie z tego, że jej córka jest sekretarką u burmistrza.
Ligod09.03.2020, 22:28
Ta kobieta nie potrafi pogodzić się z porażką i naprawdę próbuje zaistnieć.
zenek09.03.2020, 21:43
Pani Korwin widać prawdy się nie boi. Odważna kobieta. takie maja ciężkie zycie, ale są w porządku
mamycie09.03.2020, 21:26
a czy ta pani wie że jeden z byłych współpracownikow wygadał sie ze kiedyś /.../

Autor pisze o przestępstwie, za które wg kk "podlega się karze pozbawienia wolności do lat 3.". Proszę swoją wiedzą podzielić się z Policją, albo Prokuraturą zamiast robić sobie na portalu "śmieszki". Moderator.
g.j09.03.2020, 21:24
słuchać się nie da tej korwin ona znowu chce głupio zaistnieć
Zobacz pełną wersję podhale24.pl