11.03.2020, 09:28 | czytano: 1765

Strażacy z Ochotnicy i Tylmanowej mają problem z łącznością. Gmina deklaruje pomoc

Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ochotnicy Górnej i Tylmanowej mają problemy z łącznością. Czasami warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu uniemożliwiają poinformowanie strażaków o alarmie.
Sprzęt radiowy coraz częściej odmawia posłuszeństwa. Niemal natychmiast po wyłączeniu prądu w ogóle przestaje działać sieć GSM.
Władze gminy wiedzą, że obecna sytuacja opóźnia wyjazdy strażaków. Kiedyś problemy z łącznością mogą doprowadzić do tragedii. - Nie możemy sobie pozwolić, żeby spłonął dom, a strażacy nie mogli zadziałać – twierdzi wójt Ochotnicy Dolnej Tadeusz Królczyk, zapewniając, że gmina szuka rozwiązania problemu.

Wójt Królczyk przypomina, że Ochotnica i Tylmanowa są oddalone od zawodowych jednostek państwowej straży pożarnej, szczególnie tej w Nowym Targu. - Bezpieczeństwo naszych mieszkańców spoczywa praktycznie wyłącznie w rękach druhów z lokalnych OSP – twierdzi wójt. – Brak systemu powiadamiania stwarza realne zagrożenie dla mieszkańców całej gminy.

Łącznościowe kłopoty miejscowych strażaków gmina próbuje rozwiązać na dwa sposoby. We współpracy z Powiatową Komedą Straży Pożarnej w Nowym Targu ma zostać zamontowany kolejny nadajnik na terenie gminy. Drugim sposobem ma być zakup profesjonalne krótkofalówek.

- W tym tygodniu mają do nas trafić pierwsze egzemplarze do testowania. Jeśli testy przebiegną pozytywnie dokonamy zakupu zapewnia Królczyk.

js/
zobacz także
komentarze
Zdziwiona11.03.2020, 23:58
Jestem zdziwiona. Nigdy nie mam problemu z połączeniem z rodziną z Ochotnicy, a mam dużą.
radzik etatowy11.03.2020, 16:38
problemy z łącznośćia świeszne , 21 wiek ludzie w kosmos lecą a strażacy nie mogą sie dogadać drogą radiową kpina ,zmienić te śmieszne motolole przede wszystkim zmienić anteny bo te antenki na budynkach remiz to troche kiepskie, pozdrawiam brać krótkofalarską 73!
SP9XXX11.03.2020, 13:16
Nie było problemu jak w okresie wakacji obozowała szkoła pożarnictwa, chyba z Nowej Huty
sq 9 ...11.03.2020, 10:15
Krotkofalowcy problemu nie maja .prowadza lacznosci miedzynarodowe .zamontowac przemienniki i po problemie poza tym odpowiedni sprzet i lacznosc gwarantowana.istnienie jeszcze takz zwana łącznąść kryzysowa mozna zobaczyc jak to sie sprawdza
ja11.03.2020, 10:02
dopiero teraz nasobne gmina kupuje ? a wcześniej na czym działali ?
Staszek Turnia11.03.2020, 09:50
No działa Pan Wójt Tadeusz, super ;)
Zobacz pełną wersję podhale24.pl