12.03.2020, 09:06 | czytano: 6558

Ograniczenia przy wejściu do urzędu miasta. Strażnik kontroluje liczbę osób, w środku dezynfekcja

Fot. Piotr Korczak
Wejścia do Urzędu Miasta w Zakopanem pilnuje strażnik miejski. Jego zadaniem jest kontrola liczby osób przebywających w urzędzie.
- Urząd miasta nie jest zamknięty. Ograniczeniu będzie podlegać ilość petentów, którzy jednocześnie mogą załatwić swoją sprawę w urzędzie Maksymalnie takich osób może być osiem - informuje Komendant Straży Miejskiej Marek Trzaskoś.
Każdy wchodzący do budynku będzie również zobowiązany do dezynfekcji rąk.

Burmistrz miasta Leszek Dorula zaapelował również, aby na dzisiejsza sesja rady miasta odbyła się bez gości.

Nie wszystkie urzędy w mieście są tak zabezpieczone. W zakopiańskim MOPS-ie nie zobaczymy strażnika przed drzwiami. Nie ma ograniczeń w liczbie petentów przebywających w ośrodku.

- Ośrodek pomocy społecznej pracuje normalnie. Pracownicy socjalni wychodzący w teren będą zaopatrywani w maseczki ochronne. Na terenie ośrodka od dnia dzisiejszego zamontowane są pojemniki z płynem dezynfekcyjnym.. Zakopiańska noclegownia również pracuje normalnie - informuje wicedyrektor Urszula Chowaniec-Bombac.

pk/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Włodzimierz Słomczyński, dyrektor MOPS14.03.2020, 00:42
Odpowiadam na pytanie: w swojej wypowiedzi zachęcałem do zainteresowania się informacjami na naszej stronie www.mopszakopane.pl. Następnie, jak wynika z ogólnie dostępnych informacji - istotnym elementem ograniczenia przenoszenia wirusa jest ograniczenie do minimum osobistych kontaktów. Wprawdzie na co dzień, jako pracownicy pomocy społecznej jesteśmy zobowiązani do osobistego kontaktu z wnioskodawcą, jednak z uwagi na okoliczności, dla obopólnego dobra ponownie apelujemy do wszystkich o wykorzystanie możliwości kontaktu w formie telefonicznej czy cyfrowej (na stronie podane są numery tel i adres e-mail). Taka forma kontaktu nie naraża żadnej ze stron na niepotrzebne ryzyko tym bardziej, że znaczną część spraw i wniosków jesteśmy w stanie załatwić w ten sposób. Oczywiście nie dotyczy to sytuacji szczególnych wymagających bezpośredniego zaangażowania i taką konieczność też bierzemy pod uwagę.

Co do wypłat w kasie MOPS - na naszej stronie zwróciliśmy się z apelem o zmianę dyspozycji z wypłaty gotówką w kasie na przelew bankowy. O ile wczoraj (12.03.2020) apel wydawał się stosowny i wystarczający, to z uwagi na dynamikę wydarzeń dzisiaj trzeba stwierdzić, że sam apel jest mało skuteczny.
Informuję, że wypłata zasiłków zaplanowana na poniedziałek 16 marca 2020 w tych okolicznościach (pandemii koronawirusa) będzie ostatnią wypłatą w formie gotówkowej w kasie MOPS. Z przyczyn niezależnych od nas, poniedziałkowa wypłata rozpocznie się około godziny 10.30. Ze swej strony odradzam wcześniejsze ustawianie się w tzw "ogonku po pieniądze". Osoby, które zgodnie z zaplanowanym terminem zgłoszą się w poniedziałek po wypłatę będą sukcesywnie wpuszczane do siedziby MOPS po 2-3 osoby. Chodzi przede wszystkim o to, żeby uniknąć niebezpiecznego gromadzenia się osób w zamkniętej przestrzeni w okolicach kasy MOPS.

Pozostałe osoby, w szczególności te, które odbierają swoje świadczenia cyklicznie co miesiąc będą telefonicznie informowane o konieczności podania numeru konta bankowego, na które będzie przelane przyznane świadczenie. Wiemy, że nie zawsze oznacza to konieczność zakładania konta bankowego: z dokumentacji wynika, że niektórzy odbierają jedno świadczenie na konto bankowe a inne świadczenie chcą odbierać w kasie. Obecnie nie ma takiej możliwości wyboru. Można też wskazać do przelewu konto współmałżonka lub innego członka rodziny, który wyrazi na to zgodę. Niektórzy pewnie będą musie takie konto założyć ale patrząc racjonalnie - konto bankowe i bankowość elektroniczna to duże ułatwienie natomiast wypłata w kasie to już dzisiaj przeżytek. Na naszej stronie informujemy, że "Wypłata gotówką będzie ograniczona do wyjątkowych i uzasadnionych przypadków.". Chodzi o takie sytuacje jak np. wypłata zasiłku celowego, którego adresatem są osoby w podeszłym wieku, sporadycznie korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Świadczenia wypłacane regularnie co miesiąc - będą przelewane na wskazane konto bankowe.
Może nieco długo ale mam nadzieję, że odpowiedziałem na postawione pytania.
Czarny13.03.2020, 09:29
Panie Dyrektorze a jakie to są te zasady. Bo jeżeli mowa o płynie do dezynfekcji rąk który się pojawił wczoraj to już wiemy. Jakie inne działania podjęliście. Czy w poniedziałek normalnie będzie pracowała kasa ? Wiele osób korzystających z zasiłków w MOPS nie ma w banku konta. Co z tymi ludźmi którzy staną w ogonku po pieniądze ?
Włodzimierz Słomczyński, dyrektor MOPS12.03.2020, 20:11
Rozumiem zaniepokojenie wypowiadających się osób ale jako dyrektor jednostki widzę potrzebę uzupełnienia tej informacji. Informacja jest nieścisła, była przekazana w trakcie krótkiej rozmowy telefonicznej, trochę pod presją czasu, że "już musi być info" i zapewne dlatego nie zawiera wszystkich istotnych szczegółów. O zasadach pracy MOPS była mowa na porannym spotkaniu z kadrą, po południu zostały oficjalnie opublikowane na naszej stronie. Warto wiedzieć, że MOPS różni się charakterem swojej działalności od wielu innych instytucji (takich jak szkoły, muzea, itp) i z tego względu nie możemy sobie pozwolić na radykalne "zamknięcie" jednostki i wysłanie pracowników do domu (jest wiele instytucji, które w tych warunkach muszą funkcjonować i w jakiś ograniczony sposób pełnić swoje funkcje). Z tego względu możemy powiedzieć, że MOPS wprawdzie pracuje "normalnie", co nie znaczy, że lekceważymy kwestię "zabezpieczenia" w okresie zagrożenia epidemiologicznego oraz że nie wprowadzono zasad mających na celu zminimalizowanie tego zagrożenia zarówno dla pracowników MOPS jak i dla mieszkańców Zakopanego. Wiele osób i rodzin, z różnych względów załatwia różne sprawy w MOPS i z tego powodu mogą chcieć skontaktować się z pracownikami MOPS (np. z pracownikiem socjalnym, opiekunką czy asystentem rodziny) dlatego staramy się być do dyspozycji. Nie widzę potrzeby angażowania straży miejskiej.
Ze swej strony zapraszam zainteresowane osoby na naszą stronę i dziękuję wszystkim za zapoznanie się i uwzględnienie zasad opublikowanych na naszej stronie www.mopszakopane.pl. W szczególności apelujemy o rezygnację z odbierania świadczeń cyklicznie wypłacanych w formie gotówki w kasie MOPS.
Wysłałem analogiczną informację na pocztę podhale24.pl , ponieważ jednak nie ukazała się uznałem za konieczne zamieszczenie jej w KOMENTARZACH. Pozdrawiam.
obiektywna12.03.2020, 13:42
Czarny, zgadzam się z Tobą w 100 %. Za takie marne pieniadze, pracownicy mops bez względu na wszystko musza chodzic w srodowisko. Maseczk, serio? Rozumiem, ze jednorazowa? Taka po jednej wizycie u petenta mozn wyrzucic do kosza. jkie wnioski z tego płyna? Ci co mieli zle, beda miec jeszcze gorzej. Znow o klientach, ktorzy zyja na garnuszku panstwa nie mozna zostawic bez kasy - no bo przeciez nie maja pieniedzy :D Oni z domu nie maja potrzeby wychodzic, nie musza sie o nic martwic, wszystko maja pod nosem. Za to pracownicy OPS moze zostac narazony na wszystko. Nie liczy sie fakt, ze tez ma dzieci, rodzine...najwazniejsza posluga. Chory kraj!
Jan12.03.2020, 12:50
Trzeba zamknąć urzędy wszystkie! Jakoś szkoły się dało to urzędów się nie da? Gorszy sort?
obserwator12.03.2020, 11:47
Jedni wściekli , że zamkniety urząd, drudzy że niezamknięty OPS. Ten kraj bez wirusa jest CHORY
Kkk12.03.2020, 10:49
Czyli jak np. 30 osób będzie chciało załatwić sprawę w Urzędzie, to wejdzie 8, a pozostałe 22 grzecznie ustawią się w kolejce? Brawo, tak się dba o obywateli w państwowych placówkach.
Viola12.03.2020, 10:27
Do pani vicedyrektor - jak pani dba o swoich pracowników, oni też mają rodziny dzieci...niech pani trochę pomyśli...
Czarny12.03.2020, 09:16
MOPS widać mniej ważny według urzędników. Dla większości mieszkańców żyjących z 500+ jednak jest bardziej ważny. Kto im zrobi przelewy czy przyniesie zakupy jak Panie się pochorują? Trzeba chronić MOPS
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl