12.03.2020, 12:00 | czytano: 4728

Urzędy apelują: jeśli nie musisz, nie przychodź

PODHALE. Urzędy miast, gmin, powiatowe, a także m.in. policja apelują, aby ograniczyć w nich wizyty, jeśli nie jest to konieczne. Chodzi o zagrożenie koronawirusem.
"Bardzo prosimy o ograniczenie kontaktów bezpośrednich i załatwianie spraw telefonicznie, mailowo lub za pośrednictwem platformy ePUAP, a także o dokonywanie wpłat przelewami elektronicznymi. Podobne regulacje wprowadziły także podległe miejskie instytucje i spółki" - apeluje Urząd Miasta w Zakopanem.
Z kolei Urząd Miasta w Nowym Targu przypomina, że sprawy urzędowe można również załatwiać przez Internet. "Posiadając konto na www.epuap.gov.pl można korzystać z elektronicznych usług, wysyłając wnioski do urzędu, podpisując je kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. "W wielu sytuacjach nie ma potrzeby załatwiania sprawy osobiście w Urzędzie. W związku z tym zachęcamy do kontaktu i załatwiania spraw drogą elektroniczną, drogą pocztową i telefonicznie" - radzi.

"Burmistrz Rabki - Zdroju zwraca się z apelem do mieszkańców i gości gminy Rabka - Zdrój, by w związku z trwającym zagrożeniem koronawirusem w województwie małopolskim ograniczyć wizyty w siedzibie Urzędu Miejskiego w Rabce - Zdroju do minimum" - zaapelował Leszek Świder.

Policja zaleca ograniczenie osobistych wizyt w jednostkach, związanych z potrzebą powiadomienia o zdarzeniu. "Do Państwa dyspozycji pozostają numery telefonów poszczególnych jednostek Policji dostępne na stronach internetowych oraz w przypadku zgłoszeń alarmowych numery 112 i 997. Możliwe jest również przesłanie zgłoszenia pisemnie (nie dotyczy sytuacji nagłych) oraz kontakt z jednostkami Policji i dzielnicowym za pomocą aplikacji mobilnej "Moja Komenda" - radzi policja.

oprac. r/
komentarze
j2312.03.2020, 16:38
chyba burmistrz rabki plus podegrodzie się okopują za podatki i śmieci lepiej niech wywiszą białą flagie jajcarze
elektryk12.03.2020, 15:35
Wszystko fajnie, tylko nie wszystko da się załatwić zdalnie. A można by znacznie więcej niż teraz, tylko trzeba szybko przyjąć jakieś prawne rozwiązania i bardziej zaufać w uczciwość obywateli.
Dzisiaj musiałem być w Urzędzie Skarbowym w Nowym Targu. Ze względu na wirusa do sali z okienkami wpuszczano max 10 osób, chyba po to aby była odpowiednia odległość. Ale już przed drzwiami, w holu, tłumek ludzi czekał na wpuszczenie do środka. Tak jakby wirus mógł się objawić dopiero za drzwiami. Drzwi każdy musiał otwierać sam ciągnąc za klamkę - czyli za to co jest największym przenośnikiem zarazków. Porządku pilnował jeden ochroniarz zwracając uwagę aby do okienek za dużo ludzi nie weszło. Na uwagę że skoro tak się boją o rozprzestrzenianie wirusa, to sensownie byłoby aby sam otwierał drzwi (wtedy petenci nie dotykali by klamki), pada pytanio-odpowiedź: czemu ja miałbym sie narażać a państwo nie ?.... a jakby tak gostek założył rękawiczkę to coś by mu sie stało? No ok, ale skoro nie chcesz ryzykować, to chociaż przetrzyj tą klamkę jakimś spirytusem albo innym środkiem dezynfekującym. Ale skoro nikt nie kazał, to po co... W ZUSIe tłum klientów czeka jeden koło drugiego, a urzędnicy kombinują jakieś osłony na biurka. No i rozumiem że chcą się sami chronić, ale co z klientami?
Nie wiem jak w innych urzędach, ale po wizycie w tych dwóch tak sobie teraz myślę, że całe to zapobieganie przez urzędników to pic na wodę.
Fbb112.03.2020, 13:16
Świrolandia
podatnik12.03.2020, 12:44
Nie prościej jak by urzędy wysłały wiadomość do petentów anulacje zapłaty podatków,jakiś tam rachunków do zapłaty.Ale bym kochał urzędy,wirusa.
UE12.03.2020, 12:36
Tak trzymać!Tylko wspólnymi działaniami możemy spowolnić wirusa.Może wiosna zatrzyma to dziadostwo,bo inaczej rozwali całą gospodarkę.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl