25.03.2020, 16:21 | czytano: 16772

Koronawirus: bieżące podsumowanie sytuacji w Małopolsce i na Podhalu

Arch. Podhale24.pl
W Małopolsce jest 51 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. 19 zakażonych pochodzi z Krakowa, 5 - z powiatu nowosądeckiego, po 4 - z powiatów dąbrowskiego i myślenickiego, po 3 - z powiatów krakowskiego, wielickiego i wadowickiego, po 2 - z Tarnowa i powiatu bocheńskiego, po 1 - z powiatów limanowskiego, nowotarskiego, gorlickiego, brzeskiego, tarnowskiego.
Jeśli chodzi o nasz region, to do dziś na terenie powiatu nowotarskiego potwierdzono 1 przypadek wystąpienia choroby COVID-19, wykonano 52 testy na obecność koronawirusa, poddano kwarantannie 644 osoby, a nadzorem epidemiologicznym objęte są 842 osoby.
W Małopolsce najmłodsza zakażona osoba ma 12 lat, najstarsza 74.

- Część osób, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że aktualnie pozostaje w izolacji domowej - informuje dr Joanna Paździo, rzecznik prasowy Wojewody Małopolskiego. - Dlatego też obecnie liczba hospitalizowanych jest mniejsza niż liczba osób z potwierdzeniem zakażenia. Wśród hospitalizowanych są też osoby oczekujące na wynik badania.

Co do zasady, nie każda osoba, która ma potwierdzone zakażenie koronawirusem, wymaga hospitalizacji. Jeżeli ktoś czuje się dobrze, to na podstawie wskazań lekarza może pozostać w domu (lekarz ocenia, czy jest potrzeba hospitalizacji). Nie jest to wtedy kwarantanna, a izolacja.

Jedna osoba z potwierdzonym zakażeniem przebywa w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie, pozostali pozostają pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Większość z nich jest w dobrym lub stabilnym stanie. Stan dwóch osób określa się jako ciężki stabilny.
Jeśli chodzi o źródło zakażenia, to sytuacja w tym zakresie ulega zmianie. W początkowej fazie w głównej mierze był to kontakt z osobą, która przebywała za granicą lub sam pobyt za granicą (we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii). Obecnie najczęściej źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem.

Do tej pory w Małopolsce wykonano prawie 1300 badań laboratoryjnych. Badania w laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II rozpoczęliśmy 12 marca. Od 12 do 24 marca wykonano tam 854 badania. Prowadzi je też Szpital Uniwersytecki w Krakowie. W okresie od 18 do 24 marca wykonano tam 407 badań.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, oprac. r/
komentarze
elektryk26.03.2020, 12:26
@maruś - taki Kulczyk na przykład. Myślał że dzięki miliardom pożyje jak pan przez długie lata, a prostego zabiegu nie przeżył. Pieniądze tak naprawdę nie gwarantują niczego. Ale jakoś wszyscy biedniejsi myślą że to one są najważniejsze.
Podhalanka25.03.2020, 23:21
Tak naprawdę to nie wiadomo kto chory bo testów nie robią a tygodnik pisał jak to Pani czekała moim zdaniem w Zakopanem powinien być szpital zakaźny bo turyści i okolice był ino przeszkadzał lepiej dać na Martyniuka niż utrzymywać szpitale mój tato zawsze powtarzał że komuna wcale nie była taka zła a Wałęsa psuje ludzi i mamy efekty szkoda ludzi
J2325.03.2020, 22:30
Pamiętaj człowieku nagi przyszedłeś na ten świat, i nagi odejdziesz .
maruś25.03.2020, 21:10
sąsiadkk czemu koniec zycia ponad stan? jak ktos bogaty to ma wystarczająco na koncie zeby zyc lata jak Pan
wzrokowiec25.03.2020, 20:56
za tydzień ,dwa ktoś przestawi wajchę o koronawirus będzie ustępował
alik25.03.2020, 19:57
Poczekamy zobaczymy! Zaraza daje znać o sobie od 3 do....... dni!!!
normalny25.03.2020, 19:51
Nie dawać się panice to tylko grypa.Gdyby Bóg miał internet(facebooka) pewnie też by pandemię w niebie wprowadził.
Nowotarżanin 7725.03.2020, 19:43
@jdj :

Bóg już dawno machnął ręką na gatunek tzw homo sapiens. Ludzkość nie zmieniła się na lepsze ani po epidemiach cholery w 1813 i 1873, ani po hiszpance tuż po I wojnie światowej - że wspomnę tylko nasz region. Wręcz przeciwnie - nastąpiła dalsza degrengolada :( Po obecnej pandemii nastąpi "nadrabianie" konsumpcjonizmu i wyzysku biednych przez bogatych (bo trzeba będzie odbić sobie straty). Czarno to widzę.
Nie bogaty25.03.2020, 19:38
Boja sie ale bizmesmeni w cudzyslowiu jak tyle milionow cza by bylo zostawic do dwoch tygodni albo miesiaca ja tam niemam duzego majatku skoda tylko rodziny zony dzieci bo jeszcze male I rodzcow bo juz w starszym wieku ale tys sie boje smierci
mieszkaniec25.03.2020, 19:32
Szkoda, że płacimy taką cenę (stres, itp.) za to wszyscy, to jest nauka pokory a to by wskazane było przeżyć tylko ludziom rozkapryszonym świata tego i dla nie znoszących sprzeciwu i dwulicowcom i nie znających szacunku i życia w zgodzie z naturą , tym co nie potrafią na co dzień konfrontować się z rzeczywistością, manipulatorom ,......... "czyli żyjącym na pokaz". A tak na prawdę nie wiele znaczącym w społeczeństwie tzw. wyrachowani "truciciele". pozdrawiam i życzę lekarzom i pielęgniarkom ogólnie też mieszkańcom dużo zdrowia i dobrej atmosfery w trudnym czasie .
Baca25.03.2020, 19:05
A Siarka to z jakiego powiatu????
lola25.03.2020, 18:58
tylko, że ten biedny jeszcze szybciej zbiednieje niż ten bogaty co ma koncie odłożone - dramat
Jdj25.03.2020, 18:25
Wkońcu zapanowała sprawiedliwość dla bogatych i biednych bo wkoncu wszyscy mieszkamy pod jednym niebem,
Bog jest wielki. To nowy porządek swiata /.../
nie do wiary25.03.2020, 18:06
@sąsiadkk czy ja wiem? podejrzewam że nic się nie zmieni... ani w życiu ani w zasadach narzucanych nam przez polityków... przecież gdy skończy się pandemia ludzie nie zaczną nagle być mądrymi
sąsiadkk25.03.2020, 16:59
to koniec życia ponad stan i na tzw pokazówek .
Zobacz pełną wersję podhale24.pl