27.03.2020, 18:31 | czytano: 21740

Dezynfekcja nowotarskiego Rynku (zdjęcia)

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Późnym popołudniem płyta Rynku oraz sąsiednie ulice pokryte zostały środkiem na bazie podchlorynu sodu. Na głównym placu w Mieście po raz pierwszy w Polsce wykorzystano Mobilny Zestaw Dezynfekujący firmy Supersnow.
Nim przystąpiono do oprysku, strażacy OSP Nowy Targ ostrzegli mieszkańców, by opuścili rejon placu.


Supersnow jest polskim producentem urządzeń naśnieżających. Jak zapewnia firna - opracowali urządzenie, które jest bardzo skuteczne w walce z rozprzestrzeniającym się wirusem. "Jesteśmy przekonani, że możemy skutecznie pomóc w opanowaniu rozprzestrzeniającej się epidemii".

- To armatka wodna, generalnie wykorzystywana do produkcji śniegu. Natomiast obecnie przystosowana została do rozpylania różnych cieczy. Często wykorzystujemy te urządzenia do redukcji zapylenia, czy redukcji odoru. Jak się okazało - według przeprowadzonych badań - dobrze się sprawdza w rozpylaniu środka dezynfekującego, gdyż środek dociera w drobne szczeliny i pokrywa całą powierzchnię, na którą spada - tłumaczy Rafał Topolski.Wiceprezes Supersnow dodaje, że samo urządzenie wyrzuca 62 litry cieczy na minutę, ale sposób rozpylania jest taki, że powstaje miliard drobnych kropel. Samochód wyposażony w dwa kubiki roztworu rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia do walki z tego typu wirusami - w piątkowe popołudnie rozpoczął proces dezynfekcji.

- Wcześniej w Chinach używano armatek wodnych do odświeżania miast. W ostatnim czasie, w trakcie pandemii zostało ich przeznaczenie zmienione. My ten produkt mieliśmy przygotowany wcześniej, ale trochę trwało opracowanie mieszanki roztworu, by był skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczny. To urządzenie jest dziś wykorzystane po raz pierwszy w Polsce, właśnie w Nowym Targu. Chcemy je zaprezentować tutaj i pomóc w walce z wirusem, zapobiec jego rozprzestrzenianiu się - dodaje Rafał Topolski.

Na pytanie o koszt takiego zabiegu, prezes odpowiada, iż to zależy od wielkości dezynfekowanej powierzchni i to kwestia do uzgodnienia z potencjalnym klientem. Podkreśla natomiast, że piątkowa akcja to "prezent dla lokalnej społeczności" .

s/ zdj. Michał Adamowski
komentarze
Joanna Koźniewska08.04.2020, 10:47
Pomysł niezły do wykorzystania sprzętu ale ból polega na tym, że nie ten związek chemiczny. Aby roztwór podchlorynu sodu był skuteczny na wirusy typu korona musi zawierać min. 0,21% substancji czynnej czyli podchlorynu.
Wtedy w ciągu ok. 1 min następuje redukcja mikrobiologiczna o 99,99%.
Ale podchloryn sodu nawet w niewielkich stężeniach ma właściwości korozjotwórcze - ciekawe ile to urządzenie wytrzyma zanim zje je korozja bo przecież nie jest zrobione ze stali kwasoodpornej. A co z różnymi materiałami które są spryskiwane tym roztworem.
Ponadto uwalnia się chlor - mało ciekawy gaz dla roślin, zwierząt, ludzi itp.
W tej sytuacji należało by zastosować inny związek chemiczny - może troszeczkę droższy ale bezpieczniejszy - chociażby dlatego, że rozkłada się do tlenu i wody, czyli stabilizowany perhydrol.
Stopień redukcji to również 99,99@, stężenie roztworu roboczego 0,5%.
Przy tych stężeniach brak właściwości korozjotwórczych.
A najważniejsze - bezpieczny dla ludzi, zwierząt, roslin itp.
śliczny04.04.2020, 21:18
@ mieszkanka aleji.Kurz zabija wszystko.Mało nie zginąłem jak nie odkurzyłem mieszkania na ,,prośbę ,,żony.
mieszkanka aleji03.04.2020, 18:12
Wczoraj 2.o4.2020 sprzątano Aleje 1000 lecie,jechała zamiatarka i tak pył i kurz unosił się do 3 piętra czy nie należałoby polać ulice wodą a potem zamiatać , proszę sie przejść i zobaczyć jak służby sprzątają , zebrany pisek , wrzucają na trawniki, skandal
Mazak02.04.2020, 17:03
A czym byście chcieli dezynfekować tak duże powierzchnie jak nie podchlorynem? Podchloryn jest relatywnie tani i łatwo dostępny. W odpowiednim stężeniu nieszkodliwy. Rekomenduje go WHO.
Asia30.03.2020, 08:30
Ludzie preparat z atestem na bazie Podchloryn Sodu, czy Wy umiecie czytac? Czy może pomagacie zdalnie rozwiązywać zadania swoim dzieciom? Czy powtórka z nauk,i czytania https://...
Obywatel30.03.2020, 06:52
Chłopakom obsługującym tą armatke życze zdrowia i oddechu pełną płuc.
Gmw28.03.2020, 22:12
Wirusa likwiduje zwykle mydło. Może nie trzeba się wysilać na chlor tylko po prostu normalnie umyć to miasto woda z mydłem. A napewno klatki schodowe w blokach i powyrzucać obowiązkowo szmaciane wy.Cieraczki i dywaniki, które są siedliskiem zarazków i wirusów. Ludzie umyjscie sami swoje otoczenie!
Pikuś28.03.2020, 20:28
W Nowym Targu błądzenie w próżni. Miasto nie jest przygotowane na dezynfekcję. Inne miasta w Małopolsce dezynfekują np. Kraków, Nowy Sącz czy Stary Sącz. Robią to miejskie służby wyposażone w kombinezony i odpowiednie płyny. Co ważne, dezynfekują codziennie. Bez dziennikarzy i medialnego poklasku.

Kraków
Dezynfekcji podlegają przestrzenie, w których przebywa duża liczba ludzi, czyli np. przystanki, przejścia dla pieszych, chodniki, ale również takie obiekty jak kosze na śmieci. Do dezynfekcji używany jest specjalny płyn, który nie szkodzi ludziom ani zwierzętom. Takie działania mają pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Akcja trwa do odwołania.MPO Kraków ma zapas skoncentrowanego płynu dezynfekującego, a kolejne dostawy są już zamówione.

W Nowym Targu chaos i przypadek. Żadnych zapasów płynu, żadnego pomysłu oprócz ściągnięcia firmy z Maniów i kilku dziennikarzy żeby ten fakt uwiecznić. Jednorazowa zabawa. Pracownicy bez kombinezonów, płyn bez atestów. Pokazówka ograniczyła się do rynku i podwórka urzędu.

Nowy Sącz, Stary Sącz dezynfekują codziennie

Za dezynfekcję miejsc ogólnodostępnych odpowiedzialne są: Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta w Nowym Sączu, Wydział Zarządzania Kryzysowego oraz Miejski Zarząd Dróg. Dezynfekcją będą się zajmowały firmy odpowiedzialne za utrzymanie czystości w mieście. Odkażanie prowadzone jest za pomocą preparatu dezynfekcyjnego ?Virkon?.

- Na terenie miasta dezynfekowane są codziennie parkomaty, klamki i klatki schodowe przez pracowników spółdzielni- informował prezydent Ludomir Handzel podczas spotkania online. - Teraz rozpoczyna się odkażanie przystanków, chodników czy ławek.

Od zeszłej środy (19 marca) na terenie miasta i gminy Stary Sącz trwa dezynfekcja. Odkażane są głównie ławki i przystanki autobusowe oraz te miejsca, gdzie mimo wszystko przebywają ludzie. Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza zaznaczył, że dezynfekcja odbywa się codziennie. :

Burmistrz Watycha zamknął się w magistracie, w którym też podobno nie ma czym zdezynfekować rąk, bo nie zamówili płynu. Jest to dobry burmistrz na czas zabawy, imprez i balów. Ale życie to nie bajka.
mieszkańcy NT28.03.2020, 20:14
na przyszłość dajcie znać - przyjdziemy na oprysk w kąpielówkach..
Takitam28.03.2020, 18:51
Supersow niech se robi testy w Maniowach gdzie ma siedzibe a nie w Nowy m Targu. W Maniowach też jest rynek wokoło fontanny.
Cyber28.03.2020, 18:07
Tą substancją nieznanego pochodzenia na bazie podchlorynu sodu bez atestów były opryskiwane witryny sklepów spożywczych, piekarni, restauracji z jedzeniem na wynos i lodziarni. Ktoś igrał z ogniem. Ktoś inny na to pozwolił
Fryc28.03.2020, 17:30
Chytrość bialcan nie zna granic
Pielęgniarka28.03.2020, 16:15
Za tego burmistrza wszystko w NT jest na odwrót. Dezynfekcja powinna być robiona przez pracowników w kombinezonach i maskach, nie powinno być ludzi, a płyn do dezynfekcji nie może być mieszaniną zrobioną przez przypadkową firmę. Są na to odpowiednie przepisy. I tak:

W przypadku podjęcia decyzji o przeprowadzeniu czyszczenia i dezynfekcji Państwowy Zakład Higieny zaleca stosowanie środków dezynfekcyjnych dopuszczonych do obrotu na terenie kraju przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Dodatkowo wyroby te powinny posiadać potwierdzoną skuteczność bójczą wobec wirusów i stosowane powinny być zgodnie z ich przewidzianym przeznaczeniem przez osoby używającego odpowiednich środków ochrony osobistej, przeszkolone lub przez profesjonalne firmy zajmujące się procesami czyszczenia i dezynfekcji.

To wszystko wygląda na jedną wielką prowizorkę nakierowaną na poklask medialny. Pan burmistrz nie powinien igrać z naszym zdrowiem. Tą amatorską akcją muszą zająć się odpowiednie organy.
cywil28.03.2020, 16:07
Czy o tzw. dezynfekcji był powiadomiony wcześniej Sanepid? Pani Bakalarz powinna się tym zająć z urzędu
Jaroslaw28.03.2020, 15:56
Pytanie co lepsze: chemia czy virus? Na co tu umrzec?
Ewa28.03.2020, 15:34
W zimie trują nas smigiem. Na wiosnę podchlorynem sodu. Oowinny się tą akcją zająć służby sanitarne czy nie było zagrożenia dla zdrowia.
Mm28.03.2020, 15:05
Po co płatają sie po ulicach ?zostan w domu to do kogo..brawo dla firmy
nogaty28.03.2020, 13:30
Na pewno nie zaszkodzi Wam delikatni i panikarze.W razie czego macie duże zapasy papieru toaletowego.
Agata mama trójki dzieci28.03.2020, 13:04
Panie Watycha dlaczego naraża Pan zdrowie nowotarżan i pozwala na oblewanie ulic niesprawdzoną substancją na bazie trucizny?
Piździwuj28.03.2020, 12:58
a kiedy będą zrzucać NAPALM ? będą jakieś wcześniej komunikaty ? jaki kraj taka dezynfekcja .
mieszkanka28.03.2020, 12:08
Oblali rynek trucizną, a niektórzy się cieszą jaka to władza zaradna... Super, zlejmy tak całą Polskę i po wirusie, niech to później trafi do gruntów i rzek. A i tak wirus będzie dalej bo to nic nie da. Brawo Podhale, tylko niszczyć swój region potraficie.
Kicha28.03.2020, 11:43
Panie watycha i panie Wojtaszek eksperymenty róbcie sobie w Kluszkowcach.
jo28.03.2020, 10:25
Równie dobrze można by rozpylać kwas solny !! Ludzie przeważnie nie dotykają chodników ani dróg ! robota zupełnie nie potrzebna tylko środowisko ucierpi . Można dezynfekować klamki w drzwiach to co ludzie przenoszą na rękach ale nie drogi .
baciok@28.03.2020, 09:59
Stawiam 3 proste pytania władzom NT.
Kto imiennie zezwolił na tą dezynfekcję?.
Jakie środki chemiczne sa stosowane?.
Jaki całkowity koszt dla miasta?
oby nie28.03.2020, 09:57
Czemu organizacja, w kontekście koronawirusa, wyborów prezydenckich w maju nasuwa mi skojarzenie z katastrofą smoleńską? Kolejna piękna katastrofa patriotyczna będzie? Śpiewamy pieśni o bohaterach poległych w powstaniach, uczymy dzieci o nich w szkołach. Oby niedługo nie śpiewać pieśni o zmarłych zarażonych w czasie wyborów w "słusznej patriotycznej sprawie". Będzie nowy kanon patriotyczny. Taka mentalność. Słychać o możliwości wyborów korespondencyjnych dla seniorów, żeby nie szli do komisji wyborczych oddać głosy. Co to da? Będą musieli iść na pocztę kupić kopertę, znaczek. Czy PIS uważa, że w tym przypadku nie ma możliwości zarażenia się przez seniora? Ile jeszcze takich oryginalnych pomysłów? Ale bez głosów seniorów Duda nie wygra. A pieniędzy na 500+ jest tylko do maja? Później po wygranej Dudy powiedzą, ze przez koronawirusa nie ma pieniędzy na takie rzeczy.
B.28.03.2020, 09:28
Działanie kompletnie bezzasadne w przypadku tego typu wirusa.
slawomir.28.03.2020, 08:51
Podchloryn Sodu.
Wzór chemiczny : Cl-O.Na
Może powodować korozję metali. Powoduje poważne oparzenia skóry oraz uszkodzenia oczu. Może powodować podrażnienie dróg oddechowych. Działa bardzo toksycznie na organizmy wodne. W kontakcie z kwasami uwalnia toksyczne gazy.
Unikać uwolnienia do środowiska. W PRZYPADKU DOSTANIA SIĘ DO DRÓG ODDECHOWYCH: Natychmiast skontaktować się z OŚRODKIEM ZATRUĆ.
Kontakt z okiem : Powoduje poważne uszkodzenie oczu.
Wdychanie : Może powodować podrażnienie dróg oddechowych.
Kontakt ze skórą : Powoduje poważne oparzenia.
Niniejszy materiał jest bardzo toksyczny dla organizmów wodnych. Woda zanieczyszczona tą substancją musi być zebrana i zabezpieczona. Nie dopuścić aby przedostała się do systemów wodnych, cieków oraz studzienek.
KNT28.03.2020, 08:40
Dzięki Grzesiek. Nowotarżanie stali się królikami doświadczalnymi. Nie wiadomo czym pryskała i jakie ma to skutki uboczne.
TIROWCY28.03.2020, 08:21
Super odkażanie. A co z tymi co na co dzien pracuja na tirach jako kierowcy.My odkażamy a oni co tydzien przwoża nam nowe koronawirusy.Kto ich na groanicy odprawia i przepuszcza .Jak zakaz przemieszczania to dla wszystkich.
Kika28.03.2020, 07:51
panie Watycha niech sobie pan zdezynfekuje tym chlorem własne podwórko albo urząd. Proszę przestać nas zatruwać. Dezunfekcję się przeprowadza w ogniskach wirusa.
Agnieszka28.03.2020, 07:17
Koleżanka mi mówiła że przechodziła tamtędy i łzy się jej lały. To jakaś masakra była
Bemka228.03.2020, 01:25
Zrobisz to źle, nic nie zrobisz to jeszcze gorzej ??????? Co za ludzie.
takitam.28.03.2020, 00:26
taaaaaaa, to chronimy kostke, asfalt, a obywateli to... moze to trzeba by parkomaty dezynfekowac, parkingi pod marketami, panowie mondŻy, JAK TO JEST Z TYM WIRUSEM...
Anka27.03.2020, 23:46
Dziękujemy.
hodowcA27.03.2020, 23:04
to już po gołębiach
Kropelkowy27.03.2020, 22:35
Oprysk kostki w Nowym Targu to świetny i przemyślany pomysł.
Zaniepokojona mieszkanka Rynku27.03.2020, 22:27
Jak nie zabiją nas smogiem to podchlorynem sodu. Panie burmistrzu co tanie to drogie, a nasze życie i zdrowie najcenniejsze. Przestańcie nas zatruwać dosłownie i w przenośni.

Podchloryn sodowy jest substancją niebezpieczną. Stężony ma działanie żrące i jest niebezpieczny dla środowiska. Związek ten można kupić w sklepach z chemią przemysłową, jednak sprzedawany jest tylko dla firm. Wykorzystuje się go w produkcji chemii gospodarczej, np. środków ACE, Bielinek.
Podchloryn sodu stosowany jako stężony roztwór jest bardzo niebezpieczny, ponieważ ma działanie żrące. Powoduje uszkodzenia tkanek, z którymi ma kontakt ? skóry, oczu, błon śluzowych, narządów wewnętrznych. Przy jego stosowaniu należy zakładać ubranie ochronne, rękawice i okulary. Działanie drażniące mają także opary podchlorynu sodu.

Podchloryn sodu w żywności może być szkodliwy dla osób uczulonych oraz nadwrażliwych na chlor. Działania niepożądane związane z jego stosowaniem na skórę obejmują zaczerwienienie, świąd i pieczenie.
Magik27.03.2020, 22:21
Efekt czysto propagandowy jak większość rzeczy u Watychy. Równie dobrze można było powiesić wstążki na drzewie i ogłosić, że ten koronowirus się ich wystraszył.
Też będę pryskał27.03.2020, 22:16
Jaki jest skład tego roztworu? Czy to tylko woda bo mówimy tu o armatce tylko i o nazwie firmy? I co oznacza OPS?
Armatka27.03.2020, 22:09
Podchloryn sodu jest składnikiem wybielaczy. Z pewnością trawa będzie taka jak smog nowotarski. Świetna reklama firmy ale czy jakakolwiek korzyść dla miasta?
Wróciłem z Italii27.03.2020, 22:05
Brawo Burmistrz i Supersnow. Gratuluję. Resztę do Włoch to docenią starania naszych władz. Wy nie wiecie jeszcze co to za koszmar.
nogaty27.03.2020, 21:25
@Super,Paweł.Za lekarstwa płacicie w aptece czy macie za darmo?Odór(żeby jeszcze malkontentów) też likwiduje.Dzięki Supersnow !!!
abc27.03.2020, 21:22
roztwór podchlorynu sodu jest żrący!!!
ciekawe jak wyglądać będą drzewka, trawa?
a wirus i tak się uchowa, znając życie.
Mieszkaniec27.03.2020, 21:14
Czyli po co dezynfekujące jak jeszcze w Nowym Targu nie ma wirusa.
szuser27.03.2020, 21:11
Każda inicjatywa jest cenna pod warunkiem, że ma sens.Wirus roznosi się droga kropelkowa ale nie po jezdni!
Pewnie można taka armatką spryskać powierzchnie szpitalne, korytarze w szpitalach,starostwie, ławki w kościołach i powierzchnię w sklepach ale jezdnię i plac to moim zdaniem INICJATYWA podobnA do ptasiej grypy jak kazali gęsiom przechodzić przez maty odkażające.
A nie szkoda kasy panie burmistrzu.
Miotonik27.03.2020, 21:02
jak zwykle narzekających nie brakuje,co za grule
ciekawski27.03.2020, 20:56
~do moderatora /.../
Od moderatora - nie jestem Boratyńskim, Mendelejewem, ani Scheeleem.
jurek27.03.2020, 20:47
wirus jeżeli jest to raczej tam gdzie chodzą ludzie a nie jeżdżą samochody,
Mirek27.03.2020, 20:39
@super A widziałeś jak nowy targ w zeszłym roku kupil armator prawie 3 razy drożej niż cena katalogowa? Katalogi dostępne są, a tu na stronie Podhala24 był artykuł że chyba 125 tyś miasto dało. Ciekawe gdzie ta kasa poszła...
Maniów27.03.2020, 20:22
/.../ Mam nadzieję, że moderator to opublikuje Super odwal się od Maniów.

Regulamin komentowania jest na dole strony. Moderator.
Naleśnik27.03.2020, 19:44
A ja już się łudziłem, że to wice inżynier leśnik znalazł sposób na wykorzystanie armatki śnieżnej, którą miasto kupiło od tej firmy za 121 tysięcy złotych, a która stoi niewykorzystywana.
@super27.03.2020, 19:44
No to może do tego się przyda ta armatka .
BRAWO . Trzeba to upowszechnić .
A parkingi nadal płatne , ej ci z Maniów .
Super27.03.2020, 19:35
Wcześniej od tej firmy w prezencie wiceburmistrz z Maniów zakupił za gruby hajs jedną armatkę śieżną, która w zeszłym roku nie była ani raz użyta. No bo co można przy pomocy jednej armatki?
Pweł27.03.2020, 19:30
Zastanawiam się tylko co dezynfekować? Przecież oficjalnie nie ma wirua w naszym rejonie.
Gustaf27.03.2020, 19:19
Brawo !!!! To pokazuje też jak należy, w razie potrzeby, dostosować się do okoliczności. Widać zamiast czekać na dotacje i lamentowac, pokazali, ze mają pomysł jak ratować swoją firmę . Życzę najlepszego i obyśmy wszyscy tak potrafili .
bietka27.03.2020, 19:10
Dziękujemy.
Roni27.03.2020, 18:55
Sam pomysł bardzo dobry, ale wybrana lokalizacja już nie koniecznie. Prędzej parkingi pod marketami wszelkiej maści opryskiwać, bo tam teraz narodu najwięcej, a na rynku 5 osób na krzyż. Widać że marketing w firmie działa, oprysk darmowy a lokalizacja wybrana "pod publikę", żeby media mogły zareklamować usługę, bo reszta już odpłatnie...
STAŚ27.03.2020, 18:45
Dobry to, prezent. Nawet bardzo dobry !!!
Widać, mamy zdolnych inżynierów !
Jan Tek27.03.2020, 18:45
Bardzo dziękujemy! Czasy straszne, ale są i dobrzy ludzie! Brawa dla firmy!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl