30.03.2020, 16:14 | czytano: 8616

Burmistrz do nowotarżan: "Apeluję do Państwa o odpowiedzialność i pozostanie w domach"

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Grzegorz Watycha wystosował do mieszkańców Miasta odezwę. Apeluje o odpowiedzialność, wyrozumiałość i solidarność oraz "ma nadzieję, że podejmowane działania oraz zapowiadana przez rząd pomoc, będą optymalne zarówno z punktu widzenia mieszkańców, przedsiębiorców, jak i całego miasta."
"Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Nowego Targu i Przedsiębiorcy,
Mając na uwadze ciężką dla nas wszystkich sytuację, wywołaną światową epidemią koronawirusa, pragnę Państwa zapewnić, że przez cały czas dokładamy wszelkich starań, aby jej negatywne konsekwencje ograniczyć w możliwie jak największym stopniu. Działania podejmowane są nieustannie, od momentu wprowadzenia pierwszych ograniczeń w dotychczasowym funkcjonowaniu Mieszkańców naszego Miasta.
Pierwsze decyzje i działania zostały wdrożone bezzwłocznie (i bez specjalnych medialnych „fajerwerków”), tak aby zagwarantować osobom starszym, samotnym i chorym należytą opiekę i zaopatrzenie w żywność, leki oraz wsparcie w codziennym życiu. Dziękuję wszystkim pracownikom Ośrodka Pomocy Społecznej na czele z Panią Dyrektor, PKPS-u oraz licznej grupie Wolontariuszy, którzy podjęli się tej trudnej, ale koniecznej i oczekiwanej przez swoich podopiecznych pracy. Z każdym dniem przybywa osób objętych pomocą i wsparciem poprzez dostarczenie ciepłego posiłku, zrobienie zakupów, opiekę czy poradę specjalistyczną. W tej nadzwyczajnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy jest sprawą niezwykle ważną byśmy byli wyczuleni na potrzeby drugiego człowieka.

Jest to też czas, który doświadcza w sposób niespotykany wiele firm, bez względu na ich wielkość, jak i rzeszę pracowników. Jestem w ciągłym kontakcie z Przedsiębiorcami, którzy przekazują informacje o swojej sytuacji oraz zgłaszają mi swoje oczekiwania względem Miasta. Wszyscy przedsiębiorcy występujący jako najemcy i dzierżawcy nieruchomości gminnych, na swój uzasadniony wniosek, otrzymają pomoc poprzez zastosowanie ulg i bonifikat w opłacanym czynszu. W ramach naszych ustawowych kompetencji wprowadzone zostaną różnego rodzaju formy pomocy w zakresie należnych opłat i podatków. Deklaruję, że pozytywnie będą rozpatrywane wnioski przedsiębiorców o odroczenie i rozłożenie na raty należności podatkowych i niepodatkowych za okres od marca do czerwca, lub za okresy dłuższe jeśli zaistnieje taka konieczność.

Czując się odpowiedzialnym za przyszłość nas wszystkich, przyszłość przedsiębiorców i tworzonych przez nich miejsc pracy, deklaruję z naszej strony wszelką możliwą pomoc.

Dla sprawnego załatwienia złożonych już do Urzędu Miasta wniosków powołałem zespół roboczy, pod przewodnictwem Sekretarza Miasta, którego zadaniem będzie możliwie szybkie rozpatrzenie sprawy i przygotowanie stosownej decyzji, czy aneksu do umowy.

Informuję przy tym, że obecna sytuacja ma również bardzo negatywny wpływ na budżet miasta, z tego względu do niezbędnego minimum ograniczane będą wydatki budżetowe, a realizacja niektórych zadań będzie musiała być odłożona na okres późniejszy. Będę starał się pozyskiwać nadal środki zewnętrzne, aby poprzez kontrakty na roboty i usługi finansowane ze środków publicznych, dać możliwość utrzymania lokalnych firm i miejsc pracy.

Skala problemu jest na tyle duża, że lokalnie nie będziemy w stanie sobie z nim poradzić, szczególnie jeśli będzie on się rozciągał w czasie. Dlatego najbardziej kluczową rolę w tym trudnym okresie musi odegrać Polski Rząd, który przygotował i przedstawił do uchwalenia przepisy tzw Tarczy antykryzysowej, która również ma oddziaływać na samorządy różnych szczebli.
Mam nadzieję, że podejmowane przez nas działania oraz zapowiadana przez rząd pomoc, będą optymalne zarówno z punktu widzenia mieszkańców, przedsiębiorców, jak i całego miasta.

Szanowni Państwo,
W tych trudnych dniach apeluję do Państwa o odpowiedzialność i pozostanie w domach, tak aby minimalizować ryzyko przenoszenia ewentualnych zakażeń koronawirusem. Bądźmy wyrozumiali i solidarni, starajmy się zachować standardy bezpieczeństwa, higieny i profilaktyki, gdyż tylko wspólnym wysiłkiem możemy zahamować rozpowszechnianie się tej groźnej epidemii.

Łączę wyrazy szacunku,
Grzegorz Watycha Burmistrz Miasta Nowy Targ
Nowy Targ, dnia 30 marca 2020 r.

opr.s/
zobacz także
komentarze
Mieszkaniec02.04.2020, 10:18
Odezwa jak najbardziej ale jak to się ma do troski o swoich pracownikow .?.Głośno się mówi że urzednicy musza pracowć w urzędzie zamiast zdalnie.
avivat31.03.2020, 14:04
~do Wyborca
Dlaczego przystąpił do zorganizowania wyborów? Bo jasno zapowiedziano, że jak ktoś odmówi - ZOSTANIE BEZ STOŁKA!!!! I to wszystko wyjaśnia!
????31.03.2020, 10:34
Ten sie dopiero obudzil - ociec narodu podhalanskiego. A wis chopie ile maseczek maja lekarze? wis, że szital odwolal wszystke wzyty, zabiegi? Co ty chopie w ogole wis.
KLOC31.03.2020, 10:29
Co z wyborami Panie Burmistrzu?
Wilk31.03.2020, 10:06
Watacha ma racje
Powinno tak być jak mówi
A ludzie powinni słuchać Pana
A niema jak teraz ze każdy robi swoje
pracujący na całe to barachło..31.03.2020, 07:46
@ luis-tak dobrze to nie będzie- najwyżej zrzekam sie wszystkich nagród pieniężnych do odwołania / które mi sie należą jak psu buda /
Seba31.03.2020, 06:28
Rozumiem panie burmistrzu że to pana odezwa na majowe wybory prezydenckie?

Burmistrz do nowotarżan: "Apeluję do Państwa o odpowiedzialność i pozostanie w domach"

Lepiej żeby pan przynajmniej w tym temacie nie dał ciała
Halo31.03.2020, 00:29
Spokojnie panie Burmistrzu, tylko spokój może pana uratować.
Wybory się odbędą, bo odbyć się muszą i pan doskonale o tym wie.
Obstrukcja nic tu nie da, bo prawo jest tu najważniejsze.
W razie czego Policja wie co robić w takich sytuacjach.
Garstka ludzi nie może wprowadzać chaosu w mieście.
Pójdziemy w maskach, rękawiczkach, będziemy przestrzegać zasad ochrony osobistej
i ZAGŁOSUJEMY. Bo POLSKA jest najważniejsza.
spostrzegawczy30.03.2020, 23:18
~do luis
Jesteś boski! też mi to przyszło do głowy! Oszczędzanie panie burmistrzu niech pan zacznie przede wszystkim od siebie i pańskiej wierchuszki!
Rtw30.03.2020, 21:04
A jak dba pan B urmistrz o podleglych pracownikow Zieloni M iejskiej czy wie jak wygląda ich odprawa rano gdy kilkunastu pracowników tloczy sie w malej sali gdzie zasady bezpieczeństwa f
Wyborca30.03.2020, 21:01
Co z wyborami panie Watycha chce pan narazić setki ludzi z komisji wyborczych na potencjalne zarażenie zarazą koronowirusa? Dlaczego przystąpił pan do przygotowań wyborczych?
Maria30.03.2020, 20:53
Testem na oana wiarygodność będą przygotowania do wyborów. Wiszą już ogłoszenia. Czyli przystąpił pan do ich organizacji?
Mieszkańcy miasta30.03.2020, 20:21
W związku z epidemią i zagrożeniem zdrowia nowotarżan niech pan przestanie przygotowywać wybory jak inni samorządowcy! Czekamy na odezwę w tej sprawie
Jasiek W.T.30.03.2020, 20:09
Taki fajny burmistrz. Tylko, że niestety zamiast spłacać długi czy szukać oszczędności to przez ostatnie lata wydawał na potęgę. Teraz mamy kryzys, gospodarka wali o prób, a my mamy remont MOKu za ponad 30mln! Kasa miasta pusta i z długami. Teraz na szybko oszczędności. A wszyscy mówili, że trzeba długi spłać a nie swoim robotę dawać.
To może w ramach oszczędności tego jednego zastępcę w końcu co?
Baca30.03.2020, 19:14
Co za debilne trole wypluwaja tyla jadu na Wladze N.Targu wstyd....
Ups30.03.2020, 18:40
A parkingi płatne nadal.
Lasowy30.03.2020, 18:21
Kwicoł, czy ty wies że do lasa ale swojego,a jak ni mos ,to siedź na rzyci i przestoń piers.....ć
MDC30.03.2020, 18:19
Przeciez miasto jest jak wymarle,kazdy siedzi w domu.
wstążka30.03.2020, 18:10
@Anna.Dobrze że się martwisz o nadchodzące wybory.Widać że dobro kraju i konstytucja leżą Ci na sercu,ale w tej chwili nie zawracaj głowy Panu Burmistrzowi,to nie jego sprawa,w tej chwili ma ważniejsze sprawy do zrobienia.Zdrowych i spokojnych świąt.
A30.03.2020, 18:05
A co z podatkami od nieuchomości prywatnych i opłat za śmieci nie ma nowych rachunków to znaczy że będą odrczone
Kazek30.03.2020, 17:49
Co z oplatami za parkowanie. ? Kiedy Burmistrz je zniesie. Konkretny Burmistrzu A nie spóźnione masło maślane
Obywatele Nowego Targu30.03.2020, 17:33
Apelujemy do Pana Panie Burmistrzu, żeby w trosce o nasze życie i zdrowie nie podejmował się Pan (jako organ odpowiedzialny) organizacji wyborów prezydenckich w dniu 10 maja.
STAŚ30.03.2020, 17:27
Ale po co stękać ?
Burmistrz się stara !
baciok@30.03.2020, 17:21
Jak tu wysiedziec w domu z moją babinką.
Od rana agresywna jak ten koronowirus.
Podjade se pod lotnisko.
Przejde sie troche.
Ojik30.03.2020, 17:14
Realne działania burmistrz wprowadził z których się nabijacie a nie próbował wciskać jakieś nie realne obietnice jak niektórzy inni . Możecie się naśmiewać ale mieszkańcy doceniają działania. Zwłaszcza seniorzy. Opozycji należy się kubeł zimnej wody i koniec politykowania Panowie.
Prawda czy fałsz30.03.2020, 17:04
Idzie wiosna Watycha się przebudził.
"Pierwsze decyzje i działania zostały wdrożone bezzwłocznie (i bez specjalnych medialnych ?fajerwerków?), - buhaha "dezynfekcja " niczym konferencja prasowa, dostawa żywności o OPS relacje NTVK, nt24. To mi przypomina zachowanie kieszonkowca, który w tramwaju jak się sprawa rypnie - jako pierwszy krzyczy - łapać złodzieja.
Burmistrz odkleił się od rzeczywistości.
Inkel30.03.2020, 17:01
Oj ale drazni kolegę M..ta ortografia i zmienia nawet Nicki. Czekamy co rząd zapewni i jakie są gwarancje samorządowi. Spadną dochody więc nie liczcie że bez wsparcia państwa dla samorządu .
besala30.03.2020, 16:39
Problemy z ortografią czy próba przypodobania się rządzącym? Trzy tygodnie zbierał się włodarz Nowego Targu i nie powiedział nic, poza ogólnikami i uśmiechaniem się do rządzących! W którym słowniku ortograficznym istnieje zasada, zgodnie z którą "rząd polski" należy pisać wielkimi literami?
luis30.03.2020, 16:38
P.S.
W ramach solidarności z przedsiębiorcami i ich pracownikami obniżam pensję urzędnikom siedzącym w domu do pensji minimalnej, poczynając od siebie i swojego wynagrodzenia. Za zaoszczędzone środki miasto zwolni drobnych przedsiębiorców z całości/części podatku od nieruchomości.
Kwiczoł30.03.2020, 16:37
Dopiero pan na FB Grzegorz Watycha-Nasze Miasto informował o cofnięciu zakazu wstępu do lasów tym samym zachęcał do wychodzenia z domu.
Anna30.03.2020, 16:29
A jakieś stanowisko co do wyborów 10 maja Panie Burmistrzu? Ułatwi Pan ich organizację czy się sprzeciwi?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl