08.04.2020, 12:28 | czytano: 5180

Nowy Targ: obniżenie czynszów w lokalach miejskich

zdj. Michał Adamowski
NOWY TARG. Burmistrz podjął zdecydował o wydłużeniu terminu płatności i obniżeniu czynszów dla przedsiębiorców najmujących lokale użytkowe oraz dzierżawiących nieruchomości stanowiące własność Miasta. Pierwszy miesiąc, za który będzie możliwe ustalenie niższego czynszu to kwiecień br.
"O zmianę warunków umowy mogą ubiegać się przedsiębiorcy na podstawie obowiązującej umowy najmu lub dzierżawy, których przychody w najmowanym lokalu lub na dzierżawionej nieruchomości spadły o więcej niż 30% w porównaniu do analogicznego miesiąca w poprzednim roku. Jeżeli najemca nie osiągnął przychodu w analogicznym miesiącu roku poprzedniego przychód za miesiąc, którego dotyczy wniosek, porównuje się do średniego miesięcznego przychodu z 3 pełnych miesięcy prowadzenia działalności, poprzedzających wprowadzenie stanu epidemii, obejmujących okres od grudnia 2019 r. do lutego 2020 r." - napisano w komunikacie.
W razie braku możliwości określenia przychodu - dane o sytuacji najemcy lub dzierżawcy będą składane w formie oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej, a decyzję o zmianie warunków umowy podejmuje wynajmujący lub wydzierżawiający.

By uzyskać obniżenie czynszu trzeba złożyć wniosek i dołączyć do niego skany i kopie dokumentów potwierdzających spadek przychodów lub oświadczenie o spadku przychodów. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: umnt@um.nowytarg.pl, za pośrednictwem Poczty Polskiej lub do urny wystawionej w budynku Urzędu Miasta przy ul. Krzywej 1 (wejście od ul. Krzywej).

Urząd Miasta zastrzega, że "możliwość zmiany warunków umów najmu lub dzierżawy dotyczy tylko sytuacji, gdy obniżenie lub brak przychodów z prowadzonej działalności ma bezpośredni związek z epidemią zakażeń wirusem SARS-CoV-2, a najemca lub dzierżawca nie zalega z płatnościami na rzecz Gminy Miasto Nowy Targ wg stanu na dzień 29 lutego 2020 roku."

Szczegóły na stronie Urzędu Miasta Nowy Targ.

s/
zobacz także
komentarze
...09.04.2020, 13:07
W czasie wirusa jak na wojnie. Z ludzi wychodzi zło brak empatii ,chciwość. Ale są tez inne postawy.
Monika08.04.2020, 22:49
Parking nadal płatny, wszyscy dotykają przycisków przy zakupie biletów i wirus się roznosi .Kto odpowiada za narażanie zdrowia mieszkanców.Czy pan Watycha, choć przez chwilę pochylił nad tym problemem.
k08.04.2020, 14:52
Jak najbardziej słusznie. I jak widać można. A takie np. SPOŁEM w Nowym Targu uważa że nie można. I bez względu na wszystko trzeba im płacić. Własna marka ,300 spółdzielni w kraju 44 tyś członków ,26 tyś pracowników/ to zdaje się więcej jak Biedronka/ 2,5 tyś sklepów i 7 mld sprzedaży rocznej. Ale w obliczu zarazy na obniżkę czynszów ich nie stać. !!!!!!
Jola08.04.2020, 14:26
A parkingi dalej platne
Kowalski08.04.2020, 13:09
biznes Ty się łudzisz że Michalska i klub razem mają na cokolwiek wpływ ?? :)
koza08.04.2020, 12:43
Dużo właścicieli prywatnych obniża czynsze podnajmującym. Przecież to nie jest ich wina że ulice świecą pustkami a handel i usługi stanęły w miejscu i generują wyłącznie straty . Ale są też ........żeby nie napisać dosadnie co uważają że problem podnajemcy ich nie dotyczy i do nich należy PSS SPOŁEM Nowy Targ. Nie do uwierzenia ,a jednak. Po trupach po czynsze! Brawo WY.
Lawik08.04.2020, 12:40
Brawo Burmistrz. Dobrze i spokojnie miastem zarządza a nie pod dyktando innych. Najpierw analiza finansowa a nie na hurra jak opozycja chciała.
biznes08.04.2020, 12:33
Brawo radni z Klubu Razem i p. Michalska. Dziękujemy.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl