22.04.2020, 13:00 | czytano: 4154

Sucho w lasach Podhala. Zakaz ognisk i palenia papierosów

Arch. Podhale24.pl
W związku z występującą na terenie całego kraju niską wilgotnością ściółki leśnej, na terenie części województwa małopolskiego ogłoszono trzeci stopień zagrożenia pożarowego w lasach.
Aby uniknąć pożarów w lasach strażacy apelują do wszystkich przebywających na tych terenach o przestrzeganie podstawowych zasad
W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest:

- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi,
- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych,
- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

W parkach narodowych poruszajmy się tylko po wyznaczonych szlakach. Wcześniej jednak należy dowiedzieć się o stopniu zagrożenia pożarowego lasu, jaki obowiązuje w danym dniu i dostosować się do niego - być może ogłoszono zakaz wstępu do lasu.

Nie wchodźmy na uprawy leśne i do młodników o wysokości do 3 m. Poruszajmy się pojazdami mechanicznymi i zaprzęgowymi tylko drogami oznakowanymi drogowskazami.

Największe zagrożenie pożarowe na obszarach leśnych powodowane są przez osoby korzystające z letniego wypoczynku na tych obszarach oraz przez osoby zbierające owoce runa leśnego. Zagrożenie pożarowe lasów jest związane z nagminnym naruszaniem przepisów przeciwpożarowych, a przede wszystkim z używaniem ognia otwartego w lasach, to jest paleniem papierosów, ognisk, użytkowaniem grilli, w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Ponadto pożary lasów powstają w wyniku wyrzucania niedopałków papierosów z przejeżdżających przez tereny leśne samochodów.

Podatność lasów na pożar zależy przede wszystkim od warunków pogodowych. Wpływają one na wilgotność ściółki, której spadek poniżej 28% znacznie zwiększa podatność na zapalenie ściółki. Las jest doskonałym materiałem palnym. Jednak, aby powstał pożar potrzebne jest źródło ognia.
To człowiek odpowiada za ponad 90% pożarów lasów. Umyślne podpalenia, wczesnowiosenne wypalanie roślinności, nieostrożność ludzi to tylko niektóre przyczyny pojawienia się ognia w lesie. Większość pożarów występuje przy najwyższym III stopniu zagrożenia pożarowego lasu. Z reguły mają one charakter powierzchniowy, pali się poszycie leśne, zarośla i pojedyncze drzewa. Utrzymujące się wysokie temperatury powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu.

W przypadku utrzymującego się katastrofalnego zagrożenia pożarami, występującego najczęściej w okresie wakacyjnym, wprowadzane są okresowe zakazy wstępu do lasu. Wystąpienie 5 dniowego okresu, w którym wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 jest niższa od 10% nadleśniczy, dyrektor parku narodowego wprowadza zakaz wstępu do lasu. Podstawą do wprowadzenia zakazu są określane codziennie prognozy zagrożenia pożarowego lasu. Informacja o zakazach podawana jest przy pomocy ogłoszeń umieszczanych w terenie zagrożonym, w lokalnych mediach, a także na stronie internetowej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.

Link do aktualnej mapy zagrożenia pożarowego lasów http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

Źródło: KP PSP Zakopane, oprac. r/
zobacz także
komentarze
baca siuhaj22.04.2020, 20:47
To przed bacówką chyba mogę se zapalić ognisko i papierosa też. Miejsce po ognisku mam, czyli zalicza się do kategorii "miejsce wyznaczone". A teren przed bacówką to bedzie "miejsce wyznaczone do pobytu ludzi", czyli papierosy palić można.
jaga222.04.2020, 18:46
Niepotrzebnie zakaz cofnięty . Coś czuję że strazacy nie będą się nudzić . Skoro zaczyna się wracać do normalności młodzież niech wraca do szkół bo zaczynają chodzić stadami
Katarzyna22.04.2020, 18:25
Jak można być takim bezmózgiem i podczłowiekiem, aby palić papierosy w lesie? I to jeszcze w okresie suszy i zagrożenia pożarowego?

Po co w ogóle taki parszywy element chodzi do lasu, skoro nie potrafi uszanować pięknej natury ani docenić czystego leśnego powietrza, tylko nawet tam musi się truć dymem i zagrażać przyrodzie ogniem?
j2322.04.2020, 18:07
ciąg dalszy narodowej łapanki będzie
KAJKO i KOKOSZ22.04.2020, 14:21
Dziwny jest ten kraj,pada deszcz dwa dni to zle bo bedzie powodz.Jak nie pada to zle bo sucho.Jak w tym kraju zyc normalnie?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl