30.04.2020, 14:10 | czytano: 3552

Odroczona płatność podatku od nieruchomości

ZAKOPANE. Podczas dzisiejszej sesji, radni miejscy zdecydowali o przedłużeniu przedsiębiorcom, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem konsekwencji ekonomicznych wywołanych COVID-19 - terminu płatności rat podatku od nieruchomości. Opłaty za kwiecień i maj odroczono im do końca sierpnia. Uchwalę przygotował burmistrz Leszek Dorula.
Projekt uchwały pozytywnie zaopiniowała wcześniej Komisja ekonomiki (koncepcję poprało 6 radnych, 2 wstrzymało się od głosu). Podczas sesji radny Zbigniew Szczerba zaproponował pójście krok dalej i umorzenie, a nie przesunięcie terminu płatności, ewentualnie - zmniejszenie opłat dla tych przedsiębiorców, których działalność gospodarcza została zahamowana lub całkiem wstrzymana.
Radny Stanisław Karp powiedział, że "burmistrz wykonał gest, zauważył problem". Ale jak dodał: - Ważna jest dalekowzroczność. To się nie skończy na jednym, czy dwóch miesiącach. Odpadną nam turyści z zagranicy i część gości z Polski. Będzie mniej wpływów do miasta. Gastronomia ma wielkie znaczenie, a jej w tej chwili nie ma. Widziałbym odroczenie, albo rozłożenie na raty, na przykład o do końca roku - tłumaczył, określając obecny projekt uchwały "działaniami pozorowanymi".

Paweł Strączek zaproponował, by "po weekendzie usiąść i popracować nad tematem na spokojnie", a Jacek Kalata zauważył, że kryzys dotknąć może nie tylko przedsiębiorców określonych w projekcie uchwały.

- Miasto stoi, a szara strefa funkcjonuje. Może teraz jest okazja, aby ta szara strefa też miała udział w dochodach miasta. Trzeba się temu przyjrzeć. Trzeba wspierać uczciwych ludzi - przekonywał Marek Donatowicz.
.
W odpowiedzi Tymoteusz Mróz stwierdził, że "gdyby zlikwidować szara strefę mielibyśmy wpływy 10 milionów, a nie 4 miliony do kasy miasta, które są teraz".

Lucyna Galica-Jurecka zaapelowała o pomoc dla przedsiębiorców, którzy płacą podatki i nie zwalniają pracowników.

Stanisława Chowaniec, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat przypomniała radnym, że nie ma możliwości umorzenia podatków, można tylko przesunąć płatności. W tym wypadku - do sierpnia
Uchwała została przyjęta 14 głosami "za", przy 5 wstrzymujących się.

- Dziękuję za przyjęcie uchwały - powiedział Leszek Dorula. - To jest droga do podjęcia działań, żeby pomoc mieszkańcom i przedsiębiorcom w naszym mieście - dodał burmistrz Zakopanego.

pks/
zobacz także
komentarze
rab01.05.2020, 11:42
Niestety,tylko odroczona,czyli i tak trzeba zapłacić,chociaż nie ma z czego.
poinformowany30.04.2020, 15:03
Jest możliwość umorzenia podatku-
patrz gmina czarny dunajec i kościelisko.
Ciekawe jak z tego kłamstwa wytłumaczą
się urzędnicy i burmistrz?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl