05.05.2020, 21:15 | czytano: 5882

Nowe ambulanse dla szpitali w Zakopanem i Nowym Targu

zdj. UMWM
Wicemarszałek Łukasz Smółka rozmawiał z przedstawicielami firmy Auto-Form w Sosnowcu w sprawie karetek pogotowia ratunkowego. Małopolska zyska 50 nowych ambulansów. Cztery z nich trafią na Podhale.
Zakup był możliwy dzięki szybkim decyzjom Komitetu Sterującego ds. Koordynacji Nakładów na Sektor Ochrony Zdrowia pod przewodnictwem marszałka Witolda Kozłowskiego. Komitet został powołany, by przygotować projekt „Zakup usług i wszelkich wyrobów medycznych niezbędnych do zapobiegania, diagnostyki i zwalczania koronawirusa SARS-CoV-2 na terenie województwa małopolskiego”.
Zamówienie zbiorcze zostało złożone przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe 3 kwietnia. Wszystkie karetki będą w pełni wyposażone w sprzęt medyczny (całkowicie bezpieczne w niesieniu pomocy zarażonym koronawirusem) i informatyczny, a także w urządzenia do dezynfekcji. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł.

- Pierwsze dwa pojazdy wyjadą już 15 maja, docierając do Szpitali Uniwersyteckiego i im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Kolejne będą gotowe w czerwcu, lipcu, sierpniu i we wrześniu. Podjęliśmy decyzję, by karetki były w każdym miejscu, gdzie są zespoły ratowników - wyjaśnił wicemarszałek Łukasz Smółka.

W celu ujednolicenia zamówienia oraz jego szybszej realizacji całość (50 karetek) zostanie zakupiona przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, które będzie rozdysponowywać ambulanse na pozostałych partnerów. Ponad 30 karetek zostanie przekazanych na podstawie umowy cesji następującym szpitalom i Ośrodkom Zdrowia w całym województwie.

Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu otrzyma dwa pojazdy, kolejne dwa trafią do Szpitala Powiatowego im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

- 42 spośród 50 karetek dla Małopolski zostaną wyprodukowane na bazie Medecedesa Benza, pozostałe osiem na podstawie Volkswagena. Dwie karetki będą miały napęd na cztery koła, szczególnie przydatny w warunkach górskich - wyjaśnia Wojciech Szyja, dyrektor techniczny Auto-Form.

opr. s/ zdj. UMWM
zobacz także
komentarze
Brawo PIS06.05.2020, 19:54
PIS daje rady nawet w kryzysie.
Maciuś06.05.2020, 15:31
Wybierzcie znowu mercedesy żeby gandera miał co robić i żeby tam stały po tygodniu albo i dłużej... brawo brawo... Z mercedesem jak z płotem raz w roku musisz bo wymalować... już nie wspomnę o naprawach....
Ostatni myśliciel06.05.2020, 13:34
A po co te no we karetki ? Zapotrzebowanie spadło na jazdę do szpitala,po co tam jechać ? Lepiej poszukać kogos kto cie wyleczy,a nie ciagnie ostatni grosz / koperty /,najpierw zrobia jak dawno wulkanizator ,nie mial roboty,to wysyłał ucznia żeby sypnoł gwoździami po drodze,takie to czasy ,
Zobacz pełną wersję podhale24.pl