09.05.2020, 10:34 | czytano: 2248

Zakopane wznawia działalność kulturalną

Urząd Miasta w Zakopanem przedstawił plan otwarcia miejskich instytucji kultury oraz harmonogram imprez. Część z nich odbędzie się, ale w innej formie.
11 maja wznowi działalność Miejska Biblioteka Publiczna. - Początkowo zapraszamy Państwa do wypożyczalni. Będziemy zachowywać zasady nowego reżimu sanitarnego, ale wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, Biblioteka zwiększy limity wypożyczanych książek. Szczegóły funkcjonowania dostępne są na stronie Miasta i Miejskiej Biblioteki Publicznej – informuje Urząd Miasta w Zakopanem.
16 maja zacznie działać punkt informacji turystycznej przy ulicy Kościeliskiej.

W kolejnym tygodniu, 18 maja rozpocznie działalność oddział dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w ogrodzie Czerwonego Dworu będzie można zwiedzać wystawę „Czerwony Dwór i jego mieszkańcy”.

- Od 20 maja zapraszamy do Miejskiej Galerii Sztuki, aby obejrzeć wystawę pt. „Święci nie przemijają”, dedykowaną Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w setną rocznicę urodzin. Miasto Zakopane włączy się także innymi wydarzeniami w upamiętnienie tej rocznicy - 18 maja zapraszamy do wspólnego odśpiewania „Barki”. Na profilu społecznościowym i stronie internetowej Zakopanego będziemy mogli śpiewać wraz z zespołem Giewont. Transmisje będą także prowadzić zakopiańskie kościoły, pokazując jak parafianie wspólnie świętują ten piękny jubileusz. Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej można będzie obejrzeć wystawę „Karol Wojtyła. Narodziny” - czytamy w komunikacie.

Od 25 maja będzie można już osobiście podziwiać wystawę „Pozwólcie działać we mnie tajemnicy” dedykowaną Janowi Pawłowi II w Czerwonym Dworze.

Na pamiątkę wizyty Największego z rodu Polaków pod Tatrami, w czerwcu 1997 roku, zostały powołane Dni Zakopanego. Odbędą się one również w tym roku, ale będą nieco inne.

Do 10 maja można składać za pośrednictwem Wydziału Kultury wnioski do Nagrody Burmistrza Zakopanego. Regulamin dostępny jest na stronie internetowej zakopane.pl. Odbędzie się także Uroczysta Sesja Rady Miasta Zakopane, podczas której nastąpi wręczenie dorocznych Nagród. Podczas Dni Miasta będzie można obejrzeć wystawę pt. „Zakopane się doczekało i ja się doczekałem”, zlokalizowaną na ulicy Krupówki przy oczku wodnym.
Zaplanowany na sierpień Festiwal Literacki odbędzie się bez targów książki. Jednakże będzie możliwość spotkać się z autorami książek i poznać nowości wydawnicze. Zostanie też wręczona Nagroda Literacka Zakopanego 2020. Kapituła pracuje już przez całą wiosnę i do końca drugiego kwartału zgodnie z regulaminem przedstawi nominacje do tegorocznej edycji wyróżnienia.

W sierpniu 2020 roku zaplanowana została edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale z całego świata sercem w Zakopanem”, która będzie preludium 52. Festiwalu przełożonego na rok 2021. Ze względu na wyjątkową sytuację pandemii dotychczasowa formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie nam towarzyszyć, a górale z różnych stron świata stworzą wraz z nami e-festiwal. Ta wyjątkowa edycja poświęcona zostanie góralskim kulinariom, a temat ten pozostanie z nami także w kolejnym roku.

- Myślimy także o wielu innych przedsięwzięciach i wydarzeniach, które wpisały się już na stałe w wiosenny i letni zakopiański kalendarz, takich jak „Czytanie Josepha Conrada”, „Dzień Dziecka”, zakończenie 9. edycji programu „Cool-turalny Człowiek”. Formę i skalę ich realizacji dostosujemy do aktualnej sytuacji i obowiązujących wytycznych – miejskie służby.

- Zniesienie restrykcji pozwala nam także na ponowne indywidualne rozpatrzenie możliwości realizacji zadań przez organizacje pozarządowe działające w Zakopanem, w ramach przyznanych dotacji, na warunkach określonych w konkursie ofert na wsparcie realizacji zadań Gminy Zakopane z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w roku 2020 – podkreśla wiceburmistrz Agnieszka Nowak-Gąsienica. - Liczymy, że wiele z Państwa pomysłów uda się zrealizować i zachęcamy do zamieszczania informacji o nich w Bazie Wydarzeń na stronie zakopane.pl.

oprac. r/ UM Zakopane
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl