11.05.2020, 14:48 | czytano: 7221

Kary za brak maseczek i gromadzenie się. Turyści przyjechali, zakopiańczycy zaniepokojeni

Fot. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Nie wszyscy turyści, którzy w weekend przyjechali na Podhale, pamiętali o tym, że w miejscach publicznych obowiązuje nakaz noszenia maseczek i zakaz grupowania się. Posypały się pouczenia i mandaty, a nawet wnioski do sanepidu.
Nie brakowało zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców, że głównie na Krupówkach turyści nie noszą maseczek. Przypomnijmy, iż kara za jej brak to 500 zł. Policjanci reagowali na wszystkie takie zgłoszenia na początku pouczając, a w sytuacjach skrajnych kierując wnioski do Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Zakopanem, tak jak po jednej z interwencji, gdzie kilku mężczyzn rozpaliło sobie grilla w centrum Zakopanego. Niespokrewnieni ze sobą mężczyźni, turyści, złamali zakaz gromadzenia się i obowiązek noszenia maseczek. Policjanci skierowali w ich sprawie wnioski do sanepidu, który każdego z nich może ukarać karą w wysokości 5 tys. zł.
W sumie w weekend policjanci zastosowali kilkanaście pouczeń i trzy mandaty karne wobec osób za nieprzestrzeganie obowiązku zasłaniania twarzy oraz skierowali sześć wniosków do Inspekcji Sanitarnej. - Mundurowi będą nakładać kary na osoby, które zachowają się rażąco i lekceważąco do obowiązujących przepisów, tu nie będzie pouczeń - podkreśla asp. szt. Roman Wieczorek z Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

oprac. r/ KPP Zakopane
komentarze
Apel do Polakow13.05.2020, 11:54
Jedno w tym wszystkim zaczyna mnie cieszyc i odradza moja wiare w mądrego czlowieka.... że coraz więcej widze wpisów typu "tak sie nie da" .... ???????? bo juz bałem sie że naprawde mieszkam w regionie gdzie nikt nie myśli. Teraz tylko pasuje żebyśmy sie wszyscy tak myślący w tym kraju razem sie wzięli za tych id....ów i pogonili ich
Błagam ludzie obudzcie się bo bedzie za pozno.....
gorol12.05.2020, 15:44
@Wektor
Ty BOLEK wersja 2 jesteś?

Przeczytaj najpierw dziennik ustaw z rozporządzeniem a potem się wymądrzaj bo tu akurat się nie popisałeś BOLKU 2
obiektywny12.05.2020, 12:19
DoM
Ja nie żyje z turystyki z wręcz przeciwnie są z nią same problemy. Korki na drogach syf w górach pełno ludzi którzy robią co chcą. I dlatego dla garstki rdzennej która żyje z turystyki nie zamierzam cierpieć. A co to turysta to lepsza glina i nie musi się do przepisów stosować? Banda której się wydaje że im wszystko wolno.
nb12.05.2020, 10:25
lekarze mówią że noszenie maseczki jest gorsze niz jej nie noszenie
tarżanin nienowy12.05.2020, 10:07
A ja obserwuje inny niebezpieczny proceder. Większość osób nie wymienia maseczek i cały czas nosi tę samą. Liczy się tylko żeby miec byle co na twarzy byle nie dostać mandatu. Maseczki są brudne, zawilgocone walają się na siedzeniach samochodów i stały się wylęgarnią bakterii.
M.12.05.2020, 08:54
Polacy to dziwny naród zwłaszcza na Podhalu,które żyje z turystyki a co drugi pluje na turystę i bawi się w konfidenta wierząc w zapewnienia dobrodzieja ministra,że maseczki uratują ich przed "groźnym" wirusem w co sam nie wierzy .Ludzie co z Wami? Nie rozumiem takiego podejścia. Poczytajcie i posluchajcie wiadomości i wiedzy z innych źródeł niż TVP i chociaż spróbujcie coś zrozumieć.Przeanalizujcie fakty i nie będziecie żyć w strachu . Te akcje z maseczkami są zwyczajnie już nudne.O ile jestem w stanie zrozumieć,że kawałek szmaty może mieć cząstkową skuteczność przed efektami sapania w autobusie to nikt mnie nie przekona ,że coś daje na ulicy czy w parku.Tak naprawdę więcej zaszkodzi niż pomoże.Pomyślcie zanim doniesiecie na kolejną osobę i wykonacie kolejny kompletnie idiotyczny nakaz nasze "władzy" bo może być za późno i obudzicie się z ręką w g....e.Jak już będziecie bez pracy ,bez kasy nawet z emerytury bo nie będzie jej z czego wypłacić na kogo doniesiecie?Nawet nie będzie komu donosić bo ci dumni funkcjonariusze też nie dostaną wypłaty. Zacznijcie myśleć.Bądźcie tolerancyjni i zastanówcie się czy Wy-donosiciele i obrońcy "prawa" jesteście tacy kryształowi.
leming doskonały12.05.2020, 07:27
do : Wektor - coraz mniejszej strzałeczki

Zacznij człowieku wreszcie RACJONALNIE SAMODZIELNIE MYŚLEĆ - wyłącz radio, telewizor i przestań nakręcać spiralę strachu, bo większych bzdur dawno nie czytałem. Nie ma przymusu noszenia maseczki, dlatego ja jej NIE NOSZĘ i zachęcam do tego wszystkich. Sam nosisz, spoko, Twoja wola, przez co masz "złudne poczucie bezpieczeństwa", że jak się spotkamy na chodniku czy w sklepie to się ode mnie nie zarazisz. Z góry wiem, kto na tym lepiej wyjdzie. Propagowanie przez Ciebie zamordyzmu (bezwzględne niesłuszne karanie) świadczy tylko i wyłącznie o Twoim słabym, uległym charakterze. Jeszcze jedno - wcale nie musisz mieć ŻADNEGO ZAŚWIADCZENIA, że masz problemy z oddychaniem. W trakcie kontroli - miałem takich kilka m.in. w Krakowie - Policja musi Ci uwierzyć na słowo - na Twoje oświadczenie i nie ma prawa żądać od kontrolowanych jakichkolwiek zaświadczeń. Ponawiam prośbę - strzałeczko - zacznij myśleć, nie bój się, myślenie nie boli a będziesz na pewno zdrowszym człowiekiem.
goral11.05.2020, 23:50
Brak slow !!CZEKAJCIE SE NA SZCZEPIONKE TO SMIALO WYJDZIECIE Z DOMU BEZ MASKI W KONCU!!
swojak11.05.2020, 22:07
Sorry ale głupota rdzennych mieszkańców podhala jest porażająca.W sytuacjach skrajnych wychodzi niestety zatrważający niestety poziom wiedzy oraz zdolności do samodzielnego myślenia.Może mieszkańcy naszego rejonu zorganizują społeczne patrole na wzór ormo i ruszą w teren.Najlepiej ubrani w kombinezony foliowe ,maski pgaz lub 10 szt bawełnianych jedna na drugą.Ciemny lud wszystko kupi a wystarczy tak na chwilę pomyśleć.Mieszkańcy "podhala" zatrwożeni pandemią-kto z was zna kogoś kto "zmarł na covid 19"?
Wpnt11.05.2020, 21:13
Ja zawijam głowę bletkami ocb, ładuje zielony filter i bez kitu omijam wszystkie cząsteczki :O Polecam spróbować każdemu. Dziękuję. AVE !
leming doskonały11.05.2020, 20:33
do : Skoczek

Nim coś napiszesz, to wpierw przemyśl i się dobrze zastanów co chcesz powiedzieć - przekazać. Chirurg po to ma maseczkę na twarzy, by m.in. nie zainfekować pola operacyjnego pacjenta operowanego - to działa również w drugą stronę. Ot i logika i nie ma nic wspólnego z płucami, chyba, że jest to zabieg torakochirurgii.
Wektor11.05.2020, 20:18
Chciałem przypomnieć, że noszenie maseczki to zarządzenie państwowe,
a "odważne" osoby, igrają nie tylko ze swoim zdrowiem, ale też innych osób.
Jeżeli jesteś chory na astmę albo inne choroby utrudniające oddychanie
(i masz na to papier), to rozumie, ale nie rozumie, dlaczego wychodzisz
ostentacyjnie na ulice bez maseczki i prowokujesz ludzi, którzy po prostu
noszą maseczki, bo jest takie rozporządzenie państwowe.
Po prostu boją się o swoje życie i bliskich, a ty z nich bezczelnie drwisz.
Mam wrażenie, że niektórzy byliby szczęśliwi, gdyby u nas było jak na Śląsku.

Policja powinna KARAĆ BEZWZGLĘDNIE takie zachowanie, bo łamanie prawa jest
zaraźliwe jak korona wirus. Wystarcz popatrzeć, co robią południowi sąsiedzi
w tej kwestii. Mnie też nie podoba się noszenie maseczki, ale nosze, bo szanuje
drugiego człowieka. Który jest wystraszony bardziej niż ja.
Lemingi mają to do siebie, że w ogóle nie rozumieją, co się dzieje.
Natomiast doskonale rozumie, jak dokuczyć (dogryź, ugryźć) drugiego człowieka.
W końcu to tylko GRYZONIE.
Jg11.05.2020, 18:40
Karać, karać i jeszcze raz karać, co to znalazła się inna inszość, brawo policja.
jaś11.05.2020, 18:28
W Krościenku też było dużo turystów i mało który miał maseczkę... co myślą że "koronawirus "panuje tylko w miastach????? ludzie zamiast wychodzić z pandemi to ją bardziej rozprzestrzeniacie!!!!!!
rab11.05.2020, 18:27
Nie trzeba się dusić w maseczkach ,można sobie kupić ''przyłbice''za 7 zł.albo samemu zrobić.Lepiej się oddycha.
fbb111.05.2020, 18:19
Od zawsze mój głos wyborczy był gdzieś w antysystemie. Miałem dość rządów Platformy. Wiedziałem jednak, że tylko PiS może przywrócić normalność. W czasie tej epidemii resztki nadziei prysły...PiS pokazało, że nie służy Polakom tylko "komuś mocniejszemu, innemu".
Ta Partia, która ma duże poparcie na Podhalu pięknie wyr.chała tych, którzy wierzyli jej, że Polska będzie nasza ( dla każdego, socjalisty, prawicowca, lewicowca,itd) , że Polska będzie Polską.
Pomyśleć, że w lutym jeszcze zbierałem podpisy na Prezydenta Andrzeja Dudę.
Ludzie biorą się za nas...
Najlepsze jest to, że wrogów mamy szukać między sobą..bez maseczek, z maseczką, bez tego, tamtego.
Myślałem, że inaczej potoczy się moja zbliżająca starość.
Tylko myślałem.
Do Policjantów: Na youtubie można znaleźć filmik pt. "Film instruktażowy dla Policji w czasie epidemii wirusa i nie tylko..." - jest to urywek z jakiegoś polskiego filmu. Zobaczcie go koniecznie !
Skoczek11.05.2020, 17:03
A leming swoje.. Zapewne każdy chirurg ma problemy z płucami, bo operuje w maseczkach.. Gdzie tu logika?!
antyświatło11.05.2020, 17:00
Dejv
Rowerzysta i maseczka? No sorry a po co mu ta maseczka? Ja nie ubieram ani podczas jazdy na rowerze ani podczas biegania. I tyle w temacie.
pytanie?11.05.2020, 16:55
W maseczkach czy bez Turysta przyjechał oddychać świeżym powietrzem i dotleniać płuca, a nie pocić i dusić się w maseczce i oddychać "plastikiem, gumą i kawałkiem tkaniny". Te maseeecczki to też ...... nie wiadomo czemu mają służyć. Jeśli ktoś nie ma objawów , czuje się zdrowo to po co...??? Przecież tak niektórzy uzasadniają fakt nie noszenia maseczek. Jedni muszą nosić, inni nie... ???
Doktor11.05.2020, 16:49
Ale dobre te maseczki bo nam grypa znikla XD
placebo11.05.2020, 16:43
Przez te maseczki zarobią firmy farmaceutyczne na sprzedaży antybiotyków(jak zawsze gie.. pomagające tylko uzależniające,osłabiające na inne syfy organizm).
tak się nie da11.05.2020, 16:43
Czy ktoś spojrzał na to wszystko realnie - zrobiono mega precedens: zatrzymano ludzi w domach, zamknięto wiele firm, nikt do końca nie wie o co naprawdę chodzi? Zaczyna się mówić o kolejnych falach zakażeń na jesieni, czyli będziemy żyć od zakazu do zakazu przemieszczenia, gromadzenia się, ograniczania kontaktu społecznego. Firmy będą otwierane i nagle zamykane bo będzie kolejna fala zakażeń. Jak tu planować biznes, zatrudniać ludzi i robić inwestycje. Wyobrażacie sobie ogródki gastronomiczne np. na Rynku Głównym w Krakowie, jedna osoba sącząca w szklance soczek na 15m? powierzchni, to ile ten soczek miałby kosztować ? 50 zł? Nawet jak otworzą gastronomię to przy takich ograniczeniach nie opłaca się takiego biznesu prowadzić. Tak się nie da na dłuższą metę normalnie żyć. Tworzy się aktualnie stan pernamentnej psychozy strachu. Co powiemy naszym dzieciom i wnukom, jaki świat im tworzymy? Może jeszcze zakaz używania gotówki i racjonowana, syntentyczna żywność za dobre sprawowanie, może do tego ma prowadzić upadek rolnictwa i gastronomii? Powie ktoś szczepionka pomoże - ale na co? są przecież groźne mutacje chorób. A co będzie w szczepionce - może jakieś nanochipy? Ponumerowanych i zachipowanych bez wolności osobistej? Nie zgodzisz się na szczepionkę to będziesz wyrzucony poza nawias społeczeństwa, nie będziesz mógł np. podróżować, pójść do kina czy restauracji. Zgodzisz się na szczepionkę to w nagrodę troszkę ci się poluzuje? Obecnie nad szczepionką nie wiadomo od czego tak naprawdę pracuje kilka ośrodków badawczych na całym Świecie i wszystkie w jakiś sposób są dotowane przez Gatesów. Który też wspominał o tzw. znaczniku kwantowym na ręce dla zaszczepionych i jest największym obecnie sponsorem WHO. Statystyki zachorowań na choroby zakaźne nie odbiegają od tych z poprzednich lat. Byłeś w szpitalu w końcowym stadium np. choroby nowotworowej podczas tej epidemii, zmarłeś i co? - zakwalifikowano cię do covida! Przytłaczająca liczba osób, które w ostatnich tygodniach zmarła niby z przyczyny covida miała jedną bądź więcej ciężkich chorób współistniejących. Owszem można stworzyć programy ochrony seniorów, wsparcie dla nich przez Ośrodki Pomocy Społecznej, które są w każdej gminie, polegające np. na robieniu za nich zakupów itd., żeby nie musieli niepotrzebnie wychodzić z domu. Są też powiatowe centra pomocy rodzinie, organizacje kościelne i setki społecznych organizacji pozarządowych. Niech zaczną w tym współuczestniczyć. A dzieci i wnuki niech mogą spokojnie pracować i rozwijać się, zapracować na podatki potrzebne do normalnego funkcjonowania państwa, emerytury, renty i zasiłki. Na początku każdy był mniej lub więcej zaskoczony sytuacją i godził się na zakazy, po prostu psychologia. Ale teraz już czas się obudzić. Pozdrawiam.
Dejv11.05.2020, 16:37
Nad jeziorem czorsztyńskim pełno rowerzystów bez maseczek.. nawet na szyjach nie mieli! Sami przyjezdni
leming doskonały11.05.2020, 16:09
"Nie brakowało zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców, że głównie na Krupówkach turyści nie noszą maseczek. Przypomnijmy, iż kara za jej brak to 500 zł."

Tylko zapomniano dodać, że Rozporządzenie Ministra Zdrowia ZWALNIA Z NOSZENIA MASECZEK osoby, które mają problemy m.in. z oddychaniem lub które chorują na jedną z chorób płuc lub którym maseczka utrudnia oddychanie.
Zapomnijcie kochani forumowicze, że będziecie w przyszłości skarżyć rząd za swoje problemy zdrowotne wynikłe z noszenia maseczki. W Rozp. Min. Zdr. jest stosowny art., który właśnie przed tymi konsekwencjami chroni rząd i wyjdzie na to, że to Wy sami jesteście sobie winni, za roztrój - choroby własnego organizmu. Zainteresowanych, myślących, odsyłam do Rozporządzenia.
ona11.05.2020, 15:26
to samo w Szczawnicy, mieszkańcy w maseczkach, a a turyści przyjechali odpoczywać od maseczek
PAL11.05.2020, 15:09
Jak był sezon grypowy i początki tej pseudopandemi to tzw maseczki były be lekarze z ministrem zdrowia odradzali noszenia tych wynalazków Nagle wraz z wiosną musimy się dusić w upale
Zobacz pełną wersję podhale24.pl