09.06.2020, 09:41 | czytano: 7623

Rolnicy nie wywiązali się z obowiązku. Teraz zapłaci gmina

Gmina Łapsze Niżne będzie musiała na własny koszt zutylizować ok. 7 ton folii pochodzącej od miejscowych rolników. Odpad z sianokiszonki, który miał być odebrany od nich całkowicie za darmo, nie został należycie przygotowany do utylizacji. Firma, która miała zabrać plastik odmówiła przyjęcia jego części.
Jedynym warunkiem darmowego odbioru darmowego odpadu do utylizacji, jaki postawiła gmina rolnikom, była jego czystość i zgromadzenie go w jednym miejscu. Rolnicy oddali jednak zanieczyszczone tworzywo. W odpadach znalazły się też sznurki i inne plastiki nie mające nic wspólnego z produkcją rolniczą. Odbiorca nie zabrał z gminnego placu ok. 7 ton rolniczego odpadu. Władzom Łapsz Niżnych pozostało jedynie na własną rękę uporać się z folią, bo zalegała ona na działce należącej do samorządu.
- Teraz utylizacją odpadów z sianokiszonki zajmuje się zakład komunalny i to w jego gestii pozostaje utylizacja plastiku – informuje Joanna Słowik, sekretarz Gminy Łapsze Niżne. - Na razie przygotowano do zagospodarowania część odpadów.

Pracownicy zakładu komunalnego zakładu musieli zająć się nie tylko transportem foli, ale i jej oczyszczeniem. Za całość niezabranych śmieci przyjdzie teraz zapłacić gminie. Ile - na razie jeszcze nie wiadomo. O ostatecznej kwocie będzie można mówić po zakończeniu utylizacji.

Jakub Jamróz, wójt Łapsz Niżnych, uprzedził rolników, że w przyszłym roku gmina nie zorganizuje darmowego odbioru odpadów na pewno w jednym miejscu.

- W tym roku chcieliśmy wyjść naprzeciwko oczekiwaniom rolników i odebrać od nich darmo uciążliwy odpad. Normalnie musieliby zapłacić za to sami. Pojawiła się firma, która miała go odebrać z jednego miejsca. Warunek był tylko jeden musi być czysty, bo tylko nadaje się do utylizacji. Niestety rolnicy nie tylko zwieźli zanieczyszczoną folię, ale również inny plastik. Musimy się teraz pozbyć brudnego sztucznego tworzywa na własny koszt.
Włodarz Łapsz Niżnych zapowiada, że jeżeli zbiórka odpadów będzie organizowana w przyszłości, będą one odbierane z posesji poszczególnych gospodarzy. Da to możliwość natychmiastowej weryfikacji, czy nadaje się on do utylizacji, czy nie.

js/
Może Cię zainteresować
komentarze
Mjeszkanijec10.06.2020, 16:33
A wójt tez może iść a nie gadać od rzeczy co będzie na przyszłość. Bierze niemałą kasę z naszych podatków to niech pilnuje ...... albo te koleżanki które se zatrudnia
wnikliwy obserwator10.06.2020, 08:43
Rolniku uderzyłeś w stół i nożyce bolesnej nieudolności i prawdy się otworzyły,to fakt oczywisty i teraz jesteś za prawdę atakowany.Ja osobiście Cię popieram,bo nie widzę żebyś kogokolwiek obrażał, piszesz tylko jałową prawdę na temat kompetencji tej Gminy.Nic dodać nic ująć takie są realia -prawda sama się obroni.
adi10.06.2020, 07:29
rolnicy to biznesmeni popatrzcie jakimi furami jezdza wszystko sie im nalezy dotacje na pole krowy owce folie obornik co jeszcze obciazyc tych co maja wiecej jak jedna krowe i z glowy zaplaca to za rok bedzie czysto
Sami Swoi09.06.2020, 22:45
Widziałem te kupy foli po sianokiszonkach, brudne, uwalone w błocie w Łapszance
antyrolnik09.06.2020, 20:54
Uderz w stół a nożyce się otworzą. Tobie rolniku najlepiej wychodzi walka z bałwanami.
Sprawiedliwy09.06.2020, 16:33
Do"rolnik" ja Cię nie obrażam to i Ty nie obrażaj ja nie jestem rolnikiem i z moich podatków też wezmą i do kogo mam mieć pretensje do władzy czy do Ciebie "rolniku" ?
Wstyd dla tej gminy09.06.2020, 16:24
Czemu wszyscy maja teraz ponosić konsekwencje za jedną czy druga wieś. To mogli pracownicy w ten jeden dzień zwozenia stanąć i sprawdzić bo ich jest od cholery - teraz się nagle opamietali? Wiadomo jest ze nikt bali w domu na poduszce nie trzyma - ciekawe czy chociaż ktoś rolników poinformował czy tylko byście karali

Może zaczniecie karać obcych rowerzystów którzy jeżdżą obok ścieżki roweriwej i po drodze zamiast tych ciężko pracujących swoich rolników
rolnik09.06.2020, 15:56
Jasne prosta sprawa zawsze winny jest obywatel, rolnik....,nigdy nie Władze Gminy a nie daj Boże Radni,to nie wchodzi w rachubę.Kto zawiera te durne umowy?Według Ciebie antyrolniku zawsze jest winny ten,któremu można dowalić.Jednak to Ty i Sprawiedliwy właśnie inteligencją nie grzeszycie.Polemika z Wami to stracony czas.Jak zawsze chcieli dobrze a wyszło jak zwykle czyli wielkie G....
Sprawiedliwy09.06.2020, 14:24
A co ma "rolniku" wójt chodzić i sprawdzać każdego rolnika który przywoził folię?To rolnicy powinni zadbać o to co oddają mieli jasno określone co można a co nie i jeżeli ktoś nie umiem segregować to nie jest to wina ani wójt ani radnych wszystko co źle to na rządzących bo tak najprościej. Czasami trzeba pomyśleć co się piszę i do kogo. Panie Wójcie następnym razem niech każdy rolnik ma przy swojej posesji folię zobaczymy wtedy jak kto i co oddaje może się okazać że i "rolnikowi"nie zabiorą pozdrawiam
antyrolnik09.06.2020, 13:25
Inteligencją to ty chłopie nie grzeszysz.
rolnik09.06.2020, 11:41
Gdyby za ten bałagan odpowiadał finansowo Wójt ,Sekretarz ,Skarbnik ,czy to chłopstwo z tej Rady, to zastanowili by się jakie decyzje podejmują.Nie było by takich jaj ... co sesja kary ,upomnienia ,zwroty oczywiście z naszych podatków rzecz jasna!!! Jaki problem zlikwidować rolnictwo ,bo likwidacja Wam wychodzi najlepiej -Jaśnie Państwo.Oczywiście w tej Gminie społeczeństwo cały czas jest robione w bambuko!!!!!
qwerty09.06.2020, 11:20
@anonim
Do prokuratury? A co byś powiedział? Że nie chcieli za darmo wziąć? Bierzesz za darmo to chyba masz jakieś prawo wyboru co konkretnie bierzesz. Firma na pewno uprzedziła co będzie brać, jak się okazało że poza folią czystą są też folie brudne, ze śmieciami nie mającymi nic wspólnego z kiszonką, to mieli takie coś brać?
plandemia09.06.2020, 10:44
szopki ciag dalszy . takie o to mamy suwerenne panstwo, firma na firmie spolka w spolce matka w corce...
Anonim09.06.2020, 10:44
Po prostu zrobili ludzi w balona i oszukali wzięli co lepsze a resztę zostawili. Zabrali surowiec i jeszcze pewnie Na tym zarobili. Sprawę bym zgłosił do prokuratury.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl