13.07.2020, 16:22 | czytano: 3687

Spotkania z Kulturą Pienińską w Szczawnicy (zdjęcia)

zdj. Piotr Stępniewski
SZCZAWNICA. Na Palcu Dietla odbyły się plenerowe pokazy rzeźby regionalnej, które zainaugurowały cykl wydarzeń pn. „Spotkania z Kulturą Pienińską 2020”, organizowanego przez Fundację Andrzeja Mańkowskiego. Wydarzeniu patronuje Padhale24.
Swój dorobek oraz proces twórczy prezentowali dwaj lokalni artyści rzeźbiarze: Marek Dziedzina oraz Marek Wolak. Choć obaj mieszkają i tworzą w Szczawnicy, a rzeźba w drewnie jest ich główną domeną artystyczną, to każdy z nich prezentuje diametralnie inne podeści do sztuki. Tym natomiast, co ich łączy, jest przejęcie zainteresowania rzeźbą regionalną od najbliższej rodziny. U Marka Dziedziny fascynacja sztuką ludową narodziła się pod wpływem wujka, znanego szczawnickiego rzeźbiarza - Henryka Zachwiei „Baltazara”. Marek Wolak przejął zamiłowanie do rzeźby od swego ojca, któremu towarzyszył od najmłodszych lat w twórczych działaniach.
Pokazy były świetną okazją, aby zajrzeć do rzeźbiarskiego warsztatu i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, związanych z tym rzemiosłem artystycznym.

Kolejne wydarzenia cyklu już wkrótce, szczegółowe informacje znajdziecie Państwo na afiszu, również w galerii poniżej.

Organizatorem cyklu jest Fundacja Andrzeja Mańkowskiego. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”.

TH/ zdj. Piotr Stępniewski
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl