16.07.2020, 12:41 | czytano: 1681

Aplikacja "Moje Odpady" w gminie Lipnica Wielka

Od 1 lipca gmina Lipnica Wielka jako jedna z pierwszych w województwie małopolskim wdrożyła innowacyjną, darmową aplikację mobilną dla mieszkańców „Moje Odpady-Harmonogram wywozu odpadów".
- Jej naczelnym zadaniem jest ułatwienie dostępu do harmonogramu wywozu odpadów komunalnych. Zastała ona wprowadzona z myślą o nowoczesnych zdobyczach techniki w celu zastosowania postępowej alternatywy do tradycyjnych form przekazywania informacji lokalnej społeczności. Gmina sięgając po nowoczesne technologie, chce podnieść świadomość ekologiczną oraz zachęcić mieszkańców do odpowiedniego segregowania odpadów. Aplikację można ją pobrać na telefon, smartfon czy tablet działający w oparciu o system Android i iOS - wyjaśnia wójt Mateusz Lichosyt.
Za pomocą aplikacji można poznać bieżące terminy odbioru śmieci, otrzymywać powiadomienia, w celu przypomnienia o nadchodzących terminach wywozu odpadów. Na dzień przed odbiorem aplikacja wysyła wiadomość SMS o rodzaju frakcji, który jest odbierany w dany dzień. Dzięki tej funkcji znika konieczność bieżącego śledzenia terminarza.

To także możliwość uzyskania informacji na temat punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, dowiedzenia się między innymi: w jakich godzinach jest czynny dany punkt oraz jakie odpady komunalne są tam przyjmowane. Za jej pomocą można też zgłosić nielegalne wysypisko - wystarczy zrobić zdjęcie oraz użyć bieżącej lokalizacji do określenia miejsca. Powiadomienia zostają anonimowe i automatycznie są przesyłane do lokalnej obsługi komunalnej.

Aplikacja pozwala na przesłanie informacji o braku odbioru odpadów lub innych napotkanych nieprawidłowościach.

- Dzięki aplikacji można podnieść poziom swojej wiedzy na temat segregacji odpadów. ”Moje odpady” dysponuje słownikiem odpadowym, dzięki któremu można sprawdzić jak poprawnie segregować i wrzucać odpady do poszczególnych pojemników, a także poznać nowinki ekologiczne, które wyświetlane są po potrząśnięciu urządzeniem - dodaje wójt Lipnicy Wielkiej.

opr. s/
zobacz także
komentarze
Gorol16.07.2020, 19:42
U nos w gminie kcielime kupić ino to kostowalo 50 tysyncy
mirek16.07.2020, 17:23
ile za taką aplikację zapłaciła gmina ???
lukasz16.07.2020, 13:38
super - zróbcie taką na nowy targ
Zobacz pełną wersję podhale24.pl