23.07.2020, 14:04 | czytano: 9021

Zakopane zalewa Poronin

Gmina Poronin i miasto Zakopane próbują dojść do porozumienia w sprawie problemu, jaki pojawił się na osiedlu Ligasówka w Zębie. Mieszkańcy tej części poroniańskiej gminy są zalewani wodą płynącą po wykonaniu odwodnieniu Furmanowej leżącej na stoku Gubałówki.
Na razie pomiędzy władzami Poronina i Zakopanego trwają rozmowy, co do udziału samorządów w finansowaniu w przygotowaniu dokumentacji inwestycji, a następnie jej wykonania.
Odwodnienie wykonane przez Zakopane trzy lata temu daje się we znaki zwłaszcza w trakcie intensywnych opadów. Drenaż zrobiony po licznych interwencjach zakopiańskiego radnego Jacka Kalaty, mieszkańca Furmanowej, kończy się przed terenem gminy Poronin. Nadmiar wody wypływa z betonowych kręgów wprost na pola i niszczy szutrową drogę, którą wykonała niedawno gmina Poronin. Zalewa też działki i kilka gospodarstw. Jedynym rozwiązaniem jest dokończenie odwodnienia na odcinku biegnącym już przez Poronin. Woda znalazłaby swoje ujście w potoku Bystre.- Rozmawiałam już w tej sprawie z burmistrzem Leszkiem Dorulą – mówi Anita Żegleń, wójt Poronina. – Chcemy wspólnie ten problem rozwiązać. Był już nawet projekt porozumienia, ale nie przystaliśmy na proponowany nam podział w finansowaniu inwestycji. Nie odpowiada nam podział kosztów po połowie.

Jak dodaje Jan Majerczyk, kierownik referatu gospodarki przestrzennej, geodezji i ochrony środowiska Urzędu Gminy w Poroninie, obecnie jest już gotowa wstępna koncepcja. Potrzebny będzie jeszcze projekt. Na razie w rozmowach jest pat.
- Ta woda, która jest dla nas problemem pochodzi z terenu miasta Zakopane – mówi kierownik Majerczyk. – Zalewa jednak nasz teren. Najlepszym rozwiązaniem było skanalizowanie w całości odpływu z Furmanowej.
Władze obu samorządów zamierzają kontynuować rozmowy w sprawie wspólnego porozumienia.

Józef Słowik, zdj. archiwum Urzędu Gminy w Poroninie
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Anka23.07.2020, 20:53
Im bardziej będziecie odwadniać u góry, tym bardziej będzie zalewać tych niżej. Prawa fizyki i natury. Na całym cywilizowanym świecie już to zrozumieli, tylko nie u nas.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl