24.07.2020, 14:03 | czytano: 3698

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą wydarzenia sprzed 100 lat na Spiszu i Orawie

"Historyczna uchwała Sejmu w sprawie uczczenia 100. rocznicy powrotu części Spisza i Orawy w granice niepodległej Polski" - komentuje poseł Edward Siarka, który był inicjatorem podjęcia uchwały. Za jej podjęciem głosowało 423 posłów, 2 wstrzymało się od głosu.
Inicjatorem poselskiego projektu jubileuszowej uchwały był orawski parlamentarzysta Edward Siarka. Pod projektem podpisało się również kilkudziesięciu kolejnych posłów. W treści uchwały przypomniano powołanie w listopadzie 1918 r. polskich Rad Narodowych w Jabłonce na Orawie i Lubowli na Spiszu z żądaniem „przyłączenia wszystkich polskich ziem w żupaństwach: trenczyńskiem, orawskiem i spiskiem do wielkiej, katolickiej Polski”- relacjonuje portal PolskaOrawa.
"Wielkie zaangażowanie mieszkańców Podtatrza, działaczy niepodległościowych, pisarzy, wojskowych i całej budzącej się do niepodległego życia Polski nie pozwoliło na zapomnienie o południowych Kresach /.../ Pierwotnie przynależność Spisza i Orawy miała się rozstrzygnąć w korzystnie rokującym plebiscycie mieszkańców. Wobec bolszewickiego zagrożenia premier Władysław Grabski pod naciskiem opinii międzynarodowej zgodził się na konferencji w Spa na rezygnację z plebiscytu. O przyłączeniu części Spisza i Orawy oraz kształcie granicy zdecydowała Rada Ambasadorów 28 lipca 1920 r. Pomimo niesatysfakcjonującego rozstrzygnięcia Ignacy Jan Paderewski w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej złożył swój podpis pod decyzją" - czytamy w uchwale.

Dlatego "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża najwyższy szacunek i uznanie tym, których determinacja i umiłowanie Ojczyzny doprowadziły do włączenia części ziem Orawy i Spisza do Rzeczypospolitej. Niech pamięć o nich będzie dla nas nauką miłości Ojczyzny oraz źródłem patriotycznej dumy” (tekst w galerii poniżej).


opr.s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Ach to były służby28.07.2020, 19:34
Kiedy spisz był polski się pytam - mam na uwadze lata przed 1920 r. I jaki dokument o tym świadczy
Poseł siarka widać lekcji nie odrobił i uległ tym orędownikom śmiesznego związku na którego czele stoi potomek czyj ....... zgadnijcie.?
abc28.07.2020, 18:56
Do Orawca: Celna uwaga. Szkoda, że absolwent historii UJ poseł E. Siarka nie posiada tej wiedzy i wprowadził pozostałych posłów w błąd. Szalenie upadł nam poziom tej uczelni, a może raczej jej studentów?
Odnośnie zaś zasiedlenia Górnej Orawy to chciałbym dodać, że jej zasiedlanie następowało z południa, a uciekinierzy z północy byli jedynie nieznacznym uzupełnieniem tego osadnictwa. Nie wiadomo jednak, czy przeżyli oni najazd wojsk Jana III Sobieskiego, które w październiku 1683 r. wycięły w pień mieszkańców Górnej Orawy, sporą ilość wsi spaliły, a zbiory i dobytek uprowadziły i wywiozły?
Orawiec27.07.2020, 17:42
Inicjatywa słuszna, ALE uchwała posiada rażący błąd. Posłowie piszący o "powrocie" tych ziem do Polski rażąco mijają się z prawdą i najwidoczniej nie mają pojęcia o historii Orawy. Czy pan Poseł Edward Siarka, pochodzący przecież z tego regionu, nie wie, że Orawa należała do Węgier już od czasów świętego króla Stefana? Mieszkańcy dzisiejszej polskiej Orawy nie są zaś autochtonami, lecz potomkami ludzi, którzy świadomie uciekli tutaj z Królestwa Polskiego na przełomie XVI/XVII wieku?
Lipnicanin27.07.2020, 14:27
Joanno, Orawa, a szczególnie Lipnica nie wróciła do Polski.
JLAM26.07.2020, 09:47
Jak mogło wrócić do Polski coś, co nigdy do Polski nie należało? Czy ktoś się w Sejmie zastanowił?
Joanna24.07.2020, 16:59
Wszystko ładnie i dobrze natomiast sprawa podstawowa czyli proces scalenia w Lipnicy Wielkiej wisi nadal w powietrzu i jakoś nikt się nie kwapi żeby to skończyć.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl