24.07.2020, 21:10 | czytano: 2975

Pierwszy krok do organizacji Igrzysk Europejskich 2023 w Małopolsce

zdj. UMWM
Współpraca w zakresie przygotowania infrastruktury drogowej i kolejowej Małopolsce, niezbędnej do organizacji Igrzysk Europejskich 2023 była przedmiotem podpisanego dziś listu intencyjnego między Ministrem Infrastruktury Andrzejem Adamczykiem, marszałkiem Witoldem Kozłowskim i wicemarszałkiem Łukaszem Smółką oraz prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim.
- Igrzyska Europejskie to wspaniała okazja do wypromowania Małopolski w Europie. W wyniku pandemii koronawirusa turystyka, a więc ważna gałąź naszej gospodarki znajduje się w kryzysie, dlatego uważam, że zawody sportowe tej rangi pozwolą ożywić ruch turystyczny w województwie. Potrzebujemy nowego impulsu i Igrzyska go zapewnią - mówił marszałek Witold Kozłowski.
W ramach zadeklarowanej współpracy Województwo Małopolskie oraz Miasto Kraków zobowiązały się do przedstawienia wykazu niezbędnych do zrealizowania inwestycji, poprawiających stan infrastruktury drogowej i kolejowej. Ministerstwo Infrastruktury natomiast ma wspierać działania inwestycyjne w ramach swoich kompetencji.


- Ostatnie 5 lat dla Małopolski to czas wielkich inwestycji drogowych i kolejowych. Liczymy, że nowe lub remontowane trasy kolejowe i drogowe pozwolą sprawnie przemieszczać się zawodnikom, kibicom i turystom w czasie trwania Igrzysk. To wielkie wyzwanie dla rządu i samorządów, ale liczę, że dzięki dobrej współpracy Igrzyska będą niezapomnianym przeżyciem sportowym - powiedział Minister Andrzej Adamczyk.

- W oparciu o doświadczenia poprzednich gospodarzy Igrzysk mogę powiedzieć, że koszt inwestycji związanych z ich organizacją wynosił tam około 150 milionów złotych. Należy się liczyć z tym, że do 2023 roku ten rząd wielkości może być nieco wyższy. O konkretach będziemy mogli jednak rozmawiać, m.in. gdy zostanie ustalona liczba rozgrywanych u nas dyscyplin. W tej chwili mamy ustalonych około 28 dyscyplin. Wiemy, że to jest za dużo. Wybranych zostanie około 20. Trzeba więc jeszcze trochę poczekać, żebyśmy mogli rozmawiać nie tylko kosztach, ale także np. o dochodach z transmisji telewizyjnych. O jednym już dziś z panem prezydentem Jackiem Majchrowskim możemy zapewnić. Nie będą to koszty, które przekroczą możliwości miasta i regionu. Ten ważny aspekt również tkwi u podstaw założeń organizacji Igrzysk Europejskich. Pamiętajmy również, że każda zrealizowana przy tej okazji inwestycja zostanie z nami na długie lata i będzie służyć wszystkim mieszkańcom Małopolski - zapewniał Witold Kozłowski.


Jacek Majchrowski przypomniał o dużych wydarzeniach zakończonych sukcesem, które odbywały się w Krakowie. - Jesteśmy zarówno organizacyjnie jak i merytorycznie przygotowani do organizacji dużych wydarzeń, co udowodniliśmy w ostatnich latach, np. przy okazji Światowych Dni Młodzieży. Czekamy teraz na rządowe gwarancje finansowe - stwierdził prezydent Krakowa.
Już w zeszłym roku wicepremier Jacek Sasin zapewnił o wsparciu imprezy przez rząd, który traktuje Igrzyska jako przedsięwzięcie ogólnonarodowe. Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 roku, a druga w zeszłym roku w Mińsku.

Urząd Wojewódzki, opr. s/ zdj. UMWM
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
NIE DLA IGRZYSK !!!!!!!!!!!!!!27.07.2020, 09:41
Po takich igrzyskach zostają chol...e długi, które niestety muszą spłacać mieszkańcy !
WYRZUCANIE PIENIĘDZY W BŁOTO27.07.2020, 09:38
Mamy sponsorować masonom zabawę naszym kosztem?!
Obserwator26.07.2020, 21:03
Hahaha, bryczkami będą wozić sportowców, bo zakopianki nie ukończą do tego czasu, chyba, że zegarmistrz Sławek ich wesprze.
oli25.07.2020, 17:04
Zgubiliście gdzieś Jagnę,bez niej nic się nie może odbyć.Pieniędzy nam przybyło, to taka Jagna z Nowakiem się przyda.
Panie Boże chroń nas25.07.2020, 14:46
Proszę - nie dajcie ich do organizacji tym ludziom którzy już Olimpiadę organizowali w Małopolsce , bo z góry jest jasne ,że tylko długi po sobie zostawią . Nie jestem złośliwy , ale pamiętam organizatora w Małopolsce wybitni organizatorzy -dziś jeden w Pisie , a drugi reformuje Peło /Jagna?/ i przyjmuje Trzaskowskiego jak Jana Pawła II przed laty w Zakopanem . Panie Boże uchroń nas wyborców od takich osobistości - Guta Mostowego i Jagnę Marczułajtis Walczak .
Y25.07.2020, 06:36
Renoma, prestiż, poziom sportowy. Azerbejdżan, Białoruś, Polska. Podziękuję.
zecer24.07.2020, 21:59
@...
Piszącego komentarz z pewnością.
...24.07.2020, 21:17
Kogoś na głowę p..... .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl