27.07.2020, 12:15 | czytano: 2050

Jubileuszowe Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Szczawnicy (zdjęcia)

W weekend w Szczawnicy trwały X Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Tegoroczna edycja ze względu na pandemię była wyjątkowa.
Władze miasta, by zapewnić uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo zrezygnowały z organizacji koncertów na scenie koło PKL Palenica, które corocznie towarzyszyły dwudniowym obchodom,. W wydarzeniu mogli uczestniczyć tylko zaproszeni goście.
Obchody rozpoczęły się w sobotę 25 lipca koncertem w Jazz Barze w wykonaniu węgierskiego duetu śpiewaczki operowej Kati Szász oraz światowej sławy cymbalisty Lisztesza Jenó Istvána.

Natomiast główne uroczystości odbyły się drugiego dnia. Uczestniczyli w nich m.in.: konsul Generalny Republiki Węgierskiej Adrienne Körrmendy, wicekonsul Sandor Nedecky, władze miasta Szczawnicy na czele z burmistrzem Grzegorzem Niezgodą, poseł na Sejm RP Anna Paluch, senator RP Jan Hamerski, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, wicestarosta powiatu nowotarskiego Bogusław Waksmundzki, wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ Piotr Gąsienica, prezes PTTK Szczawnica Marek Misztal oraz delegacja Związku Podhalan. Uczestnicy złożyli kwiaty przy tablicy upamiętniającej Jánosa Esterházy ’ego znajdującej się przy promenadzie oraz pod pomnikiem założyciela Uzdrowiska Józefa Szalaya przy Placu Dietla. Centralną częścią X Dni Przyjaźni Polsko- Węgierskiej była uroczysta Msza św. w intencji narodu polskiego i węgierskiego sprawowana przez proboszcza ks. Tomasza Kudronia. Przy dworku gościnnym powstała okolicznościowa wystawa „ Co znaczy?”. Znajdują się na niej fotografie z węgierskiego Archiwum FORTEPAN, przedstawiające polskich żołnierzy na uchodźstwie węgierskim, stare zdjęcia Warszawy, zdjęcia z meczu Polska - Węgry, z węgierskiej wycieczki do Wieliczki oraz wiele innych. Organizatorzy mają nadzieję, że za rok sytuacja się unormuje i obchody Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej będą mogły wrócić do swojej dawnej formy.

wb
zobacz także
komentarze
abc28.07.2020, 18:28
Czyżby Polacy byli Ugrofinami?
:)27.07.2020, 12:30
Polak Węgier dwa bratanki
Zobacz pełną wersję podhale24.pl