31.07.2020, 08:40 | czytano: 5640

Nowe ambulanse dla małopolskich szpitali. Cztery karetki trafią na Podhale (zdjęcia)

zdj. UMWM
Przed siedzibą Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Wojewody, a także dyrektor WSSE przekazali dyrektorom małopolskich szpitali 12 nowoczesnych, w pełni wyposażonych karetek pogotowia, które zostały zakupione w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.
W sumie do regionu trafi 50 nowych ambulansów. Ich zakup został sfinansowany z Funduszy Europejskich.
- Zdrowie mieszkańców województwa stanowi dla nas priorytet. Dlatego po wybuchu pandemii pierwszy etap naszych działań skierowaliśmy w stronę małopolskiej służby zdrowia. Naszym lekarzom, ratownikom i pielęgniarkom zapewniliśmy zarówno środki ochrony osobistej, jak i odpowiedni sprzęt. Było to możliwe nie tylko dzięki unijnym dotacjom, ale także dzięki dobrej i sprawnej współpracy z naszymi partnerami. Za ich pośrednictwem ta pomoc bardzo szybko docierała tam, gdzie była najbardziej potrzebna - mówił marszałek Witold Kozłowski.

Zarząd Województwa Małopolskiego zdecydował, że karetki będą w każdym z tych miejsc, gdzie pracują zespoły ratowników. Dlatego w ramach tej transzy, po dwie karetki otrzymały: Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu oraz Szpital Powiatowy im. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Pozostałe karetki, po jednej na każdą placówkę otrzymają: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Brzesku, Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla w Krakowie, Krakowskie Pogotowie Ratunkowe, Szpital Powiatowy im. św. Maksymiliana w Oświęcimiu, SP ZOZ Szpital Powiatowy im. bł. Marty Wieckiej w Bochni, Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach, Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Sądeckie Pogotowie Ratunkowe w Nowym Sączu.

- Chciałem serdecznie podziękować ratownikom medycznym za ich trud i ciężką, codzienną pracę. To właśnie oni jako pierwsi docierają na miejsce zdarzenia i ratują ludzkie zdrowie i życie. Niech te nowoczesne ambulanse służą Wam w codziennej pracy i pozwalają jak najlepiej wykonywać Wasze zadania - mówił Łukasz Smółka wicemarszałek Małopolski. Po czym dodał: - 50 nowych ambulansów nie tylko zabezpieczy aktualne potrzeby, ale także stworzy bezpieczną rezerwę na przyszłość. Najważniejsze jest zdrowie pacjentów i bezpieczeństwo zespołów ratownictwa medycznego, a nasze karetki będą w pełni przygotowane do transportu chorych na COVID-19.

Zakup karetek koordynuje Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Wartość jednego samochodu to ponad 600 tys. zł, a całkowity koszt wszystkich pięćdziesięciu pojazdów to około 31 mln zł.
Ambulanse to nowoczesne samochody, które zostały w pełni wyposażone w sprzęt medyczny, a także urządzenia łączności i urządzenia informatyczne. Każdy ambulans jest wyposażony zgodnie z wymogami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i zawiera m.in.: nosze, krzesełko kardiologiczne, defibrylator i respirator, a nawet plecaki ratownicze i torby pediatryczne. Dodatkowo, karetki mają na pokładzie urządzenia do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, które są niezwykle pomocne w trakcie akcji resuscytacyjnych oraz będą wyposażone w fumigatory, czyli aparaturę do dezynfekcji.

UMWM, opr.s/ zdj. UMWM
zobacz także
komentarze
...02.08.2020, 15:48
Rrr...w każdej karetce z literą "S" jedzie lekarz... więc nie opowiadaj bajek.
Rrr31.07.2020, 21:38
Komu te karetki jak żaden lekarz niejedzi tylko ratownik medyczny.
A jak wiadomo ratownik medyczny to tak jakby malarz znał się na produkcji farby..... Coś tam umie.....
Mirek31.07.2020, 14:36
Dobrze żeby Wierzba zapewnił też fachową obsługę tych karetek, bo malo personelu jest
Smutna31.07.2020, 13:46
Jeden z ratowników ma założoną maseczkę, reszta nie. Przykład faktycznie idzie z góry.
plandemia31.07.2020, 08:59
to na ta druga plandemie przygotowujecie?
Zobacz pełną wersję podhale24.pl