31.07.2020, 17:27 | czytano: 3000

Wybrano władze Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu

NOWY TARG. Podczas Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo - Wyborczego Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, wybrany został zarząd i omówiono główne kierunki rozwoju Towarzystwa.
Na lata 2020-2024 w skład Zarządu weszli: dr Maciej Hodorowicz, dr Barbara Zgama, Lucyna Czubernat, Jakub Swalarz i Stanisław Watycha.
Jak czytamy w sprawozdaniu - "głównymi kierunkami działania Towarzystwa jest wspieranie i prowadzenie prac naukowo-badawczych oraz popularyzacja nauki, wiedzy i kultury wśród mieszkańców Podhala, Pienin, Spisza i Orawy. Stowarzyszenie jest również wydawcą wielu interesujących publikacji książkowych. Do najważniejszych z nich należy rocznik Almanach Nowotarski, który ukazuje się niezmiennie od 24 lat dzięki życzliwej pomocy sponsorów. W wyniku tego wsparcia w Almanachu znajdują się nie tylko artykuły uznanych w świecie nauki autorów, lecz umożliwia on również debiut innym chętnym i pomaga im zaistnieć w środowisku wydawniczym. Ponadto pełni ważną funkcję w lokalnym środowisku oraz stanowi rozległą dokumentację kultury literackiej, przemian, stylu i gustu. Skrupulatna praca osób wchodzących w skład redakcji Almanachu umożliwia dostosowanie treści rocznika do zmieniających się i rosnących oczekiwań odbiorcy."

Kolejnym ważnym aspektem działalności Towarzystwa jest organizacja Kwesty Nowotarskiej, dzięki której w czasie 20 lat odnowionych zostało kilkanaście zabytkowych nagrobków na nowotarskim cmentarzu.

opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Hiseryk01.08.2020, 12:45
Nareszcie ktoś kto wyjasni historię nowotarakich kamienic po wojne i w latach kolejnych. Może poznamy fakty okupacji powojennej.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl