19.08.2020, 19:49 | czytano: 34895

Krempachy największym ogniskiem koronawirusa na Podhalu. Kilkudziesięciu zarażonych mieszkańców

W liczącej ok. 1400 mieszkańców wsi jest kilka ognisk. Zarażonych SARS-CoV-2 może tu być nawet około 70 osób.
Według Józefa Pietraszka, sołtysa Krempach, sytuacja w jego wsi całkowicie wymknęła się spod kontroli. szelkie informacje o konkretnej liczbie zarażonych osób pochodzą jedynie od samych mieszkańców. Sołtys szacuje się, że w samych szpitalach może przebywać nawet 20 krempaszan.
Trudną sytuację potwierdza Jolanta Bakalarz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Targu. Jak mówi, sytuacja w całej gminie Nowy Targ, a zwłaszcza we wsi Krempachy, jest najgorsza w powiecie nowotarskim. - Nie można mówić o jednym ognisku zarażeń, początkowo podawano, że to pogrzeb mógł być miejscem, gdzie doszło, do takiej ilości zachorowań, ale później pojawiły się informacje o kolejnych możliwych źródłach - twierdzi dyrektor Bakalarz. – Całą wieś można potraktować obecnie, jako ognisko. Na tą chwilę można mówić o 70 osobach, u których testy potwierdziły COVID – 19. Sytuacja zmienia się tutaj bardzo dynamicznie. Zarażone są już całe rodziny.- Obserwujemy to, co się dzieje we wsi – mówi wójt gminy Jan Smarduch. - Oficjalnych danych nie mamy, bo sanepid nas nie informuje, ale z tego co wiemy od samych mieszkańców, sytuacja jest niepokojąca. Jeśli będzie taka potrzeba, to będziemy reagować i np. pomagać w dostarczaniu żywności, ale obecnie nie są zgłaszane takie potrzeby. Na terenie wsi została przeprowadzona dezynfekcja miejsc publicznych, powieszone są plakaty informujące o zagrożeniu i przypominające o zasadach bezpieczeństwa, ale chyba wszyscy je przecież znają – dodaje.

Mieszkańcy są ostrożni. Na mszach świętych obowiązują maseczki, wierni przyjmują komunię do ręki, proboszcz wprowadził zakaz uczestnictwa w ślubach i pogrzebach osób schorowanych i starszych. Odwołano nawet odczyty wodomierzy, a mieszkańcy unikają bliskich spotkań.

- Przyznam, że trochę jestem zdziwiony postępowaniem sanepidu, biorąc pod uwagę, że taka sytuacja może mieć miejsce od trzech tygodni – twierdzi sołtys Pietraszek. - Powinno się mówić głośno, że we wsi zwiększyło się ryzyko zarażenia. Podejrzewam, że uniknęlibyśmy tak szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Teraz z tego, co wiem na pewno w bardzo wielu domach trwa kwarantanna. Podejrzewamy, że część mieszkańców mogła się zarazić od gości, którzy byli na wakacyjnych odwiedzinach. Dużo ludzi pracuje też w Nowym Targu, chociażby u Wojasa, gdzie też wykryto zakażenia.


Na razie, jak mówi Pietraszek, planowana jest kolejna dezynfekcja wsi. Miejscowa rada parafialna sama przeprowadza już takie czynności w kościele, po każdym nabożeństwie.

js, r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Dzik21.08.2020, 22:56
Zamknac caly śpis i niech siedza na kwarantannie xD
frydmanion21.08.2020, 07:00
od kiedy to śpisoki są Podhalem XD ?
goral20.08.2020, 14:14
K.... ludzie poczytajcie w koncu sobie kto jest tworca testow RNA i jakie one sa dokladne i do czego dokladnie sluza!!!? a POZNIEJ srajcie po gaciach.Ja mam astme i wy.....e mam na tego KORONASWIRUSA!!!Kiedy Bog bedzie chcial nas zabrac z tej ziemi to zrobi to w kazdej chwili , wiec wszystko w jego rekach!!! I skonczcie TA PLANDEMIE mniemanego KORONASWIRUSA !!! ZNUDZIL MI SIE JUZ TEN TEMAT
:)20.08.2020, 14:02
a ksiądz zdrowy, tam po prostu gaduły mieszkają :)
ciekawski20.08.2020, 13:06
@Ja tylko przejazdem
O skuteczności testów niech świadczy fakt, że ludzie są pozamykani (uwięzieni) miesiącami w domu - we własnych mieszkaniach, bo raz mąż jest dodatni - żona ujemna, to po tygodniu jest na odwrót, i tak w kółko a ludziom nic nie jest, poza tym, że stracili prace, nie mają pieniędzy na życie i spłatę kredytów - odsyłam do archiwum TVN Uwaga. Dla mnie te testowania, ta kwarantanna - to jest decyzja czysto polityczna - chcesz kogoś ukarać, to robisz mu wymaz i nie ważne, kto ma próbkę - osoba badana, czy sanepid wynik i tak przychodzi dodatki. Gro górników NIE BYŁO BADANYCH, a przypisano im dodatni wynik badania. Co Szanowny uczony na to powie ???
gorol20.08.2020, 11:15
@ Andrzej
Człowieku, wiesz ile firm hodowlanych zamknięto i tym samym zlikwidowano przez głupotę, czyjś plan, chęć dominacji na rynku??
Nie wiesz, że te wszystkie choroby bydła były po to, by wykończyć np polskie firmy!!!! Dziwne, że u sąsiada z zachodu zawsze wszystko jest OK !!!

Ale nawet małe dziecko w Polsce wie, że ten sam produkt w Niemczech jest z lepszych składników, a do Polski trafia syf!!! Tak jest ze wszystkim !!! A Niemcy się śmieją i cieszą widząc jak Polacy walczą SAMI ZE SOBĄ z donoszą jeden na drugiego, bo tu bez maski ktoś był !!!

Wirus jest, ale żadnej pandemii nie ma !!!
Gdyby nie pompowali w mediach, które pewnie zbijają KOKOSY na publikacji durnych artykułów, NIKT BY NIE WIEDZIAŁ, ŻE JEST JAKIKOLWIEK PROBLEM !!!!

Choroba bezobjawowa :)
Każdy normalny człowiek to hasło wyśmieje.
Wcześniej można powiedzieć LUDZIE BEZMÓZGOWI niż CHOROBA BEZOBJAWOWA !!!!
Nawet Szumowski po odejściu przeprosił, że KŁAMAŁ !!!
Jaga20.08.2020, 10:40
Zdrowia dla wszystkich we wsi ale ludzie do niczego się nie stosują , nie noszą maseczek ani w sklepach ani w kościele jakby COVID ich nie dotyczył to samo dotyczy pogrzebów zakazać wszystkiego łącznie z zamknięciem kościołów i robienia wesel i większych uroczystości oraz dać maksymalną liczbę 50 osób w lokalach gastronomicznych. Za niedługo to całe Podhale i Spisz będzie zakażone bo wioski są blisko siebie a ludzie mają ze sobą kontakt ale te ostrzeżenia nie trafiają tutaj do ludzi.
Ja tylko przejazdem20.08.2020, 10:36
@oczytny - raz jeszcze

DIAGNOSTYKA ZAKAŻEŃ WIRUSOWYCH z zastosowaniem RT-PCR
Stosowana SKUTECZNIE od LAT

HIV (mimo zastrzeżeń prof Lauristena z 1996 roku:), wirusy zapalenia wątroby, ludzki papillomavirus, wirus Epstein-Barra

a dodatkowo, nie wirusowe malaria czy wąglik

Opamiętaj się, bo zaraz uznasz, że jedyna skuteczna diagnostyka, to ta "z kropli żywej krwi" oglądalnej przez wyspecjalizowanego znachora
Ja tylko przejazdem20.08.2020, 10:11
@ oczytany
Nie powtarzaj bredni o tym, jakoby Karry Mulis powiedział, że PCR-RT nie nadaje się do wykrywania wirusów - BO NIGDY TAK NIE POWIEDZIAŁ, ANI NIGDY TEGO NIE NAPISAŁ.

Błędnie przypisywane opinie Mullisowi, są wyrwanymi z kontekstu, powtarzanymi bezmyślnie, przez niedouczonych mędrków, zdaniami prof Lauristena, który na przełomie 1996/1997 pisząc artykuł o HIV napisał, że PCT-RT jako metoda NIE NADJE SIĘ DO ILOŚCIOWEJ OCENY (czyli jak duże jest stężenie wirusów), tylko JAKOŚCIOWEJ (jest czy go nie ma) i nie wykrywa wirusa jako takiego, ale pewne sekwencje genetyczne, określone jako charakterystyczne dla wirusa (w tym przypadku chodziło o HIV, ale dotyczy wszystkich wirusów ? ale o tym, też wie każdy, kto chociaż trochę orientuje się w temacie).
Kontekst cytatu pokazuje, że Lauritsen nie mówi, że testy PCR nie działają. Zamiast tego wyjaśnia, że metoda PCR identyfikuje substancje jakościowo, a nie ilościowo, wykrywając sekwencje genetyczne wirusów, ale nie samych wirusów:

CYTAT ?Metoda PCR ma na celu jakościową identyfikację substancji, ale ze swej natury nie nadaje się do szacowania liczb. Chociaż istnieje powszechne błędne przekonanie, że testy poziomu wiremii faktycznie liczą liczbę wirusów we krwi, testy te w ogóle nie mogą wykryć wolnych, zakaźnych wirusów; mogą wykryć tylko białka, które są uważane, w niektórych przypadkach niesłusznie, za unikalne dla wirusa HIV. Testy mogą wykryć sekwencje genetyczne wirusów, ale nie same wirusy ?

NIKT NIE TWIERDZI, ŻE BADANIE RT-PCR wykrywa ?ile masz wirusów we krwi? ? to badanie diagnostyczne, które stwierdza, że masz/nie masz w komórkach nabłonka dróg oddechowych sekwencje genetyczne charakterystyczne dla wisusa (dziś mówimy o Sars Cov2, ale diagnozuje się od lat bardzo wiele zakażeń wirusowych.

Pomijam fakt, że od 25 lat genetyka zrobiła kolosalny postęp i właściwa ocena sekwencji genetycznych wirusów, powoduje, że RT-PCR jest dokładniejsze niż 24 lata temu, kiedy prof. Lauristen swój artykuł napisał.
Andrzej20.08.2020, 08:41
Jak wybucha jakaś zara zwierząt lub owadów np. Zgnilec amerykański pszczół 7powiatowy lekzarz natchmias informuje, w miejscach publicznych i przy wjeździe do danej miejscowość są ogłoszenia w zakażonych gospodarstwach gruntowna dezynfekcja. Dlaczego sanepid robi z tego tajemnicę? Turyści przyjeżdżają do danej miejcowosci, sąsiedzi odwiedzają się nawzajem, itd. A coronowirus nie próżnuje.
Bezobjawowy20.08.2020, 08:03
Pandemia bezobjawowa. Ludzie otwórzcie oczy wreszcie. Żadnej pandemii nie ma !!!
Wojtek20.08.2020, 08:03
Co im dolega:
- brak węchu i smaku;
- kaszel;
- ból głowy;
- bóle mięśni;
- wysypka
- gorączka

Takie są dolegliwości, zazwyczaj występują 2,3 objawy.
mieszkaniec Podhala20.08.2020, 07:32
Krempachy to Spisz, nie Podhale
Jaro20.08.2020, 07:31
Dajcie już spokój ludzie. Pochorują wyzdrowieją i będzie po temacie. Prawdopodobnie wcześniej niż później większość to przechoruje. Tak naprawdę gdyby na temat koronowirusa nie powiedziano ani słowa ciekawe jak wyglądał by pandemia ? Po prostu nikt by o niej nie wiedział. Co dzień w Polsce umiera statystycznie 1100 osób. Te środki które są zastosowane doprowadziły tylko do stresu pourazowego w społeczeństwie nie miały żadnego wpływu na ilość ludzi którzy chorują.
Bez Boga ani do proga20.08.2020, 06:59
Ludzie popatrzcie sami na siebie !!
Popatrzcie jak reagujecie jedni na drugich tzn. maseczkowi na bezmaseczkowych!!!!
Przecież władzy dokładnie o to chodziło !!!!
Podzielić naród i ludzie sami niech donoszą na siebie, niech się kłócą, niech się pozabijają. A rząd patrzy z góry i się śmieje.
Kiedy już zostanie garstka, do wykonywania wszystkich idiotycznych pomysłów, łącznie z wkładaniem majtek na głowę wtedy ci na górze podadzą sobie łapki i ci z majtkami na głowie będą im służyć liżąc stopy i d... :)

Kochani bez Boga nie zrozumiecie co się dzieje. Ale......... Bóg to przewidział wszystko, nawet te ataki na głoszących prawdę kapłanów.
Zostanie garstka wierzących, reszta pójdzie na wieczne potępienie!
jaga220.08.2020, 06:18
@Józek...Krowy powinny mieć pampersy albo właściciel łopatę i co tam jego krowom uleci powinien to posprzątać . Grunt że za progiem ładnie przed progiem nie musi no nie?
Jacek19.08.2020, 23:29
Brak noszenia maseczek w miejscach publicznych np.sklep, market....Brak zachowania bezpiecznego dystansu....brak przestrzegania podstawowych zasad higieny....Turyści.....efekt widać...
virus19.08.2020, 23:14
Do YNTELYGYNTNY ŚWIYRUS. W bankach i marketach siedzą cich a w koście le śpiewają i 2 mety odstępu za mało. Co innego jakby było murmurando.
Donna19.08.2020, 22:58
Sołtys niech policzyć ile jest ludzi zakażonych z pogrzebu a ile z Wojas bo z Wojas to 3 osoby a z pogrzebu o wiele więcej
mieszkaniec19.08.2020, 22:52
Trzeba znać specyfikę Spisza żeby wiedzieć dlaczego tak się sprawy mają:
dla ludzików to obciach że policja pod dom podjeżdża więc nawet jak mają gorączkę nigdzie się nie zgłaszają, siedzą cicho w domu, mija gorączka, poczują się lepiej to brykają po polach i lasach zarażając innych. A z drugiej strony patrząc na panujący chaos i kompletnie nie panujący nad tym Sanepid nie dziwie się ludziom.
an19.08.2020, 22:50
A potem idą do szpitala, do urzędów itd., mają kontakt z zarażonym i się nie przyznają. Oby kary były surowe!
obserwator19.08.2020, 22:38
a o przypadkach na komende tez nikt nie wspomni?
I19.08.2020, 22:01
Ciekawy chyba cię czyści !! Odciąć wieś od świat??? Czy to czasy czarownic płaconych na stosie??? Ludzie muszą pracowac, muszą jesc. Nikt bez potrzeby nie chodzi na spotkania towarzyskie!!!!
Juzek z kacwinia19.08.2020, 21:57
To syćko przez te krowy, Pan Bóg widzi co Łony ostawiajom na asfalcie! Do Kacwinia tyż zawita plaga jak i do Nowyj Białyj to już jest koniec końców Gdzie plugawe ludzie tak i plagi się pojawiajom. Ostoncie z Bogym Grzesznicy i plugawianie!
Zmartwiony19.08.2020, 21:53
Biedni ci co przechodzą to boleśnie i z dużą gorączką. Wracajcie do zdrowia.
YNTELYGYNTNY ŚWIYRUS19.08.2020, 21:50
Ciekawe, że ten świrus zaraża tylko w kościele ?!?!

A w bankach nic się dzieje ?!?!
A w zagranicznych sieciówkach nic ?!?!?!
abc19.08.2020, 21:12
sanepid milczy a zaraza się rozłazi po wsi czy miastach.
dlatego powinni informować o ilości zachorowań w każdej miejscowości - teren powiatu jest spory i guzik daje nam taka informacja.
a tak ludzie byli by ostrożniejsi czy w sklepie czy w kościele.
ogniskowy19.08.2020, 21:02
Oddać knedlom, wyzdrowieją to ich na nowo odbijemy.
oczytany19.08.2020, 20:55
można się było tego spodziewać , strach u niektórych ludzi robi swoje!
jak można stwierdzić ze ktoś ma "koronavirusa" skoro te testy się do tego nie nadaja sam twórca tych testów o tym mówił są to testy do diagnostyki dna a nie do wykrywania korony!!!
ludzie opamiętajcie się nie dajcie się zastraszać i maniupulowac!!!
oszukują was na tych testach!!!
ATI19.08.2020, 20:46
Bujda nie wierzę,komunie do ręki to taka wiara chrześcijańska?
z Podhala...19.08.2020, 20:43
Krempachy mają tyle samo wspólnego z Podhalem co Covid z wirusem...
katar bezobjawowy :)))19.08.2020, 20:38
W zeszłym roku i wcześniej była panika z powodu grypy,smarków z nosa? Ale można manipulować ludżmi.Mam tego dość!(nie tylko ja)
system padł19.08.2020, 20:25
Trzeba powiedzieć prawdę ssbepid tego nie ogarnia, nikt tez nie mówi i pisze o kolejnej osobie w urzędzie skarbowym .
Anty Bolek19.08.2020, 20:22
Dlaczego sanepid ukrywa ogniska koronawirusa , można uniknąć zarażenia. Widzę w tym drugie dno POlityczne .
zz19.08.2020, 20:16
Wracajcie do zdrowia kochani
ciekawy19.08.2020, 20:14
Zamknąć całą wieś, odciąć od świata.
dis19.08.2020, 19:59
Zawiesić uroczystości religijne. Zamknąć na jakiś czas kościół.
Krzysiek19.08.2020, 19:58
Zakażony a chory na Covid-19 to dwie różne sytuacje. Zakażonych może być 100, ale choruje zwykle wtedy 3-5 osób.
viola19.08.2020, 19:56
testy sresty, nie ludzie napiszą co im konkretnie dolega jeśli dolega
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl