21.08.2020, 13:36 | czytano: 916

Dziewiąty finał Czystych Tatr - już w sobotę 22 sierpnia

zdj. mat. prasowy
Po raz dziewiąty w ramach inicjatywy „Czyste Tatry” tysiące wolontariuszy będą czyścić tatrzańskie szlaki. Wielkie sprzątanie odbędzie się 22 sierpnia.. W tym roku ze względu na wyjątkową sytuację, wydarzenie ograniczy się do jednodniowego sprzątania Tatrzańskiego Parku Narodowego.
- Dziewięć edycji „Czystych Tatr”, ramię w ramię dla ochrony środowiska naturalnego i edukacji naszego społeczeństwa to piękny wynik. To również wspaniały prognostyk tego co wciąż przed nami. Jestem niezmiernie wdzięczny za te lata współpracy i wsparcia. Przede wszystkim jednak czuję ogromną satysfakcję i radość, że są w Polsce firmy, które biorą na barki odpowiedzialność za ochronę środowiska. Za niezbędne zmiany w nawykach i szkodliwych przyzwyczajeniach. Razem zmieniamy świadomość, edukujemy i sprawiamy, że nie tylko Tatry świecą czystością, ale dobre wzorce przenoszą się w inne zakątki Polski. To w dużej mierze wynik wspólnego zaangażowania w promowanie proekologicznych postaw. – mówi Rafał Sonik, Prezes Stowarzyszenia Czysta Polska, przedsiębiorca i kierowca rajdowy.
W ciągu 8 lat trwania projektu „Czyste Tatry” już ponad 30 tysięcy wolontariuszy zniosło z tatrzańskich szlaków przeszło 5,5 tony śmieci. Celem akcji jest zmotywowanie odwiedzających do odpowiedzialnej turystyki, w tym sprzątania oraz wynoszenia odpadów, które co roku zaśmiecają górski krajobraz.

Polskie Tatry co roku odwiedza ponad 3,5 mln turystów. Na górskich szlakach najczęściej zostawiają oni niedopałki papierosów, chusteczki higieniczne, a także plastikowe butelki, które zagrażają tatrzańskiej przyrodzie. Warto wspomnieć, że plastikowa butelka rozkłada się nawet przez kilkaset lat, natomiast niedopałek może zatruć wiele litrów wody, którą piją zamieszkujące góry zwierzęta.

Organizatorzy ustawią siedem punktów rejestracyjnych, w których będzie można się zapisać i otrzymać pakiet startowy. Punkty te zostaną ustawione przy najpopularniejszych wejściach na szlaki. Będą to: Morskie Oko, Dolina Kościeliska, Dolina Małej Łąki, Dolina Strążyska, Dolina Chochołowska, Kuźnice oraz Punkt Informacji Turystycznej pod Gubałówką.

Rejestrować można się zarówno online (pierwsze 1000 osób), jak i w dniu wydarzenia na jednym z siedmiu punktów mobilnych (w godzinach 7:00 do 15:00) zlokalizowanych przy wejściach na szlaki prowadzące do: Morskiego Oka, Doliny Kościeliskiej, Doliny Małej Łąki, Doliny Strążyskiej, Doliny Chochołowskiej, Kuźnic oraz w Punkcie Informacji Turystycznej pod Gubałówką.
Każdy Wolontariusz otrzyma pakiet zawierający niezbędne do sprzątania przybory (m. in. worki na śmieci i rękawiczki) oraz limitowaną koszulkę Czyste Tatry 2020 z dedykowaną grafiką przygotowaną przez Andrzeja Mleczkę.

mat.pras., opr.s/
komentarze
klio21.08.2020, 19:52
Będąc na Hawajach ,na jednej z wysp Oahu jest plaża płatna Hanauma Bay,gdzie płaci się wstęp (jedyna płatna plaża),nie pamiętam,ale chyba płaciliśmy $6 Tam nie wolno palić, ani jednego papierka wyrzucić.Może tak turystom idącym w Tatry postawić tablicę aby swoje śmieci znosili do punktu wyjścia i po drodze jeszcze pozbierali inne jak znajdą.Ja idąc do lasu,wracam bez grzybów (bo ich nie ma),ale mam reklamówki śmieci,które znoszę i cieszy mnie to,że mam coraz czyściejszy las.Nawet sąsiedzi sprzątają jak im powiedziałam.
Zobacz pełną wersję podhale24.pl