28.08.2020, 14:37 | czytano: 7349

Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych do uczniów: "Noście maseczki podczas przerw - w częściach wspólnych szkoły"

zdj. Piotr Korczak
ZAKOPANE. Przed budynkiem "Hotelarza" odbyła się konferencja prasowa dotycząca rozpoczęcia roku szkolnego w zakopiańskich szkołach średnich. Od 1 września edukację w systemie stacjonarnym planują rozpocząć wszystkie szkoły ponadpodstawowe działające na terenie powiatu, jak również placówki oświatowe.
W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział: Anna Król Józaga, naczelnik Wydziału edukacji i sportu w starostwie powiatowym oraz dyrektorzy szkół prowadzonych przez powiat tatrzański - Małgorzata Mierczak, dyr. Zespołu Szkół Budowlanych, Zdzisław Króżel, dyr. Zespołu Szkół Hotelarsko-turystycznych, Marek Donatowicz, dyr. LO im. Oswalda Balzera oraz płk Andrzej Łęcki - naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.
Jak zaznaczyła naczelnik Król Józaga, spotkanie jest wspólną inicjatywą Sanepidu i starostwa. Przedstawicieli PSSE nie było na konferencji konferencji. Przypomniano, że zgodnie z zaleceniem Ministra Edukacji Narodowej (na kanwie zarządzenia o konieczności wprowadzenia określonego reżimu sanitarnego w szkołach i placówkach) - od 1 września szkoły ponadpodstawowe mają rozpocząć edukację w systemie stacjonarnym. Decyzja samorządu tatrzańskiego jest taka sama.

- Na dzień dzisiejszy nie ma żadnych przesłanek obiektywnych, żebyśmy podjęli decyzję o zmianie organizacji nauczania z stacjonarnego na zdalne. Będziemy reagować na bieżąco zgodnie z instrukcjami. Wszystkie decyzje podejmują dyrektorzy w uzgodnieniu z organem prowadzącym i po zaopiniowaniu przez Sanepid - mówił naczelnik Wydziału edukacji w powiecie tatrzańskim.

Jak dodał dyrektor Marek Donatowicz, "po 5-miesięcznej przerwie w nauce stacjonarnej - nauczyciele i uczniowie tęsknią za powrotem w mury szkoły do normalnej nauki stacjonarnej". - Szkoła jest przygotowana, będziemy funkcjonować zgodnie z wszystkimi wymogami sanitarnymi - zapewnił dyr. I LO.

Zdzisław Króżel dodał: - Moja szkoła jest przygotowana, wszystko zgodnie z wytycznymi. Będzie kilka wejść do szkoły, by uczniowie nie gromadzili się przed budynkiem. W kilku miejscach będą na korytarzach płyny do dezynfekcji oraz w salach plany do dezynfekcji powierzchni. Po lekcjach będzie wietrzenie sal, mamy też izolatorium - w sytuacji, gdyby pojawiło podejrzenie o zachorowaniu jakieś osoby - wymieniał.

Dyrektorzy rekomendują uczniom, żeby w trakcie przerw nosili maseczki w częściach wspólnych szkoły.

Jak dodał płk Andrzej Łęcki - dyrektorzy szkół otrzymali specjalny numer telefonu do bezpośredniego kontaktu z Sanepidem. - Rozdysponujemy środki ochrony dla wszystkich szkół z powiatu tatrzańskiego, nie tylko ponadpodstawowych, ale wszystkich. To 26 tys. maseczek i 6,5 tys. litrów płynu do dezynfekcji - sprecyzował naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego.

- Monitorujemy sytuację, ale nie mamy tych zakażeń dużo. Za ostatnią dobę mamy tylko dwa zakażenia, a od początku epidemii - 254 osoby zakażone. Takie wyniki, to w niektórych miejscowościach były z jednego dnia. Ale jesteśmy w strefie żółtej i musimy się zastosować do zaleceń, jakie w tej strefie obowiązują. Mam nadzieję, że jeszcze tylko ten jeden przyszły tydzień będziemy w tej strefie - o ile nie pojawią się jakieś nowe duże ogniska. Do tej pory wszystkie te duże ogniska jakie mieliśmy - zostały całkowicie już opanowane - uspokajał płk Łęcki.

Od 1 września edukację w systemie stacjonarnym planują rozpocząć wszystkie szkoły ponadpodstawowe działające na terenie powiatu, jak również placówki oświatowe.
Szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez Powiat Tatrzański:
- Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem,
- Zespół Szkół Budowlanych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem,
- Zespół Szkół Hotelarsko Turystycznych im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem

Szkoły prowadzone przez samorząd województwa małopolskiego
- Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego im. S. Marusarza
- Zespół Szkół Specjalnych przy KRDM,

Szkoły prowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Zespól Szkół Plastycznym im. A. Kenara

Szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkól publicznych i placówek niepublicznych wpisane do rejestru starosty:
- Społeczne Liceum Ogólnokształcące STO
- Regionalne Liceum Ogólnokształcące i LO dla Dorosłych w Zespole Szkół Prywatnych Janiny Gościej,
- LO dla Dorosłych Edukacji Innowacyjnej,
- Branżowa Szkoła I Stopnia cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości
- Ośrodek Rehabilitacyjno Wychowawczy PSROUU i Ośrodek Rehabilitacyjno wychowawczy sióstr serafitek

Od czerwca w reżimie sanitarnym funkcjonuje kilka powiatowych placówek oświatowych. To Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zakopanem, Dom Wczasów Dziecięcych "Pałac Tetmajera" w Kościelisku i Tatrzańskie Centrum Kultury i Sportu Jutrzenka w Zakopanem.

"Z uwagi na dynamiczną sytuacje epidemiologiczną w naszym regionie o ewentualnych zmianach w organizacji edukacji powiatowych szkół ponadpodstawowych i placówek będziemy informować na bieżąco" - zapewnia starostwo.

pks/ zdj. Piotr Korczak
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
śpijcie dalej !!!!30.08.2020, 13:50
COVID19 = kontrola i redukcja populacji
stan30.08.2020, 13:47
A pożal się Boże Derektor Liceum to nie mam maski?
Radosław29.08.2020, 22:49
Gratuluje głupoty dyrektorom szkół!
plandemia29.08.2020, 14:33
oczywiscie,zaduscie sie , poczytajcie jakie negatywne skutki ma noszenie szmaty na twarzy , jak wdychanie swego powietrza wydychanego z dwutlenkiem wegla, kto odpowie za swiadome szkodzenie?
rodzic z prawej strony28.08.2020, 23:52
Oby nauczyciele nosili .
CIEMNIAK Z GROTY ŁOKIETKA28.08.2020, 16:15
Lepiej być ciemniakiem z jaskini jak iść dziś do szkoły cofacie się do Średniowiecza - brawo -
he he litości28.08.2020, 15:28
akurat będą przestrzegać nie wierzę w to !
beztroska28.08.2020, 14:59
a sołtysa ni ma...
inspektora z bożej łaski również nie uświadczysz...

ciuciubabka trwa
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl