06.09.2020, 19:39 | czytano: 6251

Nowotarska uchwała krajobrazowa - prace na finiszu

arch. Podhale24
NOWY TARG. Od 8 lutego przyszłego roku zaczną obowiązywać zapisy "uchwały reklamowej". Podział Miasta na trzy strefy ma uporządkować przestrzeń krajobrazową. Przygotowanie ostatecznego projektu uchwały kosztowało sporo zabiegów. Podczas poniedziałkowej sesji, radni mają przyjąć ostateczne zapisy.
Pod koniec grudnia 2019 r. Rada Miasta podjęła uchwałę odnośnie zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń na terenie miasta. Jednak Urząd Wojewódzki wytknął samorządowi błędy w projekcie i wszczął postępowanie nadzorcze dotyczące kontroli legalności tej uchwały.
Główne zarzuty pod adresem - tzw. uchwały krajobrazowej dotyczyły niespójności przepisów dostosowujących istniejące obiekty małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz szczególnie ogrodzeń do ustaleń uchwały. Zwrócono uwagę na używanie pojęć nieostrych i niejednoznacznych, co może budzić wątpliwości interpretacyjne, szczególnie chodziło o zastosowanie takich pojęć, jak "powierzchnia nośnika", "powierzchnia ekspozycji", "całkowita powierzchnia ekspozycji reklam", "powierzchnia dwustronnej ekspozycji nośnika", czy "powierzchnia jednostronnej ekspozycji szyldu", które nie są jednoznacznie zdefiniowane. W kolejnych wystąpieniach Urząd Wojewódzki postulował o możliwie szybkie podjęcie stosownych zmian w uchwale celem doprowadzenia do stanu nie budzącego wątpliwości interpretacyjnych.

To drugie podejście nowotarskiego samorządu do porządkowania przestrzeni publicznej. W lipcu 2018 roku powstał projekt uchwały - poprzedzony konsultacjami z mieszkańcami, nie spotkał się jednak z aprobatą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przygotowano więc kolejny, który znacznie różni się od poprzedniego. Zmiana dotyczy m in. wydzielenia tylko 3 stref krajobrazowych. Pierwsza to centrum Nowego Targu i historyczne przedmieścia, mieszczące się w granicach strefy ochrony konserwatorskiej, druga - to pas dróg krajowych i zakopianki o szerokości 50 m w terenie zabudowanym i 200 m poza nim. Trzecia strefa - to "teren pozostały". W dwóch pierwszych strefach ma obowiązywać całkowity zakaz stawiania reklam, w trzeciej - przepisy będą łagodniejsze.

Przy okazji zmian analizowane będą też ustalenia dotyczące umieszczenia ogłoszeń wyborczych.

Czasu na wprowadzanie zmian jest mało, bo powinna ona wejść w życie od lutego przyszłego roku. Istniejące reklamy, które nie spełniają zapisów uchwały - mają zostać dostosowane do nowych zasad w ciągu roku.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
@Mieszkanka08.09.2020, 12:11
Spieniłaś się jak odgrzewany po trzech dniach rosół ! Masz coś do Cichego Górnego ? Albo do skór , czapek i oscypków ? Wyobraź sobie że dość pokaźna część Podhala żyje z tego , z czego Ty się naśmiewasz !
Nie wiem co robisz , czym się zajmujesz ( oprócz pisania krzykliwych komentarzy na P24 ) , ale podejrzewam że nie musisz korzystać z żadnej formy reklamy żeby " siebie sprzedać " . Inni jednak muszą - ale co Ty możesz o tym wiedzieć ? Zgadzam się z tym, że wygląd co niektórych reklam może budzić zastrzeżenia, ale to jeszcze nie powód, żeby zlikwidować je wszystkie ( jak proponuje uchwała ). Mam nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny ogłosi w końcu wyrok i wywali do kosza wszystkie te uchwały krajobrazowe . A stanie się tak na pewno , po prostu dla tego że są one sprzeczne z Konstytucją . Miłego dnia życzę :)
Mieszkanka07.09.2020, 11:14
Wyjazd z Nowego Targu na wysokości Niwy przypomina wyjazd ze wsi Ciche Górne a nie z miasta-wszędzie tylko skóry kapelusze góralskie i te świetne "serki". Zimnolubny piszę o właścicielach gruntów..w dużej mierze pieniądze za wynajęcie miejsca na nośnik jest kasą ekstra, którą każdy z pewnością chciałby przytulić. Myślę, że reszta społeczeństwa, która nie ma działek przy zakopiance czy w centrum miasta jakoś potrafi związać koniec z końcem. Podhale, jedna z najpiękniejszych krain tego kraju powinna się stać miejscem-skansenem zbutwiałego, kiczowatego a tak na prawde okropnego sposobu na promowanie regionu. Z chciwości, niewiedzy, braku poczucia jakiejkolwiek estetyki staliśmy się regionem kpin, zdumienia reszty Europy przy przyklasku władz miasta i jak się zdaje o zgrozo wojewódzkiego konserwatora zabytków. koniec!
jakaś ściema dla ciemniaków musi być07.09.2020, 11:08
Już widzę jak znikają.
Mówcie kiedy będą wycinać to jadę kibicować.
Dżordż07.09.2020, 09:38
tylko zostawcie moją ulubioną na szaflarskiej z taką ładną panią
antyświatło07.09.2020, 08:24
Do Zimnolubny
Może zamiast na czytaniu i oglądaniu reklam skupić się na kierowaniu pojazdem? A jakaż to reklama musi stać przy drodze której jeśli chcemy nie znajdziemy w internecie?
karaluch07.09.2020, 08:22
Od 8 lutego a mamy 7 września. Doprawdy imponujący finisz
turysta zarobkowy07.09.2020, 01:16
Jechałem wczoraj przez pustynię około 450 km, ani jednej reklamy,
Jasiek06.09.2020, 21:44
No w końcu może znikną te szpetne straszydła. Totalny chaos i bezguście. Naiwniacy stawiają reklamy za ciężkie pieniądze, a i tak nikt tego nie czyta.
nowotarżanka06.09.2020, 21:03
Czy to obecnie, a konkretnie od 12 marca br., są dla mieszkańców sprawy na pewno najważniejsze?
Zimnolubny06.09.2020, 19:49
Cała Polska, w związku z pandemią, liberalizuje podejście. Zarabia właściciel gruntu (kupuje lokalnie), zarabia producent reklamy, zarabia reklamodawca. Są podatki, są zakupy, są miejsca pracy. Teraz, szczególnie gdy jest ciężko.

Ciekawe jak ci wszyscy właściciele gruntów dojdą do tego, że skończyły się przychody dzięki włodarzom... myślicie, że będą szczęśliwi i oddadzą ponownie swój głos?

Ja wiem, jest reklamoza totalna. Ale może zamiast usuwać warto wprowadzić regulacje, usunąć domorosłe rusztowania klinik i innych salonów samochodowych? Przepuszczać tylko te co posiadają dokumentację?
Witaj06.09.2020, 19:42
Zróbcie coś z tymi obskurnymi witaczami. Kolejne wakacje minęły a te syfy straszą. Pobudka panie burmistrzu!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl