09.10.2020, 10:37 | czytano: 10249

Nielegalni migranci przekroczyli granicę pod naczepą tira. Zatrzymano ich w Ludźmierzu

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 3 nielegalnych migrantów z Algierii. Do zatrzymania doszło we wtorkowe południe w Ludźmierzu. Cudzoziemcy wjechali do Polski ukryci pod naczepą samochodu ciężarowego.
O nielegalnych migrantach służby powiadomił kierowca polskiej ciężarówki, który przywiózł przyprawy z Węgier do Polski. Na parkingu firmowym w Ludźmierzu zauważył jak 3 mężczyzn usiłuje się wydostać spod naczepy samochodu ciężarowego, którym wrócił z trasy.
Na miejsce zdarzenia wezwany został patrol Policji oraz funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zakopanem, którzy po przeprowadzeniu kontroli legalności pobytu stwierdzili, że mężczyźni przebywają w Polsce nielegalnie.

Zatrzymani cudzoziemcy zostali w pierwszej kolejności przewiezieni do szpitala, gdzie sprawdzono ich stan zdrowia. Następnie już na terenie Placówki Straży Granicznej w Zakopanem prowadzone zostały dalsze czynności.

Nielegalni migranci nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów. Tożsamość cudzoziemców została potwierdzona za pomocą danych biometrycznych – ich odciski linii papilarnych figurowały w europejskich bazach danych. W wyniku sprawdzeń okazało się, że trzech mężczyzn to obywatele Algierii w wieku od 19 do 33 lat – nie są spokrewnieni.

Cudzoziemcy opuścili swój kraj z powodów ekonomicznych, w Algierii zostały ich rodziny. Do Polski dotarli po kilkumiesięcznej podróży – najpierw pieszo przez Turcję, Grecję i Serbię trafili do Rumunii. Tam dostali się nielegalnie do dolnej części naczepy samochodu ciężarowego, w której podróżowali aż na Słowację. Na jednym z parkingów u naszych południowych sąsiadów, ponownie ulokowali się w dolej części naczepy – tym razem polskiej ciężarówki. W ten sposób dotarli, aż do Ludźmierza, gdzie zostali zatrzymani przez strażników granicznych. Ostatecznym celem podróży trójki cudzoziemców była Europa Zachodnia, prawdopodobnie Niemcy.

W czwartek 8 października w Centrum Współpracy Policyjnej i Celnej w Trstenie, w ramach readmisji uproszczonej, nastąpiło przekazanie dwóch cudzoziemców w wieku 19 i 28 lat do Republiki Słowacji (państwa z terytorium którego, nastąpiło nielegalne przekroczenie granicy).
Natomiast wobec jednego z mężczyzn, Sąd Rejonowy w Nowym Targu wydał postanowienie o umieszczeniu w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim na okres do 3 miesięcy, gdzie 33-latek będzie oczekiwał na wyrobienie nowych dokumentów i deportację.Źródło: KOSG, oprac. r/
komentarze
EMIGRANT11.10.2020, 19:51
Spakwac odeslac do domu mieszkalam lata za granica
obserwator09.10.2020, 20:24
~~Logika, szacun!!!
logika09.10.2020, 17:12
A ci emigranci, to OK, byle się do pracy brali. A nie po socjale jechali. Bo te socjale kto inny wypracowuje w pocie czoła. Również Polacy i Polki, którzy w Niemczech np. sprzątają, opiekują się starszymi osobami, robią w fabrykach itp. Z każdej normalnej pracy odprowadzane są podatki, a z tych wypracowanych podatków potem ktoś sobie bierze socjal. Jak są mlodzi i sprawni, to niech się łapią za pracę, a nie tylko czekają, że im ktoś za nic pieniądze da. Wtedy każdy będzie ich witał z radością, że przyjeżdżają wnieść swój wkład do gospodarki. A nie ją drenować. I jeszcze rozróby robić, palić samochody itp. Jak sie będą zachowywać odpowiednio, to każdy będzie naturalnie życzliwy. Niestety to oni sobie sami pracują na swoją "renomę".
logika09.10.2020, 17:01
@DiDi:
"kto nie ma szacunku dla drugiego człowieka czy zwierzęcia sam na szacunek nie zasługuje. Dlatego gardzę karaluchem. " -> Z tego wynika, że nie zasługujesz na szacunek. Tak jak sam to napisałeś. Nie masz szacunku do drugiego człowieka, gardzisz nim, więc sam nie zasługujesz na szacunek.
karaluch09.10.2020, 15:47
Do Montesa 300rr
Co ma piernik do wiatraka. Zaproponowałem Wojtkowi jak może wyglądać pomoc dla tych ludzi i ty się spinasz jak gumka nie powiem od czego.
DiDi09.10.2020, 15:44
Tg, sama prawda. Dodam że kto nie ma szacunku dla drugiego człowieka czy zwierzęcia sam na szacunek nie zasługuje. Dlatego gardzę karaluchem. Szkoda ludzi. Jak widać wszyscy, niezależnie od koloru skóry, wyznania, orientacji, pochodzenia, itd. mamy podobne aspiracje. Ciekawe co taki karaluch by dziś napisał gdyby urodził się był np w Etiopii, a nie w Polsce? Czy też by tak cwaniaczył? 2-3 dni w podróży i mam dość. Oni kilka miesięcy w nędzy, brudzie, stresie, bezpośrednim zagrożeniu życia, żeby poprawić swój byt. Przykre. Tg ma 100% racji. Nie ma sprawiedliwości.
dać im szanse09.10.2020, 15:00
Wpadli w Ludźmierzu, to od razu ich ochrzcić w bazylice i próbować asymilować, wszak brakuje w Polsce rąk do pracy. Dać im szanse, po roku sprawdzić i co roku, i ew. deportować.
Montesa 300rr09.10.2020, 14:14
Karaluch....Ciebie powinno się wysłać zamiast ich...tam by Cię nauczyli życia...ciekawe co byś miał wtedy do powiedzenia....w stosunku do tych uchodźców słaby z Ciebie człowiek...ani dnia byś nie wytrzymam tej podróży co oni przeszli....więc lepiej nie dyskutuj głupio...
EXC09.10.2020, 13:07
Szkoda mi tych ludzi...nie jechali na wakacje...widocznie sytuacja ich zmusiła...TG dobrze piszę nie ma sprawiedliwości na tym świecie...jedno co jest pewne...czy Oni nie mający nic czy ten co może mieć wszystko....tak samo skończy....2 metry pod ziemią....
karaluch09.10.2020, 13:02
Wojtek zawsze może zaprosić do domu nakarmić umyć dać nocleg i parę groszy na podróż do Niemieć
Tg09.10.2020, 12:00
I tak by tu nie zostali bo za niskie socjale. Szkoda ludzi. Patrząc na nierówności jakie panują na świecie, w człowieku złość się zbiera. Z jednej strony taka Afryka czy fawele w Brazylii, gdzie bieda, dzieci na ulicach umierają, inny Meksyk, gdzie dziennie z rąk gangow ginie więcej ludzi niż się rodzi w takiej malopilsce, a z drugiej szejkowie sobie złote kible wysadzane diamentami urządzają, piłkarze co zarabiaja miliony euro tygodniowo, oligarcha kupujący całe wsie dla kaprysu czy inny miliarder buduje własną rakietę kosmiczną bo nie ma już gdzie pieniędzy lokowac...straszne to jest. Budżet obronny USA wynosi ponad 700mld dolarów na ROK! A leku na raka jak nie było tak nie ma a ile osób umiera dziennie na tą chorobę? Chyba każdy z nas stracił już kogoś z rodziny od nowotwora- ale leku nie ma...albo ktoś nie chce żeby był? Nie wiem. Świat się skonczy- sami się skończymy.
Wojtek09.10.2020, 11:43
Zal mi tych migrantów,zwłaszcza,ze tyle kilometrów przeszli pieszo,ale prawo jest prawem.