14.10.2020, 12:20 | czytano: 2120

Najnowsze dane turystyczne: Podhale chętniej odwiedzane niż Kraków

Arch. Podhale24.pl
W tym roku turyści najchętniej odwiedzali przede wszystkim miejscowości w Tatrach, ale interesowali się również miejscami w Pieninach oraz Beskidach. Latem 2020 r. Tatrzański Park Narodowy Odwiedziło ponad milion turystów – informuje portal nocowanie.pl.
Na liście najpopularniejszych miejscowości w województwie małopolskim znajduje się Zakopane. W topowej trójce widzimy także Szczawnicę oraz Białkę Tatrzańską. Kolejne miejsca zajmują Krynica-Zdrój, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Murzasichle, Krościenko nad Dunajcem, Poronin oraz Zawoja. W tym zestawieniu zaskakuje tylko nieobecność Krakowa, który rok temu miał 4. lokatę, teraz natomiast zajął 11. miejsce.
Eksperci nocowanie.pl oceniają, że sytuację możemy tłumaczyć sobie covidem, który zmienił nieco preferencje wyjazdowe Polaków. Zdecydowanie chętniej wybierają bowiem miejsca blisko natury, mając nadzieję na ucieczkę od tłumów. Stąd też widoczna ucieczka od dużych miast, a takim bez wątpienia jest Kraków, i wybór okolic górskich. Wszystkie wymienione wyżej lokalizacje stanowią świetną bazę wypadową na szlaki – nie tylko tatrzańskie, ale również pienińskie czy babiogórskie.

Trudno zaprzeczać faktom, że miejsce, które w 2020 roku w województwie małopolskim odwiedzane jest najchętniej, to Zakopane. Miasto stanowi prawdziwy wabik na turystów. Przede wszystkim ma bogatą bazę noclegową, wyjątkowy klimat, wiele zabytków oraz atrakcje odpowiadające masowym gustom. Do tego jest świetny punktem wypadowym do Tatrzańskiego Parku Narodowego . W tym roku ich liczba była nieco niższa niż w 2019, jednak nie osłabiło to pozycji Zakopanego jako najpopularniejszego miasta na urlop w Polsce. Podobnie sytuacja wygląda na szlakach Tatrzańskiego Parku Narodowego, który latem odnotował 1 280 604 wejścia. Jak zaznaczają przedstawiciele parku, liczba ta jest minimalnie mniejsza niż roku temu w analogicznym okresie.
W lipcu 2019 roku sprzedano 605 864 bilety wstępu, a w lipcu tego roku 597 709 – różnica zatem jest bardzo niewielka, można założyć, że to jeden dzień niesprzyjającej aury. W pierwszym miesiącu wakacji rekordowy okazał się 28 lipca z 28 384 wejściami do całego Parku. Wakacyjny rekord padł jednak w czwartek 20 sierpnia – 30 193 wejścia. W sierpniu do Parku weszło 682 895 osób (w roku 2019 było to 740 111). Dane te nie obejmują wjazdów kolejką na Kasprowy Wierch oraz do Doliny Chochołowskiej, gdzie opłaty na Siwej Polanie pobiera Wspólnota Leśna Uprawnionych Ośmiu Wsi w Witowie. Zostaną one wkrótce doszacowane – czytamy na stronie TPN.

Najczęściej wybierano szlak do Morskiego Oka, Dolinę Kościeliską i Kuźnice, skąd można udać się w wyższe partie Tatr. Mniejszą frekwencję mogły spowodować prace remontowe, które były prowadzone na niektórych trasach. W lipcu nową nawierzchnię kładziono między innymi na dwukilometrowym odcinku drogi do Morskiego Oka, remontowana była też trasa Myślenickie Turnie – Kasprowy Wierch oraz Sucha Przełęcz – Przełęcz Liliowe.

Dla wielu osób ważna jest przede wszystkim cena noclegu. Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić w poszczególnych kurortach. Najwyższe ceny mają miejscowości z pierwszej piątki – średni koszt noclegu w Zakopanem to 53 zł. Tyle samo zapłacimy w Białce Tatrzańskiej i Krynicy-Zdroju. Atrakcyjna pod tym względem wydaje się Szczawnica, gdzie koszt noclegu wynosi 49 zł.
Najkorzystniej jest jednak zdecydować się na urlop u stóp Babiej Góry. Średnia cena noclegu w Zawoi wynosi bowiem 38 zł!

Osoby, które planują urlop w Tatrach, ale nie chcą zapłacić zbyt wiele, mogą zdecydować się na ofertę podhalańskich wsi. Średnia cena noclegu w Bukowinie Tatrzańskiej wynosi 44 zł, jeszcze taniej jest w Kościelisku oraz Poroninie – 40 zł za noc.

Materiały prasowe, oprac. r/
komentarze
Puchacz14.10.2020, 17:01
Z promocją Pani IS to my możemy się równać ze Szczebrzeszynem lub Pacanowem.
owca14.10.2020, 13:08
Smogowa Stolica Polski Nowy Targ daleko w leaie. Brawo promocja brawo pani Steg. Jest się z czego ciesYć
Zobacz pełną wersję podhale24.pl