18.10.2020, 13:09 | czytano: 6880

Więcej łóżek dla pacjentów z COVID-19. Od poniedziałku zmiany w zakopiańskim szpitalu

zdj. UMWM
- Nieustannie rozbudowywany jest system opieki COVID-owej w oparciu o szpitale powiatowe, wojewódzkie i resortowe. Ale trzeba pamiętać, że ten proces to bardzo delikatna materia, wręcz praca na żywym organizmie. Trzeba zachować równowagę między świadczeniami na rzecz pacjentów z COVID-19 a pozostałymi, zmagającymi się z innymi schorzeniami - mówi wojewoda Łukasz Kmita.
- Dlatego każdą decyzję o poszerzeniu bazy łóżek konsultujemy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do systemu opieki COVID-owej dokładamy też szczególny element koordynacyjny. Powołałem swojego pełnomocnika ds. zabezpieczenia intensywnej terapii w województwie małopolskim. Będzie nim dr Wojciech Serednicki, wcześniej pełniący funkcję konsultanta wojewódzkiego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii. Jego rolą będzie wprowadzanie usprawnień w tym szczególnym obszarze i wspieranie szpitali, które w najbliższym czasie będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach, jeśli chodzi o działania związane z koronawirusem - dodaje wojewoda małopolski.
Od 9 do 16 października liczba łóżek dla pacjentów COVID-19 zwiększyła się z 899 do 1495. Wydane zostały już decyzje o poszerzeniu tej bazy - od najbliższego poniedziałku - do 1914.

W uzgodnieniu z Oddziałem Małopolskim Narodowego Fundusz Zdrowia wskazane zostały szpitale, które będą pełniły wiodącą rolę w swoich subregionach. - Zdecydowaliśmy, że nie będą to trzy, jak wstępnie sygnalizowaliśmy, a cztery placówki w subregionach: Szpital Powiatowy im. T. Chałubińskiego w Zakopanem (74 łóżka – 40%), ZOZ w Oświęcimiu (105 łóżek – 28%), Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika w Tarnowie (114 łóżek – 36%) oraz Szpital Powiatowy w Limanowej (103 łóżka – do 34%) - precyzuje wojewoda Kmita.

W oparciu o analizy prowadzane przez zespół pełnomocnika wojewody ds. intensywnej terapii dr. Wojciecha Serednickiego wskazane zostaną szpitale w regionie, które wraz ze Szpitalem Uniwersyteckim będą pełniły funkcję ośrodków wiodących w zakresie intensywnej terapii dedykowanej pacjentom z COVID-19. Szpitale te zostaną wzmocnione sprzętowo, w szczególności w zakresie aparatury wykorzystywanej do tzw. terapii wysokoprzepływowej. Jest ona stosowana na wczesnym etapie choroby COVID-19 i pozwala na zmniejszenie liczby interwencji medycznych z wykorzystaniem respiratorów.

UMWM, opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Grypa19.10.2020, 13:28
@miód z czosnkiem
Tak teraz na grypę zamykają w szpitalu, bo zawsze zamykali, mało tego znam wiele przypadków osób które na grypę w takim szpitalu umarły. Podobnie jak znam szereg osób po poważnych zabiegach kardiologicznych przejściu grypy.
miód z czosnkiem18.10.2020, 21:21
To teraz za grypę zamykają w szpitalu?
górol18.10.2020, 20:29
Nie ma żadnego wirusa .Stop fałszywej pandemii !!!
Hmmmm18.10.2020, 19:10
Łóżka same nie uleczą ... Czy te szpitale mają doświadczenie w terapii takich pacjentów ? Szkolenia ? Sprzęt ochrony osobistej ? Śluzy ? Sprzęt do dezynfekcji dużych powierzchni ? ... Tak tylko pytam
Ja tylko przejazdem18.10.2020, 19:09
Wojewoda jest lokalną emanacją rządu. Działania są spóźnione przynajmniej 3 miesiące, w czasie których rząd zajmował się propagandą i opowiadaniem, że wirus w odworocie i cała Europa, ba świat cały bierze przykład z rządu pis. To co obserwujemy teraz, to raczej nieskoordynowane ruchy robaczkowe a nie żadna strategia. Co z tych łóżek, jak zaraz okaże się, że nie ma ani personelu ani odpowiedniego wyposażenia.
Adam Wołyński18.10.2020, 15:34
Dalsze polecenia pisu ?????
fizelina i maska chirurgiczns18.10.2020, 15:20
Dzięki za respiratory ale co z kombinezonami i maseczkami dla personelu ? He ??
dziś18.10.2020, 14:30
Dużo zdrowia wszystkim państwu życzę. Zwłaszcza jednak dla naszych wspaniałych lekarek i lekarzy, pielęgniarek i pielęgniarzy, ratowników, oraz innych osób zatrudnionych w służbie medycznej. Bo jest to trudna i wymagająca praca. Pacjenci też czasem niełatwi ;) Ale potrzeba nam wszystkim więcej uśmiechu i spokoju. Czego każdemu życzę :)
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl