18.10.2020, 18:16 | czytano: 3569

Skarbnik: "Wpływy z tytułu opłaty targowej spadły drastycznie", ale "sytuacja przedsiębiorców nie była zła"

arch. Podhale24
NOWY TARG. - Plan dochodów z tytułu wpływów z podatków i opłat lokalnych zmniejsza się o 600 tys. zł. Ma to związek z pandemią. Wpływy z opłaty targowej drastycznie spadły - tłumaczy konieczność korekty uchwały budżetowej Łukasz Dłubacz. - Jednocześnie zwiększa się plan dochodów o 200 tys. z podatku od czynności cywilno-prawnych - dodaje skarbnik Miasta.
Przypomnijmy, że kilka dni temu kupcy ponownie zwrócili się do samorządu o zwolnienie ich na dwa miesiące z tych opłat.
Trudno nie zauważyć, że ogłoszona pandemia ma duży związek ze zmianami w uchwale budżetowej.

Inne ubytki w budżecie nowotarskim to milion zł z tytułu najmu i dzierżawy miejskich nieruchomości. - Zwiększył się zakres majątku dzierżawionego dla MZWiK w związku z przekazaniem aportem tego majątku do Zakładu. Stad te dochody będą niższe, niż w roku poprzednim. Na zmniejszenia ma wpływ zastosowanie systemu ulg dla przedsiębiorców wynajmujących od miasta nieruchomości. Szacujemy, że w roku bieżącym będzie to między 100 a 200 tysięcy zł mniej - tłumaczy.

O 2 miliony zł zmniejszył się plan z tytułu udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. - To znaczący spadek. Trudno jednoznacznie ocenić co ma wpływ na ten spadek, ale jego skala pokrywa się z szacunkami jakie były robione w poprzednim roku w związku ze zmianami w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, m. in w związku ze zwolnieniem z tego podatku osób do 26. roku życia, obniżenie stawki podatkowej z 18 do 17 procent, zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Ja w ubiegłym roku szacowałem, że ubytek dochodów z tego tytułu może być na poziomie od 7 do 14 procent i te 7 procent na tę chwilę znajduje swoje potwierdzenie. Trudno też powiedzieć, czy sytuacja związana z pandemią również ma na to wpływ - prawdopodobnie tak, ale nie można tego jednoznacznie stwierdzić - zastrzega Łukasz Dłubacz.

Zwiększony został plan wydatków na lokalny transport zbiorowy z przeznaczeniem na dotację do MZK o 200 tysięcy zł. - Związane to jest z ubytkiem przychodów, jakiego doświadcza w tym roku Miejski Zakład Komunikacji. Z uwagi na covid, zamknięte były przez pewien okres szkoły, a wiadomo że uczniowie szkół to dla nas dominująca, znacząca grupa klientów, przynosząca Zakładowi przychody. Stąd konieczność uzupełnienia tej dotacji. Ubytki są większe, więc pewnie w listopadzie lub grudniu zmuszeni będziemy zwiększyć dotacje dla MZK. Mając na uwadze, że z komunikacji korzystają także gminy ościenne - wystąpimy do gmin o zwiększenie dopłat do komunikacji świadczonej przez MZK - zapowiada skarbnik.
- Nasze główne dochody to podatek dochodowy od osób fizycznych, który będzie o ok 2,5 mln niższy, niż przed rokiem. Podatek od nieruchomości to w miarę stabilne źródło i na razie nie obserwujemy załamania, ale trudno powiedzieć jak się sytuacja rozwinie, bo jest duże oczekiwanie ze strony przedsiębiorców na zastosowanie różnych ulg. Sytuacja, z którą mieliśmy do czynienia w pierwszym półroczu mogła nie być najgorsza - też prawdopodobnie przez zastosowanie przez stronę rządową różnego typu wparcia w postaci tzw tarcz. Z tego co wiem, ta sytuacja przedsiębiorców nie była zła, a u niektórych była nawet bardzo dobra. Pewnie u nielicznych była nawet lepsza, niż przed pandemią - mówi Łukasz Dłubacz.

s/
zobacz także
komentarze
Klasyk21.10.2020, 21:15
Najlepszym skarbnikiem i burmistrzem byłby Wyborca i inni dyletanci .
klasyka gatunku21.10.2020, 10:38
"włada sama się wyżywi"
przedsiębiorcy są niepotrzebni

władza sama się wyleczy
opieka zdrowotna jest niepotrzebna

władza sama sobą nie zarządzi
niewolnicy są potrzebni
Lockdown19.10.2020, 08:48
Skarbnik powiedział, że do tej pory sytuacja nie była jeszcze zła i dopiero teraz mogą się zacząć cyrki, rządzący wprowadzają kolejne ograniczenia, a nie maja juz z czego kasy rozdawać dla przedsiębiorców, niech pozamykają wszystko to może i nie będzie problemu z covidem ale ludzie będą umierać na inne choroby
Sonsiat18.10.2020, 22:51
Panie wasza mość skarbniku, przespaceruj się Pan z Pana szefem po mieście i zobacz ile lokali jest do wynajęcia. Porozmawiaj z kims kto nie pracuje w budżetówce, albo lepiej z kims kto na targu handlował ( do wiosny zostanie ich mała garstka) i zobacz jak w perspektywie kilku miesięcy będzie postrzegane to co teraz twierdzisz. Miasto będzie zadłużone jak nigdy, ilość mieszkańców spadnie i to znacznie (nawet 500+ nie pomoże) A wy co? Personalnie kasa wpadła - reszta to przecież przez pandemie - nic nie mogłem zrobić. Nie chcę się rozpisywać...
pływaczka.18.10.2020, 22:42
Wszystkiego najlepszego z okazji imienin Panie Skarbniku!!!!
tylko referendum18.10.2020, 22:27
Wynagrodzenie Skarbnika Dłubacza z kosztami pracodawcy to 15 963,61 zł miesięcznie. /.../ Czy po tyle sobie wypłacacie z naszych podatków? Po co panu wice Wojtaszkowi kolejna posadka w drugiej już radzie nadzorczej? Gdzie pomoc dla przedsiębiorców, którzy ledwo zipią a są kołem zamachowym gospodarki tego miasta?
własna działalność w zawieszeniu18.10.2020, 22:10
Panie Łukaszu Dłubaczu wychodzi wypłata dla pana 13.250 zł miesięcznie z naszych podatków. Wszystko drożeje opłaty za wodę, śmieci, podatki od nieruchomości. Inne miasta pomagają przedsiębiorcom a Wy się jeszcze z nas wyśmiewacie. Gdzie my żyjemy? Skąd tak wysokie zarobki urzędników?
przedsiębiirca18.10.2020, 21:13
Panie Dłubacz w jakim świecie pan żyje? Chyba powariowaliście na tych posadach od dobrobytu za naszą krzywdę? Proponuję obniżenie wynagrodzeń urzędasów i wypłacanie ich od efektywności. Powinno się zmniejszyć ich liczbę o połowę
Do Karina18.10.2020, 21:10
No weź przestań Pan skarbnik jest bardzo zapracowany
tiki taki18.10.2020, 20:28
Życzymy Panu Skarbnikowi żeby wreszcie opuścił mury UM i został przedsiębiorcą. Wtedy Pan Skarbnik pozna nowe mechanizmy wykorzystania i osiągania dochodów w firmach.
Bileter18.10.2020, 20:03
Pan skarbnik zarobił więcej niż wojewoda małopolski. No i jak trzeba drogę mu wybudują.
Faktycznie sytuacja nie jest zła.
Ja18.10.2020, 19:56
Dobrze chlop gada , a kupcy czy jest dobrze czy źle zawsze będą płakać i prosic o zwolnienie z płacenia .
z boku18.10.2020, 19:54
To jedno z nielicznych miast w Polsce, które nawet w dramatycznej sytuacji ekonomicznej mieszkańców walczących o przeżycie spowodowane epidemią odwróciło się do nich tyłem mając wszystkich w głębokim poważaniu. Byle urzędasom w portfelu się zgadzało, ot stara jak świat filozofia. Wystarczy posłuchać co oni bełkoczą na sesjach by zrozumieć jak daleko oderwali się od problemów ludzi, którym w tym nieszczęsnym miasteczku przyszło żyć. Oj władzo, władzo miał być cud, miał być raj a jest pełzanie. I to do tyłu.
Karina18.10.2020, 19:34
Zgodnie z oświadczeniem majątkowym zarobki za 2019 rok:

Łukasz Dłubacz - Skarbnik Miasta - 159.471,96 zł
Grzegorz Watycha - burmistrz Miasta - 135.677,29 zł

Faktycznie panie Skarbniku - sytuacja nie jest zła, a nawet bym powiedziała - BARDZO DOBRA. To wszystko z naszych podatków!
Oksymoron18.10.2020, 19:28
Ej przestańcie przecież w nowotarskim magistracie jest kilku najlepszych urzędników o niebanalnej alokwencji.
Bert18.10.2020, 19:03
Pewnie że ma rację!!
g18.10.2020, 18:34
Ale co - źle powiedział? Przecież to prawda.
Wyborca18.10.2020, 18:28
Złote myśli pana Dłubacza: sytuacja przedsiębiorców nie była zła, a u niektórych była nawet bardzo dobra.

Panie Skarbniku najlepsza sytuacja była u urzędników, którzy łupią nas z podatków a potem wypłaca się im gigantyczne wynagrodzenie. Pan zarobił więcej niż pana szef i większość wójtów i burmistrzów na Podhalu. Syty głodnego nie zrozumie. Watycha i to całe towarzystwo jest nieźle odklejone od rzeczywistości. Kolejny skandal. Nie zagłosuję już na Watychę ani ja ani nikt kogo znam. Mamy dość!!!
Zobacz pełną wersję podhale24.pl