31.10.2020, 10:43 | czytano: 6674

Pieniądze dla podhalańskich Romów. Mają im pomóc wyjść z bezrobocia i w asymilacji

Arch. Podhale24.pl
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przyznało pomoc dla społeczności romskiej mieszkającej w Małopolsce. Duża pula z pieniędzy trafi do Romów zamieszkujących Podhale.
Romowie mieszkają we wszystkich gminach powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. W niektórych gminach, jak Ochotnica Dolna, Bukowina Tatrzańska czy Krościenko nawet po kilkaset osób.
Rządowe środki mają być przeznaczone na edukację, kulturę, poprawę warunków życiowych i nowe miejsca pracy. Jak przekonują urzędnicy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, doświadczenie z realizacji poprzednich programów pokazuje, że w przypadku społeczności romskiej, mocno powiązane są ze sobą takie elementy jak: wykształcenie, odnalezienie się na rynku pracy, sytuacja bytowa i zdrowotna. Według służb zajmujących się mniejszościami zamieszkującymi nasz kraj, romska mniejszość etniczna jest jedyną mniejszością zagrożoną wykluczeniem społecznym, co wynika z wielu czynników społecznych i kulturowych.

I tak zgodnie z ministerialna decyzją, 45 tysięcy przeznaczyło na funkcjonowanie świetlicy integracyjnej w Ostrowsku w gminie Nowy Targ. W tej gminie ma nie zabraknąć też pieniędzy na zapewnienia bezpieczeństwa medycznego. Koszt zakupu leków to 8 tys. zł.

Podobna - jak w Ostrowsku - świetlica romska będzie działać też na osiedlu Skrodne w gminie Ochotnica Dolna. Na jej funkcjonowanie przeznaczonych zostanie 60 tys. zł. W tej gminie znalazło się też 14 tys. na realizację programu „Raz, dwa, trzy do przedszkola idziesz Ty”. Znalazły się też pieniądze na funkcjonowanie zespołu muzycznego - 5 tys. zł.

Najlepszym sposobem na integrację jest oczywiście wspólne spędzanie czasu wolnego. Na ten cel ministerstwo przeznaczyło 65 tys. zł. W Ochotnicy nie zostawiono też trudnej do załatwienia od lat sprawy zatrudnienia. Dzięki pozyskanym przez gminę 150 tys. zł stworzono spółdzielnię pracy, w której są zatrudnieni Romowie. Kolejną gminą z Podhala, która uzyskała dotację na realizację programu romskiego są Szaflary. Tutaj na zajęcia romskie przekazanych zostało 27 tys. zł.
Mają zostać realizowane również, takie projekty, jak ten w Maruszynie pn. „Ginące zawody „ - 7,7 tys. zł, czy „Magiczny świat teatru”. Jego koszt wynieść ma 13 tys.

Łącznie dotacje dla społeczności Romskie wyniosły w Małopolsce ponad 4,3 mln zł. Realizacja niektórych programów jest oczywiście uzależniona od dalszego stanu pandemii w naszym kraju.

Józef Słowik
Może Cię zainteresować
komentarze
sąsiad01.11.2020, 15:40
@Mniejszość, Magda ze Szczawnicy ???
sojusznik01.11.2020, 08:09
Jesteście katolikami, a o innych narodowościach wypowiadacie się z pogardą. Nie razi Was marnotrawienie pieniędzy ze spółek państwa, przekazywanie pieniędzy na nagrody rządzących. W komunie Romowie pracowali w kombinacie i w firmach sprzątających. Obecnie tez pracują legalnie lub zbierając złom. Współpracowałam z Romami i wiem, że jeśli się ich dobrze traktuje na równi z Polakami oraz da się im szansę rozwoju to efekt jest widoczny. Od 10 lat wielu uczniów pochodzenia romskiego kończy szkoły zawodowe lub szkoły średnie. Dzięki programowi na rzecz Romów poprawiła się infrastruktura mieszkaniowa. Nie myślcie o sobie, że jesteście lepsi, bo nie zawsze tak jest.
45631.10.2020, 23:12
Gdyby tak zamieszkali JEDEN dzień w sąsiedztwie ekhm romów w Ostrowsku... prędko zmienili by zdanie.
bardziej by nie opłacało te pieniądze spalic w piecu przynajmniej by ogrzały kogoś.
k31.10.2020, 21:38
To nic nie da. Do roboty ,żaden cygan się nie weźnie. Darmocha to co innego. To im graj.
marylka31.10.2020, 20:46
Jestem za równością wszystkich ludzi. Powinien rom dostawać tyle samo, nie mniej, nie więcej, co każdy inny obywatel Polski. Wtedy jest równość i wtedy nie ma rasizmu. A jak dostaje rom więcej od innego Polaka, tylko za fakt bycia romem, to jest właśnie czysty rasizm, czyli nierówne traktowanie ludzi ze względu na pochodzenie etniczne.
marylka31.10.2020, 20:43
@lamia, ludzie prawdę napisali, że romowie się w większości nie garną do pracy. Taka już ich mentalność. To Twój komentarz jest rasistowski. Stosujesz rasizm wobec Polaków, dlatego, bo uważasz, że o Polakach można źle napisać i wtedy to nie jest rasistowskie, ale to samo napisać o romach, to już rasistowskie - z tego wniosek, że traktujesz gorzej Polaków za sam fakt bycia Polakami, a to jest czysty rasizm. Zauważ, że tu nikt nie pisze źle o romach za sam fakt bycia romami, tylko chodzi o to jak się zachowują, że nie chcą w większości pracować i niestety, ale to jest fakt, że w tej grupie taka mentalność panuje. Oczywiście są też romowie pracujący i to trzeba podkreślać, i chwalić, że nie powielili schematu grupy. Tylko, że powinna większość pracować, a nie wyjątki. Ja mam nadzieję, że to się kiedyś zmieni, bo ludzie się czasem zmieniają i ja w to wierzę, że oni pomału też się zmienią i w końcu kiedyś się dostosują do norm społecznych. I wcale bym nie żałowała pieniędzy dla romów, ale gdyby były wydane w sposób mądry. Na przykład na jakieś porządne kursy zawodowe, podnoszenie kwalifikacji, staże, edukację. I jeszcze to powinno być robione w ten sposób, że oni by byli później rozliczani czy na prawdę tej pracy szukają, bo jak nie szukają, to niech tą kasę zainwestowaną w siebie przez społeczeństwo oddają. Jakby tak było, to bym pochwaliła taki program pomocy romom jak najbardziej. Co innego jest pomagać komuś, kto chce coś zmienić w życiu, a co innego ładować bez sensu pieniądze, które się nie zwrócą w żaden sposób. I nie, marnotrawstwo na innych polach nie usprawiedliwia kolejnego przejawu marnotrawstwa.
A, jeszcze dodam na koniec, że w chwili obecnej mamy rasizm, ale stosowany wobec Polaków. Podaj mi przykład Polaka, który dostaje od panstwa za darmo dom czy mieszkanie, darmowe remonty, ciągłe dopłaty do wszystkiego, za sam fakt bycia Polakiem? No właśnie, coś ciężko znaleźć taki przykład... Czyli wniosek taki, że Polak jest gorzej traktowany, bo jest Polakiem. Super, nie?
Kris31.10.2020, 20:42
Do roboty, a nie tylko social im pchać do kieszeni!!! Polak w Polsce ma mniejsze prawa i kasy za darmo nie dostaje... Skandal...
elpenor31.10.2020, 18:32
O ile sobie przypominam to górnikom też "rybę" dawali, za pieniądze z programu dobrowolnych odejść telewizory pokupowali po czym dalej wyciągać rękę. Znaleźli się tytani pracy. Kto pracuje to pracuje, ciekawe ile z naszych podatków idzie na wspomaganie pijaków czy też innej patologii...no ale tak, to inna sprawa, to nasi pijacy, Polak co nie pije jest podejrzany. Znaleźli się wszyscy sprawiedliwi wśród narodów świata, popatrzcie jak ta nieszczęsna władza trwoni pieniądze, choćby niesławne wybory które się nie odbyły, okrągłe 70 baniek, jakoś to was nie boli tylko pomoc dla innych ludzi. Żal tropików tyle można powiedzieć.
lamia31.10.2020, 18:12
u mnie we wiosce 1/3 osób siedzi na lewym krusie, pracują na czarno. Pamiętacie program że emerytura pomostowa dla rolników z 5 osób z wioski jedno faktycznie była na emeryturze reszta wykorzystywała. Dopłaty, ulgi podatkowe, mały krus ale to nie przeszkadza, trochę kasy dla Romów i od razu rasistowskie komentarze.
UP31.10.2020, 18:03
Dają "Rzymianinowi" rybę a wędki nie dadzą. Ich mentalności nie zmienią żadne pieniądze. Dasz mu milion to przehula i wyciągnie rękę po następny. Najbardziej mnie wkurza jednak to, że będzie się to działo z podatków, które płacę, a które urzędnicy rozdają bez sensu!
demokrata31.10.2020, 17:06
@Mniejszość:
Za bardzo się rozpędziłaś. Studia to dla chcących dzisiaj norma. Praca, obowiązkowość, systematyczność, podatki, to dla romów kosmos. Jeżeli się z tego /.../ wyrwałaś, to gratuluję, ale nie masz argumentów na obronę złej opinii o swoim plemieniu. Tak juz pozostanie.
Władek31.10.2020, 15:34
Jak to czytam, to chce mi się wymiotować (oczywiście nie z powodu covid 19). Dajcie im jeszcze po nowym samochodzie a nam podnieście podatki... Głupota urzędników z Warszawy nie zna granic!
qwerty31.10.2020, 15:23
Wędkę, nie rybę!
Andre31.10.2020, 15:12
Do mniejszość
Tylko że na 1000 Polaków pracuje z tego 90 procent ,a na tysiąc Romów pracuje 2 procent
Gipsy Kings31.10.2020, 14:47
Kupić im bilety do UK.Tam mają jak w raju.
Mniejszość31.10.2020, 14:35
Witam wszystkich
Jestem pracującą Romkom jestem po studiach i również trafia mnie coś jak Polak pobiera pieniądze z pomocy społecznej. Pobiera 500 + na dodatek całe życie nie pracował i kłamie, aby dostać pieniądze dla swoich dzieci na buty, ubrania i całą resztę. Polskie kobiety nie biorą ślubu mówią że są samotnymi matkami a ich chłopy są za granicą lub leżą do góry nie powiem czym , aby okradać Państwo. Niech każdy na siebie zwraca uwagę bo moje romskie pieniądze idą na nierobów Polskich którzy dla pieniędzy sprzedadzą nawet swoją Matkę.
elpenor31.10.2020, 13:24
Nie ma to jak oburzać się na Romów a samemu siedzieć w Anglia czy innej Norwegii na zasiłkach ;-) Najwięcej do gadania mają prawi i sprawiedliwi prawdziwi Polacy których wkład w produkt krajowy polega na pobieranie pińćset plusów i innych plusów, do tego jeszcze koryto plus bo przecież to im się słusznie należy> Do tych co chcą Romów z Polski wyrzucać, do wiadomości, to jest tak samo ich Kraj jak Polaków Tatarów Żydów i innych narodowości które mieszkają tu od wieków. Boicie się że wam na pińcset plusy nie starczy prawdziwi Polacy?
Tere31.10.2020, 12:45
Komuna to były czasy. Każdy miał zadowalającą pracę. A jak się poskarżył pierwszemu sekretażowi to reakcja natychmiastowa a dzisiaj latami trwa debatowanie nad winą i czy wina jest istocie winą a jak winą to z jakiego ugrupowania i z jakiej rodziny ....hmm
prawdziwy rom31.10.2020, 12:32
A gdzie bryki jak dawać to co bez samochodu pójdzie po zapomogę żeby cygan złamał nogę .. dajcie choć Po Fordziku jo cygan wos proszę .
okoń31.10.2020, 12:25
Uwaga rozrzutnicy moich podatkow!! Potrzebuje pensji minimum 4000 netto, domu z ogródkiem i wypasonej bryki.( rodzina 4 osoby)
Obecnie na etacie( z żoną )zarabiam niewiele powyżej najniższej krajowej, wynajmuje mieszkanie 2 pokoje i mam auto z 2003 roku.
Z czego żyjemy?Nie wiem!!
Polako31.10.2020, 12:18
Może jakiś srtrajk. Dość utrzymywania Romów. Oni powinni robić na Polaków,a nie my w swoim państwie na nich. Wolę żeby te pieniądze były przeznaczone na pomoc POLSKIM samotnym matkom itp
El Patron31.10.2020, 12:14
Romy mogą osiedlach się w Polsce,ale muszą zarobić na siebie i na państwo. Jeżeli rom nie udowodni z pitu że jest w stanie utrzymać się w Polsce to dostaje nakaz opuszczenia kraju w trybie nagłym. Pozwalamy im tu zostać,ale muszą być robić na nas Polaków,a nie my na nich !!!
Zdzichu31.10.2020, 11:37
Dawanie pieniędzy leniwym cyganom na pewno pomoże im wyjść z bezrobocia.
Polak31.10.2020, 11:33
Nie nie mogę tego czytać. Zabieracie nam w różnych podatkach dużą część zarobionych pieniędzy i dajecie nierobom. Oni się nigdy nie garneli do roboty i nic tego nie zmieni.
EK12731.10.2020, 11:19
Tak wspomagajcie ich to bedzie jak na zachodzie
Osiol31.10.2020, 11:10
Pieniędzy z kieszeni podatników na ich uaktywnienie przez ostatnie 80lat wydano kilka........ Oni rent z ZUS potrzebują a nie uaktywnienie i to w opcji że nic tam nie wpłaca....po co udawać przesunac pieniądze odrazu na renty do zusu.....
Podatnik31.10.2020, 11:02
Skandal ,!!!! A ja Zus 1600 zł, Skandal
Andre31.10.2020, 11:00
Głupota urzędników przekracza już wszystko ,tego nawet nie da się racjonalnie wytłumaczyć ,jak im dajecie to proste ,że nie będą nic robić ,bo po co ,normalny człowiek który zapie.....la nic nie dostanie ,brak słów ,tylko jak chcecie urzędnicy im dawać ,to dawajcie ze swojego portfela a nie podatników
More31.10.2020, 10:49
Cygon nigdy robiył nie bedzie. Robota dlo frajerow.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl